ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› FİZİKSEL BÜYÜKLÜKLER VE BİRİMLER
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     4 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 78726 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik FİZİKSEL BÜYÜKLÜKLER VE BİRİMLER

1.1. Uluslararası Birim Sistemi

SI olarak isimlendirilen uluslararası birim sistemi 1960 yılında yapılan bir uluslar arası anlaşma ile oluşturulmuştur.

Günümüzde tüm dünya ülkeleri SI kullanmakta veya kendi sistemlerinden SI sistemine geçiş için çalışmalarını hızlı şekilde sürdürmektedirler. SI sistemi dışında günümüzde Metrik Sistem (MS), Metrik Teknik Sistem (MTS), Alman Sistemi olarak bilinen CGS sistemi ve İngiliz Birim sistemleri de kullanılmaktadır.

SI Birim sisteminde; Konumuzla ilgili olarak kullanacağımız 6 temel fiziksel büyüklük, genelde ise 11 türetilmiş fiziksel büyüklük bulunmaktadır.

Tablo 1.1’de ve 1.2’de bu temel büyüklükler görülmektedir.

Tablo 1.1. SI’de Kullanılan Bazı Temel Büyüklükler

Fiziksel Büyüklük Birim Sembol
Uzunluk
Kütle
Zaman
Elektrik Akımı
Sıcaklık
Açısal Yol Metre
Kilogram
Saniye
Amper
Kelvin
Raydan m
kg
s
A
K
rad.

Tablo 1.2. SI’de Kullanılan Türetilmiş Büyüklükler

Fiziksel Büyüklük Birim Sembol
Alan
Hacim
Özgülkütle
Kuvvet – Ağırlık
Basınç
Debi (Hacimsel)
Enerji – İş
Güç
Frekans
Gerilim Farkı
Elektrik Direnci m²

kg/m³
Newton (N)
Pascal (Pa)
m³/s
Joule (J)
Watt (W)
Hertz (Hz)
Volt (V)
Ohm (Ω) A
V
p
F,G
P
V
E1,W
p
f
V
R

Uluslararası sistemde bazı fiziksel büyüklükler için kullanılan birimler ünlü bilim adamlarının isimleri ile ifade edilmektedir. Newton, Pascal, Watt gibi.

1.2. Temel Büyüklüklerin Ön Ekleri

Fizikte kullanılan bazı temel büyüklüklerin ifadesinde üst ve alt büyüklükleri ifade etmek için ekler kullanılmaktadır. Mesela temel uzunluk birimi olan metre uluslararası uzaklığı ifade etmek için çok küçük, bir iğne çapını ifade etmek için ise çok büyüktür. Bu nedenle metrenin veya benzeri temel büyüklüklerin önüne getirilen ekler ile bu sorun çözülmektedir. Tablo 1.3’de SI sisteminde kullanılan bu ekler (üst ve alt büyüklükler) görülmektedir.


SEMBOLLER VE AÇIKLAMALARI
ULUSLARARASI (SI) BİRİM SİSTEMİ


BÜYÜKLÜK SEMBOL BİRİMİ Birimlerin Kısa Gösterimi
Uzunluk l , h , s Metre m
Kütle m Kilogram kg
Zaman t Saniye s
Alan A Metre kare m²
Hacim V Metre küp m³
Debi (Hacimsel) Q , V Metre Küp / Saniye m³/s
Özgül Kütle (Yoğunluk) p , d Kilogram / Metre küp kg/m³
Özgül Ağırlık γ Newton / Metre küp N/m³
Kuvvet – Ağırlık F , G Newton N
Basınç – Gerilme p , σ Newton / Metre kare Pa
Moment (Tork) T , M Newton – Metre Nm
Çizgisel Hız v Metre / Saniye m/s
Açısal Hız ώ Radyan / Saniye rad / s
Çizgisel İvme a Metre / Saniye kare m/s²
Açısal İvme α Radyan / Saniye kare rad / s²
Enerji – İş E , W Joule J
Isı Miktarı Q Joule J
Güç P Joule / Saniye , Watt W
Frekans f Hertz Hz
Gerilim V ? Volt V
Elektrik Direnci R Ohm Ω
Sıcaklık θ Kelvin K
Özgül Isı Kapasitesi c Joule / Kilogram Kelvin J / kg K
Karakteristik Gaz Sabitesi R Joule / Kilogram Kelvin J / kg K
Dinamik Viskozite η , μ Newton/Metre kare saniye Pa.s
Kinematik Viskozite υ Metre kare / Saniye m² / s
BİRİMLERİN ALT VE ÜST KATLARI

ADI SEMBOLÜ KATI
Tera T 10¹²
Giga G 10

Mega M 10

Kilo K 10³ = 1000
Hekto h 10² = 100
Deka da 10¹ = 10
BİRİM
Desi d 10¹ = 0,1
Santi c 10² = 0,01
Mili m 10³ = 0,001
Mikro μ 10

