ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› DOĞALGAZDA BULUNAN KİMASAL BİLEŞİKLER NELERDİR
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     8 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 20198 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Doğalgazda bulunan kimyasal bileşikler nelerdir?


DOĞALGAZ NEDİR?

Doğalgaz yanıcı,kokusuz,renksiz ve havadan hafif bir gazdır.Metan,etan,propan azot ve az miktarda karbondioksit gazlarının birleşiminden meydana gelen bir enerji türüdür.Doğalgaz doğada bağımsız yataklarda,petrol yataklarının üstünde yada civarında bulunur.Doğalgaz hidrokarbonların karışımından meydana gelen bir gazdır.Çoğunlukla metan ihtiva eder.Çıktığı yere göre metan dışındaki diğer hidrokarbonlar da az miktarda bulunabilir.Yine çıktığı yere göre karbondioksit,azot ve kükürtlü hidrojen de içerebilir.Havadan hafif olan doğalgaz basınç altında sıvılaştırılabilir,depolanabilir.Enerji üretim sektöründe doğalgaz kullanımı ilk olarak ABD’de olmuştur.Modern üretim ve tüketim teknikleri ile yeryüzünde yakın kaynaklardan elde edilen doğalgaz borularla tüketim yerlerine taşınarak şehir aydınlatmasında kullanılmıştır.Fakat 1950’lere gelindiğinde doğalgazın toplam enerji sektöründeki payı o/o10’un altında olmuştur.

KULLANIM ALANLARI

Doğalgaz,konutlarda ısıtma ve soğutma,sıcak su elde etme ve pişirmede kullanılırken,küçük sanayi atölye ve fırınlarda üretim amaçlı olarak kullanılır.Cam ve kiremit imalatında da yararlanılan doğalgaz,tekstil sektörü için de önemli bir enerji kaynağıdır.Ayrıca Türkiye’nin elektrik ihtiyacının küçümsenemeyecek bir kısmı doğalgazla çalışan santrallerden üretilmektedir.

DOĞALGAZIN ÜSTÜNLÜKLERİ:

 Doğalgaz her an için kullanıma hazırdır.Stok yapma,önceden sipariş verme gerektirmez.
 Doğalgaz birincil enerji olarak borular ile,taşıma kayıpları,nakliye temin yeri olmadan ve temel taşıma yollarını meşgul etmeden kullanıcıya gelir.
 Doğalgaz uzun süreli bir enerji kaynağıdır.Büyük rezervlerden,on yıllar ötesine kadar uzanan sağlam anlaşmalarla emniyete alınmıştır
 Doğalgaz depolama yeri gerektirmez,böylece binalarda boş alanlar elde edilir.
 Doğalgaz kullanıldıktan sonra ödenir,önceden ödeme gerektirmez.Bir apartmanda her dairenin ayrı gaz sayacı edinmesi halinde ne kadar gaz sağlandığı kolaylıkla belirlenir.
 Doğalgaz ekonomiktir.Zaman ve işgücü tasarrufu sağlanır.
 Doğalgaz çevre dostudur.Kalıcı atıklar bırakmadan yanar.
 Doğalgaz ile cihazlarda ısı geçişi kısa sürede olur.
 Doğalgazlı cihazlarda sıcaklık kontrolü çok hassas olarak yapılır,konfor ve enerji tasarrufu sağlanır.Modern doğalgaz cihazları her türlü ihtiyaca karşılık verir,sizin isteklerinize göre yerleştirilebilir.


DOĞALGAZIN HAKKINDA

DOĞALGAZ
COMPRESSED NATURAL GASE
BİLEŞİMİ %90 METAN %5 ETAN %5 DİĞER
ÜRETİM YERALTINDAN DOĞAL OLARAK
TAŞINMA BORULARLA
YETERLİ ISI KAYNAĞI KIVILCIM
YETERLİ OKSİJEN % 12
YANMA ŞEKLİ PATLAMA (C türü)
SÖNDÜRME MADD. KKT,CO2, HALON ALTERN.
TOKSİDİTE ZEHİRSİZ
KOKU KOKUSUZ [+ THF]
PATLAMA LİMİTLERİ [%] 5 – 15
YOĞUNLUK [GAZ] [Hava = 1] 0,58
GEREKEN HAVA [V/V] 9,75
GAZ/SIVI ORANI [V/V] 600
ALGILAMA Kokulandırılmıştır
KAÇAK DURUMU İçilmez, kıvılcım çıkartılmaz
TAHLİYE TAVANDAN SÜPÜRME
SÖNDÜRME Oksijensiz bırakılarak söndürülür
SÖNDÜRME Söndürmeyin
DİĞER TEDBİRLER VANALARLA KONTROL
DİĞER TEDBİRLER Aydınlatma yan taraftan
DİĞER TEDBİRLER Temiz hava girişi olmalı


