ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› GÖÇ OLGUSU
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     9 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 147492 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik GÖÇ OLGUSU
Göç, toplumların sosyo-kültürel, ekonomik, politik vs. yapılarıyla doğrudan ilişkilidir ve bunlar üzerinde etkilidir. Burada nüfus hareketliliği bariz olarak görülmektedir.
İnsanların birçok nedenden dolayı o zamana kadar yaşadığı yeri terk ederek, yaşamının geri kalan kısmını ya da bir bölümünü devam ettirmek amacıyla başka bir yere gitmesi olayıdır.
Nüfusun devamlı yaşama alanını çeşitli nedenlerle kişisel, ailece yada grup halinde terk edip geçici veya sürekli olarak yaşamak amacıyla bir başka alana gitmesi hareketidir.
Farklı tanımlamalardan yola çıkarak şöyle genel bir tanımlama yapabiliriz :
Göç, insanların pek çok nedenden dolayı, devamlı olarak yaşadıkları alandan ayrılıp yaşamının geri kalan kısmının tamamını yada bir bölümünü geçirmek amacıyla başka bir yere gitmesidir.
Bu göç olayını gerçekleştiren kişilere de “göçmen” adı verilmektedir.

GÖÇÜN TARİHSEL SÜRECİ
Tarihe bakıldığında, kitle halindeki nüfus hareketleri, istilâlar, fetihler, koloniler kurma ve göçler biçiminde görülmektedir. Buradan göçün, değişik biçimler ve isimler altında çok eski tarihlerden beri yaşanan olay olduğu sonucu çıkarılabilir. Hatta göç, insanlığın başladığı ilk dönemlere kadar bile götürülebilir. O dönemlerde göçler, yeryüzüne yayılma, keşfedilmemiş doğal kaynaklara ulaşma amaçlarıyla gerçekleştirilmiştir. İnsanlığın asıl amacı; daha iyi yaşam koşullarına ulaşmak olmuştur. Bu anlamda coğrafi keşiflerle yeni kıtalar bulunmuş, yeni yerler tanınmış ve bunun sonrasında göç kavramı da anlam değiştirmiştir. Kıtalar arasında rekabet başlamış ve bir yerin zenginliğinin diğer yere aktarılması düşüncesi hakim olmuştur. Bunun örneğini Asya kıtasının zenginliğini ve doğal kaynaklarını Avrupa kıtasına aktarmak olarak verebiliriz. Böylelikle Avrupa’da Sanayi Devrimi’nin süreci başlamıştır. Buna bağlı olarak da büyük nüfus hareketlilikleri ortaya çıkmış, ülkeler ve kıtalar arasında dış göçler, ülkeler içinde de iç göçler görülmeye başlamıştır.
Ülkemizde göç olgusu, II. Dünya Savaşı’ndan sonra başlayıp yoğunluk kazanmıştır.
İÇ GÖÇ
Ülke sınırları içinde yapılan göçtür.
İç göç Devlet Plânlama Teşkilâtı’nca şöyle tanımlanır: Türkiye sınırları içinde beş veya daha yukarı yaştaki nüfusun iki genel nüfus sayımı arasında ikâmetgâhının farklı olması.
Siyasi sınırları aşmayan ve bir ülke sınırları içinde meydana gelen göç olayıdır.
Bir ülkede yaşayan nüfusun bir yerden başka bir yere çalışmak ve daha iyi, rahat hayat şartlarına kavuşmak için yaptığı göçlere denir. Bunlar;
• Köyden – Kente
• Köyden – Köye
• Kentten – Kente
• Kentten – Köye şeklinde sınıflandırılabilir.
Bu gruplandırmaların oluşmasında ülkelerin özellikleri önem taşımaktadır. Meselâ; ekonomik yönden gelişmiş bir ülkenin, köy alanlarındaki geçim zorluğu ve kentlerindeki sanayileşmeye paralel iş bulma imkânı, köylerden kentlere olan göçü teşvik etmektedir.
Türkiye, iç göç olayının yoğun olarak görüldüğü ülkelerin başında gelir. Ülkemizdeki nüfus hareketlerinin çoğunun köyden kente göç olduğu görülmektedir. Özellikle ülkemizin Doğu ve Kuzeydoğu Anadolu ile Orta ve Batı Karadeniz bölümleri göç veren bölgeler olarak kabul edilmektedir. Buralardaki göçlerin ana nedeni; gelişmiş ülkelerin aksine, köy nüfusunun bulunduğu ortamdan geçimini sağlayamaz hâle gelmesidir. Bunlara örnek olarak Kars, Trabzon, Siirt, Gümüşhane ve Bayburt verilebilir.

Tablo 1. Türkiye’de en çok göç veren iller (1985-1990)
İLLER NET GÖÇ HIZI
KARS -164
TRABZON -154
SİİRT -141
GÜMÜŞHANE -135
BAYBURT -133
ERZURUM -113
SİVAS -106
MUŞ -100
ARTVİN -99
AĞRI -95

Türkiye’de en çok göç alan iller ise genellikle ülkenin batısında ve güneyinde yer alır. İstanbul, Kocaeli, Antalya, Mersin, İzmir ve Bursa en çok göç alan illerimizdir. Buralara göçlerin nedenleri; iş bulma, eğitim ve sağlık imkanlarından yararlanma vs. dir.

