ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› PİRAMİTLERİN İNŞA AMAÇLARI NEDİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     9 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 74216 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Piramitlerin İnşa Amaçları Neydi?

Kral mezarlarinin mastaba biçiminden, ehram sekline geçisine esasli bir sebep vardir ki, o da Kralin her türlü tecavüzden masun kalmasini temin etmek içindir. Mastabalarin insa tarzina ne kadar dikkat edilirse edilsin, hiç bir zaman yagmacilardan kurtulamamislardir. Zaten bir kere mezar açilip hava ile temas haline geçtigi vakit cesetler de çürüyüp toprak haline gelmislerdir. Bundan dolayi o kral mezarlari öyle saglam ve azamette yapilmalidir ki kimse o mezari açma girisiminde bulunamasin. Bunun içinde ehramlar yapilmistir.

Bu olay ilk kez Kral Djoser zamaninda baslamistir. Önce kendine Abidos’ta bir mastaba yaptirmisti. Sonra fikrini degistirerek Memfis civarinda Saqqara’da muazzam bir metfen insa ettirmistir. Iste basamakli ehram budur.

Saqqara Ehrami gerçekte ehram ile mastaba arasi bir abidedir. Kat kat yükseldikçe çevresi darlasan ve 7 dev basamakli bir merdiven seklini alan 7 mastabaya benzemektedir. Merkezi yerden göge dogru 61 metredir. Mastaba ehrami andirir.

Mastabaya göre basamakli ehram su yenilikleri meydana getirmistir:

- Tugla yerine tas kullanilmis ve mastaba dahilindeki serdap ve mabedi disari çikarmistir.

- Her mastabanin içinde bulunan 3 kisim bunda da mevcuttur. Ancak daha fazla büyütülmüs ve ikisi binanin disina çikarilmistir.

- Kuzey cephesinde, ehramin kapattigi saha ortasinda kayaliklar içinde oyulmus iki oda seklinde bir mahzene kadar uzanan meyilli bir geçit vardir.

- Lahit kuyunun dibindedir. Duvarlari mavi mineli fayanslarla kaplidir.

- Bir kenarin kapilari Osiris ve Isis’in isaretlerle çevrilmis olan Djoser’in protokolü ile süslenmistir. Sari yildizlar tavani kaplamistir. Bu mahzen gögü etmekte bulunuyor.

Serdap, kuzey cephede tek parçadan olusan taslardan yapilmis bir binadir. Bir menfez önünde tek parça sist tasindan üretilmis ve Osiris’in kefeni ile örtülmüs bulunan Djoser’in bir heykeli bulunmaktadir. Bu heykel duvarlari kismen harap oldugu için süsleri belirsiz bir hale gelen mabede bakmaktadir.

Djoser’den Senefru’ya kadar kral mezarlarinin mimarisinde iki meyil görülür:

Birincisi her yönden büyüyen ebadi. Ikincisi piramidin gövdesinin gerçek piramide dogru tekamülü.

Bunda da intikal abidesi Dhashur Piramidi’dir. Kral Honi’ye atfedilmistir. Bundan sonra bu nevi mezara daha iyi bir sekil vermek için Snefru’nun denemesi gelir. Bu kral kendisine Meidum’da mezar yaptirir. Piramitlerin bütün azamet ve hasmetle göklere dogru yükselmesi firavunlarin göge yükselisinin simgesi olarak gösterilmistir.

Piramitler bir çesit mezarlardir. Piramit; cenaze merasimden onra artik girilmeyecek olan granitten yapilma dahili odalarinda bütün azametli kütlesi ile kralin cesedini koruyordu. Keops’un lahi yerindedir ama bostur. Mikerinos’un lahdinde mumyali bas bulunmus, Mikerinos denilmistir.

Bütün bunlara ragmen gene kralin hazineleri ve cesedi tecavüzden kurtulamamis ve yine yagmaya ugramistir.

MUMYALAMA
Eski Misirlilar öldükten sonra, dünya varoldugu müddetçe tekrar hayata geleceklerine inanirlardi. Insan ruhunun ilelebet yasamasi için bu yöntemi uygulamislardir. Onlara göre bu yöntem vücudu geri döndürmektedir. Eski Misirlilar bu sekilde ölenin vücudunu korumak istemislerdir. Bunu yaparken de rasgele degil, belirli adimlar izleyerek yapmislardir. Bu adimlardan hepsinin bir sirasi ve yeri vardir.
Ölümsüzlestirmenin 7 ADIMI

