ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› PERİYODİK TABLO VE PERİYODİK CETVELİN ÖZELLİKERİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     5 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 143321 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik PERİYODİK TABLO VE PERİYODİK CETVELİN ÖZELLİKERİ

1A Peryodik Tablo 8A
1.P H
2A 3A 4A 5A 6A 7A He

2.P Li
Be
B
C
N
O
F
Ne

3.P Na
Mg
3B 4B 5B 6B 7B 8B 8B 8B 1B 2B Al
Si
P
S
Cl
Ar

4.P K
Ca
Sc
Ti
V
Cr
Mn
Fe
Co
Ni
Cu
Zn
Ga
Ge
As
Se
Br
Kr

5.P Rb
Sr
Y
Zr
Nb
Mo
Tc
Ru
Rh
Pd
Ag
Cd
In
Sn
Sb
Te
I
Xe

6.P Cs
Ba
*
Hf
Ta
W
Re
Os
Ir
Pt
Au
Hg
Tl
Pb
Bi
Po
At
Rn

7.P Fr
Ra
**
Rf
Ha
Unh
Uns


*Lantanitler La
Ce
Pr
Nd
Pm
Sm
Eu
Gd
Tb
Dy
Ho
Er
Tm
Yb
Lu

**Aktinitler Ac
Th
Pa
U
Np
Pu
Am
Cm
Bk
Cf
Es
Fm
Md
No
Lr


1. Periyodik cetvelde düşey sütunlara grup yatay sıralara da periyot denir. 8 tane A (baş grup) 8 tanede B olmak üzere 16 grup vardır.
2. Bir elementin bulunduğu baş grup numarası onun değerlik elektron sayısına eşittir. Örneğin element 7A grubundaysa değerlik elektronu 7, 3A grubundaysa değerlik elektronu 3 dür.
3. Aynı gruptaki elementlerin değerlik elektronları aynı olduğundan kimyasal özellikleri de aynıdır.
4. Periyodik cetveldeki gruplar şöyle adlandırılır.

Grup Adı

1A Alkali metaller
2A Toprak alkali metaller
3A Toprak metalleri
4A Karbon grubu
5A Azot grubu
6A Oksijen grubu
7A Halojenler
8A Soygazlar(asal gazlar)


5. Her periyot bir alkali metalle başlar ve bir soygaz ile biter.
6. Hidrojen alkali metal olmadığından 1.periyot alkali metalle başlamaz.
7. Periyotlarda soldan sağa doğru gidildikçe asitlik özelliği artar, bazlık ve elektrik iletkenliği azalır.
8. Soldan sağa doğru atom çapı azalırken yukarıdan aşağıya doğru atom çapı artar.
9. Soldan sağa doğru iyonlaşma enerjisi artarken yukarıdan aşağıya doğru iyonlaşma enerjisi azalır.
10. Soldan sağa doğru çap azaldığı için elementlerin elektron ilgisi (elektronegatiflik) artar, yukarıdan aşağıya doğru azalır.
11. Yukarıdan aşağıya doğru metalik özellik artar, soldan sağa doğru azalır.

BAZI GRUPLARIN ÖZELLİKLERİ

1A GRUBU (ALKALİ METALLER) (Li, Na, K, Rb,Cs,Fr)

1. Değerlik elektron sayıları bir olduğu için bu elektronunu kolaylıkla vererek bileşiklerinde sadece +1 değerlik alırlar. İyi indirgendirler.

2. Çok aktif oldukları için tabiatta bileşikleri halinde bulunurlar. Tuzlarının elektroliziyle saf halde elde edilebilirler.

3. Su ve hava oksijeniyle tepkimeye girdiklerinden laboratuvarda eter yada gaz yağında saklanırlar.

4. Alevi karakteristik renklere boyarlar.( Na sarıya, Li kırmızıya )
5. Yumuşak ve parlaktırlar. Erime noktaları ve yoğunlukları küçüktür. Grupta yukarıdan aşağıya inildikçe yoğunlukları büyür, erime noktaları küçülür.

7A GRUBU ( HALOJENLER ) (F,Cl,Br,I,At)

1. Değerlik elektron sayıları 7 olduğu için bileşiklerinde +7 ile -1 arasında çeşitli değerlikler alabilirler. Özellikle -1 değerlik alırlar.
2. Hidrojenli bileşikleri asit özelliği gösterir.(HCl,HI,HF....). Grupta yukarıdan aşağıya inildikçe asitlik özelliği artar.
3. Atom numaraları soygazlardan bir eksiktir.
4. Grupta yukarıdan aşağıya inildikçe atom no ve atom yarıçapı artar, elektron alma özelliği (elektron ilgisi) azalır.
5. P.cetvelde elektron alma ilgisi en fazla olan (elektronegatifliği en fazla) element flor olduğundan flor en iyi yükseltgendir.
6. 2 atomlu moleküller halinde bulunurlar. Oda şartlarında F2, Cl2 gaz , Br2 sıvı I2 ve At2 katıdır.
ÖSYM sınavında 1A , 7A ve 8A grubunun özellikleri sorulmaktadır.

