ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› DOĞAL SAILARDA ELDESİZ TOPLAMA ÖĞRETİMİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     5 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 97442 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Doğal Sayılarda Eldesiz Toplama Öğretimi

Eldesiz toplama ilköğretim 1. kademe (1-5 sınıf) de öğretimi 2. sınıftan başlayıp 4. sınıfla birlikte son bulmaktadır. Eldesiz toplamada temel olarak şu aşamalar uygulanarak sonuca ulaşılır.

1- Toplanacak sayı ile belirtilen çokluktaki varlıkların birlikler, onluklar, yüzlükler.... olmak üzere gruplandırılması (B, O, Y, ... kümelerine ayrılması).
2- Bu grupların birleştirilmesi
3- Elde edilen yeni grubun (B, O, Y... kümelerinin oluşturduğu kümenin) belirttiği sayının aritmetik polinom biçiminde (çözümlenmiş şekilde) yazılması ve
4- Aritmetik polinom biçimindeki yazılışın rakamlarla yazılış biçimine çevrilmesi olmalıdır.

Bu yol toplama işlemi algoritması veya toplama işlemi tekniği denir. Bu toplama işlemi anlamlı hale getireceği gibi basamak kavramını da pekiştirecektir.

2. Sınıfta: 2. sınıfta öğrencilere kazandırılmak istenen davranışlar:
a- Eldesiz toplamayı gerektiren 2 basamaklı bir doğal sayı ile 1 basamaklı doğal sayıyı onluk ve birliklerine ayırarak toplayıp sonucu yazma.
b- Eldesiz toplamayı gerektiren 2 basamaklı bir doğal sayı ile 1 basamaklı doğal sayıyı yan yana veya alt alta toplayıp sonucu söyleyip yazma
c- Eldesiz toplamayı gerektiren 2 basamaklı bir doğal sayı ile 2 basamaklı sayının toplama işleminde toplamları ve toplamı onluk ve birliklerine ayırarak şekille gösterme.
d- Eldesiz toplamayı gerektiren 2 basamaklı bir doğal sayı ile 2 basamaklı sayıyı onluk ve birliklerine ayırarak toplamak.
e- Eldesiz toplamayı gerektiren 2 basamaklı bir doğal sayı ile 2 basamaklı sayıyı yan yana veya alt alta toplayıp sonucu söyleyip yazma.

3. Sınıfta: 3. sınıfa öğrencilere 3 ve 4 basamaklı sayılarda eldesiz toplama işlemiş öğretilir. Burada kazandırılacak davranışlar:

a- 3 basamaklı ile 1, 2, 3 basamaklı sayıların eldesiz toplama işlemi
b- Eldesiz toplama işlemini gerektiren en çok 4 doğal sayıyı alt alta toplayıp sonucu yazma
c- Eldesiz toplama işlemini gerektiren en çok 4 doğal sayıyı yan yana toplayıp sonucunu yazma

4. Sınıfta: 4. sınıfta ise 5 ve 6 basamaklı sayılarda eldesiz toplama işleminin öğretimi ve eldesiz toplamayı gerektiren en çok 6 basamaklı 4 doğal sayıyı alt alta toplayıp sonucu söyleyip yazma gibi davranışlar öğretilir. Burada problemler devreye girerek öğretimin kolaylaştırılması sağlanır.


ÖRNEKLER

2. Sınıfta:

Örnek 1) 13 1 onluk + 3 birlik 13
6 6 birlik 6 13 + 6 = 19
+ + +
19 1 onluk + 9 birlik = 19 19
Örnek 2) Yazdığım yılbaşı kartları için dün 10, bugünde 20 zarf aldım. Toplam kaç zarf aldım?

1 onluk + 2 onluk = 3 onluk
10 + 20 = 30


1 onluk 10 10 + 20 = 30
2 onluk 20
+ +

3 onluk 30
Örnek 3) Bir yolcu otobüsü 135 km yol gidiyor. Daha gideceği 14 km yolu kalıyor. Yolun tamamı kaç km’dir?

Gideceği yerin uzaklığını bulmak için; 135 ile 14’ü toplarız.

135
14 veya 135 + 14 =149
+
149


3. Sınıfta:

Örnek 1)
O B
13
+ 5 1 3
18 + 5

1 8Örnek 2) İlk gün 24, ikinci gün 43 sayfa kitap okudum. İki günde kaç sayfa kitap okudum?


O B
24
+ 43 2 4 veya 23 + 43 = 67
67 + 4 3

6 7
Örnek 3)

135
+ 2
Y O B Y O B Y O B
1 3 5 + 2 = 1 3 7Örnek 4)


2 1 3
4 0 1
1 5 5
+ 1 2 0
8 8 9 Burada her grup kendi içinde toplanır ve altına yazılır.
4. Sınıfta

Örnek 1)

1 2 0 3 5 4
1 5 1 2 0
+ 5 1 3 0 2 Bu işlemi abaküs ile de yapabiliriz.

