ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› YAZI VE GEÇİRDİĞİ AŞAMALAR
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     5 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 93859 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik YAZININ GEÇİRDİĞİ AŞAMALAR


İLETİŞİM: İletişim, duyguların, düşüncelerin ya da bilgilerin bir kişiden bir başka kişiye aktarılmasıdır.

Diğer bir deyişle iletişim; bireyler arasında ortak bir simgeler sistemiyle gerçekleştirilen anlam ve bilgi alışverişidir.

Dil iletişimin en eski ve en önemli araçlarından biridir. Ama tek araç değildir. Davranışlar, bakışlar, resimler ve yazı aracılığı ile de iletişim sağlanabilir.

İnsanlar iletişim kurabilmek için en eski çağlardan beri çeşitli işaretler kullanmışlardır. Konuşmayı bilmeyen ilk insanlar aralarında çeşitli hırıltılar çıkararak anlaşmaktaydılar. Her çıkarılan sesin farklı bir anlamı vardı.

İnsanların iki milyon yıl önce konuşmayı öğrendikleri sanılmaktadır. Bu gün dünyada aşağı yukarı 5.000 değişik dil ve lehçe kullanıldığı bilinmektedir.

İnsanların konuşmayı öğrenmiş olmaları aralarında tam bir iletişimin sağlanmasına yetmemekte bir arada olmadıkları ya da kendilerinden sonra gelecek olanlarla iletişim kurmaları sorun yaratmaktaydı. Yazının bulunmasıyla iletişim sorunu çözüldü. İnsanın var olmasıyla birlikte iletişim de başlamıştır.

İlk çağlarda insanlar genellikle işaretlerle iletişim kuruyorlardı. İlk işaretle iletişim örneğine mağara duvarlarına yapılan resimlerde rastlamaktayız.Bu resimlerde kullanılan silahlar, giydikleri giysiler ve avladıkları hayvanlar çizilmiştir.

İnsanlar yaşadıkları dönemle ilgili, gelenek,görenek, ekonomik ilişkiler, kurumlarını vs. yarınlara aktarmak ya da uzakta bulunanlara iletmek amacıyla yaşadıkları dönemin imkanları dahilinde iletişim kaynakları kullanmışlardır.

YAZI: İnsan için ortak anlam ya da sesleri temsil eden işaret ya da simgelere dayalı bir iletişim sistemidir.

Yazının Temel özellikleri: Yazı dili görselleştirir, kağıda döker.
Yazı somut ve kalıcıdır.
Yazı görsel iletişim araçlarından biridir.
İnsan aklının en değerli ürünlerinden biri olup tarih ve uygarlığın başlangıcıdır.

En eski yazı örneklerine M.Ö.4000’li yallarda rastlanmaktadır. Bu günkü harf yazısına gelene kadar yazı bir çok aşamadan geçmiştir. Bunlar :

1- Madde yazısı: Amaç çeşitli maddeler kullanılarak anlatılmıştır. Yere saplı eğik değnek ya da bir çubuk üzerine bağlanan çeşitli renklerde ipler.
2- Yazının şekil haline dönüşmesi: Duvarlar ve taşlar üzerine çizilen çeşitli şekillerdir Bunlara “Petroglif” denilmektedir.
3- Fikir yazısı (İdeografi) ya da diğer bir deyişle resim yazısı (Piktografı): İnsanlar şekillerden sonra birbirlerine nesneleri anlatabilmek için o nesnenin resmini çizmişlerdir. Göz. Gözü anlatıyor. Anacak bu da yetersiz olmuş bazı eylem ve hareketleri yazı ile gene resimde ifade etmişlerdir. Göz resmi gözü ifade ederken aynı zamanda da görmek anlamında kullanılmıştır.
4- Hece yazısına geçiş: İnsanlar nesneleri ve bazı eylemleri fikir yazısı ile ifade edebilmelerine karşın, istemek, ummak, yenilmek, güzel, kötü, şimdi yarın gibi kelimeleri ifade dememekteydiler.

Bunun için resimlendirilmeleri kolay, özellikle tek heceli sözcüklerin ses değerleri, aynı sesi taşıyan başka sözcüklerde sadece verdikleri ses dikkate alınarak anlama bakılmadan kullanılmıştır. Kol resmi kol diye okunmuş, ay resmi ay diye okunmuş, yan yana bir kol ve bir ay resmi kolay olarak okunmuştur.

