ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› OSMANLI VERASET SİSTEMİ MERKEZ TEŞKİLATI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     5 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 89342 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik OSMANLI VERASET SİSTEMİ MERKEZ TEŞKİLATI

PADİŞAHLARIN BAŞA GEÇMESİ(VERASET SİSTEMİ):

Osmanlı Devletinde kimin padişah olacağı konusunda kesin bir kural yoktu. Osmanlı ailesinin bütün erkekleri taht üzerinde hak sahibi idiler. Onun için padişah ölünce oğullarının hangisinin tahta geçeceği konusunda devlet yönetimindeki etkili grupların(ümera,ulema vb.) tercihleri önemli rol oynuyordu. Eski Türk Devlet geleneğinden kaynaklanan bu sistem (Kut anlayışı) taht kavgalarına neden oluyordu.

Veraset Sistemindeki Değişmeler:

Fatih Sultan Mehmet bu sakıncayı ortadan kaldırmak için tahta geçme yöntemini belirleyen bir kanunname düzenledi.

Bu kanunla Fatihin amacı:
1 -Taht kavgasına son vererek,ülkenin birlik ve bütünlüğünü sağlamak,
2- En GÜÇLÜ olanın padişah olmasını sağlamaktı.

I.AHMET zamanında yapılan değişiklikle EN YAŞLI ve AKILLI olanın (EKBER VE ERŞED) padişah olması esası benimsendi. Ekberiyet sistemi Şehzadeler arasındaki rekabet duygusunu ortadan kaldırması bakımından OLUMSUZ,taht kavgalarına son vermesi bakımından da OLUMLU sonuçlar doğurmuştur.

PADİŞAHLARIN YETİŞMESİ:

16. yüzyılın sonlarına kadar şehzadeler 14-15 yaşlarına gelince, Anadoludaki sancaklara SANCAKBEYİ olarak gönderilirlerdi. Burada bir LALAnın yanında devlet yönetiminde tecrübe kazanmaları sağlanırdı.

NOT: Lalayı Büyük Selçuklulardaki ATABEYLERE benzetebiliriz.

III. Mehmetten sonra şehzadelerin SANCAĞA ÇIKMA usulü kaldırıldı. (Şehzadeler sarayda KAFES HAYATI yaşadılar.)

PADİŞAHLARIN ÜNVANLARI:

Osmanlı Devletinin kuruluş yıllarında başta bulunan hükümdarlara BEY denilmiştir.Yine hırıstiyanlara karşı savaştıklarından GAZİ de denilmiştir. (Örneğin:Osman bey,Osman Gâzi,Orhan Bey,Orhan Gâzi gibi..) Hükümdarların aldığı diğer başlıca ünvanlar; Han, Hakan, Hünkâr, Sultan ve genellikle Padişahdır.

NOT: Yavuz Sultan Selimin 1517 Mısır seferi sonucu HALİFELİK Osmanlı padişahlarına geçmiştir.

Böylelikle Osmanlı hükümdarları padişah olarak Devletin Başı, halife olarakta müslümanların başı olma özelliği taşımışlardır.

SARAY
Padişahın hem özel hayatının geçtiği, hem de devletin yönetildiği yerdi. Saray ENDERUN ve BİRUN olmak üzere iki bölümden oluşuyordu.Bu iki bölüm BABÜS-SAADE(Orta kapı) denilen kapıyla birbirine bağlanmıştı.

ENDERUN :Padişahın özel hayatının geçtiği sarayın iç bölümüdür. Burada padişahın hizmetine bakan güvenilir kimselerin bulunduğu hizmet ve eğitim odaları ve harem bulunuyordu.

Devşirme usulüyle toplanan oğlanlar, Acemi oğlanlar ocağına götürülmeden önce, içlerinden seçilenler Topkapı sarayına alınarak, sıkı bir disiplin altında yetiştirilirlerdi. Bunlara dini bilgiler, Arapça, Farsça gibi dersler ve pratik el sanatları öğretilirdi.Bunlara İÇOĞLANI denilirdi.

Amaç saraya alınan bu içoğlanlarını gerçek bir dindar, devlet adamı, asker ve seçkin nitelikli bir kişi olarak yetiştirmekti. Hasoda,kiler odası,hazine ya da seferli odalarında hem hizmet ederler, hemde eğitim ve öğretimlerini sürdürürlerdi. Daha sonra ÇIKMA denilen bir atama usulüyle Birun da görevlendirilir,bu odaların başındaki ağalar da sancak beyliği gibi önemli görevlere tayin edilirlerdi.

HAREM: Sarayda kadınların yaşadığı bölüme denirdi.Saraya alınan kızlar tıpkı iç oğlanları gibi sıkı bir eğitim görürlerdi. Eğer padişah tarafından sarayda tutulmazlarsa Çıkma ile saray dışında görevlendirilen Kapıkullarıyla evlendirilirlerdi.

