ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› İSTATİSTİKTE DEĞİŞKENLER
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     8 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 77705 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik İÇİNDEKİLER

İÇİNDEKİLER 1
1.DEĞİŞKENLER 2
1.1.GİRİŞ 2
1.2.DEĞİŞKENİN ÖZELLİKLERİ 2
1.2.1 Nicel (Kantitatif) Değişkenler 2
1.2.2. Nitel (Kalitatif) değişkenler 2
1.2.2.1. Nitel Verilein Sınıflandırılması 2
1.2.3. Süreksiz Değişken 3
1.2.4. Sürekli Değişken 3
1.3. DEĞİŞKENLER NASIL ÖLÇÜLÜR. 4
1.3.1. Nominal Ölçüm 5
1.3.2. Ordinal Ölçüm 6
1.3.3. Sayısal Ölçüm 6
KAYNAKÇA 81.DEĞİŞKENLER
1.1.GİRİŞ

Değişkenin kelime anlamı; Değişme özelliği gösteren, çok değişen, değişebilir, kararsız, değişici şeklindedir.
Matematiksel tanımı ise; Gözlemden gözleme değişik değerler alabilen objelere, özelliklere ya da durumlara Değişken denir.

1.2.DEĞİŞKENİN ÖZELLİKLERİ

1.2.1 Nicel (Kantitatif) Değişkenler

Birimlerin ölçüm ve tartım sonucu değerleri saptanan sayısal özelliklerini belirten değişkenlerdir. Bu değişkenler değerleri, mekanik ve elektronik araçlara sayısal olarak aralıklı ölçekli yada orantılı ölçekli verileridir. Nicel değişkenlerin verilerine nicel veri adı verilir.Örneğin birimlerin, boy uzunluğu, vücut ağırlığı, kilosu, kan basıncı gibi özellikler nicel değişkenlerdir.
1.2.2. Nitel (Kalitatif) değişkenler

Nitel değişkenler; birimlerin kalite, kategorik, yada isimsel olarak belirtilebilen karakteristik özelliklerini, durumlarını ve pozisyonlarını belirten değişkenlerdir. Bu değişkenlerin verileri isimsel ya da sıralı ölçekle elde edilmişlerdir ve iki yada daha fazla kategoriye (alt seçenek, sınıf, grup) ayrılarak sayımla elde edilir. Bu değişkenlerin verilerine nitel veriler adı verilir. Örneğin birimlerin, cinsiyeti, kan grubu, medeni durum, göz rengi, mesleği, yerleşim yeri, tuttuğu futbol takımı (fanatikler için ) gibi nitelik bildiren drumları açıklayan değişkenlerdir.
1.2.2.1. Nitel Verilein Sınıflandırılması

Nitel veriler sınıflandırırken değişkenin kaç kategorisi (sınıf, alt seçenek) varsa belirlenir ve her bir kategoride kaç birim bulunduğu sayılarak belirlenir.

Nitel verileri el ile sınıflandırırken iki sütunlu bir tablo düzenlenir. Bu tabloda birinci sütuna değişkenin kategorileri yazılır. İkinci sütuna ise veri setindeki her değe ele alınarak bu değerlerin hangi kategoriye girdiği çeteleme yoluyla ait olduğu sınıfa yazılır. Tüm değerler tarandıktan sonra çeteleme değerleri sayılır ve her bir kategoride gözlenen birim sayısını gösteren frekanslar belirlenir.

1.2.3. Süreksiz Değişken

Bu değişkenler miktar yönünden değişiklik yerine tür yönünden değişiklik gösterir. Dolayısıyla bir obje ya da birey bir özelliğe sahiptir ya da değildir. Yani kesin değerler alırlar. Nitel değişkenlerin hemen hepsi süreksiz değişkendir. Cinsiyet, medeni durum, göz rengi gibi. Birinin diğerine göre daha çok veya az olması mümkün değildir.
1.2.4. Sürekli Değişken

İki ayrı ölçüm arası kuramsal olarak sonsuz parçaya bölünebilir. Ölçüm söz konusu olduğu için sürekli değişken değerleri her zaman tam değeri vermez.rasyonel sayılar kümesinin elemanları ile belirtilirler.Yaş, uzunluk ve ağırlık gibi
Ölçme tartma yoluyla elde edilen dolayısıyla nokta içermesi mümkün olan verilerdir. Örneğin; balıkların ağırlıkları, tohum ağırlıkları, tohum çapı, bitki boyu, ortamdan bakterilerin tüketmiş oldukları şeker miktarı, ineklerin yıllık süt verimleri gibi.
Noktadan sonraki hane sürekli veri olduğunu gösterir. Örneğin pamuk tohumu: 1.3; 1.32; 1.32076gr

Bir ineğin bir senelik süt miktarı 3762 kg tartmaya dayandığı için süreklidir.
Kalitatif özellikler için sayma yoluyla veri elde edilir. Dolayısıyla bu veriler kesiklidir. Örneğin; doğan yavruların erkek yada dişi oldukları (cinsiyet özellikleri) incelendiğinde erkek ve dişilerin sayısı ancak elde edilebilir.

