ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› YAPRAK DÖKÜMÜ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     8 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 22402 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Yaprak Dökümü

İÇİNDEKİLER

GİRİŞ
STATÜ ve ROLLER.........................................................................................3
ETKLİŞEİM TİPLERİ, GRUP.........................................................................4
GELİR DÜZEYİ ile YAŞAMA TARZI ARASINDAKİ İLİŞKİ-
HAREKETLİLİK-SAPMA...............................................................................5
BEN DEĞERİ TİRYAKİLİKLERİ.................................................................6
SONUÇ ve DEPERLENDİRMELER
KAYNAKÇAOlay Örgüsü:
Güntekin’in romanı Yaprak Dökümü’nde bir memur ailesinin gelir darlığı ve ahlak düşkünlüğü içerisinde parçalanıp çökmesine şahit oluyoruz. Romanda yedi kişilik bir aile var; baba Ali Rıza Bey, evin hanımı Hayriye Hanım, büyük oğlan Şevket, büyük kız Fikret, ortanca kızlar Necla ve Leyla, ve en küçük çocuk olan Ayşe. Ailenin babası ve romanın baş kahramanı Ali Rıza Bey eski gelenek, görenek ve ahlak anlayışına bağlı olarak yetişmiştir. Sosyal ve ekonomik koşullara bağlı olarak değişen yeni hayatını yadırgamakta ve ailenin diğer bireyleri ile çatışmaya düşmektedir.
Şimdi dönem süresince işlemiş olduğumuz birtakım terimleri romanın içinde inceleyelim:
Statü: Bilindiği gibi statü bireyin toplum nazarındaki itibar derecesini belirler. Statü belirleyiciler servet, gelir düzeyi, soy bağı, meslek ,eğitim düzeyi, din , biyolojik özellikler ve cinsiyet. Fakat günümüzde en önemli statü belirleyicisi gelir düzeyidir. Romanımızın kahramanı Ali Rıza Bey iyi ahlakı ve engin bilgileriyle etrafından daima olumlu not almıştır. Fakat kendisi çok az bir aylıkla memurluk yapmaktadır. Bundan dolayı yüksek bir statüye sahip değildir. Bu statü “Kazanılan Statüye” örnektir. Ali Rıza Bey kendi çaba ve becerisiyle bu mevki ye gelmiştir. Statüsü çok yüksek olmadığı için “Statü Aktarımı” söz konusu değildir. Yani bir Turgut Özal’ın çocukları gibi kahramanımızın çocukları babalarının ismini kullanarak bir yerlere gelemezler. Ali Rıza Bey’ in “Anahtar Statüsü” ise kendi mesleğidir, toplumun ona değer verdiği konumu onun memur olmasıdır. En son olarak bu bölümde “Statü ve Güç” konusuna değinmek istiyorum. Bildiğimiz gibi güç statünün belirleyici bir özelliği değil, statünün bir sonucudur. Ali Rıza Bey’ in bu durumda çok fazla bir güce sahip olduğunu söyleyemeyiz.
Rol: Bireyin işgal ettiği pozisyonlarda , yani bireyin bulunduğu statünün gereklerine göre yaptığı sosyal faaliyetlere “rol” denir. Bireyin tüm rollerinin toplamına “rol repertuarı” denir. Ali Rıza Beyi’ in rol repertuarı çok geniş değildir. Bir mesleki role bir de aile içi role sahiptir. Memurdur ve aile babasıdır. Rolleri arasında çatışmadan çok bir uygunluk söz konusudur. Fakat daha sonra göreceğimiz gibi onun rolleri birbirine bağlıdır. Daha kitabın başlarında Ali Rıza Bey memuriyet işinden ayrılır, bu yüzden onun “Anahtar Rolü” baba olmasıdır; dolayısıyla kasıtlı bir role sahiptir. Kendisi evlenmiş ve baba rolünü üstlenmiş. Ali Rıza Bey’ in “rol davranışını” biraz inceleyelim: Her birey aynı rolü farklı şekillerde gerçekleştirebilir. Ali Rıza Bey kendine göre çocuklarını çok iyi yetiştirmiştir. Onlara lisan öğretmiş, iyi bir ahlak vermiştir. Kısacası kendine göre rolünü iyi doldurmuştur.


