ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› GÖÇ OLGUSU
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     9 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 147492 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik GÖÇ OLGUSU
Göç, toplumların sosyo-kültürel, ekonomik, politik vs. yapılarıyla doğrudan ilişkilidir ve bunlar üzerinde etkilidir. Burada nüfus hareketliliği bariz olarak görülmektedir.
İnsanların birçok nedenden dolayı o zamana kadar yaşadığı yeri terk ederek, yaşamının geri kalan kısmını ya da bir bölümünü devam ettirmek amacıyla başka bir yere gitmesi olayıdır.
Nüfusun devamlı yaşama alanını çeşitli nedenlerle kişisel, ailece yada grup halinde terk edip geçici veya sürekli olarak yaşamak amacıyla bir başka alana gitmesi hareketidir.
Farklı tanımlamalardan yola çıkarak şöyle genel bir tanımlama yapabiliriz :
Göç, insanların pek çok nedenden dolayı, devamlı olarak yaşadıkları alandan ayrılıp yaşamının geri kalan kısmının tamamını yada bir bölümünü geçirmek amacıyla başka bir yere gitmesidir.
Bu göç olayını gerçekleştiren kişilere de “göçmen” adı verilmektedir.

GÖÇÜN TARİHSEL SÜRECİ
Tarihe bakıldığında, kitle halindeki nüfus hareketleri, istilâlar, fetihler, koloniler kurma ve göçler biçiminde görülmektedir. Buradan göçün, değişik biçimler ve isimler altında çok eski tarihlerden beri yaşanan olay olduğu sonucu çıkarılabilir. Hatta göç, insanlığın başladığı ilk dönemlere kadar bile götürülebilir. O dönemlerde göçler, yeryüzüne yayılma, keşfedilmemiş doğal kaynaklara ulaşma amaçlarıyla gerçekleştirilmiştir. İnsanlığın asıl amacı; daha iyi yaşam koşullarına ulaşmak olmuştur. Bu anlamda coğrafi keşiflerle yeni kıtalar bulunmuş, yeni yerler tanınmış ve bunun sonrasında göç kavramı da anlam değiştirmiştir. Kıtalar arasında rekabet başlamış ve bir yerin zenginliğinin diğer yere aktarılması düşüncesi hakim olmuştur. Bunun örneğini Asya kıtasının zenginliğini ve doğal kaynaklarını Avrupa kıtasına aktarmak olarak verebiliriz. Böylelikle Avrupa’da Sanayi Devrimi’nin süreci başlamıştır. Buna bağlı olarak da büyük nüfus hareketlilikleri ortaya çıkmış, ülkeler ve kıtalar arasında dış göçler, ülkeler içinde de iç göçler görülmeye başlamıştır.
Ülkemizde göç olgusu, II. Dünya Savaşı’ndan sonra başlayıp yoğunluk kazanmıştır.
İÇ GÖÇ
Ülke sınırları içinde yapılan göçtür.
İç göç Devlet Plânlama Teşkilâtı’nca şöyle tanımlanır: Türkiye sınırları içinde beş veya daha yukarı yaştaki nüfusun iki genel nüfus sayımı arasında ikâmetgâhının farklı olması.
Siyasi sınırları aşmayan ve bir ülke sınırları içinde meydana gelen göç olayıdır.
Bir ülkede yaşayan nüfusun bir yerden başka bir yere çalışmak ve daha iyi, rahat hayat şartlarına kavuşmak için yaptığı göçlere denir. Bunlar;
• Köyden – Kente
• Köyden – Köye
• Kentten – Kente
• Kentten – Köye şeklinde sınıflandırılabilir.
Bu gruplandırmaların oluşmasında ülkelerin özellikleri önem taşımaktadır. Meselâ; ekonomik yönden gelişmiş bir ülkenin, köy alanlarındaki geçim zorluğu ve kentlerindeki sanayileşmeye paralel iş bulma imkânı, köylerden kentlere olan göçü teşvik etmektedir.
Türkiye, iç göç olayının yoğun olarak görüldüğü ülkelerin başında gelir. Ülkemizdeki nüfus hareketlerinin çoğunun köyden kente göç olduğu görülmektedir. Özellikle ülkemizin Doğu ve Kuzeydoğu Anadolu ile Orta ve Batı Karadeniz bölümleri göç veren bölgeler olarak kabul edilmektedir. Buralardaki göçlerin ana nedeni; gelişmiş ülkelerin aksine, köy nüfusunun bulunduğu ortamdan geçimini sağlayamaz hâle gelmesidir. Bunlara örnek olarak Kars, Trabzon, Siirt, Gümüşhane ve Bayburt verilebilir.

Tablo 1. Türkiye’de en çok göç veren iller (1985-1990)
İLLER NET GÖÇ HIZI
KARS -164
TRABZON -154
SİİRT -141
GÜMÜŞHANE -135
BAYBURT -133
ERZURUM -113
SİVAS -106
MUŞ -100
ARTVİN -99
AĞRI -95

Türkiye’de en çok göç alan iller ise genellikle ülkenin batısında ve güneyinde yer alır. İstanbul, Kocaeli, Antalya, Mersin, İzmir ve Bursa en çok göç alan illerimizdir. Buralara göçlerin nedenleri; iş bulma, eğitim ve sağlık imkanlarından yararlanma vs. dir.

