ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› KLASİK KOŞULLANMA
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     5 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 148027 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik KLASİK KOŞULLANMA
Öğrenme davranışlarında deneyimlerle elde edilen her hangi göreceli daimi bir değişimdir. Temel öğrenme şekillerinden biri olan “klasik koşullanma” tekrar eden bir uyarıcının (cs) başka bir uyarıcının ortaya çıkması için belirti haline geldiğinden oluşur. Bu süreç büyük korkuların ortaya çıkması gibi insan davranış şekillerinin çoğunda büyük rol oynar. Koşullanma ortaya çıktığında (cs)’ye benzeyen bir uyarıcı koşullanmış tepkileri de ortaya çıkarabilir ki buna uyarıcı genellemesi denir. Buna zıt olarak eğer bir uyarıcı (ucs)’yi takiben oluşursa kendisine benzeyen başka bir uyarıcı (ucs)’nin ardından oluşmazsa, uyarıcı akımı oluşabilir. Bu uyarıcılardan birinin koşullu tepki ortaya çıkarması, bir diğerinin ise çıkarmamasıdır. Tersine böyle bir öğrenme şeklinde biyolojik sınırlamalar vardır. Öyle ki belirtilmiş türlerin üyeleri diğer koşullanma şekillerinden daha hazır bazı koşullanma şekillerini edinirler. Değişik uyarıcıların ortaya çıkmasındaki beklentiler gibi anlama faktörleri klasik koşullanmada büyük rol oynar.
Klasik koşullanma behavyorizm’in öncüsü olarak kabul edilmiştir. Bu koşullanma türü tıbba, fizyolojiye ve psikolojiye önemli katkıları olan Rus fizyologu P. Pavlov’un öncü çalışmaları sayesinde oluşmuştur. Pavlov 1849’da Rusya’da doğmuş, 1936 yılında ölmüştür. Yaşamının büyük bir bölümünü fizyoloji alanında çalışarak geçirmiştir. 1904 yılında, sindirim fizyolojisi alanındaki çalışmalarıyla Nobel ödülü aldı. Pavlov klasik koşullanma ile ilgili çalışmalarına 50 yaşında başladı. Köpeklerde mide ve tükürük salgıları çıkarması sırasında; köpeğin henüz eti görmeden deneyi yapan kişinin ayak seslerini duyduğunda aynı güçle salya salgılaması Pavlov’un dikkatini çekmiştir. Bu olaydan sonra Pavlov koşullu refleks adını verdiği bu tepkiyi sistematik olarak incelemiştir.
SALYA KOŞULLANMASI
Koşullanmadan önce herhangi bir tepkisel davranışa koşulsuz davranım denir. Pavlov’un deneyinde, daha koşullanmadan önce bile, köpeğin ağzına konan yiyecek salya salgılama davranımına neden (ur) olmuştur. Bu davranıma neden olan uyarıcıya koşulsuz uyarıcı (us) adı verilir. Son olarak ta davranımı koşullanmada kullanılan uyarıcıya deneyin başlarında koşullanma uyarıcısı sonra ise koşullu uyarıcı denir. Her iki durumda da uyarıcı cs sembolü ile gösterilir.
Klasik koşullanmanın seçilmesinde bu olayın her günkü hayatta çok önemli bir rol oynamasından değil, önemli koşullanmaların nasıl meydana geldiğine bir örnek oluşturmasındandır. Aslında çoğumuz bu tür koşullanmaya maruz kalmışızdır. Günümüzde artık, eski büyük Amerikan çiftliklerinde olduğu gibi, çalışanlarda masaya koşuşma ve ağız sulanması davranımlarına yol açan büyük kampanalar çalınmıyor ama, modern hayatta yiyeceğin kokusu, yemekten söz edilmesi hatta yemeğin düşünülmesi bile ağzımızı sulandırmaya yetiyor.
KORKU KOŞULLANMASI
Diğer bir koşullanma korku koşullanması, gündelik hayatta daha önemli bir rol oynar. İnsanda korku koşullanmasının psikolojide çok ünlü olan bir örneği; Albert adlı on bir aylık bir erkek çocuğu vakasıdır.
Korkuyu koşullanmak için gerekli olan şey nötr bir uyarıcı (cs), doğal ya da koşulsuz bir korku uyarıcısı (us) eşleştirmektir.
Korku koşullanmasının önemli bir özelliği çok çabuk adeta bir anda olmasıdır. Salya koşullanmasının gerçekleşmesi için bir çok tekrar gerekir, oysa korku koşullanması birkaç tekrarda oluşur.
İnsanda korku koşullnması yalnızca bir tekrar gerektirebilir. Boğulma tehlikesi geçiren bir insanın suya karşı çok şiddetli bir korku geliştirmesi sık sık görülen bir olaydır. The Locamotive God adlı kitapta şöyle bir olay anlatılmaktadır. Evinden birkaç sokak uzakta dolaşırken tren raylarına çok yaklaşan bir çocuk, geçen trenin çıkardığı buharla haşlanmıştır. Yıllar sonra, bir profesör ve ozan olan bu aydın kişi hala evinden ya da evinin yakın çevresinden uzaklaşması gerektiğinde çok şiddetli bir korku göstermektedir.
