ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› 8. SINIF TÜRKİYE CUMHURİYETİ İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKÇÜLÜK KİTAP İNCELEME
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     5 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 140460 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik 8. Sınıf Türkiye Cumhuriyeti İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük KİTAP İNCELEME
Kitabın Adı :
Kitabın Yazarları : Neşet Çağatay-Muhsin Kaya
Kitabın Seviyesi :
Kitabın Yayınevi : Doğan Yayıncılık

1. FİZİKSEL YAPI ÖZELLİKLERİ
 Ön Kapak: Kalın kartondan yapılmıştır. Ama pek dayanıklı değildir. Üzerinde kaplamalar gözükmektedir. Kapakta turuncu zemin üzerine beyaz ve sarı renklerle kitabın adı, kullanıldığı okul türü, sınıfın adı, yazarların adı, yayınevinin adı ve bir Atatürk resmi bulunmaktadır. Kapaktaki zemin soluk, üstündeki yazılarda açık renk olduğundan kitap dikkat çekmektedir. Kapakta aşağı ve yana doğru uzanan çizgiler Atatürk resmini işaret etmektedir.
 İç Kapak: İç kapakta kitabın adı, basım tarihi, kullanıldığı okul türü, sınıfın adı, yazarların adı, yayınevin adı ve kitabın Talim ve terbiye Kurulunun kararıyla 5 yıl süre ile kullanılacağı belirlenmiştir.
 Arka Kapak: Yayınevinin adı, adresi, fiyat kupürü ve yayınladıkları diğer ders kitaplarının resimleri vardır.
 Kağıt: Kitap beyaz zemin üzerine siyah harflerle yazılmıştır. Kağıt zemini pürüzsüzdür. Kağıt birinci hamur olup, yeterince kalın değildir. Buda kağıdın ön ve arka yüzündeki yazıların okunmasını zorlaştırmaktadır.
 Ciltleme: Ciltlemede kullanılan yapıştırıcı kağıt ve karton yapıştırmada uzun süre özelliğini kaybetmeyen türdendir. Sayfalar bir sırt halinde ciltlenmiştir. Buda kitabın kullanım özelliğini arttırmıştır.
 Kitabın Ebatları: Kitap 26-16 cm ebatlarında olup, 8.sınıf bir öğrencinin rahatlıkla taşıyabileceği bir ağırlıktadır. Kitap 237 sayfadır.
 Kitabın Baskısı: sayfalarda mürekkep lekelerine rastlanmamaktadır. Baskılar renkli yapılmıştır. Ama çoğu yerde renkler oluk ve silik çıkmış bu da bazı görsellerin algılanmasını güçleşmiştir.
2.DERS KİTAPLARINDA OLMASI GEREKEN BÖLÜMLER
A. İçerikle ilgili olmayan bölümler:
1. Atatürk portesi, İstiklal Marşı, Bayrak, Gençliğe hitabe bulunmaktadır.
2. Kitaba ait kimlik bilgileri içinde; kitabın ismi, yazarları, nerede basıldığı, ne zaman basıldığı, Talim Terbiye Kurulu, tavsiye edilme süresi yer alır.
B. İçerikle ilgili bölümler:
1. İçindekiler: İçindekiler kısmı ünite ve konulara ayrılmış karşılarında sayfa numaralarıyla birlikte konu ile ilgili küçük resimler verilmiştir. Her ünitenin farklı bir renkle gösterilmesi, öğrencilerin bulmak istedikleri sayfaya daha kolay ulaşabilmelerini sağlamaktadır.
2. Ünite Konuları: Ünite başlarında ünite sayısı ünite adı ve hemen altında Atatürk’ün bir sözü bulunmaktadır.
3. Hazırlık Çalışmaları: Ünite başlarında yer alan hazırlık çalışmaları öğrencilerin konulara ön hazırlık yapmasını sağlamaktadır. Öğrencileri hedeflere yönlendirme işini üstlenmiştir.
4. Ünite Sonu Değerlendirme Soruları ve Testler: Her ünite sonunda 6-12 arasında değerlendirme soruları ile 10-20 arasında değişen test soruları bulunmaktadır. Ünite sonlarındaki değerlendirme soruları ve testler konu anlatımıyla paralellik göstermektedir.
5. Bunların yanında kitapta; kronoloji, sözlük, kaynakça, değerlendirme testlerinin cevapları Türkiye Haritası ve Türk Dünyası Haritası yer almaktır.
Kitapta ön söz bulunmaktadır.
3. DERS KİTABININ GÖRSEL TASARIMI
Ders kitabında görsel araçlar çok fazladır. Kitabın yarısını resim, fotoğraf ve haritalar oluşturmaktadır.
A. Görsel Öğeler:
1. Fotoğraflar ve Resimler: Kitaptaki fotoğrafların çoğu siyah-beyaz ve eski olduğundan anlaşılırlığı düşüktür. Resim ve fotoğraflar oldukça bulanıktır. Her resim ve fotoğrafın altında açıklaması yapılmıştır. Genellikle konuyla paralellik gösteren fotoğraf ve resimler olup aynı sayfada verilmeye özen gösterilmiştir. Özellikle fotoğrafların baskı kaliteleri düşüktür.
2. Grafik, Şema ve Haritalar: Kitabın özellikle haritaları renklendirme konusunda yetersiz olduğunu düşünüyorum. Genellikle bir rengin açık veya koyu tonları kullanılarak haritalar boyanmış yada birbirine çok yakın mat renkler yan yana kullanılmıştır. Bu mat renkler gözü tırmalamaktadır.
Kitapta bir tane şema olup o da algısal özelliklere uygun olarak hazırlanmamıştır. Şemada bir savaştan önceki ve sonraki durum aynı renkte verildiği için bu olay algısal yanılmaya sebep olmaktadır. Bu şema ilk bakışta öğrenciler tarafından doğru olarak anlaşılmayabilir.
B. Yazı Özellikleri:
Yazı Tipi: Times New Roman fonttur. Yazı boyutu; 10 punto olup seviyeye uygundur.
Yazılar genellikle beyaz zemin üzerinde siyah yazılmıştır. Farklı renklerde zeminlerde kullanılm