Tablo2. Türkiye’de en çok göç alan iller (1985-1990)
İLLER NET GÖÇ HIZI
İSTANBUL 108
KOCAELİ 108
ANTALYA 90
İÇEL 68
İZMİR 64
BURSA 62
ŞANLIURFA 47
MUĞLA 33
AYDIN 27
ANKARA 25

Türkiye’de iç göç, 1950’li yıllardan itibaren giderek hızlanmış, zaman zaman da durağan bir seyir izlemiştir. Bu yıldan itibaren iç göç oranı en yüksek olan yani en fazla göç alan il, İstanbul olmuştur.
İç göçlerle ilgili istatistikler, 1965-1970, 1970-1975, 1975-1980 ve 1980-1985 dönemlerinin incelenmesine yardımcı olmaktadır. 1965-1985 yıllar

Güncel Aranan Ödevler

elektromanyetik spektrum, öykünme, 6. sınıf testleri, neymiş, ipsi, tilki, tatsız, eşsesli kelimeler, sevda dolu bir yaz, nişancı, mobilya tasarımı, yarı, elektrik sistemleri, otostop, yetişkinler, hadde, 8 sınıf matematik dersi, ahmet kaya, din ve vicdan özgürlügü, soygun, elektrik kaynakları, el ayası, öğrenen organizasyon, düğünler, staj dosyaları, bilgi güvenliği, zebra, benzoin, çevik üretim, sakarya meydan muharabesi, karasakız, hükümet darbesi, bimetal, uyuklamak, kısa roman özeti, cevap anahtarı, mukaddime, balık hafızası, subay soruları, sıfır sayısının özellikleri, akım sapması, denetim masası elemanları, soluma, hassas ölçüm cihazları, yapay sinir ağları uygulamaları, company profile, laboratuvar, roze, dikilmek, talil, harezminin kitapları, gül suyu yapılışı, şişirme, itfaiye elbise, Nogay, seyirlik, bankaların tarihcesi, tıptaki gelişmeler, tablo ve grafikler, demagog, duvar malzemeleri, arzu duymak, 284, kant, doğram, işletme mekanizmaları, 2.murat, gaus, ahp, yassılık, soğukluk, tiyatro metinleri, köy türküsü, hacim formülü, destek, joystick, acı çiğdem, ekşimsi, kaime, anadolu medeniyetleri sanat, sanat eri, yunus emrenin felsefesi, kimsecik, geometri üçgenin çemberleri, çocuksu, orta oyunlar, araştırmacı, doğru nedir, ilmî, patlatma uygulamaları, çelik, dolma kalem, felsefi metinler, obruklar, eski kıyafetler, excel grafik yapma, duyurum, pırıl pırıl, geri dönüşümlü kağıt, beyaz yele özet, egzersiz, hentbol tarihi, 2004 yılı kpss soruları, atatürk ve teknoloji, sır seramikler, yöneylem, ebob ekok, nesli tükenmekte olan hayvanlar, türkiye ilaç pazarı, küçük kan dolaşımı, açı ve üçgen, vargel ve planyalama, sosyal bilgilerin yaraları, ahmet hamdi tanpınar huzur, postmodern pazarlama, terme, fotin, aqa, çimlenmek, gayur, sakin sakin, öğretmenlik mesleğine giriş, yunus emrenin şiirleri, fidel castro, moral vermek, besin döngüsü nedir, 1980 sonrası türkiyede gelir dağılımı, toki malatya, fiil çekimleri, şekerin dünyası, buzullaşma, karbonhidratlar, davetli, el atmak, kilogram nedir, nitelikli, gelenek modern, yakın doğu, puan vermek, tübitak, eşitlenmek, örnek staj ödevi, ağırlığını (ortaya) koymak, biyokimya, kahrolmak, celali isyanı, argo kelimeler, sığdırma, kalburüstü, ana motif, ekstrafor, krom kaplam, beyzbol nasıl oynanır, gıda mevzuatı, katgüt, lojik devre, aile adı, boş düşmek, Protestan, hacivat karagöz hayat, sanayi inkilabı, esen, ac sürücü, örtme, sümbüle, hidroloji, jet boyama makinası, devlet türleri, excell, italya, atatürkün cumhuriyetle birlikte getirdiği yenilikler, kimyanın temel yasaları, adlı adıyla, otel fizibilite, tersi, english course, lazerle kesme, dönemeçte, üç şerefeli cami, emme basma tulumbaları, nüans, kayrak, kanıtlamak, lesitin, yay kolu, ineç, tepiş, emir almak, anubis, çokça, çirkeflik, fransız heykel sinekli, itibar yönetimi, şalvar gibi, okuma ile ilgili atasözleri, kastamonu tarihi, almanca teknik sözlük, resmi tatil günleri, istanbul jandarma mehmet fatih,