ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› SU ÇARKLARI VE SU DEĞİRMENLERİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     8 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 19153 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Su Çarkları ve Su Değirmenleri

Su Çarkı:

Akmakta yada dökülmekte olan suyun doğrusal hareketini dönme hareketine dönüştürmekte kullanılan mekanik aygıta basitçe su çarkı denebilir. Temel olarak bir tekerleğin çevresine yerleştirilmiş paletler-
den oluşur.Hareket etmekte olan suyun paletlere uyguladığı kuvvetin çarkı döndürmesi ve bu dönme hareketinin de çarkın merkezindeki mil aracılığıyla makinelere iletilmesi ilkesine dayalı olarak çalışır. İnsan yada hayvan gücünün yerini alan ilk mekanik enerji kaynağı olan su çarkı, suyun yükseğe çıka- rılması, tahılların öğütülmesi vb değişik amaçlarla kullanıldı.Günümüzde bu geleneksel uygulamaların
yanı sıra,düşük güçlü elektrik üreteçlerinin çalıştırılmasında,pis suların boşaltılmasında ve bazı sulama sistemlerinde kullanılır.

Ortaçağdan başlayarak değirmenlerde, genellikle dişli aktarma düzenekleriyle donatılmış su çarkların-
dan yararlanılmıştır.Başlıca üç tip su değirmeni vardır.Bunlar en basiti ve belki de en eskisi olan düşey çarklı değirmende su doğrudan paletler üzerine etkirdi.Yatay çarklı değirmende doğrudan çarka bağlı bir düşey mil değirmen taşını hareket ettirirdi.Üçüncü tip su değirmeninde ise, bir yatay mil düşey bir su çarkı tarafından çalıştırlırdı.Yapımı daha fazla bilgi gerektirmekle birlikte bu tip daha yaygın olarak kullanılırdı. Ayrıca düşey su çarkları paletleri suya ilk değdiği noktaya göre üstten, alttan ve ortadan su alan çarklar olarak sınıflandırılabilir.

Basit düşey su çarkı için çok az yardımcı donanıma gereksinim vardı,ama bu çarktan elde edilen verim suyun akış özelliğine ve çarkın çapına bağlıydı.Gücün yönünün değişmesi söz konusu olmadığından, düşey su çarkları zincirli tahrik sistemleriyle çalışan kovaların yardımıyla suyun yükseğe taşınmasında kullanılırdı.

Yatay su çarkları da fazlaca bir donanım gerektirmiyordu.Düşey milin üzerine değirmentaşı yerleştiri-
lebildiğinden, bu çark tipi özellikle öğütme işlemlerine uygundu. Ama değirmen yalnızca düzenli akış rejimine sahip akarsular üzerinde kurulabiliyordu.

Dişli donanımlı, düşey çarklı su değirmeni daha kullanışlı bir değirmen tipiydi.Bunların alttan su alan türlerinin yapımı çok daha kolaydı, çünkü çarkın dönmesi için çark paletlerinin akmakta olan suya dal-
dırılması yetiyordu. Değirmen yapımcısı, suyun akış hızı ile elde edilecek güç arasındaki uyumunu sağlaycak uygun dişli oranını seçebiliyor ve çark bir köprü kemerine ya da ırmağın ortasında demir-
lenmiş bir mavnaya yerleştirilebiliyordu. Dişli donanımlı ilk düşey çarklı su değirmenini Vitruvius’un yaptığı bilinmektedir.Bu değirmen, insan gücünden başka bir güçle harekete geçirilen ilk dişli uygula-
ması olarak da kabul edilmektedir.Alttan su alan bir çarkla donatılmış olan bu değirmen, ortadan yada üstten su alan çarklı değirmenlerin aksine, düşmekte olan suyun ağırlığından yararlanamıyordu.

Ortadan ya da üstten su alan çarklı ve dişli donanımlı değirmenlerde daha fazla yardımcı donanıma gerek vardır.Ama her türlü su gücünün kullanılmasına olanak sağladığından bu değirmen de yaygın olarak kullanılmıştır. Bu değirmenlerin yapımı sırasında karşılaşılan en büyük zorluk, değirmenin, suyun çarkın istenen yerine düşmesini sağlayacak biçimde konumlandırılmasıydı.Bazı uygulamalarda bunu sağlamak için uzun bir değirmen deresinin ya da küçük bir setin inşa edilmesi gerekiyordu.

Vitruvius’tan 12.yy kadarki dönemde dişli donanımlı su değirmenlerinin gelişimine ilişkin çok az bilgi vardır. Bu dönemde yapılmış en önemli değirmenlerden biri, Barbegal’da (Arles yakınları, Fransa) bulunan un değirmeniydi. Ahşap dişlilerle ve her biri 2 m çapında 16 adet üstten su alan çarkla donatılmış bu değirmenin yaklaşık 80bin kişi için buğday öğüttüğü sanılmaktadır.

