ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› MUDANYA ATEŞKES ANLAŞMASI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     4 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 95611 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik MUDANYA ATEŞKES ANLAŞMASI
(11 Ekim 1922)Batı Anadolu’nun kurtulmasından sonra sıra Doğu Trakya, İstanbul ve boğazlara gelmişti. Türk ordularının Çanakkale ve İstanbul üzerine yürümesi İtilaf devletlerini telaşlandırmıştır. İngiltere’nin hedefi boğazlar, İstanbul ve Doğu Trakya’yı Türklere vermektir İngiltere bu bölgeleri silahla savunmayı planlıyordu. Ancak Fransa ve İtalya’nın İngiltere’yi yalnız bırakması İngiltere kamuoyunda Türk kurtuluş savaşına karşı haklı bir bakışın ortaya çıkması Mustafa Kemal paşanın diplomatik girişimleri İngiliz dominyonlarından yardımın kesilmesi ve Mustafa Kemal Paşa’nın Rusya’nın boğazların güvenliği için işe karışacağı yolunda propaganda yapılması üzerinde İngiliz Hükümeti barış görüşmelerinin yapılmasını kabul etmiştir.
3 Ekim 1922’ de ateş kes görüşmeleri için Türkiye, İngiltere, Fransa ve İtalya temsilcileri Mudanya’ da bir araya geldiler. T.B.M.M. görüşmeleri İsmet Paşa başkanlığında bir heyet gönderdi yunan temsilcileri ateş kes anlaşmalarını katılamadı, Yunanistan’ı İngiltere temsil etti. Görüşmeler 11 Ekim 1922 ateş kesin imzalanmasıyla sona ermiştir.
Konferansın en önemli konuları Doğu Trakya’nın Yunan kuvvetleri tarafında başlatıp Türklere teslim edilmesi, Boğazlar ve İstanbul’un durumu idi. İngilizler bu konularda Türk tezinin karşısında olduklarından görüşmeler çok sert bir atmosferde geçmiştir.


MUDANYA ATEŞKES ANLAŞMASI VE ÖNEMİ

1- Türk, Yunan kuvvetleri arasındaki savaş sona erecek
ÖNEMİ.:
Kurtuluş Savaşı sona ermiştir.
2- Yunan kuvvetleri Meriç Nehrine kadar Doğu Trakya’yı 15 Gün içinde boşlatılacak.
ÖNEMİ.:
Diplomatik başarılar sona erdiğine dair Doğu Trakya savaş yapılmadan boşaltılacak.
3- Doğu Trakya T.B.M.M.’nin Jandarma Kuvvetlerine bırakılacaktır. Ancak bu kuvvetlerin sayısı 8000’ni geçmeyecektir.
ÖNEMİ.:
Doğu Trakya’nın güvenliği T.B.M.M. kuvvetleri tarafından sağlanacaktır.

4- İstanbul, Boğazları ve cevre si T.B.M.M hükümeti ne bırakılacaktır. İtilaf Devletleri barış yapılıncaya kadar İstanbul’da kuvvetleri barış yapılıncaya kadar İstanbul da kuvvet bulunduracaklardır.
ÖNEMİ.:
İstanbul, boğazları ve çevresi T.B.M.M. Hükümetine bırakılması Osmanlı Devleti hukuken sona erdiğini göstermekti.
5- Barış anlaşması yapılıncaya kadar Türk Silahlı Kuvvetleri Çanakkale ve İzmit Yarım Ada’sında belirlenen çizgiyi geçmeyedektir.
ÖNEMİ.:
Bu kara ile Türk, İngiliz kuvvetleri arasında çıkabilecek bir çatışma önlenmiştir.Mudanya Ateşkes Anlaşması Sonuçları


1- Yeni Türk devletleri bu dünya savaşında yenilmiş devlet durumuna gelmiştir.
2- İngilizler Türklerin başarısını kabul ettiler.
3- İngiltere’ de Loind Corş Hükümet’ i istifa etmiştir.
4- Mudanya görüşmelerinde Fransa temsilcisi Trakya’nın T.B.M.M. Hükümetine teslim edilmesi konusunda T.B.M.M. tarafını tutmuştur.


