ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› İLK ARDIM
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     9 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 4687 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik TEMEL ILK YARDIM MALZEMELERI

Daima ilk yardim dolabinizda yeterli malzeme olmasina dikkat edin. Acil durumlar hiçbir zaman geliyorum demez. Malzemeniz asagidaki sekilde bulunsun:
• Gazli bez veya yapiskanli bir bandaj ve çesitli boylarda pamuklu pedler.
• Flasterler.
• Sabun.
• Steril sargi bezi.
• Emici pamuk.
• Yapiskan bant.
• Cimbiz.
• Keskin makas.
• Pamuk uçlu sopalar (kulak çubugu olabilir)
• Ince temiz bezler.
• Termometre.
• Ilk yardim kitapçigi.
• Agri kesici ates düsürücü ilaç.
• Antiseptik solüsyon (oksijenli su gibi)
• Antibiyotik krem.
• Batticon gibi bir antiseptik.
• Böcek sokmalarina ve isiriklara karsi Kortizon içerikli bir merhem.
• Ailenizde ari veya böcek sokmalarina karsi alerjik olan bir kimse varsa (anaflaksi) bir dolapta siringa ve kortizonlu bir ampul bulunsun.

Isırıklar ve Böcek Sokmaları
Basit Isiriklar: Köpekler kedilerden daha çok isirirlar ama kedi isiriklarindan mikrop kapma olasiligi daha yüksektir. Basit isiriklarla (deri açilmis ama yirtilma seklinde degil ve hafif kanama) da diger hafif yaralari ele aldigimiz gibi bakmalisiniz. Yarasi su ve sabun ile yikayip üzerine antibiyotikli merhem sürün. Isirilan kisinin son 5 yil içinde tetanos asisi olup olmadigini ögrenin. Olmamissa doktora veya acil yardima basvurun.
Önemli Isiriklar: Isirik sonucu yara yeri çok derin veya parçalanmis ise ve kani dinmiyorsa, kani durdurmak için üzerine tampon yapin ve hemen acil yardim çagirin. Tetanos asisi yaptirin.
Hafif Böcek Isiriklari: Bir arinin veya baska bir böcegin ignesi derinizde kalmissa, bunu dikkatli bir sekilde çikarin. Ari ignelerini çikarirken özellikle daha fazla zehir akitmamaya dikkat edin. Hafif böcek isirmalarinda yaranin üstüne karbonat, soguk, islak bir bez veya buz küpleri koyarak aciyi hafifletebilirsiniz. Hidrokortizonlu merhem sürerek kasinti ve sismeyi azaltabilirsiniz. Eger bu isiriklar sonucu vücudunuz asiri reaksiyon gösterirse, doktorunuza danisin.
Zehirli Sokmalar: Kara örümcek, kahverengi örümcek veya akrep sokarsa veya Hymennoptera cinsinden böceklere alerjiniz varsa derhal acil yardim isteyiniz. Acil yardim istemeden önce asagidakileri yapiniz: (res1)
• Isirik kolda veya bacaktaysa eklemin üstünden (yara ile kalp arasinda) sarin. Bu zehrin yayilmasini durduracak ve yavaslatacaktir. Sargi derinin hemen altindaki kanin akmasini yavaslatacak kadar siki fakat kan dolasimini engellemeyecek kadar gevsek sarilmalidir.
• Isirigin üstüne soguk suyla islatilmis veya arasina buz konmus temiz bir bez koyun.
• Sargiyi 5 dakika sonra açin fakat kol ve bacagi yere dogru sallanir bir durumda birakin.
• Derhal acil yardim çagirin.
Ari sokmalarina karsi alerjiniz varsa mutlaka yaninizda gerekli ilaçlarinizi bulundurun (doktorunuza danisin).
Kene Isirigi: Cildinizde dolasan bir kene görürseniz, dikkatlice alin. Parmaklariniz arasinda ezmeyin. Ya atese atin ya da tasla ezin. Sonra ellerinizi yikayin. Kene sizi isirmis ve deriniz üzerine yapismis ise çekerek çikartmaya çalismayin. Üzerine yag dökün (mutfakta kullandiginiz yaglar veya dikis makinasi yagi olabilir). Yag kenenin nefes almasini zorlastiracaktir. Böylece gevseyen keneyi bir cimbizla dikkatlice alin ve o bölgeyi sabunla yikayin. Birkaç gün LYME hastaliginin belirtilerinin olup olmadigini takip edin (doktorunuza danisin).
Yilan Sokmasi: Yilan zehirli degilse isirigi güzelce yikayip, bir antibiyotik merhem sürüp sarmalisiniz. Bu tür isirmalar genelde tehlikeli degil ama korkutucudur. Yilanin zehirli oldugundan süpheniz varsa asagidaki önlemleri aliniz:
• Isirildiktan sonra sakin bir sekilde hemen uzanin ve mümkünse isirigin bulundugu bölgeyi kalbinize göre daha alt düzeyde tutun.
• Isirik çevresi kizarip sismeye baslar ve agri hissederseniz büyük olasilikla yilan zehirlidir. Kol ve bacaktaysa kalple isirilan bölge arasina 4-5 cm. üstünden siki bir sargi yapin, ancak dolasimini engellemeyecek kadar olmasi gerekir. Sargiyi çikartmayin bunu doktor yapmalidir.
• Yilanin zehirli oldugundan eminseniz ve hastaneden 2 saat uzakta iseniz ve is

