ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› KALP, BÜYÜK KAN DOLAŞIMI, KÜÇÜK KAN DOLAŞIMI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     5 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 142831 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Ünitenin Adı: Dolaşım Sistemi
Konunun Örüntüsü: Kalp, Büyük Kan Dolaşımı, Küçük Kan Dolaşımı
Süre: 2 x 40 dk.
Hedef ve Davranışlar
Hedef 1: Kan dolaşımı ile ilgili belli başlı kavramların anlam bilgisi
Davranışlar
1. “Kan, kan dolaşımı” kavramlarının ne anlama geldiğini söyleme/yazma (Seçip işaretleme)
Hedef 2: Kan dolaşımı ile ilgili belli başlı sınıflamalar bilgisi
Davranışlar
1. Kanı, temiz ve kirli kan olarak sınıflayıp söyleme / yazma
2. Kan dolaşımını büyük ve küçük kan dolaşımı olarak sınıflayıp söyleme / yazma
Hedef 3: Kan dolaşımı ile ilgili ilkeler bilgisi
Davranışlar
1. Küçük kan dolaşımında kalpten çıkan kirli kanın akciğerlerde temizleneceğini söyleme / yazma
2. Büyük kan dolaşımında kalpten çıkan temiz kanın vücuttaki kılcal damarlarda kirleneceğini söyleme / yazma
Hedef 4: Kan dolamışı ile ilgili belli başlı ilkeleri açıklayabilme
Davranışlar
1. Kan dolaşımı maketi üzerinde küçük kan dolaşımının nasıl gerçekleştiğini açıklayarak söyleme.
2. Kan dolaşımı maketi üzerinde büyük kan dolamışımın nasıl gerçekleştiğini açıklayarak söyleme.
Hedef 5: Kan dolaşımı ile ilgili belli başlı ilkeleri istenilen anlatım biçimine çevirebilme
Davranışlar
1. Küçük kan dolaşımını şekille çizip gösterme
2. Büyük kan dolamışını şekille çizip gösterme
Öğretim Öğrenme Süreci
Öncelikle konunun daha iyi anlaşılabilmesi için canlı kalbi keserek kalbin, kulakçıklarını, karıncıklarını, kapaklarını, damarlarını gösterdik.
KALP
Sivri ucu kütleşmiş ters bir koniye benzer. Bu koni göğüs boşluğunda akciğerlerin arasına yerleşmiştir. Koninin tabanı üst, arkada, sağa dönüktür. Tepesi ise alt önde solda meme başının biraz dışında beşinci kaburgalar arasındadır. Rengi kırmızımtıraktır. Büyüklüğü yaşa ve cinse göre değişir. Normal bir insanda kendi yumruğu büyüklüğündedir. Uzunluğu 10 cm, genişliği yaklaşık olarak 7-8 cm kadardır. Engin bir insanda ağırlığı 200-300 g kadardır.
Dış görünüşü 5 kısımda incelenir:
1- Tabanı (Basis kordir). 2- Tepesi (Apex kordir). 3- Sterno – kotsal yüz. 4- Diyaframatik Yüz. 5- Kenarları (Sol kenarı, sağa kenarından daha kalın)
Yüreğin İç Yapısı: İnsanda yürek 4 gözlüdür. Üstteki gözlere kulakçık(atrium), alttaki gözlere karıncık (ventriculus) adı verilir. İki kulakçığın, aynı şekilde iki karıncığın birbirleriyle ilişkisi yoktur. Kulakçıklara kanı getiren, karıncıklara kanı götüren damarlar girer. Yüreğin sağ gözlerinde daima kirli, sol gözlerinde daima temiz kan bulunur. Yürek dıştan içe 3 tabakadan oluşur. Bunlardan yüreği kese şeklinde sanan fibnöseröz yapıda olan en dış zara perikand ismi verilir. Yürek bu zar vasıtasıyla göğüs boşluğundaki organlarla ilişki kurar. Perikand iki katlı gömlektir. İki zar arasında yüreğin kayganlığını sağlayan bir sıvı bulunur. Yüreğin ikinci tabakasına myokar (kas tabakası) denir. Myokardı teşkil eden kaslar yapıları bakımından çizgili kaslara, görevleri bakımından düz kaslara benzer. Myokard kulakçıklarda ince, karıncıklarda kalındır. Bunun nedeni, temiz kanın

