ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› SALÇA ÜRETİM TEKNOLOJİSİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     5 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 94866 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik SALÇA ÜRETİM TEKNOLOJİSİ
SALÇA:
Domateslerden elde edilen pulpun daha sonra belirli oranlarda konsantre edilmesi ve kutulanmasıyla elde edilen üründür.
SALÇA ÜRETİMİNİN AMACI:
Domateslerin daha kolay tüketilir hale getirmeyi ve tüketim zamanına kadar da onları uzun süre bozulmadan saklamayı amaçlamaktadır.
SALÇA ÜRETİMİNİN AKIM ŞEMASI:
Domates

Yıkama

Ayıklama

Parçalama

Ön Isıtma Pulp eldesi

Pulper ve İnce Elekten Geçirme

Buharlaştırma (Vakum Altında)

Steril Kutulara Sıcak Olarak Doldurma
ve Kapatma

Soğutma

Kurutma

Kutu Ambalajlama

Depolama

Satış

ÜRETİM AŞAMALARI:
1.Hammadde alımı:
İyi kaliteli bir salça ancak;tam olarak olgunlaşmış, sağlıklı ve olabildiğince kırmızı domateslerden elde edilir.Alınan domateslerin kuru madde ve şeker oranı yüksek, hastalık ve küflere karşı dirençli, her tarafı aynı anda olgunlaşan, bol ürün veren bir çeşit olması gerekir.
Fabrikaya ulaşan domates kasaları geliş sırasına göre alım platformuna yerleştirilir ve beklemeksizin işlenir.
2.Domateslerin yıkanması:
Akış kanallarında ıslatılmış ve hatta bir ölçüde ön yıkama uygulanmış domatesler ayıklanmadan önce itina ile iyice yıkanır.Modern domates yıkama makinaları peşpeşe iki yıkama tankından oluşur.Birinci yıkama tankındaki domatesler pedallı çarklar yardımıyla ikinci tanka aktarılır.Yıkamada domatesten ayrılan toz, toprak gibi unsurlar aşağı geçerek dipte toplanırlar.Yıkanmış domatesler elavatör yardımıyla taşınırken taşıma sırasında elavatör boyunca yer alan duş düzeniyle bir defa daha temiz suyla yıkanıp durulanırlar.
3.Domateslerin ayıklanması:
Ayıklama, salça üretimine elverişli olmayan çürük, ezik veya yeşil domateslerin doğrudan tümden ayrılması, veya kusurlu domateslerin kusur bölgelerinin kesilip atılarak elverişli kısımlarının alınması demektir.
Ayıklama dönen merdanelerden oluşmuş bir bantta gerçekleştirilir.Ayıklama bantı yaklaşık 100 cm eninde 6,7 m uzunluğundadır.Bantın iki tarafındaki işçiler,bantta tek sıra halinde geçen domatesleri ayıklarlar.
4.Pulp eldesi:
Ayıklanmış domatesler;parçalama,ısıtma ve mayşenin inceltilmesi olarak 3 aşama sonunda pulp(domates suyu) haline getirilir.Her 3 aşama birbirine bağlı olarak çalışan bir sistemde gerçekleşir.
Üretilen salçanın küf yükü ile aroma ve lezzetine ait kalite faktörleri,yıkama ve ayıklama işlemleri ile kontrol edilirse de;salçanın rengi ve kıvamına ilişkin kalite faktörleri,parçalama,ısıtma ve inceltme işlemlerinde kontrol edilebilmektedir.Bu hususta özellikle ısıtma sıcaklığı ve ısıtmanın uygulandığı aşama çok etkilidir.
Domatesler bir parçalama makinasında mayşe haline getirilip,derhal ısıtıldıktan sonra palperlerde aşamalı olarak inceltilir.Pulp üretiminde eğer bu işlem sırasına uyulmuşsa bu yönteme,sıcak işleme’ denir.Eğer domatesler parçalandıktan sonra kaba palperden geçirilip daha sonra ısıtılma şeklinde bir işlem sırası izlenirse buna ‘soğuk işleme’ denir.
Domateslerin parçalanması amacıyla hazne içinde dönen bıçakları bulunan bir parçalayıcı kullanılır.Mayşe ısıtmada tübüler ısıtıcı kullanılır.Bu ısıtıcı genellikle silindir bir gömlek içine alınmış paslanmaz çelik boru demetinden oluşur.Isıtılmış mayşe bir palper grubundan geçirilerek tohum,kabuk ve iri lifler ayrılır ve pulp aşamalı olarak inceltilir.Bir palper grubunda peş peşe 3 palper bulunur.Birinci palperde elek delik çapı irirdir,diğerleri gittikçe küçülmektedir.
Palperden geçen mayşe sadece çekirdek,kabuk ve iri liflerden arındırılmış olmakla kalmaz aynı zamanda dokuyu oluşturan lifler ve hücreler parçalanıp pütürsüz ince yapılı bir pulp elde edilmektedir. Palperden alınan pulp bir tankta toplanıp buradan evaporatöre verilir.

