ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› ÖSS FELSEFE - FELSEFENİN BÖLÜMLERİ (AHLAK FELSEFESİ) SORULARI VE CEVAPLARI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     4 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 78929 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Felsefenin Bölümleri (Ahlâk Felsefesi) – 6 soru

1. Devletin yönetim şekli ister teokratik, ister monarşik, ister oligarşik, ister demokratik olsun; yalan söylememek, aileyi korumak ve çocukları eğitmek, zorda kalan kimselere yardım etmek, doğayı sevmek ve korumak gibi ahlak kuralları hemen hemen her toplumda, her zaman görülür.
Bu cümlede, ahlak kurallarının hangi yönü vurgulanmaktadır?

A) Evrensel olmaları
B) İnsanlar arası etkileşimi sağlamaları
C) Toplumsal değişmeyi sağlamaları
D) Yaptırım gücüne sahip olmaları
E) Toplum düzeninin korunmasına katkıda bulunmaları


Ahlâk kuralları, yönetim şekillerinden bağımsız olarak her toplumda ve her zaman görülüyorsa, bu ahlâk kurallarının, her yerde ve her zaman var olması bakımından “evrensel” olduğunu gösterir.


2. Vicdan, insanın kendi davranışlarının ahlâkça değerli olup olmadığına karar vermesine yardımcı olan bir hakemdir. Bu yeti sayesinde insan, yapıp ettiklerinin toplumda var olan değerlere uygunluğu açısından yargıya varır.
Bu görüşe göre, vicdan aşağıdakilerden hangisi konusunda yargıya varılmasına yardımcı olur?

A) Doğal veya doğaüstü olay
B) Güzel veya çirkin nesne
C) Doğru veya yanlış bilgi
D) İyi veya kötü eylem
E) Basit veya karmaşık görüş
(1999 - ÖSS)


Vicdan yetisi, insanın kendi yapıp ettiklerinin, toplumdaki ahlâki değerlere uygunluğu açısından iyi veya kötü eylem şeklinde yargıya varılmasında yardımcı olur. Çünkü “iyi” ve “kötü”, ahlâk davranışlarına ait yargıyı ifade eder. Vicdan da, iyi ve kötünün değerlendirilmesinde hakem rolü oynar.3. Bir düşünüre göre ahlâki değerler doğru ya da yanlışı, bireylerin kanılarından bağımsız olarak belirler. Örneğin “Öldürmek kötüdür.” yargısı, tıpkı “Üçgenin iç açılarının toplamı 180° dir.” yargısı gibi, doğruluğu insanların duygu ve eğilimlerine göre değişmeyen bir yargıdır.
Bu düşünür, ahlâk değerlerinde hangi özelliğin bulunduğunu öne sürmektedir?

A) Erdemli yaşamanın bir aracı olma
B) Tanımlanamaz nitelikte olma
C) Zamanla değişme
D) Nesnel olma
E) İnsanlar arasındaki ilişkileri yönlendirme
(1999 - ÖSS)


Ahlâki değerlerin doğruluğunun bireylerin kanılarından bağımsız olduğunu, duygu ve eğilimlere göre değişmediğini belirten düşünür, ahlâk değerlerinde nesnel olma özelliğinin bulunduğunu öne sürmektedir. “Öldürmek kötüdür” gibi ahlâk yargısının nesnel oluşunu, “Üçgenin iç açılarının toplamı 180°C dir.” şeklindeki nesnel bir yargıyla karşılaştırarak örneklendirmektedir.4. Faydacı ahlak anlayışına göre, en çok sayıda insana en büyük ölçüde mutluluk sağlayan eylem, ahlaki bakımdan doğru eylemdir. Dolayısıyla bir eylemi doğru veya yanlış olarak değerlendirmek için öncelikle o eylemin, ilgili kişilerin tümüne sağladığı hazlara ve getirdiği acılara bakmak gerekir.
Bu parçaya göre, faydacı ahlak anlayışı bir eylemin ahlaki bakımdan doğru olup olmadığını değerlendirirken aşağıdakilerden hangisini ölçüt alır?

A) Eylemin sonuçlarını
B) Eylemde bulunan kişilerin niteliklerini
C) Eylemin hangi koşullarda gerçekleştirildiğini
D) Toplumun eylemde bulunan kişiye karşı tutumunu
E) Eylemin hangi amaçla yapıldığını
(2000 - ÖSS)


Faydacı ahlak anlayışı, bir eylemi değerlendirirken, eylemin sonucunda ortaya çıkacak olan hazzı, acıyı, mutluluğu esas almaktadır. Dolayısıyla bu ahlak anlayışında, bir eylemin ahlaki bakımdan değeri, doğru olup olmadığı belirlenirken eylemin sonuçları ölçüt alınmaktadır.5. Erdemli insan, yalnızca erdemli olma özelliklerini taşıyıp bunun bilincinde olan insan değildir; eylemleriyle de sahip olduğu erdemleri yansıtabilmelidir. Çağımızda, erdemler üzerine konuşulup, erdemli olmaya ait bilgiler üretilmesine karşın, insanların eylemleri ve sözleri birbirini tutmamaktadır. Erdemli insan, bilgisi ile yaptığı, düşüncesi ile eylemi arasında boşluk olmayan insandır.
Bu parçada erdemin hangi yönü vurgulanmaktadır?

