ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› HİDROLİK SİSTEMLERİN UYGULAMA ALANLARI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     5 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 96255 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik HİDROLİK SİSTEMLERİN UYGULAMA ALANLARI

Hidrolik sistemler,modern üretim ve imalat tezgahlarında uygulanır.
Hidrolik deyince,basınçlı bir akışkan vasıtasıyla kuvvet ve hareket üretimi anlaşmalıdır.Burada basınçlı sıvı enerji taşıyan bir vasıtadır.
Hidroliğin(modern) otomasyon tekniğindeki çeşitli uygulamaları,bu alandaki yerini ve önemi göstermektir.
Esas itibariyle ikiye ayrılır.
*Sabit hidrolik sistemler
*Hareketli hidrolik sistemler
Hareketli hidrolik sistemler ,tekerlekler veya paletler üzerinde,üzerinde hareket edebilirler.Buna karşın,sabit hidrolik sistemler belli bir yere sahiptir.Valflerin genel olarak doğrudan el ile kumanda edilmesi ,hareketli hidrolik sistemlerin karekterislik özelliklerindendir.Buna karşın,sabit hidrolik sistemlerde daha çok elektromanyetik valfler kullanılmaktadır.
Hidrolik sistemler ayrıca gemi,madencilik ve uçak tekniğinde geniş yer tutar.Uçak tekniğinde emniyet faktörü çok daha önemli olduğundan,bu alanda kullanılan hidrolik sistemlere daha çok hassasiyet gösterilir.
Sabit hidrolik sistemlerin önemli uygulama alanları aşağıda belirtilmiştir:
*Her türlü imalat ve montaj makineleri
*Transport sistemleri
*Kaldırma ve iletme makineleri
*Presler
*Basınçlı döküm makineleri
*Handehaneler
*Asansörler
Hareketli hidrolik sistemlerin uygulama alanları
*İnşaat makineleri
*Kepçe mekanizmaları,tutma ve yükleme tertibatları
*Kaldırma ve iletme makineleri
*Tarım makineleri
İnşaat makinelerinde hidrolik sistemler,değişik şekillerde uygulama alanı bulunur.Örneğin büyük bir kazıcıda (excavator) iş hareketlerinin (kaldırmak,tutmak,döndürmek vs.) yanı sıra kazıyıcı makinenin yer değiştirme hareketi de hidrolik sistemle olmaktadır.Doğrusal hareketleri,doğrusal tahrik elemanları (silindirler) ve dönme hareketleri ,döner tahrik elemanları (motorlar) tarafından verilir.
Hidroliğin Karşılaştırılması
Otomasyon tekniğinde,kuvvetlerin,hareketlerin ve sinyallerin üretilmesinde hidrolik tekniğinin yanı sıra başka tekniklerden de yararlanılır:
*Mekanik
*Elektrik
*Pnömatik
Burada,her tekniğin kendine özgü öncelikli uygulama alanlarının olduğuna dikkat edilmesi gerekir.Bu konuya açıklık getirmek için ,bir sonraki sayfada yer alan tabloda çoğunlukla kullanılan üç tekniğin Elektrik,Pnömatik,Hidrolik karekteristik değerlerinin bir karşılaştırması yapılmıştır.
Buna göre hidroliğe öncelik tanınan durumlar:
*Küçük yapı elemanları ile büyük kuvvetlerin iletiminde ;bu ise güç yoğunluğunun oldukça yüksek olduğunu ifade eder.
*Hassas konumlamada
*Yüksek yük altında, durma halinden harekete geçmede
*Yüke bağlı olmayan düzgün hareketlerin elde edilmesinde;zira sıvıların sıkıştırılmaz varsayımı ve ayar valflerinin kullanımı bunun mümkün kılmaktadır.
*Düzgün darbesiz çalışma ve hareket değiştirmede
*İyi derecede kontrol etme ve ayarlama gerektiğinde
*Isı iletiminin önemli olması halinde
Diğer tekniklerle karşılaştırıldığında,hidrolik aşağıdaki dezavantajları gösterir.
*Kaçak yağla çevrenin kirletilmesi(yangın ve kaza tehlikesi)
*Kirliliğe duyarlılık
*Yüksek basınçtan dolayı tehlikeli(kesme tehlikesi)
*Sıcaklığa bağımlı (viskozite değiğimi)
*Veriminin düşük olması

Elektrik-Pnömatik-Hidrolik Karekteristik Değerlerinin karşılaştırılmasıElektrik Hidrolik Pnömatik
Kaçaklar Kirlilik Sadece enerji kaybı
Belirli çevrelerde Sıcaklık değişimine Patlamaya karşı
Çevreden patlama tehlikesi karşı duyarlı,kaçak emniyetli,sıcaklığa
Etkilenme sıcaklığa karşı varsa yangın tehlikesi karşı duyarlı
duyarsız
Zor,pil veya akü ile Sınırlı gaz yardımıyla Kolay
Enerji sadece az miktarda
Depolama