5.Pulpun konsantre edilmesi:
Elde edilen ve brix derecesi yaklaşık 5 düzeyinde olan domates pulpu uygun bir evaporatörde konsantre edilir.Domates suyunun salçaya konsantre edilmesinde zorlamalı sirkülasyonlu evaporatörler kul

Güncel Aranan Ödevler

terfian, maliyet türleri, termometreler, turistik, çubuklu, genom projesi, fürüzan, mevsimler oluşumu, Rabbena, ebob ekok soruları, başkaca, dil ile söylenmiş özdeyişler, rekreatif etkinlik, 0 bulan adam, oktay rıfat horozcu, ikinci yeni, pul, lika, kuşlar ve elektirik, fıçı gibi, ilk iletişim araçları, psikolojik sorunlar, hayvanların beslenme şekilleri, zehra, yağmur kuşu, biyolojik saat, besin, katma, gözleme, cemşid, domain, izometri, oyunları seç, tipografi ile ilgili yazılar, hira, tam zamanında üretim ve türkiye, tombik, milliyetsiz, galilio, rekombinant dna, çizmek, 5.sınıf matematik matematik, cumhuriyet nedir, çubukçu, insan ilişkileri, grip, anlatmaya bağlı edebi metinler, mutsuzluk, sözleşmek, hakaniye lehcesi, boylanmak, din anlayışındaki farklılıklar, dil bilimi türleri, tedarik, dünyanın biçimi, bina resimleri, şans, müsekkin, eko sistemindeki bozulmalar, karaburçak, flaşh, erin, yurt sevgisi ile ilgili şiirler, iliksiz, bayi nedir, young modülü, javascript, zengin etmek, şakirt, 1980 sonrası kapatılan siyasi partiler, iş kadını, elektriğin bulunması, ab hibe projeleri, mantık nedir, bozuluş, almanya sağlık sistemi, kanun, epoksi, saydırmak, metal manometre, sıcak su kaynaklarının kullanım alanları, tecil, anlamamak, süpürme, 1960 siyasi olaylar, iştiha, ilmiye teşkilatı, dörder, senaryo, peyami safa, azatlık, mahşer, sanat sosyolojisi, atom saati, armonize, daldalan, vade farkı, mihr, omuz, balik fiyatlarindaki artis, aptes, ana okulu için performans ödevi, gestalt, durağanlık, şasi ölçme ve kontrol sistemi, maddenin yoğun fazları, curtius, motorların frenlenmesi, sah, vurgun, jeneratörler çalışma prensibi, yavaşlatılma, nerede ise, hava kanalı, başıboş, kara yüzlü, ıslah olmaz, arayıcı, muhasebe staj defter, uluslararası rezerv, destroyer, seferî, kamu geliri, eriyiş, iştikak, gömlekçi, turnuva, sivilleşme, freze tezgah, gazal, soy, geleneksel, ithamname, hidrolik pres devresi, tekstil staj raporu, alacagın devri, gitti, inanç ve davranış ilişkisi, bedri rahmi eyüpoğlu, ayrıt, nevruz bayramı, mum direk, 7. sınıf test soruları, varyete, fizik esneklik, özellik, su tesisatı basınç kayıpları, ayaküstü, türkiyede insan hakları, sakak, dil ve edebiyat, ekti, konuk evi, pascal prensipleri, biyosidal, uzay ve gezegenler, denizlide tarım, periyot nedir, 9 sınıf ing, ikramcı, elektronegatiflik, linyit kömürü, ilkokul 1, çıyan gibi, solma, tepik, 14 kasım 1918, kurumsal kültür, gazi üniversitesi ingilizce, kütle ve agırlık, aksak rekabet, fonksiyon türleri, dolamit, ga3, tarihi nesneler, kibirlenme, kültür ve edebiyat, insanlarda bebeklik dönemi, eylül romanını özeti, kaloma, fabrikasyon, yararlı hayvanlar, anayasalarda demokrasi, oraya, vücudumuzdaki sistemler, yadımlama, hürriyet kasidesi, para arzı, deli otu, genetik bilimi, insan sesi, tcdd, kaynama, amiral, kitap özeti şaban h. çalış, pul boncuk işleme desenleri, paralel devreler, sütun, ağırlaşma,