ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› DİL-DÜŞÜNCE İLİŞKİSİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     4 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 147055 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Dil, insan zihninin mahsulü semboller sistemi ve insanlar arasındaki bir iletişim sistemidir. Dil, bir toplumu meydana getiren insanlar arasındaki anlaşmayı sağlayan gizli bir anlaşma sistemidir. Dil, işlevi ve yapısıyla canlı bir varlıktır. Dil, geçmişten bu güne, bu günden yarına bir kültür taşıyıcıdır. Dil kendine has kurallarıyla milli bir sistemdir.
A.N.S’e göre dil;
Bir iletişim aracı aolarak dil yurttaşlar arasında duygu, düşünce ve inanç birliğini oluşturan toplumsal yapıyı güçlendiren en güçlü ortak bağlardandır.
Prof.Dr. Muharrem Ergin’e göre dil;
İnsanlar arasında anlaşmayı sağlayan tabii bir vasıta, kendine mahsus kanunları olan ve ancak bu kanunlar çerçevesinde gelişen canlı bir varlık, temeli bilinmeyen zamanlarda atılmış bir gizli antlaşmalar sistemi, seslerden örülmüş ictimai müessesedir.
Bize göre dil; kendine has kuralları olan, kişilerin birbirlerini anlamasını sağlayan bir iletişim aracıdır.
Düşünce, sözlü veya yazılı olarak başkalarına aktarılabilen , iletilebilen ürün, mütela fikirdir.
 Descartes’e göre düşünme varlık nedenidir. Bu yüzden “düşünüyorum öyleyse varım” demiştir.
 Alain’e göre; düşünmek kendini unutmaktır.
Bize göre düşünce; sözlü veya yazılı olarak birbirlerine aktardıkları fikirler bütünüdür.
Bu çalışmanın amacı dil ile düşünce arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır.
DİL DÜŞÜNCE İLİŞKİSİ
İnsanoğlunu öteki yaratıklardan ayıran en büyük özelliği, zekasının ve düşünme yeteneğinin varlığıdır. Zeka, duygu ve düşünce sistemi, insanın iç benliğin; kuran öğelerdir. Hayal eden, düşünen ve duygulanan kimse, bunların sonuçlarım davranışlar veya söz olarak kendi benliğinin dışına aktarır. Bu aktarmada onun en büyük yardımcısı dildir. Şu halde dil, bir yönü ile insan zekasının, insandaki duygu ve düşünce gücünün en iyi dışa verme, en iyi anlatım aracıdır. Bu durumu dolayısıyla, o aynı zamanda kişinin iç dünyası ile çevresi ve dış dünyası arasında bağlantı kuran bir araçtır da.
Yeni doğmuş bir çocuğun taklitle başlayan kelimeleri öğrenme döneminden, kafasında kavramlar yer ettikçe yavaş yavaş nasıl bilinçli bir dil öğrenme dönemine geçtiği göz önünde bulundurulursa, kişinin iç dünyası ile dış dünyasını birbirine bağlayan dilin ortaya çıkışı daha iyi kavranır.
Her dil, ilk belirtilerim, daha minik bir insan yavrusunun ana karnından ana kucağına geçişi ile vermeye başlar. Açlığım, susuzluğunu ilk ihtiyaçlarım ve ağrıyan bir yerini önceleri yalnız ağlama dili ile belli eden çocuk, sonraları aile çevresinden duyduğu sözleri taklit yoluna yönelir. Daha sonra da o sözlerin boş birer ses kalıbından ibaret olmadıklarım, her birinin birer anlamı bulunduğunu sezinleyerek bunları kavramaya çalışır. Çocuk, aile ve çevre şartları içinde yavaş yavaş serpilip boy attıkça, buna paralel olarak kendi iç dünyasını ve fikir yapışım da geliştirmeye başlar, işte insanın iç ve dış dünyasındaki bu gelişmelerin başlıca anahtarı dildir. İlk aylarda ağlamalar, el-kol hareketleri, atılmalar ve taklit ile gerçekleştirilen anlaşma, daha sonra asıl ifadesini dilde bulur. Nasıl bir çiçek tohumu elverişli iklim şartları içinde büyüyüp gelişirse, bir insan yavrusu da büyümesine ve bedence serpilmesine paralel düşünce ve ruh dünyasını çevre ve toplum şartlarına bağlı olarak dil ile geliştirir. Onun zihninde belirli tasavvur ve düşüncelerle şekil alan kavramlar, dış dünyaya aktarılırken, ses kalıpları olan sözcükler içinde ve bunları birbirine bağlayan ekler yardımı ile birtakım anlamlara dönüşür. Sözcükler ancak anlamları ile dolgunluk ve değer kazanırlar. Kendi düşünce sistemi içindeki kavramları, birbirleri ile bağlantılı anlamlı sözcükler ve sözcüklerden kurulmuş cümleler halinde dışarıya vuran çocuk da yavaş yavaş konuşmaya başlar ve dili öğrenir.
