ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› ISI VE SICAKLIK ARASINDAKİ FARKLAR
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     8 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 79085 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Isı ve Sıcaklık Arasındaki Farklar

Giriş
Kainatta ısı ve sıcaklık kavramlarının olmadığı hiçbir olay yok gibidir.Isı ve sıcaklık,canlılar için de çok önemlidir.Çünkü,çok düşük sıcaklıklarda canlılar yaşayamadığı gibi,çok yüksek sıcaklıklarda da canlılar yaşayamamaktadır.Isı enerjisi aslında kütlesi olmayan foton dediğimiz enerji paketcikleri dir.Bundan dolayı ısı enerjisi boşlukta da yayılır.Bu enerji paketcikleri,madde,atom ve moleküllerinin titreşim hareketinden meydana gelmektedir.Bu molekül ve atomların titreşim hareketleri ne kadar fazla ise,paketciklerin enerjileri de o kadar fazla olur.Teorik araştırmalara göre,-273 0C de tüm maddelerin atom ve moleküllerinin titreşimi hemen hemen sıfır olmaktadır.Ve bu sıcaklık altında moleküller hareketsiz durmaktadır.Fakat şu ana kadar -273 0C sıcaklığa kadar inilememiştir.Isı enerjisi aynı zamanda kimyasal ve nükleer enerji tepkimelerinde de açığa çıkmaktadır
Isı
Bir maddenin katı,sıvı ve gaz halinde olduğu bilinmektedir.Madde bu üç halden hangi halde olursa olsun,molekülleri daima hareket halindedir.Her bir molekülün bir hareket enerjisi vardır.Bir maddenin moleküllerinin hareket enerjileri ile moleküller arsı bağlanma enerjilerinin toplamına ısı enerjisi denir.Ayrıca ısı,verilen ya da alınan bir enerji çeşididir.
Sıcaklık
Bir maddenin belli bir standarda göre soğukluğunu ve ılıklığını gösteren nicelik,sıcaklık olarak bilinir.
Maddeyi oluşturan taneciklerin(moleküllerin)tek tek kinetik enerjileri aynı olabildiği gibi,farklı da olabilir.Bütün moleküllerin kinetik enerjileri toplanıp tanecik sayısına bölünürse,ortalama bir değer bulunur.Bu ortalama değer hangi maddede daha fazla çıkmışsa o maddenin sıcaklığı daha fazladır.Mesela bir maddenin ortalama enerji değeri,diğerinin iki katı ise sıcaklığı da iki katı denebilir.
Bir maddenin ortalama hızda bulunan bir molekülünün (kinetik)hareket enerjisi ile doğru orantılı büyüklüğe sıcaklık denir.
Sıcaklığın artması emek,madde moleküllerinin hareket enerjilerinin artması demektir.
Not
• Isı kalorimetre ile ölçülür,sıcaklık ise termometre ile ölçülür.
• Isı bir enerji çeşididir.Sıcaklık ise enerji değildir,bir ölçümdür.
• Isı birimi kalori veya joule dür.Sıcaklık birimi ise derecedir.
Termometreler
Sıcaklık ölçmek için kullanılan aletlere termometre denir.Maddelerin boyutunda olan değişim,sıcaklığında olan değişimi gösterebilir.Termometreler de bu esasa göre düzenlenmiş aletlerdir.Termometrelerde 76 cm-Hg basıncında sabit iki sıcaklık değeri seçilir.Biri buzun erime sıcaklığı,diğeri de suyun kaynama sıcaklığıdır.Bazı bilim adamları sıcaklık ölçümü konusunda değişik ölçekler teklif etmişlerdir.

1)Celcius:Buzun erime sıcaklığını 0 derece suyun kaynama sıcaklığını ise 100 derece olarak kabul eder.
2)Fahrenheit:Buzun erime sıcaklığını 32 derece,suyun kaynama sıcaklığını ise 212 kabul etmiştir.
3)Kelvin:Sıcaklıklar için başlangıç noktasını –273 derece olarak kabul etmiş ve bütün sıcaklık derecelerini pozitif sayılarla anlatmıştır.Bu ölçekte sıcaklık için sıfır,mutlak sıfırdır.Bundan dolayı bu ölçeğe mutlak sıcaklık ölçeği de denir.
Isı Enerjisi
Sıcaklık maddenin moleküllerinin hareket enerjisini ifade eden büyüklüktür.Sıcaklığı artırmak için yani moleküllerin hareketlerini hızlandırmak için cisme dışarıdan enerji vermek gerekir.Ancak bu enerji nasıl bir enerji olmalıdır?Mesela bu cisme ,potansiyel enerji kazandırılırsa,cisim bulunduğu yerden yukarı kaldırılarak veya cismin hızı artırılarak kinetik enerjisi artırılırsa.cismin sıcaklığı artmaz.
Cismin sıcaklığını artırmak için verilmesi gereken enerji çeşidine ısı enerjisi denir.Q ile gösterilir.
Isı bir enerji türü olduğu için,enerji birimleri ısı birimi olarak alınabilir.
1 kalori(1 cal):1 gram suyun sıcaklığını 1 derece değiştirmek için verilmesi yada alınması gereken ısı miktarına denir.
1 cal =4,18 joule
Isı alıp veren maddelerde şu değişiklikler olur:
A.Sıcaklık değişimi
B.Hal Değişimi
C.Boyut değişimi(Genleşme)
A)Sıcaklık Değişimi
Sıcaklık değişimi sırasında maddenin aldığı ya da

