ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› RÖNESANS DÖNEMİNDE RESİM SANATI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     2 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 161201 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik RÖNESANS DÖNEMİNDE RESİM SANATI
15. ve 16. yüzyıllar arasında Avrupa’da bilim, sanat ve kültür alanında “yeniden doğuş” olarak tanımlanan Rönesans’ın damgasını vurduğu bir dönem oldu. Bu dönemde özellikle İtalya’da hemen hemen her kent kendi sanat anlayışını ve üslubunu geliştirdi, kendi sanatçılarını yetiştirdi. Önce İtalya’da, Floransa kentinde filizlenen Rönesans, zamanla öteki kentlerde ve ülkelerde de etkisini gösterdi.
Floransa’yı yeni düşüncelerin ve gelişmelerin merkezi yapan mimar Filippo Brunelleschi ve heykelci Donetello’ydu. Masaccio’nun yapıtlarıyla bu yeni gelişmeler kısa sürede resme de yansıdı. Rönesans’ın resim sanatına en büyük katkılarından biri perspektif kurallarının saptanması ve bu sayede resimlerde derinlik duygusunun verilebilmesiydi. Resimlerde matematikçilerden öğrendiği perspektif kurallarını uygulayan Masaccio, aynı zamanda ışıkla ilgili çalışmalar yaptı. Tablolarında, ışık en yakın pencereden geliyor ve üzerine vurduğu tüm figürleri sarıyormuşçasına, doğal ve ferah bir atmosfer yaratmayı başardı. Anatomi biliminden yararlanarak insan vücudunu gerçekçi bir biçimde çizdi.
Masaccio’nun yakın izleyicilerinden biri de Paolo Uccello’ydu. Perspektif kurallarını öğrenen Uccello’nun figürleri canlı ve hareketliydi. Hayvan resimleri yapmayı seven sanatçının seçtiği konular da çok çeşitliydi.
Bir başka Rönesans sanatçısı olan Fra Angelico, tanrıya duyduğu sevgi ve hayranlığı, ayrıntıların gözden kaçırılmadığı, göze hoş gelen renkleriyle bol ışıklı resim ve fresklerde dile getirdi.
Floransa, İtalya’nın her yanından gelen sanatçıların toplandığı canlı bir kültür merkeziydi. Kente Umbria’dan gelen Piero della Francesca aynı zamanda bir matematikçiydi. Bu özelliği resimlerindeki güçlü perspektifte ve mekân yapısında kendini gösterdi. Resimlerin arka plânında kusursuz güzellikte görkemli yapılar, önde ise heykel görünümünde insanlar yer alıyordu.
Bu dönemde sanatçılar kiliselerin ve varlıklı ailelerin koruması altındaydı. Floransa kentinin de yönetimini elinde bulunduran zengin ve soylu Medici ailesinin koruması altında çalışan sanatçılardan en ünlüleri, İlkbahar ve Venüs’ün Doğuşu tablolarıyla Sandro Botticelli, Mona Lisa’sıyla belleklerden silinmeyen Leonardo da Vinci, daha yaşarken çağının en büyük sanatçısı olarak belirlenen Michelangelo ve “ressamların prensi” olarak anılan Raffaello’ydu. Bu sanatçılar insanı merkez alan yapıtlarında ışık ve perspektifi olağanüstü bir ustalıkla uyguladılar. Resim sanatını ve güzellik kavramını doruk noktasına ulaştıran Rönesans sanatçılarının resimlerindeki en çarpıcı özellikler fon ve figürler arasındaki yumuşak renk geçişleri, figürlerin gerçeğe uygunluğu, aralarındaki kusursuz uyum, bütünlük ve anlatım gücüydü.
Giovanni Bellini’yle birlikte çalıştığı sanılan Giorgione ve Tiziano, Venedik Okulu’nun gelişmesine önemli katkıları olan sanatçılardandır. Venedikli ressamların yapıtlarını Floransalı ressamlarınkinden ayıran en belirgin özellik, dinsel içerikli resimlerin bu dünyanın ötesinde bir gizemlilik taşımaktan çok, insana yakın oluşlarıydı. Michelangelo ve Raffaello dinsel konulu resimlere ağırlık verirken, Venedikliler, belki de sularla kuşatılmış olduklarından, manzara resmi yapmayı yeğlediler. Renklerini ve dokumalarını beğendikleri göz alıcı kumaşlara resimlerinde yer verdiler. Doğa fonu içinde çıplak kadın resimleri yapmak Venedikli sanatçıların en hoşlandığı konular arasındaydı.
