ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› KÜRESELLEŞME SÜRECİNDE KİMLİK
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     8 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 177446 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik 
KÜRESELLEŞME SÜRECİNDE KİMLİK
Kimliğin Tanımı:
Erikson’ a göre kimlik duygusu kişinin kendisiyle ilgili sağlam bir bilgiye sahip imlasıdır. Kimlik, kişisel özelliklerin ve davranış biçimlerinin bir toplamıdır ve sosyal-toplumsal bir boyut içerir. Bu sosyal boyutu bireyin kendisini ait hissettiği toplumsal grubun idealleriyle olan bütünleşmesiyle oluşur.
Başka bir deyişle kimlik, kişinin yahut bir sosyal grubun çeşitli mensubiyetlerini açıklayan, onun tanınmasını sağlayan ve dış gözlemle kavranabilen özelliklerdir.
Küreselleşmenin Tanımıyla Kimlik:
Giddens; küreselleşmeyi uzak yerleşimlerin birbiri ile ilişkilendirildiği yerel oluşumların millerce ötedeki olaylarla biçimlendirildiği dünya çağındaki toplumsal ilişkilerin yoğunlaşması olarak tanımlamaktadır.
Küreselleşmeye farklı açılardan bakıldığında, küreselleşme gündelik hayatta nasıl anlaşılır sorusuna Raymond Williams’ ın kurgusuyla bir açıdan cevap verilebilir:“Merkezi Amerika’da bulunan uluslar arası bir şirketin Londra’daki bürosunda çalışan genç İngiliz işi bitince Japon yapımı arabasına binerek eve döndü. Alman mutfak gereçleri ithal eden bir firmada çalışan eşi eve ondan önce gelmişti, çünkü küçük İtalyan arabasıyla trafikte daha kolay ilerleyebiliyordu. Yeni Zelanda pirzolası, Kaliforniya havucu, Meksika balı, Fransız peyniri ve İspanyol şarabından oluşan yemeklerini yedikten sonra, Fin yapımı televizyonlarında İngilizlerin Falkand Adalarını alışına dair bir program seyrettiler. Program sonrasında ne kadar İngiliz olduklarını hissederek mutlu oldular.„
Raymond Williams’ ın kurgusundaki bu çift ertesi gece ise uzaylıların dünyaya saldırmalarını konu alan Kurtuluş Günü adlı Amerikan yapımı filmi izleyerek kendilerini dünyalı hissedebilirler. Bunlar doğrultusunda küreselleşmenin açıklanmasında 2 faktörün etkili olduğu görülür:


1) Dünya çapında bağlantı-alışveriş-mal ve insan hareketliliğinin artışı
2) Zihinsel kültürel süreçte ortaya çıkan hızlı değişim ve farklılaşmalardır.
Küreselleşmenin bu yönleri çeşitli teorik tartışmalar içinde ele alınmıştır. Küreselleşmenin 2 eksende yoğunlaştığı görülür. İlkinde küreselleşmeyi başlangıcı ve sonal hedefi belli olmayan bir süreç olarak değerlendirenler yer almaktadır.
İkincisinde, küreselleşmeyi heterojen kültürler arası bir süreç olarak değerlendiren yaklaşımların yer aldığı görülmektedir. Giddens ilk grup içinde yer almaktadır.
Giddens’e göre içinde yaşadığımız dönem geç modernlik koşulları ile tanımlanmaktadır.
Geç modernliği açıklayan mekanizmalar ise aynı zamanda küreselleşme mekanizmalarını oluşturmaktadır. Geleneksel toplumlardan modern topluma geçişi açıklayan mekanizmalar günümüzdeki toplumsal analizler için de geçerliliğe sahiptir. Günümüzdeki toplumsal değişmeyi yansıtan küreselleşme süreci dünya yüzeyinde etkili olan sosyal ilişkilerin yoğunlaşmasıyla bağlantılı olarak değerlendirilmektedir. Yerel oluşumlar millerce uzaktaki olaylarla şekillenmektedir. Bu ilişki aynı zamanda diyalektik özellikler göstermektedir. Yerel olaylar kendilerini şekillendiren küresel süreçlerden farklı yönlerde gelişebilir.
Modern örgütler yerel olan ile küresel olanı geleneksel toplumlarda düşünülmeyecek yollarla birbirine bağlanmaktadır. Bu durumda zaman ve mekânın boşaltılması, sosyal ilişkilerin yerel bağlamlarından uzakta kurulmasını mümkün kılar.
Modernitede bireysel kimliğin inşası toplum ile karşılıklı etkileşimle oluşan geri beslemeli bir projedir. Toplum ve bireyin küreselleşme sürecinde yoğun etkileşimde bulunduğu bu çerçevede Giddens, modernliğin düşünümselliği içinde bireysel kimliğin inşa edilebilir bir proje olduğunu belirtmektedir. Modernitenin düşünümsel özelliği birey- toplum ilişkisinde, bireysel kimliğin oluşum sürecine nüfuz etmektedir.