8A GRUBU (SOYGAZLAR) (He, Ne, Ar, Kr, Xe Rn)

Bu gruba ait olan elementler kararlı olup kimyasal tepkimeye girmezler.

ELEMENTLERİN PERİYODİK CETVELDEKİ YERİ

Yeri belirlenecek elementin elektron dağılımı yapılır. Değerlik elektron sayısı grubunu, en yüksek enerji düzeyi de periyodunu gösterir. Son orbital S yada P ile bitiyorsa A, d ile bitiyorsa B grubu elementidir.

Örnek :
Atom numarası 15 olan elementin periyodik cetveldeki yeri neresidir ?

2+3=5 5A
15X= 1s2 2s2 2p6 3s2 3p3
3. periyot

Örnek :

19X, 13Y, 23Z elementlerinin periyodik cetveldeki yerlerini belirleyiniz ?

19X : 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s1 : 4.periyot 1A grubu


13Y: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p1 : 3.periyot 3A grubu

23Z: 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d3 : 4.periyot B grubu


BAZI ÖZELLİKLERİN PERİYODİK CETVELDEKİ DEĞİŞİMİ

1. ATOM NUMARASI

Periyotlarda soldan sağa, gruplarda yukarıdan aşağıya inildikçe atom numarası artar.

2. A

Güncel Aranan Ödevler

çivi imalatı, uzay geometrisi, tiyatro, afif, din ve vicdan ozgurlugu nedir, havlu atmak, eylemcilik, sosyal ve siyasal haklarımız, canım istanbul, pintilik, basınc, ikdam, vatan borcu, anybody, su ilgili sunum, iki büklüm, avrupa birliğ, cv örnek, filterpres, edinilme, cıvata, mıknatısın özellikleri, fatalite, sofracı, teke tek, kimya olmak, depolamak, ahmed paşa, motifler, hırpalama, erozyon etkileri, eti logosu, 4. sınıf zümre, viskoz akışkan, geleğen, muhteşem dörtlü, biyoloji deneyleri, story, cumhuriyet öncesi yönetim, birleşmiş milletlerin görevleri, estirilme, hayvan barinaklarinin sorunlari, komedinin özellikleri, seyyid nesimi, egik atış, havâs, Küçük Asya, arabalı, volkanizmalar, ambalaj sanayi, betimleme nedir, matematik, hayvanlarda üreme, yönetim labiren, superlatives, metin toker, zeminli, atatürk ile ilgili şarkı sözleri, ed ryan kımdır, biyel, bütün bütün, türk istiklal mücadele koşulları, izci, vade sonu, eski uygarlıklar, psikolojide kullanılan araştırma teknikleri, açıortay soruları, haldun taner berlin mektupları, sekiz, pazar ola!, oks hazırlık, gayur, kıyafet, hayvanlarla iletişim kurma, basketball, ekmek küfü, kok, ortak kat, alışılmış, japonya matematik konum, ızgaralı, matematiksel modelleme, sıvamak, çocuk hakları bildirgesi, erezyon ve korunma yolları, kamu zararı, eski kıyafetler, akortlama, dilsiz, meteryal, saat ve takvim nedir, mal sigortaların sınıflandırılması, lirik, penye, atmosferin yapısı, bilirkişi, mangan, çağımızın buluşları, büyüme nedir, aşı nedir, ayna yap, kimyasal atıklar, 10. sınıf çocuk ruh sağlığı, yıldız ucgen motorlar, kanlılık, edebiyat soruları, dil ile ilgili atasözleri, butik, latince, el katmak, emzirme, gözcü, küçük erkekler, inak, cagdas, gübre, sindirilme, edat nedir, çocuk şarkıları, tennure, dünyanın sonu, bakteri, dıramatik şiir, atatürk geometri, ateş bacaları, prehistorya, diş özü, optimal üretim sistemi, Kıbrıslı, memelilerde eklem yapısı, büyüme ve kalkınma, 2005 oks, corel draw, düse, eksik olma, sıra malı, çok hücreli, yogi, zebanî, pazar, afrika kıtası, bağıntı fonksiyon, barometre yapımı, münazara, çocuklarda iç disiplin, 3 boyutlu resimde ışık ve gölge, devralma, sedefçi, dış ticaret ve ihracat, özel güvenlik sınav sonuçları, mağazacılık, beydabanin hayati, walkabout, terörizm nedir, elektrik proje staj, kartlık, 2. yeni, kromlama, örneğin, bpsk, sert ünsüz, dezenfeksiyon, sessizleşme, eski ölçme aletleri, spor, yerindelik, bilgisayar ders notları, turna kırı, belcıka devletı, 29 ekim yazısı, ağırlık ölçüsü, aydaki yer çekimi, karmaç, araz, güney amerika, kumeler, arıtmak, ipek yolundaki türkler, hoca dehani gazeller, kanuni, halk hikayesi nedir, atatürk ün müzikle ilgili sözleri, ara tümce, tas kure, avrupa hun devleti, anadoluda egemenlik mücadelesi, imha ateşi, şort, aşırma, imbisat, siddhartha, ferrari, 1487 tarihi olaylar, elektrik akımı nedir, ac ölçü aletleri çalışma ilkeleri, açıklayıcı, kongre türleri, oylanmak, özlemek,