ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› DOĞAL SAILARDA ELDESİZ TOPLAMA ÖĞRETİMİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     5 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 97442 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Doğal Sayılarda Eldesiz Toplama Öğretimi

Eldesiz toplama ilköğretim 1. kademe (1-5 sınıf) de öğretimi 2. sınıftan başlayıp 4. sınıfla birlikte son bulmaktadır. Eldesiz toplamada temel olarak şu aşamalar uygulanarak sonuca ulaşılır.

1- Toplanacak sayı ile belirtilen çokluktaki varlıkların birlikler, onluklar, yüzlükler.... olmak üzere gruplandırılması (B, O, Y, ... kümelerine ayrılması).
2- Bu grupların birleştirilmesi
3- Elde edilen yeni grubun (B, O, Y... kümelerinin oluşturduğu kümenin) belirttiği sayının aritmetik polinom biçiminde (çözümlenmiş şekilde) yazılması ve
4- Aritmetik polinom biçimindeki yazılışın rakamlarla yazılış biçimine çevrilmesi olmalıdır.

Bu yol toplama işlemi algoritması veya toplama işlemi tekniği denir. Bu toplama işlemi anlamlı hale getireceği gibi basamak kavramını da pekiştirecektir.

2. Sınıfta: 2. sınıfta öğrencilere kazandırılmak istenen davranışlar:
a- Eldesiz toplamayı gerektiren 2 basamaklı bir doğal sayı ile 1 basamaklı doğal sayıyı onluk ve birliklerine ayırarak toplayıp sonucu yazma.
b- Eldesiz toplamayı gerektiren 2 basamaklı bir doğal sayı ile 1 basamaklı doğal sayıyı yan yana veya alt alta toplayıp sonucu söyleyip yazma
c- Eldesiz toplamayı gerektiren 2 basamaklı bir doğal sayı ile 2 basamaklı sayının toplama işleminde toplamları ve toplamı onluk ve birliklerine ayırarak şekille gösterme.
d- Eldesiz toplamayı gerektiren 2 basamaklı bir doğal sayı ile 2 basamaklı sayıyı onluk ve birliklerine ayırarak toplamak.
e- Eldesiz toplamayı gerektiren 2 basamaklı bir doğal sayı ile 2 basamaklı sayıyı yan yana veya alt alta toplayıp sonucu söyleyip yazma.

3. Sınıfta: 3. sınıfa öğrencilere 3 ve 4 basamaklı sayılarda eldesiz toplama işlemiş öğretilir. Burada kazandırılacak davranışlar:

a- 3 basamaklı ile 1, 2, 3 basamaklı sayıların eldesiz toplama işlemi
b- Eldesiz toplama işlemini gerektiren en çok 4 doğal sayıyı alt alta toplayıp sonucu yazma
c- Eldesiz toplama işlemini gerektiren en çok 4 doğal sayıyı yan yana toplayıp sonucunu yazma

4. Sınıfta: 4. sınıfta ise 5 ve 6 basamaklı sayılarda eldesiz toplama işleminin öğretimi ve eldesiz toplamayı gerektiren en çok 6 basamaklı 4 doğal sayıyı alt alta toplayıp sonucu söyleyip yazma gibi davranışlar öğretilir. Burada problemler devreye girerek öğretimin kolaylaştırılması sağlanır.


ÖRNEKLER

2. Sınıfta:

Örnek 1) 13 1 onluk + 3 birlik 13
6 6 birlik 6 13 + 6 = 19
+ + +
19 1 onluk + 9 birlik = 19 19
Örnek 2) Yazdığım yılbaşı kartları için dün 10, bugünde 20 zarf aldım. Toplam kaç zarf aldım?

1 onluk + 2 onluk = 3 onluk
10 + 20 = 30


1 onluk 10 10 + 20 = 30
2 onluk 20
+ +

3 onluk 30
Örnek 3) Bir yolcu otobüsü 135 km yol gidiyor. Daha gideceği 14 km yolu kalıyor. Yolun tamamı kaç km’dir?

Gideceği yerin uzaklığını bulmak için; 135 ile 14’ü toplarız.

135
14 veya 135 + 14 =149
+
149


3. Sınıfta:

Örnek 1)
O B
13
+ 5 1 3
18 + 5

1 8Örnek 2) İlk gün 24, ikinci gün 43 sayfa kitap okudum. İki günde kaç sayfa kitap okudum?


