ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› ISI VE SICAKLIK ARASINDAKİ FARKLAR
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     8 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 79085 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Isı ve Sıcaklık Arasındaki Farklar

Giriş
Kainatta ısı ve sıcaklık kavramlarının olmadığı hiçbir olay yok gibidir.Isı ve sıcaklık,canlılar için de çok önemlidir.Çünkü,çok düşük sıcaklıklarda canlılar yaşayamadığı gibi,çok yüksek sıcaklıklarda da canlılar yaşayamamaktadır.Isı enerjisi aslında kütlesi olmayan foton dediğimiz enerji paketcikleri dir.Bundan dolayı ısı enerjisi boşlukta da yayılır.Bu enerji paketcikleri,madde,atom ve moleküllerinin titreşim hareketinden meydana gelmektedir.Bu molekül ve atomların titreşim hareketleri ne kadar fazla ise,paketciklerin enerjileri de o kadar fazla olur.Teorik araştırmalara göre,-273 0C de tüm maddelerin atom ve moleküllerinin titreşimi hemen hemen sıfır olmaktadır.Ve bu sıcaklık altında moleküller hareketsiz durmaktadır.Fakat şu ana kadar -273 0C sıcaklığa kadar inilememiştir.Isı enerjisi aynı zamanda kimyasal ve nükleer enerji tepkimelerinde de açığa çıkmaktadır
Isı
Bir maddenin katı,sıvı ve gaz halinde olduğu bilinmektedir.Madde bu üç halden hangi halde olursa olsun,molekülleri daima hareket halindedir.Her bir molekülün bir hareket enerjisi vardır.Bir maddenin moleküllerinin hareket enerjileri ile moleküller arsı bağlanma enerjilerinin toplamına ısı enerjisi denir.Ayrıca ısı,verilen ya da alınan bir enerji çeşididir.
Sıcaklık
Bir maddenin belli bir standarda göre soğukluğunu ve ılıklığını gösteren nicelik,sıcaklık olarak bilinir.
Maddeyi oluşturan taneciklerin(moleküllerin)tek tek kinetik enerjileri aynı olabildiği gibi,farklı da olabilir.Bütün moleküllerin kinetik enerjileri toplanıp tanecik sayısına bölünürse,ortalama bir değer bulunur.Bu ortalama değer hangi maddede daha fazla çıkmışsa o maddenin sıcaklığı daha fazladır.Mesela bir maddenin ortalama enerji değeri,diğerinin iki katı ise sıcaklığı da iki katı denebilir.
Bir maddenin ortalama hızda bulunan bir molekülünün (kinetik)hareket enerjisi ile doğru orantılı büyüklüğe sıcaklık denir.
Sıcaklığın artması emek,madde moleküllerinin hareket enerjilerinin artması demektir.
Not
• Isı kalorimetre ile ölçülür,sıcaklık ise termometre ile ölçülür.
• Isı bir enerji çeşididir.Sıcaklık ise enerji değildir,bir ölçümdür.
• Isı birimi kalori veya joule dür.Sıcaklık birimi ise derecedir.
Termometreler
Sıcaklık ölçmek için kullanılan aletlere termometre denir.Maddelerin boyutunda olan değişim,sıcaklığında olan değişimi gösterebilir.Termometreler de bu esasa göre düzenlenmiş aletlerdir.Termometrelerde 76 cm-Hg basıncında sabit iki sıcaklık değeri seçilir.Biri buzun erime sıcaklığı,diğeri de suyun kaynama sıcaklığıdır.Bazı bilim adamları sıcaklık ölçümü konusunda değişik ölçekler teklif etmişlerdir.

1)Celcius:Buzun erime sıcaklığını 0 derece suyun kaynama sıcaklığını ise 100 derece olarak kabul eder.
2)Fahrenheit:Buzun erime sıcaklığını 32 derece,suyun kaynama sıcaklığını ise 212 kabul etmiştir.
3)Kelvin:Sıcaklıklar için başlangıç noktasını –273 derece olarak kabul etmiş ve bütün sıcaklık derecelerini pozitif sayılarla anlatmıştır.Bu ölçekte sıcaklık için sıfır,mutlak sıfırdır.Bundan dolayı bu ölçeğe mutlak sıcaklık ölçeği de denir.
Isı Enerjisi
Sıcaklık maddenin moleküllerinin hareket enerjisini ifade eden büyüklüktür.Sıcaklığı artırmak için yani moleküllerin hareketlerini hızlandırmak için cisme dışarıdan enerji vermek gerekir.Ancak bu enerji nasıl bir enerji olmalıdır?Mesela bu cisme ,potansiyel enerji kazandırılırsa,cisim bulunduğu yerden yukarı kaldırılarak veya cismin hızı artırılarak kinetik enerjisi artırılırsa.cismin sıcaklığı artmaz.
Cismin sıcaklığını artırmak için verilmesi gereken enerji çeşidine ısı enerjisi denir.Q ile gösterilir.
Isı bir enerji türü olduğu için,enerji birimleri ısı birimi olarak alınabilir.
1 kalori(1 cal):1 gram suyun sıcaklığını 1 derece değiştirmek için verilmesi yada alınması gereken ısı miktarına denir.
1 cal =4,18 joule
Isı alıp veren maddelerde şu değişiklikler olur:
A.Sıcaklık değişimi
B.Hal Değişimi
C.Boyut değişimi(Genleşme)
A)Sıcaklık Değişimi
Sıcaklık değişimi sırasında maddenin aldığı ya da

