ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› ERKEKLERDE EN SIK GÖRÜLEN KANSER TÜRLERİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     3 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 144336 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik ERKEKLERDE EN SIK GÖRÜLEN KANSER TÜRLERİ

Türkiye’de erkeklerde en sık görülen kanser türleri

1- Akciğer kanseri %25,72
2- Mide %8,29
3- Mesane %6,61
4- Larenks (Gırtlak) %6,05
5- Deri %4,89

ERKEK ve KANSER

- Erkeklerde kansere yakalanmanın en önemli 2 risk faktörü sigara içimi ve yaşın 40 ve daha yukarı olmasıdır.

- Kanser belirtilerinden özellikle erkekler için vücudun herhangi bir yerinde şişlik, yutma güçlüğü, ses kısıklığı, olağan dışı kanama, sürekli öksürük, idrar, dışkılama alışkanlıklarında değişiklik vb.

Kendisinde bu tür değişiklikler fark edilirse hemen doktora başvurmalıdır. Bazı belirtiler günlük yaşamımızı olumsuz etkileyip kendini gösterirken bazı belirtiler (örn. Testiste şişlik) yapılacak düzenli ve planlı muayenelerle hissedilir.

Erken tanı ve kaliteli bir tedavi kanser hastalarının yaşama şansını artıracak ve sağlıklı yaşam kalitesi oluşturacaktır.

AKCİĞER KANSERİ

- Erkeklerde kanser ölümünün en sık ve yaygın nedenidir.
- Akciğer kanserinden ölen 10 erkekten 9’u sigara içmektedir.
- Çevresel zararlı etmenler, hava kirliliği ve sigara akciğerin en kötü dostlarıdır.Eğer!!!
- Geçmeyen balgam, öksürük
- Öksürükle birlikte kan gelmesi
- Sürekli göğüs ağrısı gibi şikayetleriniz varsa hemen bir doktora başvurulmalıdır. Bunlar Akciğer kanserinin belirtisi olabilir. Erken tanı ve tedavi hayatınızı kurtarır ve sağlıklı yaşama şansınızı arttırır.

MİDE KANSERİ

- Erkeklerde kadınlara oranla 2 kat fazla görülmektedir.
- Genellikle tedaviye yanıt vermez ve kötü huylu yayılan tiptedir.
- Çevresel faktörler, stres ve diyet kanser oluşumunu etkileyen etmenler arasındadır.
- 50 – 70 yaş arası kişilerde, kan grubu A olanlarda ve acılı, ekşili yiyenlerde çok sık görülür.
- Sinsi başlar ve belirtiler hastalığın geç evresinde verir.
- Kilo kaybı, karın ağrısı, yorgunluk, halsizlik, hazımsızlık, iştahsızlık ve kanama belirtileridir.
- Genellikle cerrahi tedavi ile tümörlü bölge çıkartılır.
- Eğer mide ile problemler yaşanıyorsa basite alıp kocakarı ilaçları ile tedavi etmeye çalışılmamalı, hemen doktora başvurulmalıdır. Bu bir mide SA belirtisi olabilir. Erken tanı ve en etkili tedavi sağlığa kavuşturur.

PROSTAT KANSERİ

Prostat idrar torbasın altında rektumun önünde normali ceviz büyüklüğünde cinsel ilişki sırasında oluşan sıvının ve enzimlerin oluşup penise taşınmasını sağlar.

- 50 yaş üstü erkeklerde daha sık görülür.
- Ailede prostat SA olması, yaşın 65 ve daha yukarı olması, yağdan zengin beslenenlerde ve iş alanında kadmiumla çalışanlarda görülme sıklığı fazladır.
- Ağrılı sancılı idrar yapmak ve idrardan kan gelmesi belirtileridir.
- Korunma; egzersiz ve düşük yağlı besinlerle beslenme ile olur.


LARENKS KANSERİ

- 40 yaş üstü erkeklerde tütün kullananlarda ve fazla alkol kullananlarda görülür.
- Çiğneme ve yutma güçlüğü, konuşma bozukluğu, ses kısıklığı, ağrı ve boğazda kitle hissi belirtiler arasındadır.
- Ağız hijyeni çok önemlidir.
- Erken tanı belirtilere yönelik hemen doktora başvurulması tedavide çabukluğu sağlar. Larenks SA’da tedavi de cerrahi olarak Larenkjektomi Larenksin alınması ile geçici yada kalıcı ses kısıklığı oluşturabilir. Ama genel olarak ön tanı ile tedaviye yanıt veren bir kanser türüdür.

TESTİS KANSERİ

- 15-40 yaş erkeklerde, inmemiş testis hikayesi olanlarda ve ailede testis GA hikayesi olanlarda görülme olasılığı yüksektir.
- Testisin birinde ağrısız büyüme ve kitle belirtisidir. Karnın alt kısmında çekilme hissinden, skrotumda ağırlık hissinden şikayetçidirler. Bu belirtiler kendi kendine testis muayenesi yapmakla ortaya çıkartılır. Banyodan sonra lastik kıvamında olan testisleri normal ısıda olan avuç içine alıp herhangi bir sertlik ve kitle olup olmadığı yönde incelenmesi gerekir.
- Tedavi: SA’nın evresine genel duruma göre planlanır.

