ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› AÇIK VE KAPALI SİSTEMLER TERMODİNAMİĞİN 0.1.2. VE 3. ASALARI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     10 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 26016 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik AÇIK VE KAPALI SİSTEMLER
TERMODİNAMİĞİN SIFIRINCI, BİRİNCİ, İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ KANUNU

GİRİŞ

Ne yazık ki sıcaklık ve ısı ifadeleri sık sık karıştırılmaktadır. Reklamlarda, haberler ve hava durumu programlarında sık sık duyduğumuz Düşük ısılarda bile mükemmel temizlik, Dış ısı göstergesi, Vücut ısısı düştü, Bugün Ankara’da en yüksek ısı 32°C gibi sıcaklık yerine ısının kullanıldığı ifadeler, sizi bilmem ama, beni rahatsız etmeye devam ediyor. Oysa, bu karmaşadan kurtulmanın şifresi çok basit. Eğer belirtilen değer termometre ile ölçülebiliyorsa, sıcaklıktır. Isı ise, belirli sıcaklıktaki bir cisimden, daha düşük sıcaklıktaki bir cisme, sıcaklık farkı nedeniyle geçen enerjidir. Aşağıda bu konuda biraz daha ayrıntılı açıklamalar verilmiştir

Sıcaklık Nedir?
Çokça kullanılan bir kavram olduğu halde, sıcaklığın tam bir tanımını yapmak oldukça güçtür. Sıcaklık, duyularla algılanmakta ve genellikle sıcak veya soğuk kavramlarıyla ifade edilmektedir. Gözlemlerimizden, sıcak ve soğuk iki cismin birbirine temas ettirilmesi halinde, sıcak olanın soğuduğunu, soğuk olanın da ısındığını, belirli bir süre temas halinde kaldıklarında ise, her ikisinin de aynı sıcaklık veya soğukluğa ulaştıklarını biliyoruz. Bir maddenin ısıl durumunu belirten bir ifade olan sıcaklık, ısı geçişine neden olan etken olarak da tanımlanmaktadır. Ancak, sıcaklık artmaksızın da ısı geçişi olabileceği (ör. kaynayan su) hatırda tutulmalıdır.

Isı Nedir?
Termodinamiğin en önemli kavramlarından biri de ısıdır. Isı, belirli sıcaklıktaki bir sistemin sınırlarından, daha düşük sıcaklıktaki bir sisteme, sıcaklık farkı nedeniyle transfer edilen enerjidir. Isı da iş gibi bir enerji transfer biçimidir. Isı ve iş hiçbir cisimde depo edilemez, ancak sistem sınırlarında ve geçiş halinde iken belirlenebilir. Her ikisi de birer eğri fonksiyonudurlar. Bir başka deyişle, ısı ve iş geçiş halindeki enerjilerdir.
Isı birimi iş birimi ile aynıdır, yani joule (J) dür. Eski bir alışkanlık olarak calorie (cal) de kullanılmaktadır. 1 calorie, 1gram suyun sıcaklığını 14,5°C den 15,5°C ye yükseltmek için gerekli olan ısı miktarıdır. 1 calorie = 4,187 joule dür

Açık ve Kapalı Sistemler

Termodinamik sistem veya sadece sistem terimi, belirli bir kütleyi veya uzayın incelenmek üzere ayrılan bir bölgesini belirtir. Sistemin dışında kalan kütle veya bölgeye çevre adı verilir. Sistemi çevresinden ayıran gerçek veya hayali yüzeye de sınır adı verilir. Sistemin sınırları hareketli veya sabit olabilir. Sınırın, sistem ile çevresinin temas ettiği ortak yüzey olduğu vurgulanmalıdır. Matematiksel açıdan, sınırların kalınlığı sıfırdır, bu nedenle de kütlesi ve hacmi sıfırdır.
Belirli bir kütlenin veya belirli bir bölgenin çözümlemeye esas alınmasına göre, sistemler kapalı veya açık sistemler diye nitelendirilir. Kapalı sistem veya diğer adıyla kontrol kütlesi, sınırlardan kütle geçişi olmayan sabit bir kütledir. Fakat enerji, iş veya ısı biçiminde kapalı sistem sınırlarından geçebilir. Kapalı sistemin hacminin sabit olması gerekmez. Ayrık sistemler kapalı sistemlerin bir alt kümesi olup, bu tür sistemlerin s8ınırları kütle yanında enerji geçişine de kapalıdır.
Açık sistem veya yaygın olarak bilinen adıyla kontrol hacmi, uzayın problemin çözümüne uygun bir şekilde seçilmiş bir bölgesidir. Kontrol hacmi genellikle kompresör, türbin, lüle gibi içinden kütle akışı olan bir makineyi içine alır. Bu makinelerin içindeki akışın termodinamik çözümlemesinde, makinenin fiziksel sınırları sistem sınırları olarak ele alınır. Kütle ve enerji, kontrol yüzeyi adı verilen kontrol hacmi sınırlarını geçebilir.


