ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› RÖNESANS DÖNEMİNDE RESİM SANATI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     2 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 161201 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik RÖNESANS DÖNEMİNDE RESİM SANATI
15. ve 16. yüzyıllar arasında Avrupa’da bilim, sanat ve kültür alanında “yeniden doğuş” olarak tanımlanan Rönesans’ın damgasını vurduğu bir dönem oldu. Bu dönemde özellikle İtalya’da hemen hemen her kent kendi sanat anlayışını ve üslubunu geliştirdi, kendi sanatçılarını yetiştirdi. Önce İtalya’da, Floransa kentinde filizlenen Rönesans, zamanla öteki kentlerde ve ülkelerde de etkisini gösterdi.
Floransa’yı yeni düşüncelerin ve gelişmelerin merkezi yapan mimar Filippo Brunelleschi ve heykelci Donetello’ydu. Masaccio’nun yapıtlarıyla bu yeni gelişmeler kısa sürede resme de yansıdı. Rönesans’ın resim sanatına en büyük katkılarından biri perspektif kurallarının saptanması ve bu sayede resimlerde derinlik duygusunun verilebilmesiydi. Resimlerde matematikçilerden öğrendiği perspektif kurallarını uygulayan Masaccio, aynı zamanda ışıkla ilgili çalışmalar yaptı. Tablolarında, ışık en yakın pencereden geliyor ve üzerine vurduğu tüm figürleri sarıyormuşçasına, doğal ve ferah bir atmosfer yaratmayı başardı. Anatomi biliminden yararlanarak insan vücudunu gerçekçi bir biçimde çizdi.
Masaccio’nun yakın izleyicilerinden biri de Paolo Uccello’ydu. Perspektif kurallarını öğrenen Uccello’nun figürleri canlı ve hareketliydi. Hayvan resimleri yapmayı seven sanatçının seçtiği konular da çok çeşitliydi.
Bir başka Rönesans sanatçısı olan Fra Angelico, tanrıya duyduğu sevgi ve hayranlığı, ayrıntıların gözden kaçırılmadığı, göze hoş gelen renkleriyle bol ışıklı resim ve fresklerde dile getirdi.
Floransa, İtalya’nın her yanından gelen sanatçıların toplandığı canlı bir kültür merkeziydi. Kente Umbria’dan gelen Piero della Francesca aynı zamanda bir matematikçiydi. Bu özelliği resimlerindeki güçlü perspektifte ve mekân yapısında kendini gösterdi. Resimlerin arka plânında kusursuz güzellikte görkemli yapılar, önde ise heykel görünümünde insanlar yer alıyordu.
Bu dönemde sanatçılar kiliselerin ve varlıklı ailelerin koruması altındaydı. Floransa kentinin de yönetimini elinde bulunduran zengin ve soylu Medici ailesinin koruması altında çalışan sanatçılardan en ünlüleri, İlkbahar ve Venüs’ün Doğuşu tablolarıyla Sandro Botticelli, Mona Lisa’sıyla belleklerden silinmeyen Leonardo da Vinci, daha yaşarken çağının en büyük sanatçısı olarak belirlenen Michelangelo ve “ressamların prensi” olarak anılan Raffaello’ydu. Bu sanatçılar insanı merkez alan yapıtlarında ışık ve perspektifi olağanüstü bir ustalıkla uyguladılar. Resim sanatını ve güzellik kavramını doruk noktasına ulaştıran Rönesans sanatçılarının resimlerindeki en çarpıcı özellikler fon ve figürler arasındaki yumuşak renk geçişleri, figürlerin gerçeğe uygunluğu, aralarındaki kusursuz uyum, bütünlük ve anlatım gücüydü.
Giovanni Bellini’yle birlikte çalıştığı sanılan Giorgione ve Tiziano, Venedik Okulu’nun gelişmesine önemli katkıları olan sanatçılardandır. Venedikli ressamların yapıtlarını Floransalı ressamlarınkinden ayıran en belirgin özellik, dinsel içerikli resimlerin bu dünyanın ötesinde bir gizemlilik taşımaktan çok, insana yakın oluşlarıydı. Michelangelo ve Raffaello dinsel konulu resimlere ağırlık verirken, Venedikliler, belki de sularla kuşatılmış olduklarından, manzara resmi yapmayı yeğlediler. Renklerini ve dokumalarını beğendikleri göz alıcı kumaşlara resimlerinde yer verdiler. Doğa fonu içinde çıplak kadın resimleri yapmak Venedikli sanatçıların en hoşlandığı konular arasındaydı.