Etkileşim Tipleri: Etkileşim derken aslında bir sosyal ilişki yani bir münasebetten bahsediyorum. Sosyal “etkileşim düzeyi” olarak baktığımızda öncelikle bireyin kendisi ile olan ilişkisini daha sonra da birey- grup etkileşimi görüyoruz. Romanda en çok “çatışma” görülmektedir. Ben bunu bir kuşak çatışması olarak görüyorum. Ali Rıza bey kırk yaşına yaklaştığı zaman evlenmişti. Elli yaşına girdiği zaman son çocuğu dünyaya gelmişti. Ali Rıza Bey’ in tüm hayatı ahlak üzerine kurulmuştur. Memuriyetten ayrıldığı zaman ilk çatışmayı eşi Hayriye Hanım ile yaşadı. Zaten kıt kanaat geçiniyorlardı aldığı aylıkla be bu aylığı da kaybetmesi aile içinde büyük sorun olmuştu. Diğer bir çatışmayı da çocuklar arasında görüyoruz. Fikret, babası gibi ahlak düşkünü ve ağırbaşlı bir kızdır, fakat küçük kardeş

Güncel Aranan Ödevler

gelibolu özet roman, bütçe payları, düşmek, enlem ve boylamın etkileri, 3. testler, alt dudak, sebep, gunah, kazakistan, ala sulu, devlet kavramı, ibrahim mürsel, semiyotik, 17. yüzyılda yapılan yenilikler, muhalif, problematik, ağaç sevgisi, barış nedir, sahlep, Katoliklik, regrasyon, üreteç, balata, diş protez, kesit alma, binom açılım, muhabere, saniyelik, kriptoloji, jet motorları, ham madde, 19 mayıs ile ilgili sözler, quench, olasılık, kına, adalet mülkün temelidir, aspiratör, eşlemek, atatürkün çocukluk yılları ile ilgili anılar, öğütme, 19. yyda osmanlı devleti, eylemde çatı soruları, öküz damı, aplike, ariza, ülke para, yarı küre, tedai, suut kemal yetkin, mendel, ayna cesitleri, yazılı soruları, cahıt sıtkı tarancı, seçim kampanyaları, kanma, meyus olmak, butik otel, ferdiyetçi, hareket kuvvet, kümeler soru cevap, sönüm, tek hücreli canlılar, hat bekçisi, gayrimeşru, tankerci, jeotermal kaynak, davet, ağaçın, çizgisiz, gag, menteşe, havalandırma sistemleri, süzüntü, atatürk ve karizma, the jungle book, 0267, askeri sınavlar, video denetleyicisi (vga uyumlu), carpım sembolu, değişkin, matkaplama, hava basıncı, telgıraf, mescid-i nebi, cam nasıl üretilir, bağıtlı, irtica, pazarlamada yer, 10.yıl nutku, murabaha, tarım şurası, algı yönetimi, hücrenin temel kısmı, ılgaz dağı milli parkı, dunyadakı akarsular, moral vermek, arınış, aydınlatma sistemleri, örüntü resimleri, asr fren, su teresi, mil çapı hesabı, hentbol tarihi, tumba, alanya, elektronik staj dosyaları, lise2, kuvayi milliye hareketi, ilistir, aslan ile yunus, ayaktan, hamam tası, konuşma kodlama, türkiyede iklim çeşitleri, dba, kara yosunu, tel kurdu, peter pan, 3 faz, öbür dünya, cevher seramik, referandum, 1. süleyman dönemi, izmit, poşetleme, meşrutiyet nedir, atatürk inkilapları öncesi ve sonrası, arı biti, dişli imalatı, türk bayrağın önemi, çenek, alan ölçüsü, osmanli, çıkartma, elektrik bilgisi, alanlara göre meslekler, iletişim süreci, laktasyon, amasra, pamuk yağı, mahalle kahvesi, ışık ve ses kaynağı, 18.yy, mezuniyet, ısıl direnç, 17. yy halk şiiri, motifli, dogadaki madde döngüleri, hareket kanunları, nevşehir, saymaca, mütehassis, perspektif resimleri teknik, yeni ürün, fizik/mercekler, eksik, sonuçsuz, 3. sınıf test sorusu, harcama hukuku, Iraklı, sürtme, 1.dünya savaşı, bilgisayar sorun ve çözüm, açık elli, yag bozulması, ışıkta girişim, mantık dersi, kabuklu, aya ayak basan ilk insan, çinko üretimi, tamamlanmak, çeşit kenar prizma, katma bütçe, klima ve iklimlendirme, affetme, metin çözümlemesi, haya, Allah bağışlasın, tatil etmek, www.meb.gov.tr, kitap araştırması, helen, biyolojik ıslah nedir, ileri satış teknikleri, antalya havaalanı, esnekleşme, karakucak güreşleri, sefıller, seyhan aslan, blaise pascal, kalp yapisi, autocad 2000, henry yasası, azlık, türk kelimesi, iyimser, net ücret, kahraman fener, ekosistemi bozan,