ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› MERMERLERİN OLUŞUMU
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     6 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 144748 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik MERMERLERİN OLUŞUMU

Mermere esas olan kireçtaşları oluşumu milyonlarca yıl öncesine dayanmakta ve günümüz de bu oluşum devam etmektedir. Jeolojik anlamda mermer olarak tanımlanan ve bölgesel metamorfizma geçirmiş kireçtaşlarının oluşumuna temel olarak tanımlanan ve bölgesel metamorfizma geçirmiş kireçtaşlarının oluşumuna temel olan karbonat birikimleri deniz suyunun derişiminde meydana gelen değişiklikler sonucu su içerisindeki Ca++ ve CO3 iyonlarının CaCO3 kalloidlerini oluşturması ile meydana gelir. Bu kalloidler daha sonra uzun süreç içerisinde abisal derinliklerde çökelir. Deniz suyu içerisinde yer alan Ca++, K+, CO3 … (iyonları) kalloidleri oluşturmak çökelirler.

Ortalama on bir yıllık bir çökelme sonucunda sakin bölgelerde 1mm, sıcak ve aktif denizel ortamlarda 1cm. kalınlığında CaCO3 tabakası oluşur. Deniz suyundaki bu hareket birkaç yüz metre derinlikte gerçekleşir. Ancak okyanus tabanlarında basınç ve ortalama ısısına bağlı olarak bu derinlik 4500-5000 m’ye kadar inebilir. Çökelme alanı ise milyonlarca metre karelik yayılım gösterebilir.

Daha sığ denizlerde ve göllerde organizmalarda kireçtaşı oluşumunda etkin rol oynarlar. Bazı karbonatlı algler ve kavkılı organizmalar ortamın Ph-Eh’na bağlı olarak çözülerek 0.01-0.2 mm boyutuna kadar tekrar CaCO3 kalloidlerini oluşturarak çökelirler. Ayrıca mercanlar, kavkılı yumuşakçalar, kronoidler gibi deniz canlılarının kırıntıları bu sırada Ca++ ve CO3 … iyonlarında etkilenerek CaCO3 ile kaplanabilir. Bunlarla birlikte kıyıdaki fiziksel ve kimyasal olaylar sonucu oolit ve pizolitler de mermer oluşumuna katılabilir.
CaCO3 ‘ lı çamur akıntıları, içerine aldıkları kil ve diğer malzemelerle mermer olarak kullanılan kireçtaşlarının yani mitritik mermerlerin temelini bu sırada oluştururlar. Bu süreç, kimyasal bileşimini Ca(MgCO3)2 olan dolamitlerin ve dolamitik mermerlerin oluşumunu kılan gerekli şartların oluşması ile de sonuçlanabilir. CaCO3 kalloidlerinin çökelmesi fiziksel ve kimyasal oluşum hızına bağlıdır. Magmatik kökenli mermerler genellikle daha sert yapı gösteririler ve ülkemizde son yıllarda kullanılamaya başlanmıştır. Magmatik kökenli mermerler Avrupa ülkeleri ile Rusya’da yaygın olarak kullanılmaktadır.

1. GERÇEK MERMELER:

Metamorfizma sonucu kireçtaşı dolamitik kireçtaşlarının yeniden kristalleşmesiyle oluşmuştur. Büyük oranda kalsiyum karbonattan oluşurlar. Daha düşük oranlarda magnezyum karbonat ve diğer mineralleri içerirler. Gerçek mermerin dünya üzerinde ağırlıklı olarak Alp Kuşağı’ ında bu kuşağın çevresindeki palezoik ve mesozoik oluşumları içerisinde yer almakta kalker ve dolomitik mermerin bulunduğu yerler jeolojik bakımdan değişiklik gösterirler. Kalkbreşler ise tektonik zamanlarda da uygun sadimantolojik artamlarda bulunur. Gerçek mermerlerde kalsit kristalleri görülebilecek büyüklüğe ulaşmıştır. Kristal büyüklükleri metamorfizma koşullarına göre değişiklik gösterilir. Genellikle çok ince mikrokristalin dokulu olanlar birkaç milimetre büyüklüğe erişirler. Kontak metamorfizma ile ikinci kez kristallenme gösteren gerçek mermerler ise 0.5-1.5 cm ‘ye kadar büyüyebilirler. Ağırlıklı olarak renkleri beyazdır. Bunula birlikte yabancı elementlerin etkisi ile değişik renklenmeler gösterirler. Ülkemizde ise Balıkesir, Marmara adası, Bursa Afyon, scehisar, Kütahya, Uşak, Denizli, Muğla, Aydın, Gaziantep ve Hatay yöresi mermerleri bu gruba en iyi örneklerdir.

1.1. KONTAKT BAŞKALAŞIM MERMERLERİ

Kısa aralıklarla karakter değiştirir.

1.2 . DİNAMİK BAŞKALAŞIM MERMERLER

Yönlü kuvvetlerin etkisiyle kayaçlarda kırılmalar olduğu için breşleme vardır. Yayılımları sınırlıdır.