MUDANYA

Marmara bölgesinde (Güney Marmara bölümü Bursa İli) ilçe merkezi kasaba; 17.196 nüfus. (1990). Marmara Denizinin Güney kıyısında Bursa’nın iskelesi durumundadır. Kasaba, deniz kıyısındaki düzlük ve tepeler üzerinde yayılır. 32 Km’lik düzgün bir asfalt yolla Bursa’ya bağlanır. Kıyıya paralel olarak uzanan caddeleri düzgündür. Mudanya mütarekesinin imzalandığı deniz kıyısındaki Mütareke evi bugün müzedir. Mudanya ilçesi, 346 km2 ; 38.656 nüfus (1990). Merkez ve Zeytinbağı (Trilye) bucakları; 36 köy İlçesinin Marmara Denizi Kıyıları zeytin ağaçları ile kaplıdır. Bunlardan iyi cins sofralık zeytin elde edilir. Bağcılık ve İpekçilik. (M)
MUDANYA Dağları.: Bursa ovasını, Marmara Denizi kıyılarından ayıran yüksekliği az sırtlar. Kuzey yamaçları zeytinliklerle kaplıdır. Bursa-Mudanya karayolu, bu dağlar alçalma noktasında yarlanarak aşar. Mudanya Dağlarının en yüksek noktası Mudanya’nın güneybatısında bulunur (600 m.). [M]
Mudanya Mütarekesi, Türk Kurtuluş savaşının sonunda T.B.M.M. hükümeti ile İtilaf devletleri (İngiltere, Fransa, İtalya) arasında imzalanan ve Türk-Yunan savaşına son veren anlaşma (11 Ekim 1922).


Türk Ordusu İzmir kapılarına dayanınca iti

Güncel Aranan Ödevler

müşahhas, saz şiiri, samsa, etkileşmek, almanyanın yönetim biçimi, boz yel, ormanın oluşumu, iskemle, faiz politikası, pompalanma, kooparatifler, linking verbs, fen bilgisi soru bankasi, mutsuzluk, 6. sınıf matematik, 3. testler, 1001 gece, enstitü, çek düzenleme, 1982 ana yasası, şoke, marka farkındalığı, okulda siddet, orta yolcu, doku kültürü, özel tristörler, doktorların görevi, eşitsizlik, güm güm, ilkbahar meyveleri, fuzuli gazel, kadınlık, karakalem ressamları, 7. sınıf yıl sonu rehberlik raporu, redox tepkimeleri, hayvan barınakları, geometrinin tarihi, isa server, yay sarkacı, fungi alemi, ışık mikroskobu, sağlamca, bayrağımız ve milli marşımız, 331, arı türleri, donra, fm verici nedir, ödetmek, lm324 entegresi, küçük ağa ankarada, stoklama, türkiye de ham petrol, dört kardeştiler kitabın özeti, tabiye, pascal kanunlar, doc, yer servisi, charge, sanatta realizm, kriz ve kriz yönetimi, rumelihisarı, aktarmacı, boccacio, müjdeci, turşucu, türkiyenin etnik yapısı, devlet borçlanması, azamet, computer, osmanlı, özenmek, röle, mogollar, gerçek evimiz dünya, atım, galeta, jandarma, değirmenlik, 4 bag anlamı, mahalle nedir, gül kasidesi, sözüm ona, selimiye camii, gren, atolye stajı, cennet, ani kaynakça anlamı, 10. sınıf test, ağış, konvertibilite, bir fazlı motorlar, ara kalite kontrol basamakları, ayrıştırmak, iplik boyama, naz etmek, atatürk ile ilgili sözler, provizyon, vergi cezaları, dokuma makinelerinde yenilikler, sanayi devri, transformatör, çocuk sevgisi, fizikte kullanılan birimler, ışın çağı çocukları, sırasıyla, kırmızı mektup, humor, şehzade, temiz para, şapkalı mantarlar, burdur posta, şırlama, yarı iletkenler, bozukluk, fiziksel bağlar, süzme, dünyamızın şekli, adımlık, esmerleşme, amnezi, honda motorları, slayt sunum, boşanma oranı, ımkb, eğrelti otu, parabol kullanım alanları, üçgende benzerlik, ayrancı, cumhuriyet ile ilgili resimler, tetre, asit tablosu, sitayiş, ahmet hamdi tanpınar huzur romanı, sınıflı, işret, şiir kitabı, azimet, bitkilerin büyümesi, bilecik, glikoz, tbmm acilis süreci, mit mitoloji, kalkınmak, balayı, otopsi, teknik ingilizce, enlem boylam soruları, kaçınmak, ayna simetriği, selim sırrı tarcan, yağmurdan doluya, popçu, besin teknolojisi, filament, simit, fizikte esneklik, depolamak, esefli, felsefe ile din arasındaki ilişki, hiçten, hukuk kuralları, arka ayak, kutup iklimi, yasa teklifi, tayfun, harman, elektrik enerjisi nerede bulunur, duyu sistemi, mantıkçılar, temizlik haftasi, avrupa birliği çevre politikaları, dirayetli, 4. murat bagdat seferi, kalkolitik, bioloji nedir, denklemler ve eşitsizlikler, atatürk yaptığı savaşlar, mantarhane, 1996 öss sonuçları, kafkas cephesi, garson, kaizen maliyetleme, çocuk kalbi özet, enerji, organ sistemleri, şüheda, yurdumuzdaki madenler, enerjiklik, atatürk matematik, boynuz, kültürel zenginlikler, sekizinci renk, kooperatifçilik, sen piyer kilisesi, rötuş, enfilasyon, anne şiir, ekolojik döngü, mikyaslı,