ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› İLKÖĞRETİM OKULU FEN BİLGİSİ DERSİ 4. SINIF ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     9 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 86734 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik İLKÖĞRETİM OKULU FEN BİLGİSİ DERSİ 4. SINIF ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI
SÜRE
24 işgünü MİHVER DERS (ÜNİTE) FEN BİLGİSİ ÇEVREMİZİ TANIYALIM ÜNİTE 1 1

AY HAFTA DERS SAATİ ÜNİTENİN AMACI
ÖĞRENCİ KAZANIMLARI KONULAR
Belirli Gün ve Haftalar ARAÇ-GEREÇ
DENEY,
GEZİ-GÖZLEM
ARAŞTIRMA,
İNCELEME, PROJE, UYGULAMA VE KAYNAKLAR Konu, Amaç, Öğrenci Kazanımlarının uygulanabilirlik düzeye ilişkin öğretmen tarafından alınabilecek notlar ./Günlük Ders planı yapılırken dikkat edilecek hususlar.
“Atatürk’ün akılcılığa ve bilime verdiği önem” Atatürkçülükle İlgili Konular kitabında belirtildiği gibi kavratılacaktır.


*Bu üniteyle öğrencilerin;
Doğadaki cansız varlıkları ve canlılar için önemini, gözlemlerle, uygulamalarla, deneylerle ve farklı etkinliklerle kavramaları amaçlanmaktadır.
*Bu üniteyi başarıyla tamamlayan her öğrenci ;
1-Canlı ve cansız doğayı gözlemleyerek doğanın nelerden oluştuğuna örnekler verir.
2-Havanın varlığına günlük yaşamından örnekler verir.
3-Havanın değişkenliğine (sıcaklık farkından doğan) günlük yaşamdan örnekler verir.
4-Rüzgar şiddeti ile yel, rüzgar, tayfun, kasırga, hortum arasında ilişki kurar.
5-Hortum ve kasırganın nerelerde ve hangi koşullarda oluşabileceğini belirtir.
6-Hava olaylarının adlarını belirterek canlı ve cansızlara olan etkilerini örneklerle açıklar.
7-Meteorolojinin günlük yaşamımızdaki önemini fark eder.
8-Havanın canlılar için neden önemli olduğunu deneylerle gösterir.
9-Suyun doğadaki bulunuş şekillerini (yağmur, kar, dolu, çiy, kırağı, buz vb.) açıklar.
10-Suyun doğada bulunduğu ortamlara örnekler verir (yer altı suları, kaynak, artezyen, dere, çay, ırmak, göl, deniz, okyanus, buzul vb.)
11-Suyun doğada dolanımını örneklerle açıklar.
12-Suyun canlılar için neden önemli olduğunu deneylerle gösterir.
13-Su kaynaklarından nasıl yararlanıldığını, korunmasının önemini ve korumak için nelerin yapılması gerektiğini örneklerle açıklar.
14-Toprağın nasıl oluştuğunu fark eder.
15-Toprağın yapısındaki canlı ve cansız öğeleri belirtir.
ATATÜRKÇÜLÜKLE İLGİLİ KONULAR
1-Akılcılık ve Bilime verilen önem
2-Bilim ve İnsan Yaşamındaki Yeri ve Önemi
2- “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” Özdeyişi

A-İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ DOĞA
1-Cansız Doğada Neler Var?
a-Havasız Yaşanmaz
b-Hava Olayları Canlıları Etkiler
c-Su Yaşamdır
ç-Doğa ve Toprak
2-Hava, Su,Kara Ortamları ve Barındırdıkları Canlılar
SÜRE MİHVER DERS (ÜNİTE) FEN BİLGİSİ ÇEVREMİZİ TANIYALIM ÜNİTE 1 2

AY HAFTA DERS SAATİ ÜNİTENİN AMACI
ÖĞRENCİ KAZANIMLARI KONULAR
Belirli Gün ve Haftalar ARAÇ-GEREÇ
DENEY,
GEZİ-GÖZLEM
ARAŞTIRMA,
İNCELEME, PROJE, UYGULAMA VE KAYNAKLAR Konu, Amaç, Öğrenci Kazanımlarının uygulanabilirlik düzeye ilişkin öğretmen tarafından alınabilecek notlar ./Günlük Ders planı yapılırken dikkat edilecek hususlar.

**Canlı varlıların ortak özelliklerini gözlemlerle uygulamalarla, deneylerle ve farklı etkinliklerle kavramları amaçlamaktadır.
16-Isıtılmış ve ısıtılmamış topraktaki bir fasulye tohumunun çimlenmesini gözlemleyerek gözlem sonuçlarını karşılaştırır.
17-Toprağın bitki ve hayvanlarla ilgili özelliklerinin örneklerle açıklar.(topraktaki bitki ve hayvan artıklarının mikroorganizmalar yardımıyla çürümesi ve toprağın humus kazanması)
18-Toprağın canlılar için önemini deneylerle gösterir.
19-Toprağın korunmasının gerekliliğini örneklerle açıklar.