1 8 6 7 7 6


Örnek 2)

3 0 0 5 4 1
5 7 0 2 6
3 1 4 0 0
+ 1 0 1 1 ve abaküste gösterilir.
3 8 9 9 8 8OYUNLAR

2. Sınıfta:

a) Balon Söndürme Oyunu: Kim balonların içindeki işlemleri doğru yaparsa o balonları söndür

Güncel Aranan Ödevler

ulusal ve uluslar arası kuruluşlar, kaloma, ulaştırmas, suriye yemekleri, karboksil, sigar, petrol rafinasyonu, alışveriş sepeti, mufla, duvar deseni, fobi çeşitleri, stratejik işbirliği, şehirler, akımölçer, serbestlik, hortlak, nominatif, dişi kurdun, fiziksel olaylar ve insanlar, müşahit, cenaze töreni, sanı, koni açılımı ve çizimi, köy oyunu, inatlaşma, acayip, eskrim, hesaplaşma, ıpk, edebiyatta gerçeklik, ingilizce test, katlanış, embriyo nedir, dolaşmak, maarifi umumiye nizamnamesi, almanyanın moda tarihi, teleferik, müşavir, alman çocuk, mesnetli, üçgenlerde benzerlik soruları, sanatın tarihi, ittihak ve terakki cemiyeti, bu dünya bize, göz sağlığı, azerbaycanın haritası, alt, türkiyenin yeraltı zenginlikleri, avutucu, gözle görülmeyen ışınlar, 9. sınıf çalışma programı, götürücü, sorun, zaman planlama, çımbar, yardım şiirleri, atatürk sosyal bilimler gelişim, kostik korozyon, insan olma, balcı, boy otu, demiryolu çocukları, dikenli salyangoz, elips incelenmesi, kadın tarihi, ventilatör, ratıp, bir ara, sıra dayağı, bileşik dayanım, nevbet, makro ekonomi, dinamometrenin yapılışı, merceklerde görüntü oluşumu, kurumsal kültür, hangar, ikincilik, dilekce, hz muhammed hayatı, fanta, hadisene, 100 yıl tarihi yapılışı, mobilya işlem akış şeması, elektrolüminesans, oraya, devamsız, orya, örgütlenme, çin mitolojisi, hikaye incelemesi, kamış kulak, cicim ayı, destanlar la ilgili şiirler, pipi, tahta kurdu, faranjit tedavisi, donatı, elktrik üretme, asit yağmuru, eziyetsiz, modifikasyon, tarafik, doğal afetlerin zararları, kare köklü sayılar, akkor, demokrasinin nitelikleri, dönem sonu, kimyasal olaylar ve insanlara etkisi, erdemsiz, canlıların büyümesi, polinomun tarihi, santralci, istanbul adlı kitabın özeti, 9. sınıf matematik mantık konusu, münderiç, pazarlama teknikleri, atatürk kompozisyon, ataturkun hak özgürlük, diş yapıları, gerdirmek, hapşırma, Habeş, katetmek, ilk parayı kim buldu, kimya yillik plan, kendim hakkinda, access data base, göz demiri, derece, bilim ve din, enfeksiyon, granat, badminton sporu, sistem analizi, bürolarda dosyalama sistemi, menkul kıymet tanımı, basit elektrik devreleri, çok değerli mantık, bir başına, acele, portreci, ikon, transgenetik, iklimlendirme soğutma staj, çini sanatı, aktör, dövmek, uyumsuz çocuklar, reeskont, türkiyedeki kayaçlar, ilgi duymak, giyecek, gastronomi, akor, ay yıldız, İsveçli, bekci, atlanma, mesleki rehberlik, kaynakhane, elektrik sektörü, devalüasyon, özgürlük temalı düz yazı, pirelenme, adavet, özgür, araba motoru, karbonhidrat ceşitleri, bilyalı değirmenler, film incelemeleri, su etmek, hamasî, ruh ölçümü, gramafon, eksantrik tornalama, gözükme, buharlı makinalar, sayilarin tarihi, toplumdaki kurumlar, yunus emrenin ahlak anlayışı, akümülatörler, nazlı eray, nefi, karga etmek, dedektör şemaları, rezillik, fabrikacı, insafsız, enerji kaybı hesabı, hulûl, geviş, drenç, arktik, dünya,güneş ve ay, ağır durmak, e-okul, büyüme ve dış ticaret, çivril, yapay uydu,