Dişli donanımlı su değirmenleri Roma İmparatorluğu’nda da kullanılmıştı, ama bunların sanayi alanındaki asıl etkisi ortaçağda Batı Avrupa ülkelerinde görüldü. 13.yy’dan sonra, üstten su alan çarklar alttan su alan çarklardan daha yaygın olarak kullanılmaya başladı.


Giovanni Francesco Sitoni

G.F.Si

Güncel Aranan Ödevler

vizyon misyon, yunus emre ve türkçe, toki, babacık, windows, eğil beyleri, kimya yazılı soruları, hışır hışır, atatürkün türk milletinden, acil müdahale, iş bölümü, fıstıklık, biyoloji bilimindeki gelismelerin, şartlanma, yenilemez enerji kaynakları, eten, uyuşmazlık, madde ve özellikleri video vb., özel ad, yeraltı kaynakları, ardınca, starking, meşk, eng, duvar deseni, marx, triyak, pisagor ve öklit, zamir, güneş canlı mıdır, betimleme ornegi, cumhuriyet döneminde gelişmeler, eğitimin vizyonu, mineci, 360 derece performans, abs, eğitim geliştirme, yorgan, alma, adorno, ders testleri, pastacılık, mikroskobik canlılardan korunma, yadsıma, freze nedir, yalıtımlar, cnc torna, 10. gezegen, millet vekilleri, fetih, hayran, tabaklık, yağlı ballı, basit bomba yapımı, ana sanlı, satış yöntemi, pek pek, dinlenme nedir, bye bye türkçe, arhavi, polis sınavı, türkçe ile ilgili söylenmiş olan sözler, istim, aştart, yüzey toleransları, ışık kırılması, müşteri memnuniyeti ve markalaşma, eski tarihte haberlesme, permutasyon, belediye nedir, paspasçı, cinsel organ resimleri, çökertmek, omurga, geveze, dilekçe örneği, v-ray, asistanlık, merasim, cinema, cizgi grafigi, olan, hamurcu, ferhunde kalfa, staj defterı, yüzey ölçüleri ve hacimler, poz, mikroskobun tarihi, spartacüs, vatandaşlık hakları, reklam, popüler müzik, islam medeniyeti, meyve bahçesi, eşleştirme, fransa denizcilik, döküm staj, işlem ve aritmatik, tediye, sular, haberleşme, geçmişte haberleşme, insaf, ut yeri, biruni, ahmet kırca, antikor şekil, inandırmak, demokratik yönetim birimleri, kare prizma ile ilgili sorular, sevdirmek, sosyal etkileşim, meyilli, gerdan, faaliyete dayalı maliyetleme, öğretmen lisesi, intibah, 002, sildirme, edebiyatin diger bilimlerle iliskisi, rotasyon, eğitim yönetimiyle ilgili projeler, ripper, baz istasyonu, soğuk damga, öykünün tanımı özellikleri, markov, barometre yapımı, sinirlenmek, tarihin kaynakları, çeki ve kental, millete efen, atölye staj talaşlı, kan boğmak, 211, dekorasyon, geçit hakkı, halk evi, canlılar, plc tanıtılması, üçgende bağıntılar, anadoluda kurulan ilk beylikler, fayda ile tatmin arasındaki fark, türkiye türkçesi, ağnam, matematik çarpanlara ayırma, atatürk ün çocukluk, insan hakları, orman resimleri, judo, eray, ağır canlı, bilgisayar mühendisligi, kazıntı, april, şunda, flash 8, kimyasal gübre, rome, tohum zarı, söz cambazı, anofel, abuk sabuk, episkop, 6.sınıf resim, beden eğitimi dersinin önemi, tercumanı ahval, büyütme, ısı pompaları, elçibey, dünya,güneş ve ay, bizans düştü, otel işletmelerinde bütçeleme, atatürk ün özlü sözleri, düşünülmek, matematiksel modelleme, staj defteri (tekstil), liet, ılgar, 1960 öğrenci, fransız kültürü, bir bilim adamının romanı, fiil kipleri, bikarbonat, 75 yıl anadolu lisesi, yat kulübü, gallagher, ege bölgesinin iklim özellikleri, ay-gün yılı, yadırganmak, bilgi edinme hakkı, orta oyunlar, fransız ihtilalinin etkileri, renk almak, ata sporu, adam içine çıkmak, kan akıtmak, yasaklanmak, iyisi,