Geç Rönesans döneminin klasik üslubuyla çalışan Paolo Veronese de Venedik Okulu’ndandı. Beyaz mermer sarayların önünde genç ve güzel kadınlarla ağır giysiler içindeki soylu senatörlerin tablolarını yaptı. Tiziano’dan sonra Venedik Okulu’nun en tanınmış sanatçısı Tintoretto’dur. Olağanüstü bir düş gücüne sahip olan Tintoretto’nun, hangi açıdan bakılırsa bakılsın, karanlıktan aydınlığa çıkıyormuş gibi görünen figürleri ve hızlı çalışma temposu dikkat çekiciydi. Sanatçının Venedik’te Düklük Sarayı için yaptığı 22,5 metre uzunluğunda ve 9,1 metre genişliğindeki Cennet Bahçesi adlı resmin, bugüne kadar yapılanların en büyüğü olduğu sanılmaktadır.
İtalya’da bu gelişmeler olurken Avrupa’nın kuzeyinde resim sanatı farklı bir doğrultudaydı. Roma mimarlığının yeniden benimsenmesiyle İtalya’da başlayan Rönesans hareketinin etkisi Alplerin kuzeyinde çok daha geç görüldü. Kuzey ülkeler

Güncel Aranan Ödevler

uyuşturucu, anlam ilişkisi, mirliva, dağın öte yüzü, ülkemizin gelişmesi, samsa, ıstatıstık, açacak, perlon, bermuda, kirlilik, sarıca, dağar, mehmet raufun hayati, şahsiyat, yüreğinin götürdüğü yere git, sosyal güvenlik, formasyon, türkü nedir, turizm eğitimi, risk primi, tevkifat, yat limanı, fırçalı, arka arka, günü geçmiş, degişik canlı türleri, müdafaaname, çocuk edebiyatı, davalı, dolanmak, merdiven altı, telefon, musiki, vaks, eklektizm, pars, 96, 259, içiş, komsu ülkelerimiz, sağlıkla ilgili hazır tez, mağralar, staj ısı, baba özlemi, bulaşık makinesi iç tasarımı, yağlılık, pırıl pırıl, serin, kifayetsiz, tarım ekonomisi, nakışçı, cadı, türkiyede iç denetim, simple future tense, dehliz, e sayısı nedir, ayniyet, acele acele, elektrik makinalar, fiziksel değişim, sıfırın tarihçesi, mimar sinan ve hayatı, nedir ki, nimet hakkı, haberleşme, ağ kurdu, müşteri görüşmeleri, telis, ekosistem dönüşüm, kağıt dönüşümü, kemal tahir kurt kanunu, firfiri, beden eğitimi nedir, vektör projeksiyonu, evin direği, ünlü matematikçilerin hayatı, ophiolite, 29 ekim kompozisyonu, dostlar beni hatırlasın, doyuran, gofret üretimi, acaba, plansız sanayileşmenin etkileri, allem, aracı kurumlar, kuyruksuz, şefkatli, çevremizdeki toprak çeşitleri, seziş, almanca sıfatlar, dns, sigarasız, jeep, kıble, dinamometre hakkında bilgi, dönülme, savunulma, elektronik fon transferi, kimya bilim adamları, ürün ağacı, archimedes ilkesi, doğadaki üç unsur, halk sairi kalem sairi, eksik rekabet piyasaları, egoizm, yerindelik denetimi, tablet, retailing, mühürdar, halk ağzı, anathema, aşure günü, fabrikatör, donnan, ormansız vatan, coins, frontpage dersleri, şaka yollu, acilen, etli, fasulye yetiştirme, kimyasal semboller, açkılama, muhteriz, kömürle elde edilen ürünler, muaccel, alelumum, şükür, gitgide, dikiş, gece hikayeleri, bilgisayarın tarihcesi, fonksiyonların limiti, eski para, türkiyenin stratejik önemi, 1o kasım, metin çeşitlerinin özellikleri, karate, araştırma teknikleri ders notları, 12 hayvanlı takvim, bitkiler nasıl boşaltım yapar, deneme yazıları, büğet, gülliver, ph, romen rakamları, doğrudan yabancı sermaye, denklemler soru cevap şeklinde, teslim şekilleri, beş duyu organları, tuner katı, hz. muhammed, indirim yapmak, dorian, kaza etmek, cicim ayı, iple çekmek, yer açmak, semiz otu, şecaat, çöküş, işletme yönetimi açısından pazarlama, türk istiklal mücadele koşulları, yatısız, sevket rado, dönüşümlü, peçeli, unutulmuş meslekler, çilenti, önleme, dişli çarklar, özgü, doğacılık, hidro elektrik, cig köfte, company product plan, 1999 ekonomik krizi, ingilizce müfredatı, chemical secret, hayalet süvari, karenin özellikleri, besinlerin korunması, hidrolik fren, yarı yarıya, he travels by, kemal çelik, sibak, 6. sınıf kimya soruları, arçelik +organizasyon yapısı, tepkili, egoistlik, müzikli, ölçülü, adem ile havva, halı planları, elektrik kaynakları, şarıl şarıl, lif levha,