ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› NOKTA , DOĞRU , DOĞRU PARÇASI , IŞIN ,DÜZLEM VE UZAY (MATERYAL)
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     9 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 138174 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik NOKTA , DOĞRU , DOĞRU PARÇASI , IŞIN ,DÜZLEM VE UZAY


NOKTA
Nokta hakkında şimdiye kadar öğrendiğiniz bilgileri hatırlayınız.
Kalemin, defter ; tebeşirin , yazı tahtası üzerinde bıraktığı izlerin her biri bize nokta hakkında bir fikir verir.
Günlük hayatta kullandığımız ‘nokta atışı’, ‘nokta basmak’, ‘trafik noktası’ v.b. gibi ifadeler bize noktanın bir büyüklüğü olduğu fikrini her ne kadar veriyorsa da nokta; eni,boyu,yüksekliği olmayan, kısaca boyutu olmayan bir işarettir.
Noktayı yandaki şekilde olduğu gibi belirtir, adlandırır ve okuruz.nokta, genellikle alfabenin büyük harfleriyle adlandırılır.
DOĞRU
Defterimizin üzerinde, farklı  ve  gibi iki nokta işaretleyiniz.cetvelinizle bu noktaları barındıran düz bir çizgi çiziniz.
Bu iki çizgiyi her iki yönde ne kadar uzatabiliriz?
Bu düz çizgi üzerinde kaç nokta vardır?
İki yönde sınırsız uzanan düz çizgiye doğru denir.

Doğrunun her iki yönde sınırsız uzadığını, düz çizginin uç noktalarına ok işareti koyarak belirtiriz.
Doğru,üzerinde adlandırılarak belirtilmiş her hangi iki noktası ile ;  doğrusu, C doğrusu, MN doğrusu gibi veya üzerine yazılan bir harf (d harfi) ile adlandırılıp ‘d doğrusu’ olarak adlandırılır.
‘AD doğrusu’, ‘DA doğrusu’ olarak da adlandırılır.doğruların adlandırılmasında harflerin sırasının önemi yoktur.
DOĞRUNUN BELİRTİLMESİ
Yandaki şekli inceleyiniz. K noktasından geçen başka kaç tane doğru çizebilirsiniz.


Çok sayıda doğru çizebilirsiniz.
Düzlemde bir noktadan geçen doğruların oluşturduğu kümeye doğru demeti denir.
İki noktadan kaç tane doğru geçer?


Şekil üzerinde A ve B noktalarından geçen k doğrusundan başka, bu noktaları üzerinde bulunduran , m gibi farklı bir doğrunun çizilip çizilemeyeceğini düşününüz.
Farklı iki noktadan bir tek doğru geçer.


Yandaki şekilde, hangi noktalar d doğrusu üzerindedir?
A, B ve D gibi aynı doğru üzerinde bulunan noktalara, doğrusal noktalar veya doğrudaş noktalar denir.

DOĞRU PARÇASI
Defterinize M ve N noktalarını işaretleyiniz. Cetvelinizle bu noktaları birleştiriniz.
M ve N noktaları ile bu noktalar arasında bulunan noktaların oluşturduğu küme doğru parçası adını alır.

Defterinize çizdiğiniz bir doğru üzerinde A ve B gibi farklı iki nokta işaretleyiniz.
A noktasının solundaki ve B noktasının sağındaki noktaları atınız. Elde ettiğiniz bu şekil doğrunun hangi noktalarından oluşmuştur.
Bir doğrunun farklı iki noktası ile bu noktalar arasında kalan noktaların birleşim kümesi bir doğru parçası oluşturur. Aşağıdaki doğru parçasını [AB] sembolü ile gösterip “ AB doğru parçası” diye okuruz.
A ve B noktalarına AB doğru parçasının uç noktaları denir.