Giddens bireysel kimliğin oluşumunda, gerek kamusal gerek mahrem olanlardaki ilişkileri sorgulamaktadır. Bunun dışında kadının öteki konumundan çıkartılarak özneller arası iletişim alınmasıdır.
Giddens’e göre modern toplumların gelişimiyle toplumsal ve doğal dünyaların kontrolü akılda odaklanmaya başlamıştır. Akıl gelenek ve doğmadan olduğu gibi duygudan da kopmuştur. Bu sürecin cinsiyet rollerini izleyerek akıl ile duygu arasında gerekir olan kurumsal ayrım sonucunda duygu alanının kadınlara bırakıldığını belirtir. Bu iki alanın birleşmesiyle bağımlılıktan kurtulmuş bireylerin, farklılıklarını kabul ettikleri bireylerle anlaşma zeminlerini tanımlamaktadır. Böyle bir kurgu içinde de güvenl

Güncel Aranan Ödevler

gürültü kirliliği, eylül romanının özeti, su hakında bılgı, cüz, kompozisyon örnekleri, yunan mutfağı, pazarlanma, misakı milli, polipropilen, matematik ders kitabı inceleme, atom goruntuleri, santra, türev kullanım alanları, özetler, satranç, harekete başlama ve durma, gömlekli, fiziksel ve kimyasal, saatçilik, yerküre, namık kemal cezmi kitap özeti, bini, makine staj, donkişot, yer cekimi, toriçelli deneyi, rop, silindir hacim, atatürk kompozisyon, okkalık, gauss eğrisi, edebiyatçı, dini maniler, atp nin önemi, hindistan sel, bürünme, cumhuriyeti güçlendirmek, dil, alışılma, harman yeri, ilk 3 dakika, mızrap, türkçe basit kelimeler, flash actionscript, petrolün ayrıştırılması, şansölyelik, teknoloji zararları, 10kasım, ağımlı, nevmit, dokuzuncu hariciye koğuşu özeti, eğlendirme, itilaf devletleri, damgalanma, iç giyim, afiyet, sığlaşma, sergilenme, kavranılma, geçende, fen bilgisi konuları, hz.eyyup, iç ters açı, naaş, eko sistemindeki bozulmalar, mizah, alacaklı, eş anlamlılar sözlüğü, eş sıcak, asit yağmurunun oluşumu, kayak, temiz hava, hışım, karakuş, 19 may, aslı nesli, ipnoz, farklı yaşam alanları, sağ çıkarma, meyan, dem tutmak, süzücü, çobanlama, ekonomik sistem, eğitimde insan kaynakları, fortran, ayrıntılı, 29 harf, firdevs-i sehname, ileri programlama, ipka, hatta, şişmek, katıların genleşmesi, çiçeklenmek, sıcak sular nasıl oluşuyor, gazoz ağacı, devletin özellikleri, a.c. motor, 25 mayıs etik günü, tepe aşağı, maxwell, asalaklık, mobilya baza, beyaz eşya, halkla ilişkiler ve politikaları, üzüntülü, seramik tarihi, matematik günlük ders planı, başarılma, parçalama, küpün hacim formülü, aseptik ambalaj, müttehit, birinci ve ikinci derece denklemler, uyur, iç kapı çeşitleri, ege bölgesi, küp nedir, grup çalışması ve özellikleri, zayiat, işgal ve direniş, ısınmak, pütürlü, açıköğretim s, aya yolculuk kitap özeti, harddisk tanımı, kulaklık, dişlenme, nota arşivi, tornacılık, süt ağacı, ortak etmek, 182, kutlu doğum, ses bilgisi, insan vucudu resmi, garbî, sızak, karbonik, matematik öğretiminde materyaller, geometrik dizi, diyet nedir, coğrafya ve dünyamız, ahmet mithat efendi, davulcu, kalafatlama, meziyet, killi, hükmen, yöneltmek, düşünme, patırtılı, kırklareli, su vermek, 2 dünya savaşı, huruşan, sonuçlanmak, ant, pırtı, kanser yapan, ayıcı, türkiye ve orta asya, thevenin, dogal afetlerden korunma, ikiyüzlülük, kesiciler, destanların ortaya çıktığı dönem, türk aile yapısı, murakıp, statistical, hidrolik santraller, ithalat, tesmiye, taslak, tevrat incil zebur, hamur boya, levhacı, geçindirmek, aş ermek, su ile ilgili şiirler, cılızlaşma, söndürücü, deterjanın etkileri, atol, durum ulacı, el oltası, thomas hobbes, 29 ekim tören, osmanli, müstefit, fent, piston, dekapan, iki yüzlü, bakla, başarının yolları, pekçe, kopil,