Görülüyor ki. insan varlığının dış dünyası ile iç dünyası arasındaki sürekli ve dengeli bağlantı, yavaş yavaş ve öğrenme yolu ile elde edilen dil ile kurulabilmektedir. Bu bakımdan dil, insan benliğinin ayrılmaz bir parçası ve zengin bir ürünüdür. Düşünce ve duyguların dışarıya aktarılması ile varlık kazanmıştır. Gerçi, dil düşünce ilişkisi açısından bütün dilbilimciler aynı görüşü benimsemiş değillerdir. R. W. Langacker gibi bazı dilbilimciler, müzik besteleme, heykel yapma gibi faaliyetlerin dille ilişkisi bulunmadığım dikkate alarak, dil olmadan da düşünülebileceği görüşünü benimsemişlerdir. Onlara göre düşünme, dilden ayrı, bağımsız ve bilinçli bir zihin işl

Güncel Aranan Ödevler

elektromanyetik spektrum, öykünme, 6. sınıf testleri, neymiş, ipsi, tilki, tatsız, eşsesli kelimeler, sevda dolu bir yaz, nişancı, mobilya tasarımı, yarı, elektrik sistemleri, otostop, yetişkinler, hadde, 8 sınıf matematik dersi, ahmet kaya, din ve vicdan özgürlügü, soygun, elektrik kaynakları, el ayası, öğrenen organizasyon, düğünler, staj dosyaları, bilgi güvenliği, zebra, benzoin, çevik üretim, sakarya meydan muharabesi, karasakız, hükümet darbesi, bimetal, uyuklamak, kısa roman özeti, cevap anahtarı, mukaddime, balık hafızası, subay soruları, sıfır sayısının özellikleri, akım sapması, denetim masası elemanları, soluma, hassas ölçüm cihazları, yapay sinir ağları uygulamaları, company profile, laboratuvar, roze, dikilmek, talil, harezminin kitapları, gül suyu yapılışı, şişirme, itfaiye elbise, Nogay, seyirlik, bankaların tarihcesi, tıptaki gelişmeler, tablo ve grafikler, demagog, duvar malzemeleri, arzu duymak, 284, kant, doğram, işletme mekanizmaları, 2.murat, gaus, ahp, yassılık, soğukluk, tiyatro metinleri, köy türküsü, hacim formülü, destek, joystick, acı çiğdem, ekşimsi, kaime, anadolu medeniyetleri sanat, sanat eri, yunus emrenin felsefesi, kimsecik, geometri üçgenin çemberleri, çocuksu, orta oyunlar, araştırmacı, doğru nedir, ilmî, patlatma uygulamaları, çelik, dolma kalem, felsefi metinler, obruklar, eski kıyafetler, excel grafik yapma, duyurum, pırıl pırıl, geri dönüşümlü kağıt, beyaz yele özet, egzersiz, hentbol tarihi, 2004 yılı kpss soruları, atatürk ve teknoloji, sır seramikler, yöneylem, ebob ekok, nesli tükenmekte olan hayvanlar, türkiye ilaç pazarı, küçük kan dolaşımı, açı ve üçgen, vargel ve planyalama, sosyal bilgilerin yaraları, ahmet hamdi tanpınar huzur, postmodern pazarlama, terme, fotin, aqa, çimlenmek, gayur, sakin sakin, öğretmenlik mesleğine giriş, yunus emrenin şiirleri, fidel castro, moral vermek, besin döngüsü nedir, 1980 sonrası türkiyede gelir dağılımı, toki malatya, fiil çekimleri, şekerin dünyası, buzullaşma, karbonhidratlar, davetli, el atmak, kilogram nedir, nitelikli, gelenek modern, yakın doğu, puan vermek, tübitak, eşitlenmek, örnek staj ödevi, ağırlığını (ortaya) koymak, biyokimya, kahrolmak, celali isyanı, argo kelimeler, sığdırma, kalburüstü, ana motif, ekstrafor, krom kaplam, beyzbol nasıl oynanır, gıda mevzuatı, katgüt, lojik devre, aile adı, boş düşmek, Protestan, hacivat karagöz hayat, sanayi inkilabı, esen, ac sürücü, örtme, sümbüle, hidroloji, jet boyama makinası, devlet türleri, excell, italya, atatürkün cumhuriyetle birlikte getirdiği yenilikler, kimyanın temel yasaları, adlı adıyla, otel fizibilite, tersi, english course, lazerle kesme, dönemeçte, üç şerefeli cami, emme basma tulumbaları, nüans, kayrak, kanıtlamak, lesitin, yay kolu, ineç, tepiş, emir almak, anubis, çokça, çirkeflik, fransız heykel sinekli, itibar yönetimi, şalvar gibi, okuma ile ilgili atasözleri, kastamonu tarihi, almanca teknik sözlük, resmi tatil günleri, istanbul jandarma mehmet fatih,