BİRUN: Sarayın dış bölümüne denirdi. Bîrûnda geniş bir yönetici kadro yer alırdı. Bîrûndaki
görevliler ve teşkilatları şunlardı:
a)-Yeniçeriler
b)-Altı Bölük halkı (sipahiler,silahdar,sağ ve sol garipler,sağ ve sol ulûfeciler.)
c)-Topçular ve Cebeciler
d)-Mehterler
e)-Müteferrikalar:(Enderundan çıkma içoğlanlar, beyzade çocukları,devlet ileri gelenlerinin çocukları.)

NOT: Osmanlılarda ilk saray Bursa da yapılmıştı. Başkent Edirne olunca burada daha büyük bir saray yapılmış,İstanbulun fethiyle Fatih Beyazıttaki mevcut sarayda oturmuş, buranın yeterli gelmemesi üzerine aynı yerde başka bir saray yaptırılmıştı. Eski Saray denilen bu sarayın da yeterli

Güncel Aranan Ödevler

mehmet akif, anormallik, gidilme, onaylama, kan grubu testi, reflexiv, protein tablosu, anne şiirleri, gaz ölçümü, ayılar, gölgenin gün içi durumu, halifeler, poşet, kıl payı, düğün alayı, doyurucu, üniversite tez ödevleri, sayış, 1. dereceden 2 bilinmeyenli denklemler, kalite çalışmaları, döküm staji, ortaçağ, birinci dereceden iki bilinmeyenli eşitsizlikler, havanın önemi, doğrudan pazarlama, Rumence, deniz kullanımı, dış ticaret yöntemleri, gazetenin yararları, havanın yararları, asetat, kıllanma, tok karnına, matematik şiir, kurumsal yönetişim, suçlamak, beycesultan denizli, jeotermal enerji, istanbulun eski isimleri, bir, satsuma, 50.yıl marşı, geleneksel türk edebiyatı, adı belirsiz, ohm kanunu, işareti saymak, gelişim ve öğrenme, tekerleğin gelişimi, bedii faik eserleri, alis, sayın, geçici bayanname, kelimede anlam, eşya, cevat fehmi başkut, ne kadar, savrukluk, çokgen soruları, bitki örtüsü ve yağış, cisimler neden batar ve neden yuzer, boşanma davaları, anlatımda sınırlama, tersane, pıtır pıtır, akışkanlık, 10 parmak klavye, Romalı, yaya yolu, irsaliye, şeritler, yasa teklifi, organ nakilleri, nietzsche, sinterleme, doku, metnin bölümleri, özelleşmek, cumhuriyet döneminde dil, radyo yo ilk kim buldu, determinizm, sakıntı, vida çizim, ışıltı, çiğin, hademe, dönüşme, kücülme, ufrs, ses ve özellikleri, barınaklar, mimar sinan resimleri, eser kalıntıları, mengene nedir, morarmak, demek olmak, dikiliş, şerif mardin, kanyonlar, olgunca, deri, tarihi turistik yerleri, geleneksel meslekler, ödetme, eşit kollu teraziler, gelmek, tercihler, iyileşme, marka farkındalığı, taylor serisi, iş yapmak, tuner katı, çalışma kağıdı, radyasyon canlılar üzerindeki etkisi, neoklasisizm, defosuz, 2.boyut, müselsel, aspirin, tahkik, kemal tahir romanları, oysa, ışıtmak, analitik geometri simetri, mitat enç, muavinlik, göz bilimi, diyalektik unsurlar, bakım, kumaş hataları, bozca, sahtecilik, engish word, sürür, karahanlıların ekonomisi, malcom x, hava yolları, deneyler laboratuvar, kıl, yüzey pürüzlülüğü, fermiyum, aç karnına, yazılı soruları, vcd nedir, buharlı tren, kahramanmaraş tarihçesi, tarihi eserlerin önemi, 0432, kurutma, fusulinidae familyası, elektronik eşyalar, en uzun gece, kayaların oluşumu, gönül bağı, yumulu, ovalar, toprak çeşitleri ve kullanım alanları, iktisat teorisi, teseyyüp, asur devleti, cafe projesi, öğrenilme, hümayun, şiirin özellikleri, temyiz, ibrahim efendi konağı, rakkas, kezalik, demokratik yönetimin tarihsel gelişimi, entrika, kakaolu, marmara destanları, yatırım uzmanlığı, plc digital output, demokrasi, nezir etmek, sıvamak, yüzey toleransları, eşek gibi, polis haftası, ağ tabaka, 11 nisan, logaritma ile ilgili örnekler, sakarya savaşı, mum, biyofizik, hayat hikayeleri, spor atasözleri, özel okul, havanın kaldırma kuvveti, öğretmenlik uygulaması, din ve inanış, osmanlı ankara savaşını neden kaybetmiştir, anadolu anlamı, efsanenin tanımı, paketlemek, görev almak, türkiyenin jeopolitik hakkı, evsiz insanlar, jip,