IŞIN
Bir AB doğru parçası çiziniz.. Bu doğru parçasının B tarafını AB doğrusunda uzatınız. Elde edilen noktalar kümesine ışın denir. Bu ışın [AB sembolü ile gösterilir. Ve AB ışını olarak okunur. A noktasına bu ışı

Güncel Aranan Ödevler

müşahhas, saz şiiri, samsa, etkileşmek, almanyanın yönetim biçimi, boz yel, ormanın oluşumu, iskemle, faiz politikası, pompalanma, kooparatifler, linking verbs, fen bilgisi soru bankasi, mutsuzluk, 6. sınıf matematik, 3. testler, 1001 gece, enstitü, çek düzenleme, 1982 ana yasası, şoke, marka farkındalığı, okulda siddet, orta yolcu, doku kültürü, özel tristörler, doktorların görevi, eşitsizlik, güm güm, ilkbahar meyveleri, fuzuli gazel, kadınlık, karakalem ressamları, 7. sınıf yıl sonu rehberlik raporu, redox tepkimeleri, hayvan barınakları, geometrinin tarihi, isa server, yay sarkacı, fungi alemi, ışık mikroskobu, sağlamca, bayrağımız ve milli marşımız, 331, arı türleri, donra, fm verici nedir, ödetmek, lm324 entegresi, küçük ağa ankarada, stoklama, türkiye de ham petrol, dört kardeştiler kitabın özeti, tabiye, pascal kanunlar, doc, yer servisi, charge, sanatta realizm, kriz ve kriz yönetimi, rumelihisarı, aktarmacı, boccacio, müjdeci, turşucu, türkiyenin etnik yapısı, devlet borçlanması, azamet, computer, osmanlı, özenmek, röle, mogollar, gerçek evimiz dünya, atım, galeta, jandarma, değirmenlik, 4 bag anlamı, mahalle nedir, gül kasidesi, sözüm ona, selimiye camii, gren, atolye stajı, cennet, ani kaynakça anlamı, 10. sınıf test, ağış, konvertibilite, bir fazlı motorlar, ara kalite kontrol basamakları, ayrıştırmak, iplik boyama, naz etmek, atatürk ile ilgili sözler, provizyon, vergi cezaları, dokuma makinelerinde yenilikler, sanayi devri, transformatör, çocuk sevgisi, fizikte kullanılan birimler, ışın çağı çocukları, sırasıyla, kırmızı mektup, humor, şehzade, temiz para, şapkalı mantarlar, burdur posta, şırlama, yarı iletkenler, bozukluk, fiziksel bağlar, süzme, dünyamızın şekli, adımlık, esmerleşme, amnezi, honda motorları, slayt sunum, boşanma oranı, ımkb, eğrelti otu, parabol kullanım alanları, üçgende benzerlik, ayrancı, cumhuriyet ile ilgili resimler, tetre, asit tablosu, sitayiş, ahmet hamdi tanpınar huzur romanı, sınıflı, işret, şiir kitabı, azimet, bitkilerin büyümesi, bilecik, glikoz, tbmm acilis süreci, mit mitoloji, kalkınmak, balayı, otopsi, teknik ingilizce, enlem boylam soruları, kaçınmak, ayna simetriği, selim sırrı tarcan, yağmurdan doluya, popçu, besin teknolojisi, filament, simit, fizikte esneklik, depolamak, esefli, felsefe ile din arasındaki ilişki, hiçten, hukuk kuralları, arka ayak, kutup iklimi, yasa teklifi, tayfun, harman, elektrik enerjisi nerede bulunur, duyu sistemi, mantıkçılar, temizlik haftasi, avrupa birliği çevre politikaları, dirayetli, 4. murat bagdat seferi, kalkolitik, bioloji nedir, denklemler ve eşitsizlikler, atatürk yaptığı savaşlar, mantarhane, 1996 öss sonuçları, kafkas cephesi, garson, kaizen maliyetleme, çocuk kalbi özet, enerji, organ sistemleri, şüheda, yurdumuzdaki madenler, enerjiklik, atatürk matematik, boynuz, kültürel zenginlikler, sekizinci renk, kooperatifçilik, sen piyer kilisesi, rötuş, enfilasyon, anne şiir, ekolojik döngü, mikyaslı,