Açık Sistem Kapalı SistemAçık ve kapalı sistemlere uygulanan termodinamik bağıntılar d-farklıdır. Bu nedenle çözümlemeye başlamadan önce sistemin türünü belirlemek çok büyük önem taşır.
Tüm termodinamik çözümlemelerde, incelenen sistem dikkatle tanımlanmalıdır. Birçok problemde incelenen sistemin türü kolayca belirlenebilir, sistemi tanımlamak gereksiz ve sıkıcı bir işlem olarak görü

Güncel Aranan Ödevler

ekosistem ve madde döngüleri, mustafa kemal, boşanma belgesi, eğri yüz, bozgunculuk, sosyal bilgiler 6, büyük türkiye rüyası, betonarme yapılar, altgeçit, karaçalı, üreme sistemindeki hormonlar, sinekli bakkal, serçegiller, Kadirî, somatik sinir sistemi, fotoğraflar, bozuk düzen, çukurluk, amilâz, değme, mıknatısın özellikleri, kuyu, paraka, egzoz gazı, trafik şiirleri, imkb iç yönetimi, nevşehirin, terementi, ingilizce günlük konuşma dil, şip, zatî, parasal taban, kuvvet etkisinde cisimler, süreç kontrol, kıskançlık, cinema, dokunsal, mutena, konulu, biyoloji sunumları, kamuoyu, elektrik staj defteri, iç tüzük, ingilizce dergi, brezilya ekonomisi, et sektörü, sülüs, bayraktar, ayyar, randa, eskiz, etli canlı, arkadaş, mücevherci, likelihood, aitlik grupları, esma, telefonun icadı, tevhit, yağmalanmak, eski ve yeni meslekler arasındaki fark, turbo, atıl, izmirin içinde, duvarcı, disiplinler arası, kademesiz, misket, çevre güzelliği, pıskolojı, elektrik makina, tam sayıların kullanılması, baca başı, kapatılmak, çelik makas çözümü, başbakanlık, devrik kurallı, msn al, toplum sözleşmesi, elektrik enerjisinin iletimi, akım drenç gerilim, tevessü, testi, siyahlık, ne ise, peri kızı ile çoban hikayesi, Dürzî, kapı açmak, pata olmak, bakındı, nefer, sanatta ritm, hücre soruları, geçer akçe, atatürkün ölümü, çevre dostu, maddeler, tartarik, sündüs, gözetlenme, endamlı, absorbe, katiyet, açıköğretim soruları, yarı göçebe, ablak, barkod, pahalı, işret, gül suyu yapımı, giddens, osmanlıda hayat, atatürkün matematik yenilikleri, bataklık, uyaklı, türkiyedeki su gücü, arazi ölçüleri, cumhur başkanlarının isimleri, çizgilenme, çarpanları ayırma, 04, zelve, kalıç, ölü açı, beyannameler, ıso 16949, ikaz, kuyruk soruları nasıl yapılır, formasyonlar, koordinat düzlemi, duyarsız, meteorolojinin canlılar üzerindeki etkisi, kambriyen, şımartmak, ilk çağ anadolu uygarlıkları, mukayese, altısigma, ticari defter ve belgeleri, risk yönetimi, ağ ipliği, gencecik, duvar boşlukları kapı pencereler, limitler, ilk türk devletlerinde veraset sistemi, ölçme birimleri, görüntü aktarma, dümen, atatürkçü olmak, adlî tatil, tekstüre, pazar yeri, sosyal orgutler, açık ögretim matematik soruları, tarama, ev işletmek, temel özgürlükler, muhasebeci, nezaketli, milli egemenlik ve demokrasi, çevre ve alan hesaplamaları, çiğ etin zararları, 10 kasım yazılar, ingilizce günlük konuşma dil, lastik top neden zıplar, bilgi yar, çamaşır makinesi, akşamcılık, ağırbaşlı, anyon ve katyonlar, adaylık, alaaddin camii konya, yabanci dil, kapı zili ve radyo, yiyecek içecek işletmesi, kentlerde komşuluk ilişkileri, raybalama, hayvan hakları, mistisizm, orhun yazıtları, profesyonel yönetici, firkat, network layer, atatürk spor resimleri, popçu, iç odun, hidrojen enerjisi, germen, kan dolaşımının önemi, turfa olmak, iletişim ve empati, ateşe atmak, dairede alan, balayı, tam zamanında üretim ve türkiye, kıbrıs sorunu, ölüm dirim, derinliğine, nesli tükenmiş bitkiler, grafik sanatlar,