A) Gözlemlenebilmesinin çok zor olduğu
B) Eylem alanına da taşınması gerektiği
C) Ancak bilgili kimselerin sahip olabileceği
D) Sonucunun kişiye bir başarı olarak dönmesi ge

Güncel Aranan Ödevler

sevgisi, pomat, avangart, insan hakları evrensel beyannamesi, el gün, bükme kalıbı, artistik çizim, dizayncı, aydınlatma aracları, sarten, termokimya, kirli su aritma, ölümlük, aday numarası ögrenme, çiçek, jack landon, kubaşma, silkinme, döşemealtı, kemik doku, meslek seçimi, deniz kullanımı, lise fizik 1, atatürkle vatan ve hürriyet, şükür etmek, girişmek, asit-baz-tuz, cesur yürek, ankara düz liseler, anabellek, şaban çalış, yoldaşlar, basında sanat, temellük, access mdb, sızlatma, kulaklık, 9001, yahu, 1992 öys soruları, fıkra yazarları, hükümet nasıl kurulur, frankenstein özet, oteller, ezmek, yazarların hayatı, hiper, şebboy, fitil olmak, gümrük staj, özel ulak, kapsamlı, sporcu, şarapçılık, frank m. white, çıkarılmak, meriç nehri, din ve din anlayışı, eski ve yeni ölçmeler, hülle, oyun, makro ekonomi, nadas, noktalama işaretleri, hayvan hastalıkları ve tedavide kullanılan ilaçlar, sürre emini, treasure ısland, eş sesli, avcı uçağı, sensör, acaba, çevre ile ilgili kompozisyon, atatürk devrimler, şev, gammazlamak, tatminsiz, piyata eğe, hükümsüz, veri yapıları ve algoritmalar, calı kuşu, anakart bölümleri, liderlik tipleri, mudil, ağaç oyma, elinden, avukatlık, basit elektro motor yapımı, petrol rafinerileri, biçimsel iletişim sistemi, içgüdüsel, kılış eylemleri, iletişim araçları tarihçesi, deri ve kürk, muayyen, ilgi çekici, sütü bozuk, diliş, maviciler akımı, tbmm, eğri yüz, 3. tercih, 17.yüzyılda yapılan yenilik hareketleri, pamuk gibi, gladyatör, sinerji, paletli, güçlü, eytişim, bitkilerde simetri, çevre koruma, jant, 6183, gelenek ve goreneklerimiz, peyami safa edebi kişiliği, etkinlikler, temel direği, adalete teslim etmek, 4.sınıf soruları, banka sinav soruları, ismen, alışkın, bitkiler alemi, oyum, donem odevı kapagı, ağaçsı, uzunluk ölçüleri, kanadada eğitim, orta çağda insan hakları, soğumak, hanımlık, tıpış tıpış, uykulu uykulu, açıklanma, güneşin faydaları, hırdavat, muhasebe ili ilgili bilgiler, antalya turist, anne ve babamıza niçin benzeriz, gotik mimari, oss sorunlari, dijital, honere de balzac, belirli gün, izomerik dönüşüm, internetin kullanım alanları, ırmaklar, insan dili, metallerin özellikleri, net resim, dünyanın hareketleri, tacir olma şartları, kangal köpeği, kurtuluş savaşı cepheleri, itfaiye elbise, akut uyum, günlü, çift çubuk, hemşehri, kavuşturma, kaktüslerin, doğa ile kompozisyon, ilk cagda ticaret, selin zararları, sezi, alkolun zararları, toros dağları, 19.yüzyılda inkilaplar, dürdane hanım, sıcak su kaynaklarının kullanım alanları, elbiseli, railway, heyelan nedir, sürtüş, kırklareli, matbaacılık, lise 1 kimya kanunları, gagalama, bretton woods sistemi, elektro kaynak çeşitleri, iş sunumu, dersler, ses titreşimi ve haberleşme, iş ilanı sayfası, lamartine, arpa, ağ nedir, demokrasinin gelişimi, taşınmaz rehni, kıyamet, 2000 yılı sonrası bankacılık, fotoelektirik, canlıları gruplandıralım, üretim planlama, mutantan, ansefalit, sulu boya teknikleri, atatürk spor resimleri, atilla ilhan sokaktaki adam, hamil,