MESANE KANSERİ

- Erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha fazla görülür.
- Endüstriyel maddelerle sürekli temas halinde olan kuru temizleyici, berber ve basımevi işçisinde sigara kullananlarda, sürekli enfeksiyon geçirenlerde aşırı ağrı kesici kullananlarda görülür.
- En belirgin özelliği idrardan kan gelmesidir.
- İdrara sık çıkma ve ani idrar yapma hissi görülür. Cerrahi ve kemoterapi şeklinde tedavi edilir.
Günlük yaşamımızda normal dışı değişiklik ve belirtiler saptanırsa doktora başvurulmalıdır. Kanser ve bütün hastalıklarda erken tanı hayat kurtarır ve sağlık prevalansını artırır.

Güncel Aranan Ödevler

akımsız kaplamalar, org, istanbulun tarihi yerleri, atatürkün çocukluk anıları, barış ve savaş, Arabî, Babî, yarınki, 2. dönem türk edebiyatı, toplam kalitede algılanan değer, 1.murat, sahnenin dışındakiler, haçlı seferleri, ince ses, ilbay, gauss, bahçıvan, kemiklerin şekil değişmesi, iffetsizlik, noksansız, temcit, meyve bahçesi, temas, multipl skleros hastalığı, savunma, asılış, aşık veyselin hayatı, tayin etmek, geometrik diziler, besinlerin, aşık veysel hayatı, sivrisinek, endüstriyel kalıpçılık, ingilizce fiiller, iktisat 1, havlamak, insaat staj dosyasi, havaya, şimal, iş makineleri onarımı, italyanca, iyelik, cumhuriyet bayramı, ağlayış, milli mücadele yılları, kuytuluk, akıl hocası, ilkel çağlarda haberleşme, mudil, loğusa otu, doymuş yağlar, küçük, ödev resimleri, gençlik organizasyonlar, anket çeşitleri, coçuk kalbi, sanatsal akımlar, ilk para, yanaşık düzen, anakart resimleri, insan ve hayvanların benzer yanları, senarist, kentlerin, artırılma, fotoğraf makinaları, sayıca, türk edebiyat sanatının tanımı, xml dili, pompalı, diploma ceviri, hz.ömer, nadiren, ali avni çelebi, tersi, rönesans sanatı, el erimi, beton boru, fena bulmak, buğday, açık sözlü, eski zamanda ölçüm araçları, garplı, gerici, ön yaylak, güvenlik ve çevre, plakalar, 1.meşrutiyet dönemi, mersin üniversitesi, kaleci, kala kala, dünyanın uydusu ay, ağzı sıkı, sindirimsistemi, 1947 paris antlaşması, azaltma, romeo julıet, nesli tukenmis bitkiler, oss sonuclari, natüralizm, açkı, çağdaş dünya edebiyatı, uzman jandarma, bruner, korona iletkeni, küme soruları, hücrenin temel kısımları, doğurtma, metabolik su, göz kapağı, ospf, network staj, tıkız, içme sütü, netice, nesli tükenen hayvanlar, dış göçler, farz, matkaplama ve frezeleme, emay, acıca, osmanlı hükümdarları, göğüs sesi, ibret, teşne, 2.sınıf test sorular, adnan a.ş., döteryum, muhasip, oluşma, gümül, anot, türkiye ekonomisi, kirchof kanunu, sergileniş, çoğu kez, bütçe rehberi, nabız almak, doğalgaz yalıtım, pnömatik devreler, küçük kadın, mimar sinanın hayatı ve eserleri, özel tristörler, milli değerlerimiz, paralel ve seri devreler, psikiyatr, ileri arıtım membran, rotil, getirilme, tarımsal, evsel atık, moliere cimri, ışıtım, demokratik yonetim anlayisi, tanker, zıt kaslar, fermentasyon, art cam pro, dipli, izhar, infrared, peşin yargı, dolmak, dizginleme, işletme bölümü stajı, galat, doping, birey toplum ve çevre, fuel oil, süper çarpan, uydu, yer domuzu, beşleme, trafolar, bethoven, envanter, rekreasyon ve beden egitimi, hekimlik, erken çocuk eğitimi, kimya projeleri, 10. sınıf ders konuları, elektrik alan, gömlek, Küçükayı, oftalmoloji, simültane, fen ve teknoloji grubu, fındıkçı, hemşire, ölçme deneyi, elektromagnetik spektrum, akraba ile ilgili, civa buharlı lamba, batı etkisindeki türk edebiyatı, Kuzey Kutbu, atfetme, cumhuriyet nasıl kuruldu, iyi gün, haram etmek, ünlü ressamların adları,