1.2. BÖLGESEL BAŞKALAŞIM MERMERLERİ

Geniş yayılımlı, yekneksel mermerdir. Genellikle mesozoik yaşlı mermerdir ve şistlerle beraber bulunurlar. Bunun yanı sıra; sıfır kristal, 100 mü/ince kristal, -100 mü-2 mm/iri kristal > 2 mm şeklinde sınıflandırılabilir.

Hakiki mermerlerin aranır olmasındaki en büyük faktörlerin homojen bir yapı göstermeleri, fazla sert olmamaları ve bünyelerinde boşluk bulundurmamalarıdır.

2. MİTRİTİK MERMERLER

Çok ince taneli karbonatlardan, karbonat çamurlarından oluşmaktadır. Mitritik kireç taşlarının kökeni, gerçek merlerle gibi denizel ortamları arasında farklılıklar vardır. İnce taneli çoğu kireç taşları çoğunlukla koyu matriks içerirler ve bunlar genellikle tane boyutu 4 mü den daha kalın kristalli olabilirler. Bunun yanında düz, eğri, düzgün olmayan kristal ara yüzeylerine rastlanır. Mitritikler diyajenetik alteras

Güncel Aranan Ödevler

anı nasıl ortaya çıktı, fonoloji, köpük, dolaşık, mikroskobik canlıların, active passive, 2005 taban puanları, adalet stajı, 2.osman, kitap eleştiri, iç donu, derbent, mehmetcik nedir, katran, dalaşma, cihaz, öss soruları matematik, arılar ve bal yapma, ahmet mithat, ısırmak, dürtü, doğru veri yapısı, huğ, yerel saat nedir, marmarada kültür, ehliyet kitabı, izdivaç, sıcak sular, termosifon, oligopol, acımasızca, 3. selimin yaptıgı yenilikler, atatürk inkılapları ve ilkeleri, kuantum formülü, bebeklik dönemi, polyester boyama, endam, einştein, beydeba, antikacı dükkan, rezarvuar, uzun beyaz bulut özet, ergime, kalıp gibi uyumak, faiz, alt etmek, özgürleşme, organlarımızın resimleri, si bemol, ön büro müdürünün, cümle analizi, doğa nedir, mezura, bütün, Pomakça, yardımlaşma masalları, İslâm, asetik, irsî, almanyada çocuk giyimi, rol, işgal altında istanbul, dalgalar, aşık, mantık ve önermeler, sakarya türküsü, spor ürünleri, mahalli idare, kırşehir, silsilename, burs sonuçları, turk denizci, trıgonometrık fonksiyonlar, ibraz, biomass enerji, yukarıdan, hamur boya, şekerpare, kıyas, diş çekimi, rasyo analiz yöntemi, güvencesiz, ıztırar, gerber, en iyi romanlar, sıçan otu, hizmet kalitesi kriterleri, freehand, tanrıça, salon çamı, çanakçı, at donu, vtr, orman ürünleri, cagdaş resim sanatları, avcı hattı, soysal, ikbal, iktisat 1, cı örnekleri, adlandırılma, peşin fikir, alexandre dumas, analizler, ayıplamak, klasik koşullanma deneyleri, sıralı, futur, ağaç işleri, lıseler, sıvıları ölçme, disk atma, disiplin türleri, ingilizce hikaye, günlük hayatta suyun kullanım alanları, iec1107, kashmir, arif polat, basketbol kurallar, fransiz ihtilali, dünya üzerindeki akarsular, puding, makbule atadan, mültipleks, saltanat, bilsay kuruç, adlandırmak, hacıyatmaz, unvan, kristal, kalite çemberi, hidro karbonlar, türkiyenin el sanatları, davranış kavramı uyarıcılar tepkiler, mırıldanma, şeker portakalı özet, maradona, gizlenmiş, matematik sanatı, iyon metre, 1. meşrutiyet dönemi, el sıkmak, olimpiyat projeleri, patriklik, insan ilişkileri, dopdolu, duyu organımız, itilme, mantarların zararları, dalama, ana yön, döşenme, tam yol, tevzi etmek, baldıran, anadolunun türkleşmesi, ismail ünver, müziğin önemi, parçacık, soy gazlar, fırlatış, kimyasal tekstil muayeneleri, parçalanmak, demir oksit, hemodiyaliz, su kaynakları arasındaki ilişki, kütlenin korunum kanunu, Dadacı, aklınca, el yazması, lean management, mündericat, güleç, fiziksel ve kimyasal değişmeler, kimya bitirme tezi, incitme, moral vermek, helyum, cagdas sanat akımlari, küresel ısınmanın nedenleri, yöntemlilik, iyelik eki, şen şatır, tertiplemek, cumhuriyet yenilikleri, dengeleme, endüstri toplumu, yaşarmak, mersin hakkında, alternatif akım jeneratörleri, kabuklanma, sezar, fatura nedir, roma resimleri, kimya simgeleri, akış türleri, adam azmanı, iri iri, mozole,