ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› ANATOMİNİN BÖLÜMLERİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     7 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 72960 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik ANATOMİNİN BÖLÜMLERİ

Anatomi makroskobik, mikroskobik ve gelişim anatomisi olmak üzere botumda incelenir.
A. Makroskobik Anatomi
İnsan vücut yapısı, herhangi bir araç-gereçle açılarak gözle incelenebilir.; Urganların ve dokuların yapısı, şekli ve birbirleriyle olan ilişkileri gözlenebilir. Bu tür anatomi yöntemine makroskobik anatomi denir. Anatomik çatışma ve inceleme canlı üzerinde yapıldığı gibi, genellikle kadavrada yapılır, inceleme esnasında pens, bisturi, kemik testeresi, keski v.b. araç ve gereçler kutlanılır. Bu araçlarla insan ötüşü kesilir, organları açılır ya da dilinin Organların ve dokuların yapıları ortaya çıkarılarak araştırma ve inceleme yapılır. Makroskobik anatomi topografik ve sistematik anatomi olarak iki kısımda ele alınır.
1. Topografik Anatomi
Vücut yapıları bölgesel olarak efe alınırsa, o bölgede bulunan organları ve bunların birbirleriyle olan ilişkilerini, tabaka tabaka gözden geçirmek Bu nedenle vücudu bölgelere ayırarak inceleyen anatomi yöntemine topogratik va da bölgesel anatomi denir.
2. Sistematik Anatomi
Birbirlerine yakınlık gösteren ve işlevleri birbirini tamamlayan ilgili organları ele alarak inceleyen anatomidir. Sistematik anatomi, işlev bakımından vücudu sistemlere ayırdıktan sonra, her bir sistem içindeki organları sırası ile ele alır. Sistemin parçası olan organların; yerini, şeklini, yapısal özelliklerini ve birbirleriyle ilişkilerini açıklar. (Bu kitap, bu yöntemle anatomi öğretmek amacıyla hazırlanmıştır.)
B. Mikroskobik Anatomi
Makröskobik yöntemle elde edilemeyen organların ve dokuların ince yapısına ait bilgilet, mikroskop kullanılarak elde edilir. Bu tür çalışmaları konu alan anatomiye mikroskobik anatomi adı verilir. Mikroskobik anatominin dokuları inceleyen dalına histoloji; dokuları oluşturan hücreleri inceleyen dalma da sitolöfi denir.
Mikroskopla inceleme histoloji laboratuvarlarında yapılır. Laboratuarda, insan vücudundan özel yöntemlerle atman parçalar ya da dokular, yine özel yöntemlerle incelenecek duruma getirilir ve daha sonra mikroskopla incelenir.
C. Gelişim Anatomisi (Embriyoloji)
Erkeğe ait üreme hücresinin (sperma), kadına ait üreme hücresini (ovum) döllemesinden itibaren oluşan embriyonun gelişmesini doğuma kadar araştıran ve inceleyen anatomiye gelişim anatomisi denir, inşânın doğumdan önceki yasam (intrauterin yaşam) evresindeki yapısal özelliklerini gelişim anatomisi ya da embriyoloji inceler.
VÜCUDUN BÖLÜMLERİ, ANATOMİK DÜZLEMLER, EKSENLER VE YÖNLER
İnsan vücudunu oluşturan sistemleri ve organların durumlarını, birbirleriyle olan ilgilerini, komşuluklarını, işlevlerini tanımlayabilmek için; vücut bölümlerinin, anatomik düzlemlerin, eksenlerin ve yönlerin bilinmesi gerekir.
A. Vücudun Bölümleri
İnsan vücuduna dışarıdan bakıldığında; ön yüzey (ventral) ve arka yüzey dorsal) olmak üzere iki ayrı bölüm görülür. Her iki bölüm bölgelere ayrılarak Adlandırılır. Bu bölgeler genel olarak şunlardır:
 Kafa bölgesi {regio capitis)
 Yüz bölgesi (r.facialis)
 Boyun bölgesi (r.cervicalis)
 Ense bölgesi (r.nuchae)
 Omuz bölgesi (r.deltoidea)
 Koltuk bölgesi (r.axil!aris)
 Göğüs bölgesi (r. pectoralis, thoraxis)
 Meme bölgesi (r.mamafis)
 Karın bölgesi (r.abdominalis)
 Sırt-bel bölgesi (r.dorsaüs)
 Apışarası bölgesi (pertne, r.perinalis)
 Üstyanlar-üsttaraflar (r.extremitalis superior)
 Altyanlar-alttaraflar (r.extremitalis inferior)
Vücudun bu bölgeleri; baş (caput), gövde (corpus) ve uzuv (extremitailis) olarak adlandırılır. Bu bölümlerden baş ve gövde içinde anatomik boşluklar (cavitas) vardır. Bunların başlıcaları kafatası, omurga, göğüs, karın ve leğen boşlukları”dır. Anatomik boşlukların içinde ise, organlar bulunur.
1. Baş (caput)
Baş; kafa (r.capitis), yüz (r.facialis) ve boyun (r.cercivalis) bölümlerinden oluşur. Baş iskeleti; kafa, yüz ve üst omurga kemiklerinin birbirine eklenmesiyle meydana gelir. Kafa ile gövdeyi boyun birleştirir.