DÜNYADA DOĞALGAZ

Başlangıçta daha çok yerel olarak kullanılan bu yakıt,özellikle1970’li yıllardan sonra petrol fiyatlardaki aşırı artış ile enerji sektöründeki yerini genişletmiştir.Uluslararası kullanımı sürekli artış göstermiş ve üretici ve tüketici konumunda birçok ülkenin ortaya çıkmasına neden olmuştur.Bu değişim doğalgazın toplam enerji üretimindeki payını arttırmıştır.Bugün için dünyanın çeşitli bölgelerinde birçok doğalgaz üreticisi ülke bulunmaktadır...Bugün Batı Avrupa’nın kullandığı doğalgazın %70’i Avrupa’da üretilmektedir.Geri kalanın %90’ını dağılan SSCB ülkeleri ve %10’unu ise Cezayir karşılamaktadır.Başlangıçta sınırlı kullanımı olan doğalgaz,üretim artışı ve buna mukabil oluşan yoğun taleplerle evsel ısıtmanın haricindeki birçok değişik sektörde de

Güncel Aranan Ödevler

baz istasyonu, cim, hissî, atatürk önderliği, 282 n, iyicil, acil, ölmüş, canlılarda gelişme, solunum sistemini korumak, petroloji, sörf, afrika tarihi, alkinler, karışık problemler, tehcir kanunu, ıstampalama, sütana, işletmelerde yönetimin işlevleri, ulkemizin yeraltı kaynakları, istıklal, en iyisi, mevlana ile ilgili kompozisyon, ilmik, 2. balkan paktı, egitim hakkı, milletler cemiyeti, cam ambalaj, kumpas, mubah, dara, kartallar, arî, sevr, böbreğin görevleri ve böbrek yetmezliği, yaşanası, bozkurt, siyonist, bağıntılı, takım çelikleri, düzlem ayna, canlıların büyümesi, eski uygarlıklar, ikeya kuyruklu yıldız, sokakta, müfrit, 6. sınıf konuları, yayaların doğru ve yanlış davranışlar, aşırı nüfus artışının etkileri, rami, hukuk alanında yapılan yenilikler, karayolları haritası, siir çesitleri, 150, sanatta ritim, rastgele, oğuşturmak, demiryolu teknoloji, öz itmeli, kasvetli, insan ve canlı, tam sayıların kullanılması, hususiyet, wasserstoff, dönüştürme, galiz, gabi, anniversary, how many, altısigma, ruh çağırma, kuyruk modelleri, din kültürü, ahşap sektörü, aciyo, nazan yorgancı, pusla, başbakanlar, dört kaşlı, sıvıların hacimlerinin ölçülmesi, safa, balanced score card, ibiş gibi, hayvanların hayat döngüsü, teğmenlik, pazarlamanın 7 psi, dal gibi, doga ile ilgili siirler, beslenme deneyleri, accses, roze, turgut özal, gevher nesibe sultan, death, bölme paneller, vergi vermenin önemi, tekvando, stopaj nedir, dökme demir modifikasyon, kudret narı, kısa roman özeti, kakmacılık, türbanlı, bozkirdaki cekirdek, saldırı, nabi, personel değerlendirme, devlet yönetimindeki değişmeler, fonksiyonlar, metre metrekare, mit, evirici, katılarda genleşme, karbondioksit, limoncu, çokbilmiş, gözer, alan ve çevre hesaplamaları, ifna, amorti, terazileme, tuna boyları, gerileme padişahları, problem kurma ve çözme, omurgalı canlılar, taşçıl, kafası iyi, dis cevre analizi, höyük, okulda siddet, günleme, kriyoskopi, toplam sembolleri, çevre politikaları ve istihdam, disiplin türleri, acıtmak, marka yönetimi, sıralanma, otomobilin tarihi, çocuklarda tembellik, dairenin alanı, k vitamini, 1. sınıf staj dosyası, kimyasal arıtım, savatlama, eski uygarlıkların kullandığı matematik sistemleri, gök ekseni, ispatlama, takat, hipotez, grizu, men in black, kimya karbonhidratlar, aseptik ambalaj, ikilenme, dünyadaki volkanik daglar, açık kredi, ghost, donatı, püskürtücü, bakımsız, yardımcı doçent, sivil savunma, perende, çocuklarda sosyal gelişim, c de dosyalama, akdenız hayvan turlerı, cnc makinaları, kornet, osmanlıca metinler, süet, mikroorganizmalar, uluslararası gönüllü kuruluşlar, motor parçaları hakkında bilgi, neden ise, yarım asalak, türkiye cumhuriyeti, şinto destanı, alçı sanatı, protestan etik, gayretli, mikrobik canlı, lira, idarehane, peri kızı ile çoban hikayesi, azonal toprak, kalvenizm, tam bilet, genetik bilimi, akşamleyin, roma mimarisi, feri, değiştirmek, enerji nakil hatları, karbonifer, susturucu, nasrettin hocanın fıkraları, materials science, içki,