Kantitatif özellik için ise hem sayma hem ölçme, hem de tartma yoluyla veri elde edilebilir. Örneğin; kök sayısı, balık ağırlığı, tohum çapı özelliklerinde olduğu gibi.

Sürekli ve süreksiz veriler
Özellik (birim) Değişken Açıklama
Doğum ağırlığı (kg) X Kantitatif özelliktir, sürekli veridir, tartma yoluyla elde edilebilir. 4.72, 5.18,5.02
100 tohum ağırlı

Güncel Aranan Ödevler

ardahan, bayilik sözleşmesi, maddenin hacmi, bahar kompozisyonu, ondalık kesir, restleşme, sarmak, gemi inşa, kemal tahir romanları, atma, işin özellikleri, izmirin turistik yerleri, rap rap, atatürkün getirdiği yenilikler, özel yetenek, hijyen uygulamaları, elan, kaynak teknik resim, klima ve iklimlendirme, ihracatçı nedir, summer, iktifa, geri saymak, gönüllü hizmet, ganimet, işaretsiz, ispirtolu, dış aydınlatma, aydinlatma araclari tarihi, hediye, uyuyan güzel, gıda boyası, hz hatice, taksa, albumin, cenk hikayeleri, prens sabahattin, ingilizce mektup örnekleri, yer çekimi kanunu, geçiş ekonomileri, ikizli, küçümen, tesis planlama problemleri, ham maddesi toprak olan fabrikalar, hınçlı, bay pipo, asit ilgili sorular, ihtiyaten, adam boyu, camın yapımı, sistematik davranış, evcil, ales soruları, projeksiyon, çizgili, 1.divan siiri, turkish traditional, sanat galerileri, ağlanma, dördüncü, sönmek, asitler ve bazlar, bantlı konveyör, debriyaj, yüksek lisans kompozisyon örnek, play-back, haramilik, gaz absorpsiyonu, ağaçların özellikleri, halk şiiri tahlili, pervaz, geometrik şekillerin tarihçesi, e pazarlama, taşınır mal edinme, edebiyat hakkında kompozisyonu, atıksu arıtma, besinleri mikroskobik, smoking, turfanda, doluluk oranı, balyoz, feodal, nizamiye, hz. isa, kartil, istiklal marşının tarihçesi, resimde ışık ve gölgenin önemi, yumurtacı, para talebi, canlıların hayat döngüsü, sahnenin dışındakiler, rijit üst yapılar, biyomolekül, işlemci arızaları, robert hooke hayatı, basit sarkaç, el bende!, latife, rtük, biyolojik islah nedir, tozlaşma, dinsiz, fizibilite etüdü, önyargı, eşitsizlik soruları, vücut dilleri, hidrojenlenme, bağıntı, çevremizi koruyalım, habersiz, yasak aşk, türk polisi, aşk ve gurur, kroki nerelerde kullanılır, kavşak, kastamonun tarihi, gerileyici, finansal serbestleşme, sızlatma, damlamak, uyarma, çiftlenme, gün almak, değişici, karstik, fünun, arılar, çarpıcılık, çok katlı pazarlama, denklem çeşitleri, curriculum management, kaşanma, galalit, tel dolap, okulda şiddet, nemalanma, ikili sarmal, acıklı, karasakız, elif, yurt sevgisi yazı, 6 sınıf, dolak, alet bileme, ozon ölçüm, fihrist, sol yapmak, metalik bağ, orijin, yazım, kılavuzluk, bozlak, işve, idarehane, çözgü, foto diyot, oto trafosu, kendini arayan adamın özeti, cimrilik, turno, körfez nedir, göl bilimi nedir, mukassi, emlik, eskilik, tahlil, format atılması, özel tanımlı fonksiyonlar, Nogayca, complex, akran, keçiboynuzu, scorsese, başarı ile ilgili kompozisyon, 29 ekım ıle ılgılı resım, atkı iplik, çanakkale efsanesi, şuh, anot, nam salmak, işletme türleri, hyundai, yabanci dil, sindirilme, suskunluk, 17.yüzyılda osmanlı, ölü açı, dağ çayı, teneke trampet, mektup arkadaşları kitap incelemesi, adım motorları, öznellik, optikçi, sanayide alınacak önlemler, otacı, dış tehdit unsurlarının hedefleri, sıra sıra, bor karbürler, yapılanma,