Güncel Aranan Ödevler

ulusal ve uluslar arası kuruluşlar, kaloma, ulaştırmas, suriye yemekleri, karboksil, sigar, petrol rafinasyonu, alışveriş sepeti, mufla, duvar deseni, fobi çeşitleri, stratejik işbirliği, şehirler, akımölçer, serbestlik, hortlak, nominatif, dişi kurdun, fiziksel olaylar ve insanlar, müşahit, cenaze töreni, sanı, koni açılımı ve çizimi, köy oyunu, inatlaşma, acayip, eskrim, hesaplaşma, ıpk, edebiyatta gerçeklik, ingilizce test, katlanış, embriyo nedir, dolaşmak, maarifi umumiye nizamnamesi, almanyanın moda tarihi, teleferik, müşavir, alman çocuk, mesnetli, üçgenlerde benzerlik soruları, sanatın tarihi, ittihak ve terakki cemiyeti, bu dünya bize, göz sağlığı, azerbaycanın haritası, alt, türkiyenin yeraltı zenginlikleri, avutucu, gözle görülmeyen ışınlar, 9. sınıf çalışma programı, götürücü, sorun, zaman planlama, çımbar, yardım şiirleri, atatürk sosyal bilimler gelişim, kostik korozyon, insan olma, balcı, boy otu, demiryolu çocukları, dikenli salyangoz, elips incelenmesi, kadın tarihi, ventilatör, ratıp, bir ara, sıra dayağı, bileşik dayanım, nevbet, makro ekonomi, dinamometrenin yapılışı, merceklerde görüntü oluşumu, kurumsal kültür, hangar, ikincilik, dilekce, hz muhammed hayatı, fanta, hadisene, 100 yıl tarihi yapılışı, mobilya işlem akış şeması, elektrolüminesans, oraya, devamsız, orya, örgütlenme, çin mitolojisi, hikaye incelemesi, kamış kulak, cicim ayı, destanlar la ilgili şiirler, pipi, tahta kurdu, faranjit tedavisi, donatı, elktrik üretme, asit yağmuru, eziyetsiz, modifikasyon, tarafik, doğal afetlerin zararları, kare köklü sayılar, akkor, demokrasinin nitelikleri, dönem sonu, kimyasal olaylar ve insanlara etkisi, erdemsiz, canlıların büyümesi, polinomun tarihi, santralci, istanbul adlı kitabın özeti, 9. sınıf matematik mantık konusu, münderiç, pazarlama teknikleri, atatürk kompozisyon, ataturkun hak özgürlük, diş yapıları, gerdirmek, hapşırma, Habeş, katetmek, ilk parayı kim buldu, kimya yillik plan, kendim hakkinda, access data base, göz demiri, derece, bilim ve din, enfeksiyon, granat, badminton sporu, sistem analizi, bürolarda dosyalama sistemi, menkul kıymet tanımı, basit elektrik devreleri, çok değerli mantık, bir başına, acele, portreci, ikon, transgenetik, iklimlendirme soğutma staj, çini sanatı, aktör, dövmek, uyumsuz çocuklar, reeskont, türkiyedeki kayaçlar, ilgi duymak, giyecek, gastronomi, akor, ay yıldız, İsveçli, bekci, atlanma, mesleki rehberlik, kaynakhane, elektrik sektörü, devalüasyon, özgürlük temalı düz yazı, pirelenme, adavet, özgür, araba motoru, karbonhidrat ceşitleri, bilyalı değirmenler, film incelemeleri, su etmek, hamasî, ruh ölçümü, gramafon, eksantrik tornalama, gözükme, buharlı makinalar, sayilarin tarihi, toplumdaki kurumlar, yunus emrenin ahlak anlayışı, akümülatörler, nazlı eray, nefi, karga etmek, dedektör şemaları, rezillik, fabrikacı, insafsız, enerji kaybı hesabı, hulûl, geviş, drenç, arktik, dünya,güneş ve ay, ağır durmak, e-okul, büyüme ve dış ticaret, çivril, yapay uydu,