EDİMSEL KOŞULLANMA
Edimsel koşullanma, davranış kendi sonuçlarından etkilendiği zaman ortaya çıkar. Pozitif sonuçlar ortaya çıkaran veya kaçışa ya da hoşlanılmayan sakınmaya izin veren hareketler güce ve sürekliliğe bağlı olarak artar. Bunun tersine; negatif sonuçları takip eden veya pozitif sonuçların bırakılmasıyla sonuçlanan tepkiler bastırılır. Buna “cezalandırma” denir.
Pekiştirmenin verilmesini belirleyen kurallar, davranış üzerindeki etkenleri etkiler. Anlama sürecinde edimsel koşullanmada büyük ro

Güncel Aranan Ödevler

elektromanyetik spektrum, öykünme, 6. sınıf testleri, neymiş, ipsi, tilki, tatsız, eşsesli kelimeler, sevda dolu bir yaz, nişancı, mobilya tasarımı, yarı, elektrik sistemleri, otostop, yetişkinler, hadde, 8 sınıf matematik dersi, ahmet kaya, din ve vicdan özgürlügü, soygun, elektrik kaynakları, el ayası, öğrenen organizasyon, düğünler, staj dosyaları, bilgi güvenliği, zebra, benzoin, çevik üretim, sakarya meydan muharabesi, karasakız, hükümet darbesi, bimetal, uyuklamak, kısa roman özeti, cevap anahtarı, mukaddime, balık hafızası, subay soruları, sıfır sayısının özellikleri, akım sapması, denetim masası elemanları, soluma, hassas ölçüm cihazları, yapay sinir ağları uygulamaları, company profile, laboratuvar, roze, dikilmek, talil, harezminin kitapları, gül suyu yapılışı, şişirme, itfaiye elbise, Nogay, seyirlik, bankaların tarihcesi, tıptaki gelişmeler, tablo ve grafikler, demagog, duvar malzemeleri, arzu duymak, 284, kant, doğram, işletme mekanizmaları, 2.murat, gaus, ahp, yassılık, soğukluk, tiyatro metinleri, köy türküsü, hacim formülü, destek, joystick, acı çiğdem, ekşimsi, kaime, anadolu medeniyetleri sanat, sanat eri, yunus emrenin felsefesi, kimsecik, geometri üçgenin çemberleri, çocuksu, orta oyunlar, araştırmacı, doğru nedir, ilmî, patlatma uygulamaları, çelik, dolma kalem, felsefi metinler, obruklar, eski kıyafetler, excel grafik yapma, duyurum, pırıl pırıl, geri dönüşümlü kağıt, beyaz yele özet, egzersiz, hentbol tarihi, 2004 yılı kpss soruları, atatürk ve teknoloji, sır seramikler, yöneylem, ebob ekok, nesli tükenmekte olan hayvanlar, türkiye ilaç pazarı, küçük kan dolaşımı, açı ve üçgen, vargel ve planyalama, sosyal bilgilerin yaraları, ahmet hamdi tanpınar huzur, postmodern pazarlama, terme, fotin, aqa, çimlenmek, gayur, sakin sakin, öğretmenlik mesleğine giriş, yunus emrenin şiirleri, fidel castro, moral vermek, besin döngüsü nedir, 1980 sonrası türkiyede gelir dağılımı, toki malatya, fiil çekimleri, şekerin dünyası, buzullaşma, karbonhidratlar, davetli, el atmak, kilogram nedir, nitelikli, gelenek modern, yakın doğu, puan vermek, tübitak, eşitlenmek, örnek staj ödevi, ağırlığını (ortaya) koymak, biyokimya, kahrolmak, celali isyanı, argo kelimeler, sığdırma, kalburüstü, ana motif, ekstrafor, krom kaplam, beyzbol nasıl oynanır, gıda mevzuatı, katgüt, lojik devre, aile adı, boş düşmek, Protestan, hacivat karagöz hayat, sanayi inkilabı, esen, ac sürücü, örtme, sümbüle, hidroloji, jet boyama makinası, devlet türleri, excell, italya, atatürkün cumhuriyetle birlikte getirdiği yenilikler, kimyanın temel yasaları, adlı adıyla, otel fizibilite, tersi, english course, lazerle kesme, dönemeçte, üç şerefeli cami, emme basma tulumbaları, nüans, kayrak, kanıtlamak, lesitin, yay kolu, ineç, tepiş, emir almak, anubis, çokça, çirkeflik, fransız heykel sinekli, itibar yönetimi, şalvar gibi, okuma ile ilgili atasözleri, kastamonu tarihi, almanca teknik sözlük, resmi tatil günleri, istanbul jandarma mehmet fatih,