ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› ÇARPANLARA AYIRMA
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     10 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 79086 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik ÇARPANLARA AYIRMA

Bir Polinomun Çarpanları:
Tanım..: P(x) polinomu sabit olmayan ve derecesi P(x)’in derecesinden küçük olan polinomları
çarpımı olarak yazabiliyorsa bu polinomlardan her birine, P(x) polinomun bir çarpımı denir.

Q(x)=x+2
T(x)=x2-1 Polinomlarının çarpımı olan P(x) polinomunu bulalım:
P(x)=Q(x).T(x)=(x+2).( x2-1)=x3+2x2-x-2’dir.
Q(x)=(x+2) ve T(x)= x2-1 Polinomlarına P(x)= x3+2x2-x-2 polinomunun çarpanları denir.

P(x)= x3+2x2-x-2 polinomunu, polinomların çarpımı biçiminde yazmaya,P(x) polinomunu çarpanlarına ayırma denir.
P(x)=Q(x).T(x)
X2+2x2-x-2=(x+2).( x2-1)=(x+2).(x-1).(x+1)’dir
.
çarpım çarpanlar çarpanlar
Bir polinomu birden fazla polinomun çarpımı biçiminde yazmaya, bu polinomu çarpanlarına ayırma denir.
Tanım..:R(x)’de bir polinom bir veya birden fazla dereceden birden fazla polinomun çarpımı biçimine yazılmış ise, bu polinom R(x)’de çarpanlara ayrılmıştır veya indirgenmiştir denir.

Örnek:3x3-12x=3x(x2-4)=3x(x-2).(x+2) biçiminde yazılabilir.Çarpma işlemleri yapılarak bu eşitliğin doğruluğu görebilir.
Her P(x) polinomu R(x)’de çarpanlarına ayrılamaz.

Tanım:R(x)’de, bir veya daha fazla dereceden birden fazla polinomun çarpımı biçimde yazılamayan polinomlara R(x)’de indirgenemez polinom denir. Başka bir yönden açıklarsak, sabit olmayan ve birden fazla polinomun çarpımı biçiminde yazılamayan polinomlara indirgenemeyen polinomlar denir.
Boş katsayısı 1 olan indirgenemeyen polinomlara ise asal polinom denir.

Örneğin;
x2+1  R(x) 3x2 +9  R(x)
x2+2x+4  R(x) 2 x2-3x+7  R(x)
Polinomların her biri indirgenemez polinomdur. Bunlardan baştan ikisinin katsayıları 1 olduğu için bu ikisinde asal polinomdur.

x2-2=(x- 2 ).(x+ 2 ) olduğundan, R(x) de indirgenebilir polinom olduğu halde; x2-2 polinomu

Z(x)’de indirgenemez polinomdur:bunun gibi;

x2- 1 =(x- 1 ).(x + 1 ) olduğu için x2- 1 polinomu R(x) ve Q(x) indirgenebilir. Polinomdur, fakat
4 2 2 4
x2- 1 polinomu Z(x) ‘de indirgenemez.
4
Polinomları Çarpanlara Ayırma Yöntemleri

Polinomların çarpanlara ayrılmasında genel bir yöntem yoktur. Ancak bazı özel durumlara göre, çarpanlara Ayırma yöntemleri vardır.

1-Ortak Çarpan Parantezine Alarak Çarpanlara Ayırma:
Bir ifadede ortak çarpan varsa bu ifade çarpmanın toplama üzerine dağılma özelliğinden yararlanarak çarpanlara ayrılır.
-1-
Ortak çarpan parantezine olarak çarpanlara ayırmada ortak olan çarpanların en küçük üslüsü olan ortak çarpandır.
Örnekler:
1- 2y2(x-7)+y(7-x)= 2y2(x-7)-y(7-x)
= (x-7).( 2y2-y)
= (x-7) .( 2y2-y)y
= y(x-7). (2y2-1) bulunur.
2- 4x-12 polinomunu bir reel sayı ile bir polinomun çarpımı şekilde yazalım.
Çözüm:Her iki terimde bölen en büyük sayı olan 4, parantezin önüne yazılır. Her iki terimde bölen ortak değişken yoktur. Polinomun iki terimde 4’e bölünür ve bölümler parantezin içine yazılır.
4x-12=4(x-3) biçimde yazılır
.
3-6x3y2-9 x2y3+12x y4 polinomunu çarpanlarına ayıralım.
Çözüm: Bu üç terimli ifadenin her terimi 3xy2 ifadesi ile bölünür. Şu halde, 6x3y2-9 x2y3+12x y4 =3xy2(2x2-3xy+4y2) biçimde çarpanlarına ayrılmış olur.

4-(3a-1).(b+2)-(3a-1).(2-b) ifadesini çarpanlarına ayıralım:
Çözüm:Her iki terimde ortak olan çarpan (3a-1)’dir.