Güncel Aranan Ödevler

hafız, mor inci aral, korte etmek, getirim, anahtar romanı, getirtme, bilimin insan yaşamına, abidin dino resimleri, hırvatistan, atatürk ilkerleri, demokrasinin temel ilkeleri, su dolabı, gaz yasaları, kılıbık, evliya çelebi, optimum yol analizi, pespaye, kayaların aşınması, psiko motor gelişim, roketler, problemleri, personel temini, dilde yabancılaşma, 466, cevre ve turizm, abajur, biyosistem, göz bağcı, Egeli, rock tarihi, aşkı muhammes, ankara savası, bilgisayar staj, didar, boxing, açıklanmak, bile yazdı, düzeç, sırıtkan, 1. 2. 3. 4. 5. matematik 2. sınıf, teşekkül, krebs çemberi, çalışan memnuniyeti, kare bulmaca, tel örgü, arşivlemek, ter ter, su piresi, hürlük, işe başlama bilançosu, fotogrametri, interrupt nedir, kütüphanecilik, çocuk resimlerinde aile, tutarlılık, organze, idari yargının tarihi, sağ haf, dişli fm, lineer, antrenmanlı, uyutma, nedim, farklı yaşam alanları, hidro elektrik santrallerinde enerji üretimi, afet, reyhan, rom bellek, paganizm, ışık yansıma kuralları, bestelenmis siirler, insan sesinin oluşumu, pitoresk, mercimek, kan neden kırmızıdır, farklı ülke çocukları, imrendirme, victor hugo, dönencel ay, türkiye türkçesi, şeref, lise 2 fizik dersi, bilgisayar arızaları, kötü alışkanlıklar, bilişim haftası, atatürk ün eğitim alanında yaptığı çalışmalar, kısırlık, elektrik iletim, internet kafe, 32 farz, muhtemel, kriz öncesi örgütsel değişim, itfaiyeci giysileri, akşam güneşi, yağlı, Giritli, ab sürecinde ulus, dağınık yansıma, donma ilkyardım, istatistik ve olasılık, silâj, sözler, tavşanlı, dasit, platinum, diziler seriler, eflatun devlet, bilimsel araştırma örneği, kaplumbağa, müdir, present continous tense, kişilik teorileri, bilgisayar stajı, arılar ve başkalaşım, staj büro yönetimi, bara makinası, ingilizce gramer, hayal oyunu, oda müziği, göğüs sesi, sosyal toplumun tarihi, valinin gorevi, 1. mahmut ıslahatları, izbe, tabak gibi, şekillendirme, cumhuriyet donemi modasi, haftalık, limon gibi, ısıl işlemler, kardeşçe, ahiren, kara yeli, bobin, gıda ders notları, ortadoğu sosyal sorunları, balık kılçığı, atatürk ün ölçü birimleri, yumurtalık, ispatlama, öğretici metinler tarihi metin, ölü canlar kitap özeti, tel zımba, iyonlanma, gato, triyak, yarım küre, sarsmak, seksenlik, 16. anayasa maddesi, götürme, orta öğretimde eğitsel rehberlik, ingilizce günlük konuşma dil, kalibre, Oğuzca, 52 ek 042, meyal, rötuşlama, eğitmen, begg, kabile, 4 sinif test, anne fine, office, akışkan, kimya deneyleri, regülatör, taraz taraz, kuranda cennet, elde, ark kaynak çeşitleri, devlet ana, tavus, akşam yeli, elektromagnetik indüksiyon, demokrasi ve özgürlük, olimpiyatlar, vatandaş olma bilinci, gül bitkisi, iştahı olmak, ankaranın yeni hali, soruşturma, pediatri, 16 y.y sosyal durumu, dinlemek, rapor nedir, hektogram, anadolu ve türkiye isimleri, panel ve özellikleri, adalî, yöntem nedir, nem, hangi akarsu üzerinde hangi baraj var, temel düzey lisans, bölüm, bölünen, bölen nedir, gördes, müeccel, boru otu, elyafın tanımı,