I. Ölünün vücudu sarap ve baharatla yikanir. Tüm parçalar çürümeden kaldirilir. Mumyalamayi yapan ilk önce uzun bir çengel kullanarak dikkatlice beyni çikartir. Sonra karindan derince bir sekilde içeriye dogru keserler ve iç organlari disari alirlar ( Mide, karaciger, akciger ve bagirsaklar).
II. Vücut, saglam kurutulmus tuzun benzeri olan nitonun paketiyle beraber doldurulur. Sonra vücut natron ile beraber tamamen örtülür v egik biçimde yerlestirilir. Böylece vücudun içerisindeki tüm sivilar disariya akar. Vücut kuru halde mumyalanmis olmalidir, çikan tüm parçalar da sonra yanina gömülür.
III. Vücut kurutulurken, iç organlar da kur

Güncel Aranan Ödevler

onuncu yıl marşı, fransa coğrafi konum, ovulmak, amplifikatör, müheyyiç, kanunen, kütle merkezi, kimya projeleri, ortopedi, meteor, meneviş, tedai, diz bağı, güneş nedir, çulcu, hayat ve sosyal bilgiler, atletizm, ingilizce spor, lifleşme, türkiye ekonomisini etkileyen faktorler, 1980 sonrası tekstil, hava taşımacılığı, kritik, c c++, öss dinamik, y, algılama sürecini etkileyen faktörler, Tatarca, moment, çanakkale savaşının önemi ve sonuçları, hamzaname, unesko, turkiyedeki dogal anitlar, argıt, dini semboller, halk oyunu, günlük, muştu, mezat malı, bakanlık birimleri, felç gelmek, ince memed 1, ölmez çiçek, evvelden, turp otu, dirayet, elektrik devresi resimleri, kitle iletişim özgürlü, tokaç, ölü canlar, sökel, ekosistemleri, aşık veysel in hayatı, mermer çeşitleri, bertrant russell, açı ölçer, ormanın oluşumu, dikili, ön büro müdürünün, hicri takvim, kaynakça gösterme, dikiş payı, agency theory, tekleşme, şart olmak, antijen nedir, hasta kayıt programı, otlatılma, kurumsal imaj, kurum nedir, kettle, eğitilmek, eksantrık, özel öğretimde seminer, takım tezgahları arızalar, gasil, geçmişe mazi, işlemciler, albert camus yabancı, kanaat getirmek, kaymalı yataklar, monoğrafi, aksata, berrin, tonalite, 8-10 yaş çocuklar, deprem çevreye etkileri, çözeltiler, 100 temel eserler özeti, kimya planları, doğal sayıların ilk kullanımı, inşaatlar ve kullanılan malzemeler, sınırlama, taylor, bitkilerin hayatları, turaç, ilim, ab hibe projeleri, muvaza, yağlı kapı, işgal, icraatçı, Allah rızası için, sazan, özel güvenlik, oksijen neden bitmiyor, bağlaşım, neft, cep telefonunda internet tarayıcısı, çivilenmek, meşum, satış gücünün eğitimi, thunder poınt, müze, politik, derdi günü, ingilizce günlük konuşma dil, namazsız, mezoderm, içki servisi, olagelmek, gözlenmek, ikon, gevşetilme, 1324, meslek liseleri, serway 2, jeokimya, havacılık, söz atmak, kimesne, hadi besleyici, mıhlı, çucu, bağıntılar, sarılık, 346, belgenin genel anlamı, metallerin saflaştırılması, konvertör, gazetecilik tarihi, modelhane, ipek yolu tarihi, kaplumbağalar, ağla ilgili soru ve cozumler, güllü, kuyruklu yıldız, pranga, gezegen evreleri, tahta göğüs, diplomasi, bağırışma, pataklama, dede korkut özeti, avrupalı, dönüşsüz, 18 mart zafer bayramı, adanma, sarsma, harman sonu, birleştirme, temporal difference, biyoğrafi, bilimsel bir araştırma ödevi nasıl hazırlanır, darağacı, elektronik kristal nedir, rendelenme, ferro döküm, otomotiv staj raporu, jeoloji stajı, afişe, çuş, 1984 george orwel, anaerki, esim, elektro kimyasal piller, sigara dumanındaki gazlar, güç elektronigi, beşer, mukemmel, artuklular, beraberce, bor madenleri, enlem ve boylamlar, ankaranın tarihi yerleri, taşlaşma, hami, erişilmek, kaşar, referandum, matematik problemler, cezbe, ciğer otu, bulaşık makinesi, bilgisayar donanım staj, gözleyici, hayvanların faydaları, visual basic proje, dünyanın yuvarlak oluşu,