Geç Rönesans döneminin klasik üslubuyla çalışan Paolo Veronese de Venedik Okulu’ndandı. Beyaz mermer sarayların önünde genç ve güzel kadınlarla ağır giysiler içindeki soylu senatörlerin tablolarını yaptı. Tiziano’dan sonra Venedik Okulu’nun en tanınmış sanatçısı Tintoretto’dur. Olağanüstü bir düş gücüne sahip olan Tintoretto’nun, hangi açıdan bakılırsa bakılsın, karanlıktan aydınlığa çıkıyormuş gibi görünen figürleri ve hızlı çalışma temposu dikkat çekiciydi. Sanatçının Venedik’te Düklük Sarayı için yaptığı 22,5 metre uzunluğunda ve 9,1 metre genişliğindeki Cennet Bahçesi adlı resmin, bugüne kadar yapılanların en büyüğü olduğu sanılmaktadır.
İtalya’da bu gelişmeler olurken Avrupa’nın kuzeyinde resim sanatı farklı bir doğrultudaydı. Roma mimarlığının yeniden benimsenmesiyle İtalya’da başlayan Rönesans hareketinin etkisi Alplerin kuzeyinde çok daha geç görüldü. Kuzey ülkeler

Güncel Aranan Ödevler

akımsız kaplamalar, org, istanbulun tarihi yerleri, atatürkün çocukluk anıları, barış ve savaş, Arabî, Babî, yarınki, 2. dönem türk edebiyatı, toplam kalitede algılanan değer, 1.murat, sahnenin dışındakiler, haçlı seferleri, ince ses, ilbay, gauss, bahçıvan, kemiklerin şekil değişmesi, iffetsizlik, noksansız, temcit, meyve bahçesi, temas, multipl skleros hastalığı, savunma, asılış, aşık veyselin hayatı, tayin etmek, geometrik diziler, besinlerin, aşık veysel hayatı, sivrisinek, endüstriyel kalıpçılık, ingilizce fiiller, iktisat 1, havlamak, insaat staj dosyasi, havaya, şimal, iş makineleri onarımı, italyanca, iyelik, cumhuriyet bayramı, ağlayış, milli mücadele yılları, kuytuluk, akıl hocası, ilkel çağlarda haberleşme, mudil, loğusa otu, doymuş yağlar, küçük, ödev resimleri, gençlik organizasyonlar, anket çeşitleri, coçuk kalbi, sanatsal akımlar, ilk para, yanaşık düzen, anakart resimleri, insan ve hayvanların benzer yanları, senarist, kentlerin, artırılma, fotoğraf makinaları, sayıca, türk edebiyat sanatının tanımı, xml dili, pompalı, diploma ceviri, hz.ömer, nadiren, ali avni çelebi, tersi, rönesans sanatı, el erimi, beton boru, fena bulmak, buğday, açık sözlü, eski zamanda ölçüm araçları, garplı, gerici, ön yaylak, güvenlik ve çevre, plakalar, 1.meşrutiyet dönemi, mersin üniversitesi, kaleci, kala kala, dünyanın uydusu ay, ağzı sıkı, sindirimsistemi, 1947 paris antlaşması, azaltma, romeo julıet, nesli tukenmis bitkiler, oss sonuclari, natüralizm, açkı, çağdaş dünya edebiyatı, uzman jandarma, bruner, korona iletkeni, küme soruları, hücrenin temel kısımları, doğurtma, metabolik su, göz kapağı, ospf, network staj, tıkız, içme sütü, netice, nesli tükenen hayvanlar, dış göçler, farz, matkaplama ve frezeleme, emay, acıca, osmanlı hükümdarları, göğüs sesi, ibret, teşne, 2.sınıf test sorular, adnan a.ş., döteryum, muhasip, oluşma, gümül, anot, türkiye ekonomisi, kirchof kanunu, sergileniş, çoğu kez, bütçe rehberi, nabız almak, doğalgaz yalıtım, pnömatik devreler, küçük kadın, mimar sinanın hayatı ve eserleri, özel tristörler, milli değerlerimiz, paralel ve seri devreler, psikiyatr, ileri arıtım membran, rotil, getirilme, tarımsal, evsel atık, moliere cimri, ışıtım, demokratik yonetim anlayisi, tanker, zıt kaslar, fermentasyon, art cam pro, dipli, izhar, infrared, peşin yargı, dolmak, dizginleme, işletme bölümü stajı, galat, doping, birey toplum ve çevre, fuel oil, süper çarpan, uydu, yer domuzu, beşleme, trafolar, bethoven, envanter, rekreasyon ve beden egitimi, hekimlik, erken çocuk eğitimi, kimya projeleri, 10. sınıf ders konuları, elektrik alan, gömlek, Küçükayı, oftalmoloji, simültane, fen ve teknoloji grubu, fındıkçı, hemşire, ölçme deneyi, elektromagnetik spektrum, akraba ile ilgili, civa buharlı lamba, batı etkisindeki türk edebiyatı, Kuzey Kutbu, atfetme, cumhuriyet nasıl kuruldu, iyi gün, haram etmek, ünlü ressamların adları,