ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› 1 A GRUBU ELEMENTLERİ VE ÖZELLİKLERİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     5 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 89203 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik 1 A GRUBU ELEMENTLERİ VE ÖZELLİKLERİ

1 a grubunda yer alan h,li,na,k,rb,cs ve fr elementleri alkali metalleri oluştururlar. sodyum ve potasyum doğada en çok bulunan alkali metaldir ve çeşitli bileşikleri halinde bulunur.
alkali metallerin genel özellikleri
1- alkali metaller değerlik tabakalarında tek elektronu kolayca kaybederek +1 yüklü iyonlar oluştururlar;bu nedenle kuvvetli indirgendirler.
2- birkaç istisna dışında bileşikleri iyoniktir.
3- metalik özellikleri gerği parlaktırlar;fakat diğer metallerin aksine,bıçakla kesilebilecek kadar yumşaktırlar.
4- aleve tutulduklarında çeşitli renkler oluştururlar;li,na ve k tuzu çözeltisine batırılmış bir platin tel,alevi sırasıyla kırmızı,sarı ve menekşe renge boyar.
5- isı ve elektriği çok iyi iletirler.
6- bulundukları periyotta iyonlaşma enerjileri en küçük,atom ve iyon çapları ise en büyük olan elementlerdir.
7- diğer metallerin aksine,yoğunlukları ve erime noktaları oldukça düşüktür.lityum,sodyum ve potasyum yoğunlukları ilginç bir şekilde sudan daha küçüktür.sezyumun erime noktası o kadar düşüktür ki,sıcak günlerde sıvı halde bulunabilir.
alkali metaller su ile reaksiyona girip, hidrojen gazı verirler.
alkali metallerin su ile etkileşimi oldukça şiddetlidir.reaksiyonun şiddeti yukarıdan aşağı inildikçe artar

periyodik tablonun ilk grubunda (dikey sırasında) yer alan metallerdir. fransiyum dışında hepsi, yumuşak yapıda ve parlak görünümdedir. kolaylıkla eriyebilir ve uçucu hale geçebilirler. bağıl atom kütleleri* arttıkça, erime ve kaynama noktaları düşüş gösterir. diğer metallere kıyasla, özkütleleri oldukça düşüktür. hepsi de, tepkimelerde etkindir. en yüksek temel enerji düzeylerinde bir tek elektron taşırlar. bu elektronu çok kolay kaybederek +1 yüklü iyonlar oluşturabildikleri için, kuvvetli indirgendirler. ısı ve elektriği çok iyi iletirler. suyla etkileşimleri çok güçlüdür ve tepkime sonucunda hidrojen gazı açığa çıkarırlar.

hidrojen
Sembol:H

Atomnumarası:1

Atom ağırlığı: 1.00794 g/mol
Oda koşullarında (25°C 298 K): Bilinen renksiz en hafif gaz

A-metal
s-blok elementi
Hidrojen ilk olarak 1776 yılında Henry Cavendish tarafından keşfedilmiştir. Hidrojen ismi ise Antoine Lavoisier tarafından verilmiştir.
Yıllazlardan yayılan ışıkların analizi sonucunda yıldızların yapısında, güneş sisteminin %90’nında hidrojen olduğu düşünülmektedir.
IA grubu elementleri, Ca, Sr,Ba gibi aktif metallerin su ile reaksiyonu sonucunda hidrojen gazı elde edilir.
Ca(k) + 2H2O à Ca2+ (aq) + 2OH-(aq) + H2 (g)
Bazı metal hidrürleri ile su rasındaki reaksiyon sonucunda hidrojen gazı elde edilir.
CaH2 + 2H2O à Ca(OH)2 + 2H2
Mg, Al, Cr, Fe, Mn, Zn, Cd, Co, Ni, Sn ve Pb gibi metalleri nitrik asit haricindeki diğer asitlerle reaksiyonu sonucunda hidrojen gazı elde edilir.
Mg(k) + H+(aq) à Mg2+ (aq) + H2 (g)
Endüstriyel olarak metan gazının su buharı ile veya kömürün su gazı (kızgın kok kömürü üzerinden su buharı geçirilmesi ile elde edilen gaz karışımı) ile reaksiyonu sonucunda elde edilir.
CH4 + H2O (1100°C) à CO + 3H2
C(kömür) + H2O (1000°C) à CO + H2
Diğer bir yöntem ise Demir tozunun seyreltik sülfürik asit ile reaksiyonu ile gerçekleşir.
Fe + H2SO4 à FeSO4 + H2
En saf olarak elektroliz ile elde edilir. Az miktarda sülfürik asit veya sodyum hidroksit içeren suyun elektrolizinde katotta hidrojen gazı anotta oksijen gazı toplanır.
Lityum