Güncel Aranan Ödevler

derinlik, şathiyat, ilkokul 3., elveda, ara nağmesi, dış kaynaklardan faydalanma, sosyal bilimler ve atatürk, lehim yöntemleri, alkışlanma, 2.tercih sonuçları, the sea wolf, tales teoremi, ishal, reçetesiz, isinin yayılma yolları, tıklatma, refik halit karay, likör, alizeler, hiç değil, kavuşma, çoğulcu, vıskozıte, geometrik cisimler, iş ilanı, hora, bilgisayar anakart çeşitleri, reklamın kötü ürüne etkileri, çember daire ve silindir, bilgisayar arızaları, fetvacı, otlatılma, eğirme, şeref, sıcak ve soğuk şekillendirme, kazanım, sosyoloji modernleşme, geçmişten günümüze haberleşme araçları, edat, 3. sınıf soru, hayat bilgisi ders kitabı inceleme, the sign of four, cisimlerin dayanımı, romeo ve julyet, so neither, sütü bozuk, sürat hesaplama, motif ve motif çeşitleri, hastane özel şartname, içimizdeki biz, çin merkez bankası, tarifsiz, açınımlar, bağlaşım, ünlüler de çocuktu, atatürk milliyetçiliği, dragline, gıyabında, staj örneği, rekreasyon eğitimi, 3. testleri, sac malzeme çekmesi, uyuşum, girişme, don-volga projesi, termit, ünlü türk matematikçileri, faktor analızı, frişka, tek fazlı, define adası hikayesi, duyumsama, ahlak sureleri, katiyen, tutar, halit fahri ozansoy, telemetri, tarımcılık, okul veli toplum isbirligi, april, sevme, 4. murat bagdat, fenikeliler, sagliga zararli aliskanliklar, kâm, 360 derece geri bildirim, bir avuç, psikolojide kullanılan araştırma teknikleri, galileio galilei, fotometreler, anadolu liseleri servisleri, inkilap nedir, 3 sınıf slaytlar, fıçı, helenizm, safahat, türkçe makber şiiri, düğün, miras hukuku, dökük, güruh, makine tasarımı, seri baglı dirençler, çiftlik, suyun kullanım alanları, geometri benzerlik, darwin evrim teorisi, soru zamiri, mevzusuz, adını bozmak, sürünceme, 4 büyük kitap, ev yemeği, 1+11111, in, yugoslavya, başat, eli yatmak, zabit, architecture, okul nedir, ali nezih, efil efil, nermin abadan unat, istiklal marşi, esasen, yaratmak, deşme, inanan insana yakışan davranışlar, hammurabi, thunder poınt, cingil, avusturya nehir, elektronik pazar yeri, 1994 yerel seçimleri, kutup iklimi, ayakkabılık, atatürkün getirdigi yenilikler, ağız ağıza, olgunluk çağı, kabakulak, hanidir, dingin, yasama yürütme yargı, haldun taner berlin mektupları, memurluk, örüntüler, brülör hesabı, natüralizm, tundra biyomu, elektronik devre, dalsı, gemi, ortalama vade nasıl, sallantı, geziş, ön teker, muhasebe bilgi sistemleri, paslanma nedir, nazizm, dakik, ingilizce günlük konuşma dil, küf mantarları, sultanoğlu, alkali, aberasyon, ünlem grupları, bahşetme, 185, sendika, puro, evlilik, çanakçı, limit ve süreklilik, Hint hıyarı, dede korkut destanları, mantık çalışmaları, vurun kahpeye ödevi, şistli, avdet, işe bak!, muhtasar beyanname nedir, yunus emre nin şiirleri, mobile marketıng, karı gibi, rus dili, 000000, fen ve teknoloji grubu, omuz vermek, çin setti, power paint, 1.sınıf ingilizce yıllık plan, anne sütü, paçalı, tor, ölümlük, dijital saat, kümeler soru cevap, çınarlı,