ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› FERRİC SÜLFAT SÜT DİŞLERİNDE PULPATOMİ AJANI OLARAK KULLANMA
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     6 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 144735 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik FERRİC SÜLFAT SÜT DİŞLERİNDE PULPATOMİ AJANI OLARAK KULLANMA
20 AYLIK KLİNİK GÖZLEM
70 tane 3 – 6 yaş arası çocukların süt azıları çürükle expoze olmuş, semptom vermiyorlar ve kök rezorbsiyonları yok, bu çocukların süt azıları konvansiyonel pulpatomi prosödürleriyle) tedavi ediliyorlar. Ferric sülfatın % 15,5 lik solusyonu (35 dişe 15 saniye uygulanıyor) ve formokrezol solusyonu (Buckley formulü Prosedurüne göre diğer 35 dişe 5 dk uygulanır). Her iki gruptada kanal ağızları ZOE’le kapatılıyor. Daimi restorasyonları paslanmaz çelik kuron’dan yapılıyor. Her 3 ayda klinik ve radyografik olarak kontrol ediliyor. (20 ay boyunca) Bu periyod için klinik başarı oranı % 100 olarak belirlenmiş. Radyografik başarı oranı ise her iki gruptada % 97,2, % 2.8 inde ise köklerinde internal rezorbsiyon görülmüş. Bu sonuçlara dayanarak ferric sülfatı formokre zol’ün yerine pulpatomi ajanı olarak kullanalabiliriz.

6 yaş altı çocuklarda süt azılarında en sık kullanılan yöntem, pulpatomi tedavisidir. Pulpatomi tedavisi; Kalan kök pulpası üzerine bir ilaç sürerek pulpa dokusunun iyileşmesini desteklemek ve dişin normal fizyolojisine devam etmesini sağlamaktır.

Ranly e göre süt azıları üzerindeki pulpatomi tedavisi 3 çizgi üzerinde ilerler. Devitalize etme formokrozol ile ve elektrokotorizasyon ile, konservasyon (koruma) Gluteraldehite yada ferric sülfat ile, Yenileme Kalsiyum hidroksitle. Süt dişlerinde kaplama materyalı olarak kalsiyum hidroksit düşük klinik başarı oranından dolayı pek kullanılmaz.

İdeal pulpa kaplama materyali henüz bulunamamış 1904’te sunumundan beri üzerinde en çok çalışılan materyal formokrezol’dur. Buna ilave olarak bu materyalin diş hekimliğinde kullanılmasının karşısında olanlar da vardır. Son zamanlarda araştırıcılar şayet ferric sülfatı geliştirelebilirse diş hekimliğinde kullanılabilecek önemli bir materyal olacağına dikkat çekmişlerdir. Hala en çok kullanılan pulpatomi ajanı pediatri hekimleri içinde ve standartlar dahilinde karşılaştırılmakta ve bu ajanda formokrezoldur. Henüz pediatri hekim otorlerini ikna etmeye yeterli bir alternatif ilaç bulunamadığı için. Ferric sülfat, pulpa kanalları üzerinde metal-protein çökelimi gerçekleştirerek daha derinlere irritan ajanların ilerlemesini engelleyerek bir bariyer görevi yaptığı ve non-toxic olduğu için pulpatomi ajanı olarak öneriliyor.

İlk çalışmalar %15,5’lik ferric sülfat ile furmokrezolün (standart 5dk) insan süt dişlerinde pulpatomi tedevisinde 20 aylık klinik ve radyografik olarak karşılaştırılması yönünde oldu.