Güncel Aranan Ödevler

borsa işlevleri, ağartmak, yardımcı eylem, rüzgar gülü, olumlama, federal yönetim, terkip, patlamalı, haritalar ve çeşitleri, türk aile yapısı, silecek, potuk, veritabanı, faraş, döşemealtı, model uçak, abs fren, jüt, ege bölgesi efsanesi, aradan, edebi eser inceleme, patlangıç, iyimserlik, ukrayna, bakı, tes çöz, spot alım, gümüş madeni ve özellikleri, güzellik, muhasebede uzun vadeli yabancı kaynaklar, dağ koyunu, çorman, finansal yönetim, arkadaslıgın onemı, sentez tepkimesi, itki, hakemlik, mehmet necati öngay, biyoteknolojide kullanılan alanlar, damla taşı, ada balığı, ağlar, rezervasyon, ayak tutmak, amorf, balkan savaşı, kanava, sait faik abasıyanık semaver, 5 duyu organımız, dünya klasikleri, soydaş, assembly, taraftar, çeşit kenar prizma, azade azade, asap, derinlik kumpasları, ga3, mekanizma, rahat, döşemeler, talaşlı imalat stajı, tel dolap, mesut etmek, merkez ilköğretim okulu, son ek, boya staj rapor, arz ve talep eğrileri, direy, atilla ilhan sokaktaki adam, süpürgelik, yeniden yapılandırma, dünyanın küreye, tom sawyer özet, hark, canlılarda beslenme, hz. muhammedin adaleti, ünvan, jeotermal, the colossus of rhodes, 29 ekim i anlatan yazı, paydaş, aşık tarzı türk şiiri, 2006 anadolu liseleri, göktürk devletinin belirgin özellikleri, cumhuriyet çocuğu, anı türü tarihçesi, haraççı, millet, business, sadistlik, bilişimcilik, ne iyi!, temel besin maddeleri, kolloit, bilgi toplama kaynakları, tam yol, göreceli, dokuztaş, atatürkçü düşünce sistemi, malazgirt savaşı ve türk tarihindeki yeri, insan kaynakları iş değerlemesi, çipo, suret, dünya kirliliği için ne yapmalı, senetsiz, pazarlık, menalaus teoremi, elektirik projesi, mutasavvıf, drina köprüsü, çinko üretimi, olamaz, yusuf ile züleyha, adamak, beethoven ve hayatı, dinlenme, bilisiz, aluminyum profiller, ekok ebob problemleri, nisaî, ingilizce ataturkun hayati, falso, simulasyon, muhayyerlik, şebeke çeşitleri, 19.yy, futbol sahası ölçüleri, standart ve kriter nedir, letafet, guaj boya tekniği, deprem nedir, e-para, genç osman ıslahatı, denence, senit, başarı spss analizi, turk bayragi, çed, eğlenmek, düzeltim, döner kapı, emek nesneleri, Helenist, ek kontenjanlar, multiple skleros hastalığı, toplam sembolü, stoma tipleri, tek anlamlı, had, 4. grup katyonlar, davar, dine, 9.sınıf mantık konusu, popüler kültür, kagıt sanayi, anne karnındaki bebek, kişilik teorileri, kavram ve çeşitleri, ergimek, üç turunçlar, muallel, entel, röne dekart, organze, büyüme ve gelişme, yönerge, ikinci dereceden bir bilinmeyenli denklem, jeneratör nedir ve nasıl kullanılır, mezar taşı, yat kulübü, müselsel, miza, mumlu, sporun faydaları, teyze, miladi hicre çevirme, duyurum, kadınlı, t, kerbela olayı, almanya hakkında bilgi, zayiat, karbon döngüsü, basın ozgurlugu, farfara, haçlı, ilaç olarak kullanılan doğal bileşikler, elek seramik, isim vermek, fecr-i ati, çileli, balonla 5 hafta, vakit, derişik, çemberin alanı, netameli, kavaflık, bilgisayar donanım staj,