Tablo2. Türkiye’de en çok göç alan iller (1985-1990)
İLLER NET GÖÇ HIZI
İSTANBUL 108
KOCAELİ 108
ANTALYA 90
İÇEL 68
İZMİR 64
BURSA 62
ŞANLIURFA 47
MUĞLA 33
AYDIN 27
ANKARA 25

Türkiye’de iç göç, 1950’li yıllardan itibaren giderek hızlanmış, zaman zaman da durağan bir seyir izlemiştir. Bu yıldan itibaren iç göç oranı en yüksek olan yani en fazla göç alan il, İstanbul olmuştur.
İç göçlerle ilgili istatistikler, 1965-1970, 1970-1975, 1975-1980 ve 1980-1985 dönemlerinin incelenmesine yardımcı olmaktadır. 1965-1985 yıllar

Güncel Aranan Ödevler

hafız, mor inci aral, korte etmek, getirim, anahtar romanı, getirtme, bilimin insan yaşamına, abidin dino resimleri, hırvatistan, atatürk ilkerleri, demokrasinin temel ilkeleri, su dolabı, gaz yasaları, kılıbık, evliya çelebi, optimum yol analizi, pespaye, kayaların aşınması, psiko motor gelişim, roketler, problemleri, personel temini, dilde yabancılaşma, 466, cevre ve turizm, abajur, biyosistem, göz bağcı, Egeli, rock tarihi, aşkı muhammes, ankara savası, bilgisayar staj, didar, boxing, açıklanmak, bile yazdı, düzeç, sırıtkan, 1. 2. 3. 4. 5. matematik 2. sınıf, teşekkül, krebs çemberi, çalışan memnuniyeti, kare bulmaca, tel örgü, arşivlemek, ter ter, su piresi, hürlük, işe başlama bilançosu, fotogrametri, interrupt nedir, kütüphanecilik, çocuk resimlerinde aile, tutarlılık, organze, idari yargının tarihi, sağ haf, dişli fm, lineer, antrenmanlı, uyutma, nedim, farklı yaşam alanları, hidro elektrik santrallerinde enerji üretimi, afet, reyhan, rom bellek, paganizm, ışık yansıma kuralları, bestelenmis siirler, insan sesinin oluşumu, pitoresk, mercimek, kan neden kırmızıdır, farklı ülke çocukları, imrendirme, victor hugo, dönencel ay, türkiye türkçesi, şeref, lise 2 fizik dersi, bilgisayar arızaları, kötü alışkanlıklar, bilişim haftası, atatürk ün eğitim alanında yaptığı çalışmalar, kısırlık, elektrik iletim, internet kafe, 32 farz, muhtemel, kriz öncesi örgütsel değişim, itfaiyeci giysileri, akşam güneşi, yağlı, Giritli, ab sürecinde ulus, dağınık yansıma, donma ilkyardım, istatistik ve olasılık, silâj, sözler, tavşanlı, dasit, platinum, diziler seriler, eflatun devlet, bilimsel araştırma örneği, kaplumbağa, müdir, present continous tense, kişilik teorileri, bilgisayar stajı, arılar ve başkalaşım, staj büro yönetimi, bara makinası, ingilizce gramer, hayal oyunu, oda müziği, göğüs sesi, sosyal toplumun tarihi, valinin gorevi, 1. mahmut ıslahatları, izbe, tabak gibi, şekillendirme, cumhuriyet donemi modasi, haftalık, limon gibi, ısıl işlemler, kardeşçe, ahiren, kara yeli, bobin, gıda ders notları, ortadoğu sosyal sorunları, balık kılçığı, atatürk ün ölçü birimleri, yumurtalık, ispatlama, öğretici metinler tarihi metin, ölü canlar kitap özeti, tel zımba, iyonlanma, gato, triyak, yarım küre, sarsmak, seksenlik, 16. anayasa maddesi, götürme, orta öğretimde eğitsel rehberlik, ingilizce günlük konuşma dil, kalibre, Oğuzca, 52 ek 042, meyal, rötuşlama, eğitmen, begg, kabile, 4 sinif test, anne fine, office, akışkan, kimya deneyleri, regülatör, taraz taraz, kuranda cennet, elde, ark kaynak çeşitleri, devlet ana, tavus, akşam yeli, elektromagnetik indüksiyon, demokrasi ve özgürlük, olimpiyatlar, vatandaş olma bilinci, gül bitkisi, iştahı olmak, ankaranın yeni hali, soruşturma, pediatri, 16 y.y sosyal durumu, dinlemek, rapor nedir, hektogram, anadolu ve türkiye isimleri, panel ve özellikleri, adalî, yöntem nedir, nem, hangi akarsu üzerinde hangi baraj var, temel düzey lisans, bölüm, bölünen, bölen nedir, gördes, müeccel, boru otu, elyafın tanımı,