MATERYALLER VE METODLAR
3-6 yaş arası, 24 erkek ve 46 dişi 70 çocuk 2 eşit gruba ayrılır. Bu çocuklar geniş çürük lezyonlarına sahiptirler. Dişlerin seçimindeki kriterler fuks’un önerisine göre
1- Büyük çürük lezyonlarıan sahip ancak restore edilebilir dişler
2- Spantan ağrı olmamalı
3- Köklerin 2/3’ü hala duruyor.
4- Köklerde internal rezorbsiyon ya da diğer rezorbsiyon çeşitleri görülmeyecek
5- Amputasyonlu sahalarda kanama kontrolü kolay olmalı

Güncel Aranan Ödevler

çivi imalatı, uzay geometrisi, tiyatro, afif, din ve vicdan ozgurlugu nedir, havlu atmak, eylemcilik, sosyal ve siyasal haklarımız, canım istanbul, pintilik, basınc, ikdam, vatan borcu, anybody, su ilgili sunum, iki büklüm, avrupa birliğ, cv örnek, filterpres, edinilme, cıvata, mıknatısın özellikleri, fatalite, sofracı, teke tek, kimya olmak, depolamak, ahmed paşa, motifler, hırpalama, erozyon etkileri, eti logosu, 4. sınıf zümre, viskoz akışkan, geleğen, muhteşem dörtlü, biyoloji deneyleri, story, cumhuriyet öncesi yönetim, birleşmiş milletlerin görevleri, estirilme, hayvan barinaklarinin sorunlari, komedinin özellikleri, seyyid nesimi, egik atış, havâs, Küçük Asya, arabalı, volkanizmalar, ambalaj sanayi, betimleme nedir, matematik, hayvanlarda üreme, yönetim labiren, superlatives, metin toker, zeminli, atatürk ile ilgili şarkı sözleri, ed ryan kımdır, biyel, bütün bütün, türk istiklal mücadele koşulları, izci, vade sonu, eski uygarlıklar, psikolojide kullanılan araştırma teknikleri, açıortay soruları, haldun taner berlin mektupları, sekiz, pazar ola!, oks hazırlık, gayur, kıyafet, hayvanlarla iletişim kurma, basketball, ekmek küfü, kok, ortak kat, alışılmış, japonya matematik konum, ızgaralı, matematiksel modelleme, sıvamak, çocuk hakları bildirgesi, erezyon ve korunma yolları, kamu zararı, eski kıyafetler, akortlama, dilsiz, meteryal, saat ve takvim nedir, mal sigortaların sınıflandırılması, lirik, penye, atmosferin yapısı, bilirkişi, mangan, çağımızın buluşları, büyüme nedir, aşı nedir, ayna yap, kimyasal atıklar, 10. sınıf çocuk ruh sağlığı, yıldız ucgen motorlar, kanlılık, edebiyat soruları, dil ile ilgili atasözleri, butik, latince, el katmak, emzirme, gözcü, küçük erkekler, inak, cagdas, gübre, sindirilme, edat nedir, çocuk şarkıları, tennure, dünyanın sonu, bakteri, dıramatik şiir, atatürk geometri, ateş bacaları, prehistorya, diş özü, optimal üretim sistemi, Kıbrıslı, memelilerde eklem yapısı, büyüme ve kalkınma, 2005 oks, corel draw, düse, eksik olma, sıra malı, çok hücreli, yogi, zebanî, pazar, afrika kıtası, bağıntı fonksiyon, barometre yapımı, münazara, çocuklarda iç disiplin, 3 boyutlu resimde ışık ve gölge, devralma, sedefçi, dış ticaret ve ihracat, özel güvenlik sınav sonuçları, mağazacılık, beydabanin hayati, walkabout, terörizm nedir, elektrik proje staj, kartlık, 2. yeni, kromlama, örneğin, bpsk, sert ünsüz, dezenfeksiyon, sessizleşme, eski ölçme aletleri, spor, yerindelik, bilgisayar ders notları, turna kırı, belcıka devletı, 29 ekim yazısı, ağırlık ölçüsü, aydaki yer çekimi, karmaç, araz, güney amerika, kumeler, arıtmak, ipek yolundaki türkler, hoca dehani gazeller, kanuni, halk hikayesi nedir, atatürk ün müzikle ilgili sözleri, ara tümce, tas kure, avrupa hun devleti, anadoluda egemenlik mücadelesi, imha ateşi, şort, aşırma, imbisat, siddhartha, ferrari, 1487 tarihi olaylar, elektrik akımı nedir, ac ölçü aletleri çalışma ilkeleri, açıklayıcı, kongre türleri, oylanmak, özlemek,