Sınırsız,enerji 100 m kadar 1000 m kadar,
Enerji kaybı ile akışkan hızı akışkan hızı
İletimi v=2-6m/s, v=20-40 m/s,
sinyal hızı 1000 m/s sinyal hızı 20-40 m/s
Çalışma v=0,5 m/s v=1,5 m/s
Hızı
Düşük Yüksek Çok yüksek
Emniyet Besleme
Maliyeti
0,25 1 2,5
Zor ve pahalı Silindirle oldukça Silindirle oldukça
Doğrusal kuvvetler küçük, basit kuvvetler büyük, basit kuvvetler sınırlı,
Hareket hız ayarı oldukça

Güncel Aranan Ödevler

nizamiye medresesi, kıyı tipleri, şarkiyat, hayvanlara dokunmak, kıl keçisi, social identity, çevre ve sürdürülebilir kalkınma, 69, step motor, tedvin, kitap araştırması, işletmelerde kuruluş yeri, önbellek, eşek arısı, hazırlanma, ist kurtuluşu, bellboy, sağlık bilgisi, geometri benzerlik, ebu cehil, etkili okuma, mutedil, memet baydur, diyez, içmece, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı, 1 kg kaç litre, mumlu, yangın tesisatı, ekonomi makaleleri, paça günü, dinsizlik, iç ısıtıcı, hareket vidaları, yazılım staj, kabak, tahıl yemi, yaş sınırı, şeref sözü, ithal, trafik kuralları, optimal, kelile ve dimne tercümesi, atatürk biyografisi, gerektirmek, buhar kazanı, görgüsüzce, çiğ, ölçme aletleri, acemi er, alman seferi, açık ağız resimleri, huzur, anemon, tel erozyon, su bombası, iş talimatları ve iş doğrulama talimatları, bitkisel ilaç eldesi, mustarip, 27 aralık 1919, bitkilerin yayılma yolları, roman incelenmesi, soygaz, 5. sınıf matematik, epik, teessüf, gaco, diş yapıları, ticaret, dizi film tarihi, yarı bel, ipil ipil, kalakalma, alkali, deney, şiir türleri, telefonun mucidi, 69 plaka, ekonomi alanında yapılan ınkılaplar, model ve kalıp uygulamaları, optik aynalar, fizyoterapi, erim, tekst, liseler, start almak, kaynama noktası, mutasavvıf, yavaşlık, kimesne, hazır olma, pencere, hidrolik sistemler, grupla çalışma metodu, ad durumu, 4.sınıf test ve cevaplar, 1453 1699 yılı arasındaki tarihi olaylar, ali macar reis, cirit oyunu, bağdat paktı, mikroyapı, yaşa, agrafi, büten, ızgarasız, tirle, ispatlama, büyüleme, dünyada ilk yerleşim yeri, deneyimci, büyük hanım, ataturk ve cocuk, marka, teknolojının yararları, çağatay, beden eğitimi genel, felek, siğil, yol ayrımı kemal tahir, kalkışmak, şerbet gibi, saloz, bogazlarımız, yakutiye medresesi, iletişim yöntemleri, akdeniz iklim kuşağı, tig kaynak dersleri, paşa kapısı, bob ross, açık önerme ve doğruluk kümesi, deizm, hak kuşu, izdivaç, grace darling, güneşleme, faranjit, ingilizce günlük konuşma dil, gravimetrik analiz, sertleşmek, ali kaplan, insan psikolojisi, özel güvenlik sınav sonucu, çanakkale türküsü, kalite kontrol çemberi, tavsiye, kriminoloji, ay şekilleri, protestan ahlak, fiziksel bağlar, nakkaş, sere serpe, rollerin değişimi, ekonomik işbirliği girişimleri, çim çim, incirlik, sürgün olmak, noktalı kagıt, sersemletme, karoser, homoseksüel, sivrilmek, ülker köksal, doğrudan demokrasi, alevle yüzey sertleştirme ısıl işlemi, avrupa hun devleti, kagir kaplamalar, çiftleme, uygurlarda müzik, interneti kim buldu, professional, sinterleme, tütün zamanı, dikkat testleri, uygur devleti, alkolik, aşındırma, medhiye, resimde perspektif, milletvekillerinin gorevleri, azınlık nedir, allotropi, trake solunumu, rica, din kültürü ve ahlak bilgisi, çevre sorunları, 1071 ile 1453, periyodik cetvel soruları, eskimek, kalite kontrolü, wingate, arşiv, çelik silo, ajan, vatan ve bayrak, arılar ve bal, ikircik, piyes nedir, web sitesi, yağlı ip,