ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› İLKÖĞRETİM OKULU FEN BİLGİSİ DERSİ 4. SINIF ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     9 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 86734 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik İLKÖĞRETİM OKULU FEN BİLGİSİ DERSİ 4. SINIF ÜNİTELENDİRİLMİŞ YILLIK DERS PLANI
SÜRE
24 işgünü MİHVER DERS (ÜNİTE) FEN BİLGİSİ ÇEVREMİZİ TANIYALIM ÜNİTE 1 1

AY HAFTA DERS SAATİ ÜNİTENİN AMACI
ÖĞRENCİ KAZANIMLARI KONULAR
Belirli Gün ve Haftalar ARAÇ-GEREÇ
DENEY,
GEZİ-GÖZLEM
ARAŞTIRMA,
İNCELEME, PROJE, UYGULAMA VE KAYNAKLAR Konu, Amaç, Öğrenci Kazanımlarının uygulanabilirlik düzeye ilişkin öğretmen tarafından alınabilecek notlar ./Günlük Ders planı yapılırken dikkat edilecek hususlar.
“Atatürk’ün akılcılığa ve bilime verdiği önem” Atatürkçülükle İlgili Konular kitabında belirtildiği gibi kavratılacaktır.


*Bu üniteyle öğrencilerin;
Doğadaki cansız varlıkları ve canlılar için önemini, gözlemlerle, uygulamalarla, deneylerle ve farklı etkinliklerle kavramaları amaçlanmaktadır.
*Bu üniteyi başarıyla tamamlayan her öğrenci ;
1-Canlı ve cansız doğayı gözlemleyerek doğanın nelerden oluştuğuna örnekler verir.
2-Havanın varlığına günlük yaşamından örnekler verir.
3-Havanın değişkenliğine (sıcaklık farkından doğan) günlük yaşamdan örnekler verir.
4-Rüzgar şiddeti ile yel, rüzgar, tayfun, kasırga, hortum arasında ilişki kurar.
5-Hortum ve kasırganın nerelerde ve hangi koşullarda oluşabileceğini belirtir.
6-Hava olaylarının adlarını belirterek canlı ve cansızlara olan etkilerini örneklerle açıklar.
7-Meteorolojinin günlük yaşamımızdaki önemini fark eder.
8-Havanın canlılar için neden önemli olduğunu deneylerle gösterir.
9-Suyun doğadaki bulunuş şekillerini (yağmur, kar, dolu, çiy, kırağı, buz vb.) açıklar.
10-Suyun doğada bulunduğu ortamlara örnekler verir (yer altı suları, kaynak, artezyen, dere, çay, ırmak, göl, deniz, okyanus, buzul vb.)
11-Suyun doğada dolanımını örneklerle açıklar.
12-Suyun canlılar için neden önemli olduğunu deneylerle gösterir.
13-Su kaynaklarından nasıl yararlanıldığını, korunmasının önemini ve korumak için nelerin yapılması gerektiğini örneklerle açıklar.
14-Toprağın nasıl oluştuğunu fark eder.
15-Toprağın yapısındaki canlı ve cansız öğeleri belirtir.
ATATÜRKÇÜLÜKLE İLGİLİ KONULAR
1-Akılcılık ve Bilime verilen önem
2-Bilim ve İnsan Yaşamındaki Yeri ve Önemi
2- “Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir” Özdeyişi

A-İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ DOĞA
1-Cansız Doğada Neler Var?
a-Havasız Yaşanmaz
b-Hava Olayları Canlıları Etkiler
c-Su Yaşamdır
ç-Doğa ve Toprak
2-Hava, Su,Kara Ortamları ve Barındırdıkları Canlılar
SÜRE MİHVER DERS (ÜNİTE) FEN BİLGİSİ ÇEVREMİZİ TANIYALIM ÜNİTE 1 2

AY HAFTA DERS SAATİ ÜNİTENİN AMACI
ÖĞRENCİ KAZANIMLARI KONULAR
Belirli Gün ve Haftalar ARAÇ-GEREÇ
DENEY,
GEZİ-GÖZLEM
ARAŞTIRMA,
İNCELEME, PROJE, UYGULAMA VE KAYNAKLAR Konu, Amaç, Öğrenci Kazanımlarının uygulanabilirlik düzeye ilişkin öğretmen tarafından alınabilecek notlar ./Günlük Ders planı yapılırken dikkat edilecek hususlar.

**Canlı varlıların ortak özelliklerini gözlemlerle uygulamalarla, deneylerle ve farklı etkinliklerle kavramları amaçlamaktadır.
16-Isıtılmış ve ısıtılmamış topraktaki bir fasulye tohumunun çimlenmesini gözlemleyerek gözlem sonuçlarını karşılaştırır.
17-Toprağın bitki ve hayvanlarla ilgili özelliklerinin örneklerle açıklar.(topraktaki bitki ve hayvan artıklarının mikroorganizmalar yardımıyla çürümesi ve toprağın humus kazanması)
18-Toprağın canlılar için önemini deneylerle gösterir.
19-Toprağın korunmasının gerekliliğini örneklerle açıklar.

