ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› SİVİL SAVUNMANIN TANIMI VE ÖNEMİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     3 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 143327 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik SİVİL SAVUNMANIN TANIMI VE ÖNEMİ

Düşman taarruzlarına, tabii afetlere ve büyük yangınlara karşı, halkın can ve mal kaybının asgari hadde indirilmesi; hayati öneme haiz her türlü kamu, özel teşebbüslerin korunması, faaliyetlerinin idamesi için acil onarım ve ıslahı, savunma gayretlerinin sivil halk tarafından azami şekilde desteklenmesi ve cephe gerisi maneviyatın muhafazası için her türlü silahsız, koruyucu ve kurtarıcı tedbirlerin alınması ve faaliyetlerin yapılmasını sağlamaktır.

Birinci ve İkinci Dünya savaşlarında cephede olduğu kadar cephe gerisindeki sivil halkın zayiatının fazla olduğu gözlemlenmiştir. Gelişen teknoloji ve dünyanın jeolojik yapısına bakılarak savaşlar ve doğal afetler karşısında halkın can ve mal emniyetinin sağlanması konusunda tedbir almaya gidilmiş ve bu kavrama Sivil Savunma adı verilmiştir.

Mükellefiyet
17 yaşını doldurduğu yılın ocak ayının birinci günü ile 60 yaşını doldurduğu yılın Ocak ayının birinci günü arasında doğmuş bütün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan Türk vatandaşı erkekler ve 20 yaşını doldurduğu yılın Ocak ayının birinci günü ile 50 yaşını doldurduğu yılın Ocak ayının birinci günü arasında doğan bütün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içinde yaşayan Türk vatandaşı kadınlar Yasa gereği Sivil Savunma Mükellefiyetindedir.


MÜKELLEFİYETTEN MUAF TUTULANLAR
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığında veya Emniyet Kuvvetlerinde hizmet etmekte olanlar.
• Bakanlar Kurulunun tasvibi ile esas görevlerinde zaruret görülen servis personeli.
• Sıhhi sebeplerden dolayı çalışamayacağı Sağlık Kurulunca tasdik edilen şahıslar.
• Bakıma muhtaç hastası, güçsüzü veya 14 ve daha aşağı yaşta çocuğu olan ve bu hususta belge ibraz eden kadınlar.
• Yasa dokunulmazlığı olan kişiler.

SİVİL SAVUNMA MÜKELLEFİYETİNDE GÖREVLENDİRME
Güvenlik Kuvvetleri Komutanlığınca serbest bırakılan personelin listesi her yıl Ocak ayı başında Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığına gönderilmektedir. Sivil Savunma Bölge Müdürlükleri listedeki personelin Bölge Müdürlük hudutlarına göre tanzimini yaptıktan sonra çağrı pusulalarını göndermek suretiyle personelin kayıtlarının yapılması ve kayıtların tamamlanmasını müteakip Sivil Savunma Halk Örgütü kadrolarında görevlendirilmeleri sağlanmaktadır.

SİVİL SAVUNMA MÜKELLEFİYETİNİN SONA ERMESİ (EMEKLİLİK)

Sivil Savunma Mükellefiyetindeki personel 60 yaşını doldurduğu Ocak ayının birinci günü Sivil savunma Mükellefiyet süresini tamamlamış olur. Personele Sivil Savunma Teşkilat Başkanlığında yapmış olduğu hizmetlerinden dolayı, görevli bulunduğu Sivil Savunma Bölge Müdürlüğü tarafından Hizmet Belgesi Ödül Töreni düzenlenerek Hizmet Belgesi takdim edilmek suretiyle Sivil Savunmadaki görevini tamamlamış olur.Sivil Savunma Mükellefiyeti
] 17 - 60 yaş arası erkekler
] 20 - 50 yaş arası kadınlar
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti vatandaşları, yasa gereği Sivil Savunma hizmetinde görev yapmak zorundadır.
Esas hizmetteki personel kural ve tüzüklere göre eğitilirler.Sivil Hizmet Mükellefiyetinden Muaf Tutulacaklar
] Güvenlik Kuvvetleri ve Emniyet Mensupları
] Sağlık Kurulu Raporu Olanlar
] Hastası ve 14 Yaş Altı Çocuğu Olanlar
] Servis Personeli
] Yasalarca Muaf Olanlar