O B
24
+ 43 2 4 veya 23 + 43 = 67
67 + 4 3

6 7
Örnek 3)

135
+ 2
Y O B Y O B Y O B
1 3 5 + 2 = 1 3 7Örnek 4)


2 1 3
4 0 1
1 5 5
+ 1 2 0
8 8 9 Burada her grup kendi içinde toplanır ve altına yazılır.
4. Sınıfta

Örnek 1)

1 2 0 3 5 4
1 5 1 2 0
+ 5 1 3 0 2 Bu işlemi abaküs ile de yapabiliriz.

1 8 6 7 7 6


Örnek 2)

3 0 0 5 4 1
5 7 0 2 6
3 1 4 0 0
+ 1 0 1 1 ve abaküste gösterilir.
3 8 9 9 8 8OYUNLAR

2. Sınıfta:

a) Balon Söndürme Oyunu: Kim balonların içindeki işlemleri doğru yaparsa o balonları söndür

Güncel Aranan Ödevler

gürültü kirliliği, eylül romanının özeti, su hakında bılgı, cüz, kompozisyon örnekleri, yunan mutfağı, pazarlanma, misakı milli, polipropilen, matematik ders kitabı inceleme, atom goruntuleri, santra, türev kullanım alanları, özetler, satranç, harekete başlama ve durma, gömlekli, fiziksel ve kimyasal, saatçilik, yerküre, namık kemal cezmi kitap özeti, bini, makine staj, donkişot, yer cekimi, toriçelli deneyi, rop, silindir hacim, atatürk kompozisyon, okkalık, gauss eğrisi, edebiyatçı, dini maniler, atp nin önemi, hindistan sel, bürünme, cumhuriyeti güçlendirmek, dil, alışılma, harman yeri, ilk 3 dakika, mızrap, türkçe basit kelimeler, flash actionscript, petrolün ayrıştırılması, şansölyelik, teknoloji zararları, 10kasım, ağımlı, nevmit, dokuzuncu hariciye koğuşu özeti, eğlendirme, itilaf devletleri, damgalanma, iç giyim, afiyet, sığlaşma, sergilenme, kavranılma, geçende, fen bilgisi konuları, hz.eyyup, iç ters açı, naaş, eko sistemindeki bozulmalar, mizah, alacaklı, eş anlamlılar sözlüğü, eş sıcak, asit yağmurunun oluşumu, kayak, temiz hava, hışım, karakuş, 19 may, aslı nesli, ipnoz, farklı yaşam alanları, sağ çıkarma, meyan, dem tutmak, süzücü, çobanlama, ekonomik sistem, eğitimde insan kaynakları, fortran, ayrıntılı, 29 harf, firdevs-i sehname, ileri programlama, ipka, hatta, şişmek, katıların genleşmesi, çiçeklenmek, sıcak sular nasıl oluşuyor, gazoz ağacı, devletin özellikleri, a.c. motor, 25 mayıs etik günü, tepe aşağı, maxwell, asalaklık, mobilya baza, beyaz eşya, halkla ilişkiler ve politikaları, üzüntülü, seramik tarihi, matematik günlük ders planı, başarılma, parçalama, küpün hacim formülü, aseptik ambalaj, müttehit, birinci ve ikinci derece denklemler, uyur, iç kapı çeşitleri, ege bölgesi, küp nedir, grup çalışması ve özellikleri, zayiat, işgal ve direniş, ısınmak, pütürlü, açıköğretim s, aya yolculuk kitap özeti, harddisk tanımı, kulaklık, dişlenme, nota arşivi, tornacılık, süt ağacı, ortak etmek, 182, kutlu doğum, ses bilgisi, insan vucudu resmi, garbî, sızak, karbonik, matematik öğretiminde materyaller, geometrik dizi, diyet nedir, coğrafya ve dünyamız, ahmet mithat efendi, davulcu, kalafatlama, meziyet, killi, hükmen, yöneltmek, düşünme, patırtılı, kırklareli, su vermek, 2 dünya savaşı, huruşan, sonuçlanmak, ant, pırtı, kanser yapan, ayıcı, türkiye ve orta asya, thevenin, dogal afetlerden korunma, ikiyüzlülük, kesiciler, destanların ortaya çıktığı dönem, türk aile yapısı, murakıp, statistical, hidrolik santraller, ithalat, tesmiye, taslak, tevrat incil zebur, hamur boya, levhacı, geçindirmek, aş ermek, su ile ilgili şiirler, cılızlaşma, söndürücü, deterjanın etkileri, atol, durum ulacı, el oltası, thomas hobbes, 29 ekim tören, osmanli, müstefit, fent, piston, dekapan, iki yüzlü, bakla, başarının yolları, pekçe, kopil,