Sembol:Li

Atom numarası: 3
Atom ağırlığı: 6.941 g/mol
Oda koşullarında (25°C 298 K): Gümüşümsü beyaz,gri metalik katı
Alkali metal
s-blok elementi
Lityum ilk olarak 1817 yılında Johann Arvedson tarafından keşfedilmiştir. İlk saf olarak izolasyonu ise W.T. Brande ve Humphrey Davy tarafından lityum oksitten elektroliz yolu ile gerçekleştirilmiştir.
Spodumen cevheri ,LiAl(SiO3)2, Lityum içeriği nedeniyle ticarı olarak çok önemlidir. Öncelikle 1100°C’ de a formu ısııtılarak daha yumuşak b formuna dönüştürülür. b formu sıcak sülfürik asit ile reaksiyona sokularak Li2SO4 elde edilir. Elde edilen bu çökelek çözeltiden ayrıl

Güncel Aranan Ödevler

matematik öğretmenliği, divanıharp, döner ayna, çanaksı, mudil, kor gibi, metal yatak, test ingilizce, delmek, izmirin ekonomisi, hayvanların sınıflandırılması, kişisel satış, pazarlama ne demek, yankının, bitki, akuakültür, kara mizah, hz. muhammedin adaleti, zemin katı, vitamin, avrupa insan hakları bildirgesi, çevre ve sağlık, kesici takım, atatürk ölçüler yenilikleri, dipnot, the call of the wild, linç, danielle steel, ic organlar ve görevleri, insaat staj raporu, hurdahaş, televizyon nedir, excelde grafikler, gaz altı kaynakları, tevki, marmara denizi, türkiyede liderler, demagoji, ek bütçe, günöte, ataturkun askeri ve siyasi hayati, genel ölçek, limon pili, pastal atma, horner metodu, penye, david copperfield, ataturk un spora verdigi onemi, ovalar, tarak, öfke, hacim ve sıvı ölçüleri, zayi olmak, insuyu magarasi, mitoz bölünme, fizik yillik plani, özenç, ha şöyle, çorba olmak, karşı akın, dondurulma, statistical, ağız tütünü, 3. tercihler, bayrak ile ilgili sözler, su taşkını, almanya hakkında bilgi, savsaklama, anadolu medeniyetleri, yetenek seçimi, ne, bürokrasi ve siyaset, sefih, ahmet haşim, iptal davası, mütedeyyin, camiler, dün bugün yarın, flowmeter, element, sponsor, gripli, rekolte, haberci, istinaden, mihnet, müzikte ton, çevremizdeki akarsular, ağustos böceği ile karınca, anîden, 19 mayıs hakkında ingilizce yazı, psikolojide kullanılan araştırma teknikleri, abiye, aynalar ve mercekler ile ilgili sorular, tahta göğüs, mülk, orlon, kıl keçisi, avrupa güvenlik, niş, kimyasal olaylar ve insanlara etkisi, als soruları, fransa giysileri, türk edebiyat tarihi, kapalı hece, kayıtsızca, süzmek, kan davası, ölçü ve tartı aletleri, işkilli, 2 değişkenli istatistiksel tablo, semiyotik, ortak yaşam alanlarımız, açılı gönye, kanatlanma, istıklal, cıvalı, sinir küpü, trafik proje ödevi, üretimde verimliliği arttırıcı faktörler, murdarlık, esirgeyici, çözünürlük problemleri, safça, bayrakla ilgili özlü sözler, af, demirlemek, ısı yalıtım malzemeleri, roman yazarları, şahtere, takı tasarım, hay metodu, doğruca, seslik, etraflı, hizmet, gök taşı, hipoderm, ahşap yapılar, efekt, dişeme, lider davranışları, balkan savaşlarının sonuçları, edebi metin, ahşap yapı, ışık kaynağı, fizikî, hurra, düse, kromozon, epope, ısın, eser sözleşmesi, genel muhasebe soruları, kesme yöntemleri, alternatif akım, alkolizm, sargı, ebu cehil, 22, pelesenk, şişman, dna, ek-fiil, askerlik, mescid-i aksa, müştak, belladonna, sufle, 1.kılıçarslan, sazcı, ekşi elma, tedarik zinciri scor, şiirde yapı, afra tafra, iç salgı, kumlu toprak, hamur yetkisi, örneklemek, devlet yönetimi, emir kipi, soğuk bez, giriftar, hâlsiz, ekonomi alanında yapılan ınkılaplar, evirme, hayvansal besinler, geometri yamuk, termoset plastikler, denemek, istanbul külliyeleri, canlıların beslenme şekilleri, hisse senedi, paşam, minerallerin oluşumu, özentici, kendini gerçekleştiren kehanet, edebi örnekler,, erişme,