Güncel Aranan Ödevler

paslanma nedir, ticaret nedir, üzgün, grafik, kabin, einstein metodolojisi, afrika tarihi, süne, reçel, buzluk, atmosfer basınç değeri, 18.yy gerileme dönemi, kin, geometri-kare, irak, istanbul tarihi ingilizce, muhavere, kucakta, işletmecilik tarihi, kibarlık, alüminyumun kullanım alanları, gayesiz, devrimler, daraltıcı, cari giderler, Uygurca, torna makinası, döl, f&b, ak şemsettin hayatı, osmanlı sosyal, pazarlıklı, alternatif akım kaynakları, kürt sorunu, tevdiat, garip akımı, şiir çeşitleri, step motor sürücüleri, kagıt üretim, sağu, egzama, 2001 kriz, seminer çalışması, amortisman, razmol, tekçi, matematik, aile sevgisi resimleri, yarı sanayileşme, atatürk resmi, bilinçaltının, cukur ayna, teknolojinin yararları, jübile, kara, gümbürtü, milli mücadele dönemi türk dış politikası, bilim ve teknoloji, ödüllendirme sistemleri, kurtuluş savaşında türk kadını, 34 av 00 74, nesimi, su projesi, simle present tense, taşlaşma, paftalı, süt çocuğu, avagadro, dış ticaret maliyet hesapları, rutubet, kararlılık, çiçegin görevi, gençlik kampları, köycülük, örüntü örnekleri, satış gücü, milletvekili, okuma raporu, elektronik projeler, andırmak, ulusal, sosyalist ekonomi, fatih sultan mehmetin istanbulun fethi, parankima, el sözlüğü, öss fizik soruları, besin çeşitliliği, sargı, yönelim, kızılay yardımları, besinleri mikroskobik, matematik yazılısı, insafsızlık, zaman ölçme, işi gücü bırakmak, petrol rafinerileri, öss soruları matematik, sistemik, aa, aile meclisi, yemyeşil, ales, bağlaç, düzüm düzüm, tiyatro metinleri, müşteri görüşmeleri, 7. sınıf sınav soruları, istiklal marşının, koniler, Panturanizm, aöf geçmiş yıl soruları, oks mol kavramı, direk gibi, yanma nedir, 29 harf, ödevler nasıl olmalı, equations, yanma nedir, ezgi, ödüllendirme, sımple past tense, tapa, Afrikalı, takla, fakir basy, döküm staj defteri, profili, ağır betonlar, rüya gibi, öpmek, inşaat tünel kalıp, uzay mekikleri, aziziye, origami, 17. yy. osmanlı devleti, sevim ak, 422, sosyal hukuk devleti nedir, gezi yazıları, ömür adam, rağm, geçeli, hayvan hastalıkları, hoşlanmak, türk sanat müziğinin çalgıları, narkotik, kaşan, kuruluşlar, 16 türk devleti, demokrasinin gelişiminde olaylar ve kişiler, sorumsuzca, iç gelişim, müsavat, anayasa nedır, ikinci elde aşk, yastıklama, vektörler, aksungur, bilişim teknolojisi, örgütsel değişim, apaş, divan-ı lügatı türk, gazete, banka sınavı, para basma, 10. sınıf edebiyat türkler, melodrama, müfsit, iç denge, getirilme, çocuk oyunları, ovalarımız, yuva yapmak, başkentler, işletmede yönetsel kaynaklar, the elephant man, serinletme, kartograf, ağlayıcı, insan ve canlı, döşeme, istanbul ile ilgili şiirler, dekorasyon nedir, elektron ışın kaynagı, orhan kemal suçlu, ticari muhasebe, bara makinası, türkiyenin limanları, golden bird, silici, devoniyen, vadideki zambak, davul, 0384, sayıların önemi, faaliyete dayalı maliyetleme, mavi gözyaşı, basketbol ölçüleri, 28,