**20-Hangi ortamlarda hangi canlıların bulunabileceğini tartışır.
21-Yeryüzünde çeşitli ortamların olduğunu ve bu ortamlarda farklı canlıların yaşadığını gözlemlerle fark eder.
22-Canlı olarak tanıdığı varlıklarda hangi özelliklerin bulunabileceğini tartışır.
23-Canlı ve cansız varlıkların özellikleri ile ilgili bulgulara dayanarak bu varlıklar arasındaki farklılıkları örneklerle açıklar.
24-Canlıların ortak özelliklerini fark eder.
25-Hücre çeşitlerini mikroskopta inceleyerek canlıların temel yapı biriminin hücre olduğunu fark eder.

Güncel Aranan Ödevler

19 mayıs kompozisyonları, marmara bolgesinin gelenek gorenekleri, limon pili, bilgisayar teknolojisi ve programlama staj, 6. sınıf matematik, taayyün, sayman, seman, oxford sözlük, istanbulun isgali, ingilizce iş görüşmesi, 112 servisi, tam rekabet ve monopol, yâd, korniş, vitamin, süreç analizi, savan, ayin halleri, ağrı dağı efsanesi, hunharca, wander, eski çağlarda alışveriş, sabahçı, juran, adam içine çıkmak, ısıtma, sabıkalı, sayma sistemleri, kütle merkezi, ağırşak, lise 1 kimya bağlar, çınar ağacı, kaldıran, yumru, denizlerdeki enerji, bilgi edinme hakkı, yatırım yapmak, bogac han, atatürk türk dili, algılama ölçümü, şemsî, buzdolabı calışma prensibi, naip, ışın etkin, fitat, haklı olmak, bir defterin serüveni, ingilizce ders, iştigal etmek, Frenk, if clause anlamı, dizdar, otsuz, uluslararası pazarlama planı, staj dosya, ay tutul, panel yapılışı, pandomim, Ari dil, eczacı amblem, kültürel varlıklarımız, inşaat büro staj, hymnos, Rus ruleti, atatürk ile vecizeler, picasso, mandacılık, apollon, dumur, günden güne, toptancılık, atatürk sevgisi şiir, derli toplu, japonyanın dağları, iki ayaklı, hafta, bireyselleştirilmiş eğitim, gazetecilik, ışıldama, mevize, future continious tense, roman yaban, yağmursuz, 18 yy ıslahatları, yetişkinlik, radar ve sonar, ataturk ve cocuk, geometri tarihi, T cetveli, berceste, bağışıklılık sistemi, türkiyede liderler, hidrojen enerjisi nedir, tahsin, süzüm süzüm, 3. matematik, bağırsak, 2005 oks, sezilme, kara tren, makina resim, bilmez, işletme organizasyonu, 2006 öss soruları, anayasamız, heveslenme, bitki fosili, dilin önemi ve işlevi, 7. sınıf sınav soruları, mehmet ali çetinkaya, imalat makina, geçişsiz, omurga nedir, müphemlik, 11 cumhur baskanı, grafik cesıtlerı, Hint yağı, 4. murat bagdat sefer, halk şiirlerinin özellikleri, atr dolaşım belgesi, çember daire ve silindir, pekleşme, ağız açmak, insan haklarının etik temelleri, yasamımızda elektrık, jartiyer, para pul, kuzey, aktif yanardağlar, duyumsal, sesin bir saniyede, paskal kanunu, duygu ile düşünce arasındaki fark, amipler, suyun kaldırma kuvvetini kim buldu, punta, ilkçağ, ad ve adıllar, bakırla kapla, 444, istatistlik, hücre zarı oluşumları, şergil, ankara şiirleri, sapak, şataf, incitmek, dolu nedir, dunyanin konumu, ısı ve sıcaklık arasındaki farklar, hidrolik santral, levhalar, sünnet davetiye yazıları, müverrih, molibden, kaside, kütlenin ağırlığı, çırpınma, tutumlu, uyanık, tanzim teşhir, bayrağın kabulü, mevlit, biyoteknolojik uygulamalar, gazışı, otomatik şanzuman, kagıt üretim, birikim kazanma yolları, semere, mukavemet örnek problemleri, isim hakkı, besinlerin korunması, azmettirmek, emel, nezaketsiz, soman, pırnallık, buharlı makinalar, çiftleşerek üreyen hayvanlar, alışılmamış, metal kaplamacılık, atatürk haftası kompozisyonu, dek, kele, röne dekart, akçakavak, atatürkü anma, esans yağı, dayaklı, ekosistem nedir, gösterme, 12-14 yaş grubu, karoser, muhayyelat, falanj, maliye tezleri, dunyanın hareketi, tipik,