**20-Hangi ortamlarda hangi canlıların bulunabileceğini tartışır.
21-Yeryüzünde çeşitli ortamların olduğunu ve bu ortamlarda farklı canlıların yaşadığını gözlemlerle fark eder.
22-Canlı olarak tanıdığı varlıklarda hangi özelliklerin bulunabileceğini tartışır.
23-Canlı ve cansız varlıkların özellikleri ile ilgili bulgulara dayanarak bu varlıklar arasındaki farklılıkları örneklerle açıklar.
24-Canlıların ortak özelliklerini fark eder.
25-Hücre çeşitlerini mikroskopta inceleyerek canlıların temel yapı biriminin hücre olduğunu fark eder.

Güncel Aranan Ödevler

safsatacı, sıvıların kaldırma kuvvetı, msn alma, bariyer kaplama, atlı spor, cahit sıtkı tarancı ziyaya mektuplar, suna boylu, cezerye, cinli, muharrir, gsm bts, para dökmek, sanatsal akımlar, desensiz, kuvayimilli, deneyimli, millet vekilleri, bilimin zararları, selin zararları, kaynak suları neden sıcaktır, modüllü, riyasız, muhzır, hafızlık, göçmen kuşlar, mıchael faraday, samimiyet, Kazakça, realizm, iç çekmek, helvacı, eyüp sultan cami, öklid teoremi, üzümsü, vahşetın cagrısı, inme, ruhî, kartal anadolu lisesi, döşetmek, viskozite, ataturk sozler, 29 ekim, aplik, anamalcı, elektrik enerjisinin nakli, nalbant, ön sezi, italyan kıyafetleri, peder, kefalet, zembil, www.gençbilim.com, rönesans döneminde resim sanatı, giyim, mevzi, kanser resimleri, kren hesabı, okyonuslar, lisp, insan haklarının korunmasında sivil toplum kuruluşları ve işlevleri, okul öncesi staj raporu, anı yazısı örnekleri, ışık kaynakları, siemens plc, sesçil, sakatlanma, atatürk şiir, aktarmak, istanbul tarihi ingilizce, çıkmış oks soruları, maliyet muhasebesinde enflasyon ortamı, nizip, şalvar, ev eşyası, siderit, 0312, Kübalı, dikilmek, damarlar, kelem, 2. sınıf matematik, cumhur başkanı, ninni, şalvar gibi, kalsiyum, edib ahmed, turp otu, aristoteles, e ile meyva ismi, çıpı çıpı, insan olma bilinci, toplum görevleri, istanbul fethi resimleri, revaç, muhteşem, edirne tanıtımı, ademden önce, tevkifat, dağıtım evi, aylık ücret bordrosu, risk analizi, serpmek, birinci dereceden bir bilinmeyenli denklem, almanya tarihi eser, türk eğitim sistemi sorunları, insan resimleri, çivi imalatı, lazerle kesme, işletme banka stajı, yassı, edinç, işgaller, yapay bağışıklık, akp, şelâle, göçme, çinlilerin kıyafeti, arı türleri, amip nedir, anonim şirketler, ceo, çiçek tozu, komik tiyatrolar, yağlı bitki, keçiler, javascript, multivariate, tenis oyun kuralları, hz.muhammedin savaşları, yüzey hazırlama, hah, delibaş, baralar, düzlemde bir noktanın koordinatları, basit kesrin tanımı, mantarların biyolojik, açık öğretim çıkmiş sorular, oss sistemi, iteleme, krep, gezici, inşaat ve inşaatlarda kullanılan malzemeler, temek, zayıflatma, tarak otu, nite, söyleme, vestel staj raporu, adapte, dejenere, 1961 anayasa, hayvan ıslahı, arşimed prensibi, taşıtma, kimya teorisi, tenoloji, spor fizyolojisi, ingilizce günlük konuşma dil, bu kitabın özeti, duyunu umumiye, 90ların, defter yapimi, tasarım nedir, vektörler, şarkiyatçılık, kimyasal tepkimelerde enerji, eylemsizlik momenti, para politikaları, denklemlerle ilgili sorular, makro, ekolojik sistem, depresyon ve diyabet, envestisman, geleneksel türk sanat müziği, pişmanlık, konfeksiyon, 19 mayıs konuşmaları, gizli bahçe, dırıltı, hidrosefal, cocuk eğitimi, fürüzan, ahmed paşa, silindir soruları, pil çeşitleri, terekküp, türk ve dünya edebiyatında mektup türü, müsademe, halk kültürü, bal kabağı, pürtüklü, kore savaşı, alphonse daudet, yönelge, gelişen ülkelerde döviz kuru sistemleri, öngörme, çimen, kuşaklararası çatışma, kafes,