Güncel Aranan Ödevler

haklar ve sorumluluklar, termoplastlar, distorsiyon, denızlı, 226, dentrit, erigen, işleyim, seksenlik, muhtarın görevleri, asit baz tuzlar, Dadaist, gatt, gıda makinaları, kongre çeşitleri, korseli, 3 boyutlu olcu aletlerı, 10 kasım ingilizce, plastik sekil verme, savaşım, darbeler, köktürkler, müddetsiz, klasik, adaleli, sükût, faiz politikası, oto klima, açındırmak, saptanış, eklem bacaklılar, duka, azoik, yerleşim, türkiyedeki relikt ve endemik bitkiler, astronomik, korona iletkeni, madde döngüsü, vakti olmak, ittihat ve terakki cemiyeti, hormonlar, alkoller, izohips kullanım alanları, kalp nedir, ultrason nedir, 2525, orman eko sistemi, at sahibine göre kişner, dünya ekonomik krizler, dörder, turgut zaim eserleri, toplumsal değişme, göz emeği, kulak yapısı, pazarlama sunumu, albert, faliyet raporu, hakimane, dokuma makinalarında son gelişmeler, baskın bitki türleri, sütun grafiği, oksijenli ve oksijensiz solunum, aç ayı oynamaz, ağıt, gök bilimi, işi bozmak, öss konuları, 657 kanun sicil, dava adamı, çiftleme, atatürk edebiyatı ve resimler, çocuk gelişimi, kara keme, formatlı, yüzey pürüzlülük, iktisatlı, genellik, istanbul kodu, kare köklü ifadeler, idrar kesesi görevi, temizlikçi, haçlı, atatürks life, elif safak, havanın yararları, büyük günahlar, şahmerdan, türk ressamları, maliki mezhebi, sıkım, sperma ana hücresi, 19 mayıs ilköğretim okulu, ışımak, dil işlevleri, veli toplantı tutanağı, türkiyede sıcak su akıntıları, redüktör projesi, kümelerle ilgili sorular, balon çeşitleri, şad olmak, bes hececıler ve saırlerı hakkında bılgı, güneyli, cümle türleri, protista alemi, ataturk life, kompanzasyon proje, yudumluk, kahrolsun!, temel yönetim becerileri, soyağacı, 2000 yılı öss soruları, nitelikli eğitim, gökyüzündeki mor bulutlar, gruplanma, varyant, oklu kirpi, taret, bükülü, türkçe ile ilgili, çizilmek, kan nakli, akçiğer, cumhuriyetçilik, ebruculuk, ahir vakit, mors, parisin tarihi, bayrak hakkında, meşk vermek, kök hücre nakli, mümteni, alaşım, kavisli, icra müdürlüğü soruları, besin gurupları, simpleks yöntemler, türkiyedeki su gücü, kenarortay soruları, kefen, fiilen, Sumerolog, muhasebe hesap planı, dil kirliliği, konut dokunulmazlığı, bemol, boylu boslu, atatürkün önderliğinde ölçü birimleri, nevzat, morarmak, başkentler, metrekare, atık yönetimi, artuklular, ölçülen, sömürü, gliserin eldesi, dişi klişe, bağcılık, denklem çeşitleri, osmanlı döneminde aydın ili, muntazır, dağ aslanı, şalak, hard times, edmondo do amicis, Germanist, kayaçların aşınmasıyla oluşan, ışık enerjisi, saman, araba motorları, blok diyagram çizimleri, amaç yol teorisi, içilebilen su kaynaklari, satş, alacak, haklarımı öğreniyorum, keltler, ziya paşa, av, pipet ile, düzyazı türleri, bacak kadar, atatürkün ölçüleri, ardışıklık, arşınlama, suna gibi, dogal afetler, modern istihdam teorisi, dik silindirin özellikler, akışma, kopolimer, bana sırtını dönme, canlıların büyüme aşamaları, pazarlamacı, elamlılar, kazma diş, calı kuşu, yaprak dökümünün konusu, timur,