(3a-1).(b+2)-(3a-1).(2-b)=(3a-1)[(b+2)-(2-b)]
=(3a-1).(b+2-2+b)
=2b(3a-1) olur.

5-P(x)=3x2(x-4a)-2a2(x-4a)-( 3x2+2a2).(x-4a) ifadesini çarpanlarına ayıralım:
Çözüm: P(x)=3x2(x-4a)-2a2(x-4a)-( 3x2+2a2).(x-4a) şeklinde yazabiliriz.
Her terimde (x-4a) çarpımı ortaktır. Bu ifade ortak çarpan parantezine alınır.
=(x-4a)[ 3x2+2a2(3x2+2a2)]
=6x2(x-4a) şeklinde çar

Güncel Aranan Ödevler

doçentlik, gen mühendisliği, kaan bası, lokanta mimarisi, ingilizce mektup yazma, yaş üzüm, birlik ve beraberlik, şafi, şefaat, salkım küpe, anket nedir, işletme yönetiminde benzetim, arşivlemek, emmek, feodalite nedir, ses düzenlemesi, şarküteri, basketbol hakkında geniş bilgi, kristal kafes şekilleri, ağaçlanma, fahrenhayt, dik yamuk, 55 soruda bilgisayar, hemfikir, bayrak hakkında, 2 bilinmeyenle eşitsizlikler, araba yapımı, kemik nedir, ara konakçı, dedirtmek, çemberin alanı, 35 yaş cahit sıtkı, tecim, haber yazıları, profesyonel yönetici, 16 yıldızın anlamı, biyolojı, ormanlık, fırlatış, türkiyede ekonomik büyüme, fransız heykel sinekli, ünsüz çeşitleri, ödül, yeni baştan, soğuk pres, muşta, türkmenistan, su yolu, istanbulun en gözde tarihi eserleri, eter, sivi örnekleri, muşamba, have to, ayma, kültür ve dil, aklanma, bios nedir, ana deniz, kyoto protokolü, ika, bilisiz, can be, izafet, hidrolik makine, öküz damı, araka, ac/ac, m, plastid, karbonhidrat metabolizması, çürük gaz, talebelik, istanbuldaki tarihi yapıtlar, rep, iskender pala, çiçek açmak (veya vermek), yabancı sermaye ve bankacılık sektörü, dağcıl, atilla ilhan hangi batı, yemen, acul, ışık kirliliği, ayak teri, 2005 oks sonuçları, denizlerdeki enerji, atatürk ilkeleri ingilizce, başbakan kimdir görevi yetkileri, ağırşak, anybody, kaşeksi, içi açılmak, paha biçmek, kaza ve kader, cisim tanım, trafik ve ilkyardım bilgisi, müzik yıllık plan, kaygı, gem almak, türkiyenin ihraç ürünleri nelerdir, pirelenme, yer yatağı, leonar do vinci bilgi, en kısa yol, rafineriler, stop, karlama, modern hikaye, hafta sonu, eğlence programı, cnc örnek çalışma, sipahi, geometri meslek, öğrenilmek, bob ross, sop, sevk olmak, din kültürü, küreselleşme,kültür, 1.dünya savaşı öncesi, basketbol turnike, enine kamalar, cisim, geniş açı, temiz para, mikaşist, istakoz, sağlık işletmelerinde, soyut, irr, yanal düşünme tekniği, dinklenme, 0392, sinirli, diploit, teknoloji, sendikalist, taçsız, ipka, sindirim sistemının amacı, dıs ticaret nedir, söylenme, el birliği, gen aktarımı ve önemi, günümüz romanlari, guanin, kafkas dansları, harmonik fonksiyonlar, faks, diken, çift, küçük kumru, çemberin analitiği, sansüalizm, bilgisayar yazılım staj, dijital uydular, kallavi, inversiyon, ahmet hikmet muftuoglu, 6183, muhasebe kayıtları, japon kültürü, e mail, ac kıyıcı, radyoaktivitenin kullanım alanları, mütebessim, 3. sınıf, besi, 0336, muhasebe soruları, karpit, 19. yüzyılda, deniz yolları, sermaye piyasası kurumu, açık mektup, tartılış, ankara dış ticaret, otelcilik, ataturk ılkelerının amacı, resimlerin psikolojik etkileri, kalın ünlü, titanic, asit yağmurlarının oluşumu, salvo, iplikhane, örtme, 29 ekim cumhuriyet bayramı şiiri, dünya ticaret örgütü, nimetşinas, veri nedir, su borusu, atatürk hayatı, tam maliyet, tutkun, bedensel engellilik, buğday ve ekmek, buzul seli, ağaç tornası, alevli, kakmalı,