Nano n 10

Piko n 10 ¹²

Femto f 10

Atto a 10LATİN ALFABESİ

Büyük Harfler Küçük Harfler Türkçe Okunuşu Büyük
Harfler Küçük Harfler Türkçe Okunuşu
1 A α Alfa 13 N ν Nü
2 B β Beta 14 Ξ ξ Ksi
3 Γ γ Gamma 15 O ο Omikron
4 Δ δ Delta 16 ∏ π Pi
5 E ε Epsilon 17 P ρ Ro
6 Z ζ Zeta 18 ∑ σ Sigma
7 H η Eta 19 T τ Tau
8 Θ θ Teta 20 Y υ Upsilon
9 I ι İota 21 Ф φ Fi
10 K κ Koppa 22 X χ İks
11 Λ λ Lamda 23 Ψ ψ Psi
12 M μ Mü 24 Ω ω Omega


Uzunluk Metre
m İnch
İn Foot
ft Yard.
yd Kara Mili Deniz Mili
1 m
1 in
1 ft
1 yd
1 Kara Mili
1 Deniz Mili =
=
=
=
=
= 1
25. 4. 10 ³
0 . 30480
0 . 91440
1609. 344
1853. 836 39. 37008
1
12
36
6.

Güncel Aranan Ödevler

1. ve 2. inönü savaşları, iş açmak, ısıtıcı, hak ve özgürlüklerimiz, aplıkasyon nedır, 21 mart olayı, deneyli, taş toprak, kararlı, yalnız efe ne zaman yazılmıştır, endişeli, lübnan, justice, 1919 ile 1923 arası, bakış, su saati, ana kent, atık yönetimi, hayatî, okul deneyimi dosyası, kat sayı, duvar resimleri yöntemi, polisiye, medya ve etik, katalanca, tasarruf açığı, tırmalanma, insan kaynaklı bozulmalar, hazır, halide edip adivarin eserleri, elektronik kart, reşat nuri güntekin gökyüzü, zebra, faizcilik, ts500, kaymalı yataklar, hoşgörülü, solid, enjeksiyon makinesi çalışması, ay dönümü, ait, duahan, bir elin nesi, toplam kalite çalışmaları, ısıtıcılar, birey, atanmak, külfet, iştah açmak, seçilmiş, diyapozon, saymanlık, atıcı, aletli, demirlemek, davetiye kartları, meyyal, silindir soruları, kimsesizlik, gereç, türk gencligi, konşimento, çözündürme, bozum, baskı grupları, dikiş makinası, ticaret matematiği, sun tzu, stratejik insan kaynakları yönetimi, atatürk ve müzik, ezme boya, silâh, ağırbaşlı, yaşar ne yaşar ne yaşamaz özet, vahşi batı, kaynakta maliyet, delme patlatma, franchise, yozlaşma, münavebe, vergi vermek, 19 mayıs, kaldırmak, elektromıknatıs, müstezat, demokrat, hitler, 2. sınıf ders notları, sıhrî, almanyada çocuk giyimi, kâfir, koagülasyon, 0332, fotokopi, moloz taş, karmaşık sayılar, dkp, geometrik ispatlar, 1- yurt sevgisi, tartı nedir, elektrik arızaları, ekarte, devşirim, tıngır, assai, cumhuriyet ögeleri, ilkögretim haftası şiirleri, sakar otu, bireyselleştirilmiş eğitim, tefrik, telefonun gelişimi, işi ...e dökmek, dikenlik, kristal cam, deltoidle, kasaphane, 1981 finans, vida çekme, salkım, eli sıkı, edebi gelenek, kadrolaşma, mübahase, iletişim yönetimi, mantarlaşma, hukuksuzluk, 3 sınıf slaytlar, mufassal, double integral, ilişik, fransızca staj raporu, sprey, matematik nerede kullanılır, takım tezgahlarını tanıtılması, öğreniş, depolanmak, ev idaresı aile ekonomisi, mum ağacı, dostoyevski delikanlı, papalık, matematik, cisimler neden batar ve neden yuzer, ovuşturma, binbir gece masalları, mutlakçı, 52 ek 042, astımlı, işçi problemler, tablalı, artırılmak, iğrenme, osmanlı devletinde 17 yüzyıl ıslahatları, aris, oscar wilde, asit-baz tepkimeleri, düşüncesiz, konsey, gayzer, dokumak, erzincan deprem, resmetmek, annelik, endeksleme, ağaç kavunu, 9. sınıf tarih, bilgisayar dersi ile ilgili ödevler, geometri kare, kaynak stajı, rejim, kahve fincanı, başkanlık seçimleri, şişmanlık, barutun hammaddesi, amerikada akarsular, acılaşmak, ruhsal, mezapotamya, kapmaca, mine, bilgisayar dersi, ülkemizde müzik kültürü, başı dönmek, softalık, higroskop, split klima montajı, silki, mana çıkmak, ingilizce yazılmıs hayvan, takılmak, sigaranın zararları ile ilgili sözler, öfkeli, istanbul üniversitesi, 1 derece denklemler, metapsişik, basit dinamometre, diyaliz, 18 mart, tamburlar, pro engineer 2,