Yazı tarihinde bu eyleme “Akrofoni” denir ve Eski Sümer, Mısır ve Sâmi yazılarında çok sık rastlanır. Eski Mezopotamya çivi yazısı ve Eski Mısır Hiyeroglifleri bu tür hece yazısı sistemidir.
5- Hece yazısından harf yazısına geçiş : Harf yazısına geçiş iki yoldan olmuştur. Birisi Akrofoni yolu, diğeri, açık hecelerde sesli elemanın zamanla yiterek tek ses işareti haline gelmesi.

Akrofoni yolu ile harf yazısına geçişin en güzel örneği eski Fenike yazısındaki “a” harfidir. Bu harf bir öküz başı biçiminde yapılıyordu, “Alef” öküz demektir. İşaret başlangıçta öküzü anlatmak üzere ortaya çıkmış, sonra “a” harfi karşılığı olarak kullanılmıştır.

Tek heceli olup da sesli elemanı yitirerek tek ses işareti haline gelme sürecini eski Mısır yazısında görüyoruz. Bir ağız bi

Güncel Aranan Ödevler

pagoda, parçada anlam, tanıklama, 2004 açık öğretim soruları, inglizce mektup, maddenın ortak ve ayırt edici özellıkleri, pines, fatura duzenlemeleri, ismi çıkmak, the blue diamond, ali kabil, cumhuriyet yönetimi ile ilgili sorular, ağrı sızı, belirtke, gözü açık, atatürkün ölçüleri, denizcilik okulları, bilişim güvenliği, işlemci, ineklik, azarlanmak, gaile, iştirak, paçal, meşhut suç, peyzaj, büyükbaş hayvancılık, cezayir ekonomisi, hidrolik devre, ödev nasıl yapılmalı, 18 mart, ekseriyet, güdümleme, güzel sanatlar nelerdir, biyoloji tarihi, kaba şiş, kimya projesi, bağımsız devletler, cad-cam, gülcü, büyüme ve gelişmede olumsuz etmenler, erozyonun etkileri, kayseri efsaneleri, mensucat, alan ölçme, dr.wilmut, seyh galib, şiir dili, bilgi toplumu ve türkiye, karahanli, teolog, tıkanık, eğitim modelleri, kav mantarı, park, 19 eylül 1922, tel cısımlerı, arılar matematik, damıtma, telefat, dokuma kumaş analizi, kalender, babam!, erkek fiş, tezkire, boynuz anatomisi, gözlem teknikleri, inglizce, dem tutmak, suzinak, fitin, saf, sabah akşam, yunus emre, mezhep türleri, adamı, oturuş, avukatlık meslek ilke ve kuralları, dinozor, dap, yıl sonu bilgisayar zümre, nemcil, feri, ölçülü, banka verimlilik, osmanlı devletinde divan teşkilatı, hintliler, 3 phase, tavizci, sekoya, haricen, ekarte, suyun döngüsü, kurumsal markalar, karteks, topal osman, küçük ad, anakart resimleri, kurban, çok yüzlü, stok nedir, beyaz türkler, er ekmeği, doğru akım makineleri, kapadokya, militarizm, nemrut dağı, türkiye cumhuriyeti, 19 may, 366, asur, pinokyo, oh demek, bilgisayar donanımı arızaları, kibirlenmek, tırıl, iç ticaret, 7. sınıf fen dersleri, çıkrığın, şebek, bulgaria, cumhuriyet ile gelen yenilikler, eksik doğmak, 1.konu, mektup temsilcileri, çalikusu, peşin fikir, nano teknoloji, figür, gün atmak, ihracat teşvikleri, sut kostik, trafik kazası, çifte dikiş, tasfiye, sarıkuyruk, ülkeler coğrafyası sınav, hükümranlık, türkiyenin ithalat ve ihracatı, iç tehdit unsurlarinin hedefi, geçmişte iletişim, açık işletme ocakları, elektrostatik, platonun eserleri, asepsi, söyleme, 0270, psikolojik, asitlerin özellikleri, ahmet mithat efendi, dingi, iddia, bahşetmek, Amerikalı, kalamin, araklamak, ip torbalı, bafa gölü, fikren, davetsiz, açık öğretim fakültesi, ulusal egemenlik, plastik üretim, geometri test, düz cözgü, istatistikler ve grafikler, dövülmek, atatürkün türk toplumundaki önemi, efsaneler, Arabistan defnesi, excel çalışma sayfası, plastik şekill değişimi, su askıları, sattırmak, güya, olumlama, gemicilik, altın kılıç, et lokması, bağdaşık, esham, ist posta kodu, mali tevzin, taşıma sistemleri, tanjant, aile meclisi, rüzgar gülü, varil, beden egitimi gunluk plan, sandviç, karartılma, ortaçağda bizans gelenekleri, lök, açık tribün, bal dudak, mimar sinan cami, macella boğazı, erezyon korunma, tanzir,