ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› ERİME KAYNAMA SÜBLİMLEŞME DENEYİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     3 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 165409 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik DENEY ADI : Erime, Kaynama ve Süblileşme

DENEYİN AMACI : Naftalini süblimleşmesini gözlemlemek ve asetamidin erime noktasını saptamak

KURAMSAL TEMELLER :

Erime: Katı bir maddenin ısı enerjisi alarak sıvı hale geçmesi olayıdır. Katı maddeler ısıtıldıkları zaman taneciklerin kinetik enerjileri artar ve bundan dolayı tanecikler arasındaki çekim kuvveti azalır. Böylece tanecikler birbirinden uzaklaşır ve serbest hale gelir.

Katı bir maddenin sıvı hale geçmeye başladığı sıcaklığa ise erime sıcaklığı denir. Erime süresince maddenin sıcaklığı sabit kalır. Bu arada verilen ısı enerjisi cismin sıcaklığını yükseltmede değil de hal değiştirmesinde kullanılır. Cisim tamamen eridikten sonra ısı verilmeye devam edildiğinde ise sıvı hale geçen cismin sıcaklığı tekrar yükselmeye başlar.
Bir katı çözeltinin erimeye başladığı sıcaklık, saf çözücüsünün erime sıcaklığından düşüktür.


Donma: Sıvı bir maddenin ısı enerjisi vererek katı hale dönüşmesine donma denir. Sıvının katı hale geçmeye başladığı sıcaklık noktasına ise donma noktası denir. Donma olayı süresince sıcaklık sabit kalır.

Bir maddenin sabit basınçta erime ve donma noktaları aynıdır. Buzun 0 ºC eriyip, suyun 0º C’ de donması gibi.

Buharlaşma: Sıvı maddelerin çevreden aldığı ısı sonucunda , sıvıyı oluşturan taneciklerin kinetik enerjileri artar. Yüzeye yakın ve yüzeye dik olan tanecikler bu kinetik enerji sayesinde, çevrenin çekim kuvvetini yenerek sıvı fazdan gaz fazına geçerler. Bu olaya buharlaşma denir.

Yoğunlaşma: Bir maddenin gaz halden sıvı hale geçmesine yoğunlaşma, yoğunlaşmanın meydana geldiği sıcaklığa yoğunlaşma sıcaklığı denir.Buhar Basıncı ve Kaynama Noktası

Buhar fazına geçen taneciklerin sıvı yüzeyine çıkmadan önce sıvı fazdaki taneciklere
yaptığı basınca buhar basıncı denir. Sıcaklık değişmediği sürece buhar basıncı da değişmez. Herhangi bir sıvının sıcaklığı arttırılırsa, gaz fazına geçen moleküllerin sayısı artacağından, sıcaklığa bağlı olarak buhar

Güncel Aranan Ödevler

yasamalı, alplık, mantık felsefesi, sayıcı devreleri, iç zar, yaban roman, gölük, cumhur başkanı, sapa, oligapol, takılı, pazarlama ilkeleri, sille tokat, deve gibi, temel atma, puf böreği, matematikte sıfır, otorite kurma, makroekonomik göstergeler, radyoaktiflik, yeni turan kitap özeti, sızış, hayvanlar ve beslenmeleri, iletisim konulu makaleler, bira, çarpışma, ameliyat, güncel, sansürcü, bin kat, takım tezgahları arızalar, lgs, omlet, bütçe denklemi, balik fiyatlarindaki artis, valeybol, saygı, sekiş, roma sayıların türkçesi, şizofreni, ne hacet, turistik, 2006 komiser, yarım mesai, ayn, belirli nesne, hesaplama aletleri, tevdiat, kandırmaca, kasa, reaktör, kubaşık öğrenme, hesaplanma, artmak, yaz yağmuru, ameliyat öncesi egzersizler, modelleme, devriliş, 2. sınıf matematik kitabı, amilaz, dewey, garip garip, akarsulardan faydalanma yolları, suyun dolaşımı, çanta, cagdas sanat akımlari, killer, cumhuriyetten günümüze eğitim, harıta kadastro, eritici, dağıtılma, 100 temel eserler, ağır top, dikişli, elektroşok, ıslama, fransız ihtilalinin osmanlıya etkileri, yaşam felsefesi, lokavt, oda nasıl ısınır, kemikler, atom teorisi, raki, mukaddem, e-crm, asya hun devleti, iç ve dış kuvvetler, tarih dersinin önemi, ileri kumanda, emektar, ışıklı, oluklu, deve olmak, bitki toplulukları, tesisat projesi, 6.sınıf resim, esassız, basınç sorular, diriltici, ekstrüzyon, dara, öğretmen, taşmak, idrar kesesi görevi, gömlek kalıbı, sokman, teslimat, devletin derinliklerinde, fm verici anteni, unısef, hamil olmak, simetrik şekiller, ameliyathanede korunma, ilik nedir, of, almanak, avam, hona, mitoz mayoz, dağ eriği, dost, sofu, enlemler ve boylamlar, refik halit karay, belize, ağır semai, protein tablosu, gladyatör, ekonomik analizler, ev açmak, bakmak, pozitif bilim, modernlik, baş ucu, dolu kaliba dokum, naçizane, okul kodları, elektronik posta ne zaman bulundu, 11 sınıf piyasa, kapalı kutu, dilüsyon, dunyanın hareketi, nail olmak, bedir savaşı, daniel defoe, arz ve talep eğrileri, utanç, ivesi, Sm, humuslu toprak, özel öğretim yöntemleri gezi gözlem metodu, it hıyarı, 2006 oss soruları, örgütlerde güç ve politika, laplace, jeodezi, baba adam, ayak tutmak, mandalina, pamukkale travertenleri, toprak tipleri, kamu kavramı, rasyonalizm, dönüşüm geometrisi, fonksiyonla ilgili sorular, yaşam alanı, iran uygarlıkları, demirin paslanması, açık ciro, ektoderm, işsiz güçsüz, atatürkün dil ile ilgili sözleri, modern yönetim anlayışı, çok katlı sistemler, boş böğür, ahmed pasa, metal malzemeler, küfüv, alexander dumas, istatislik, yeraltından notlar, çıkışma, tanıt, tek heceli diller, pürüzsüzlük, aştırma, kampanya, metotları, sinüs, grafik okuma ve yorumlama, yabancı yazarların hayatları, stok, grekoromen, yazarlar, atatürk özdeyişleri, volkanik daglar ve ülkeler, ipnoz, niceleyici, reform nedir,