Güncel Aranan Ödevler

türkiye rusya, 0444, ormansız vatan, rol çeşitleri, eksik artık, akademedia, belirteç, yatay seren, çocuk+oyun, imrendirme, istanbulun coğrafi özellikleri, özek, sahteci, genetik hastalıklar, google, mezopotamya medeniyeti, iş tutmak, ışıma, sırlanma, 362, tepinme, iç güveysi, akabe, inat, tasa, nazım hikmet ran, deneysiz, yaşar kemal orta direk, nam almak, meshetme, meteorolojinin önemi, peşin yargı, hanefi, anlatım özellikleri, yassıca, eko sistem, karınca algoritma, çirkef, assembly, reis, beynelmilel, oran orantı soruları, türkçe ile ilgili özlü sözler, talat ve fitnat, dört işlemli problemler, karakeçi, cilt, suspansiyon, kontrast, ivan, bozuşmak, öğretim yöntemleri, ülkemizde nesli tükenmekte olan hayvanlar, alümina, eli yatmak, abuk sabuk, doyum, devre analizi, inşa etmek, örüntü modelleri, hizmet kalitesinde müşteri memnuniyeti, çürümek, doygunluk, hazırbulunuşluk, çalışma sosyolojisi, genom, gün almak, polivinilalkol, dosyalama türleri, titremek, bilgi sistemi, savsaklanma, uzay ve gezegenler, hava değişimi, savaşın insan haklarına etkisi, faz diyagramı, gönlü bol, yabancı destan, çekirdek reaksiyonları, sesli taş, beydaba nın eserleri, elektrik santral, şakalaşmak, manicilik, dış kulak, madencilik sektörü ve yabancı sermaye, elan, antik boyama, ramayana destanı, demirel, misis, spermatozoit, falez, kahraman maras, tutulum, ikindi, deprem resimleri, içsel, ha şöyle, taklitçi, günlük ile ilgili bilgi, pamuklu, teker, tüp bebek, jenga, kolaj, direnç kataloğu, gönülsüzce, mensubiyet, fotokimya, ingilizce 29 ekim, ulaşım aracları, şizofreni, 3.sınıf soru, medeni durum sorgulama, ankaranın coğrafi özellikleri, göller ve oluşumları, düzgün çokgen prizmalar, bakır pası, çizim programı, kimyasal enerji nedir, 4. murat bagdat, çın, future, Arafat, metamorfik, bağıl, ankaradaki liseler, kayabaşı, fen bilgisi öğretimi, konson, fibrin, bıtkılerde, bilim ve teknik, diploma, treasury, hoplatma, hicran, kaybolan el sanatlar, özge, kıbrıs barış antlaşması, fonoloji, yerel yönetim birimleri, maddenin ayırt edici özellikleri, tekstil makinaları, atatürk ve hizmetleri, bostancılık, 5.sınıf, gündüzlü, uydurulma, ahar, imzalanma, er dişi, 13. ve 15., yumuşatıcı, savuşturma, www.meb. gov.tr e-okul, alginin etkisi, ali fuat paşanın hayatı, lineer bağımlılık, benmari, tefessüh, çaresiz, yaprak alanı ölçümü, uyku saati, ponza taşı, gezi yazısı özet, iklim değişikliği çerçeve sözleşmesi, trafik lambaları, inşaatlar ve kullanılan malzemeler, dalgıc, gsmh, haksız rekabet hukuku, yillik plan, kanunname-i ali osman, köşe yazı, 14001, asitler bazlar ve tuzlara örnek, sanal suçlar, matematiğin dünya da önemi, çalışma ve iletişim, ters trigonometrik fonksiyonlar, eli gitmek, muttasıf, aristotales sosyoloji olarak, uyruklu, darülbedayi, almanca sorulari, kutsal 4 kitap, kültürel farklılık nedir, zebun, ayartma, baç, ilk saati kim bulmuş, budizm, ilköğretim yönetmeliği özeti, sinirsiz, bakiye, organizational knowledge,