ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› GENLEŞME
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     9 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 137376 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik GENLEŞME
REMZİ POLAT
İÇİNDEKİLER
HEDEF DAVRANIŞLAR
GENLEŞME
KATILARDA GENLEŞME
SIVILARDA GENLEŞME
GAZLARDA GENLEŞME
DEĞERLENDİRME SORULARI
HEDEF DAVRANIŞLAR
Genleşmenin ne olduğunu kavrayabilme
Büzülmenin ne olduğunu kavrayabilme
Genleşmenin nelere bağlı olduğunu ifade edebilme
Katılarda genleşmenin tanımını yapabilme
Sıvılarda genleşmenin tanımını yapabilme
Gazlarda genleşmenin tanımını yapabilme
GENLEŞME
Isı alan taneciklerin hareketleri hızlanır Ve molekülleri arasındaki uzaklık artar.
Bunun sonucunda da cisim genleşir yani hacmi artar.Isıtılan cisimlerin hacimlerinde meydana gelen artışa genleşme denir.Bu olayın tersi ise büzülmedir.
Üzerinden ısı alınan cisimlerin hacimlerinde meydana gelen küçülmeye büzülme denir.
Genleşme
 Maddenin ilk hacmine
 Maddenin cinsine
 Maddenin sıcaklık artışına
bağlıdır...
sonuç olarak...
V=V0.a.T
 V:hacimce artma miktarı
 V0 :ilk hacim
 a :genleşme katsayısı
 T:sıcaklık artışı

1.KATILARDA GENLEŞME OLAYI
Isıtılan metal üç boyutta da uzadığından genleşmiş olur.
boyca, yüzeyce, hacimce
a. Boyca Uzama(1 boyutlu)l : l0.a.T
l :boyca uzama miktarı
l0 :ilk boy
a :genleşme katsayısı
T :Tson-Tilk
Aynı cins maddeden yapılan iki metalden birisini soğutup diğerini ısıttığımızda; Isıtılanın boyu artar .Yani;Şimdi biraz örnek çözelim..
ÖRNEK 1
Aynı maddeden yapılmış boyları ve kesit alanları eşit olan X,Y,Z metal çubuklarının sıcaklıkları T,2T,3Tdir.Çubuklar üst üste konulup ısıl denge sağlandığında son boyları lx,ly,lz olur.
Buna göre,metal çubukların son boyları arasındaki ilişki nedir?
ÇÖZÜM
Aynı maddeden yapılmış çubuklar üst üste konulduklarında son sıcakları, T, 2T, 3T sıcaklıklarının ortalamasında bulunur.
Son sıcaklık;

Buna göre lx>ly>lz dir..
ÖRNEK 2
Aynı sıcaklıkta boyları eşit olan X ve Y çubuklarından X in sıcaklığı T kadar azaltılıp, Y’ninki T kadar artırılıyor.
Çubukların boylarındaki değişme lx,ly olur. lx > ly olduğuna göre, çubukların uzama katsayıları ile ilgili ne söylenebilir
ÇÖZÜM
l=l0.a.T
bağıntısına göre lx> ly olmasının nedeni X metal çubuğunun uzama katsayısının Y’ninkinden büyük olmasındandır.
b.Yüzeyce Genleşme(2 boyutlu)
Yüzeyce genleşme miktarı S,
S=S0.2a.T bağıntısıyla bulunur.
S0 :Metalin ilk yüzey alanı
2a :Yüzeyce genleşme katsayısı
T :Tson-Tilk
Hacimce Genleşme(3 boyutlu)
V=V0.a.T
V0 :Metal kürenin ilk hacmi
a :Hacimce genleşme katsayısı
T :Tson-Tilk
ÖRNEK
Boyları ve kütleleri birbirine eşit K ve L metal çubukları ısıca yalıtılmıştır. Çubuklara eşit ısı verildiğinde K çubuğu L den daha çok uzuyor.
K nın uzama katsayısı L ninkinden küçük olduğuna göre nedeni nedir?
ÇÖZÜM
ak lL olması sıcaklık değişimlerinin eşit olmadığını Tk> TL olduğunu gösterir. Q=m.c. T ifadesine göre Q ve m aynı olduğundan K nın öz ısısı L ninkinden
küçüktür.
SIVILARDA GENLEŞME OLAYI
Sıvılarda hacimsel olarak genleşme vardır.
Genleşme miktarı;
V=V0.a.T
V0 :Sıvının ilk hacmi
a : Genleşme katsayısı(her sıvı için farklı)
T:T -T0
Su hariç,katı ve sıvıların öz kütleleri sıcaklıkla ters orantılıdır. Katı ve sıvıların hacimleri sıcaklık arttığında artar, azaldığında ise azalır.
d=m/v
Bağıntısına göre hacmi artan katı ve sıvıların Öz kütlesi azalır. Su ise farklı özellik gösterir.
GAZLARDA GENLEŞME OLAYI
Kapalı kaplardaki gazın genleşmesinden bahsedilemez. Genleşme katsayısı bütün Gazlar için aynıdır. Genel olarak,katıların genleşmesi sıvılarınkinden, sıvılarınki de gazlardan daha küçüktür.
DEĞERLENDİRME SORULARI
1.


İlk sıcaklıkları ve boyları eşit X,Y,Z metal çubukları Şekil1 deki gibi perçinlenerek belli bir sıcaklığa kadar ısıtıldıklarında Şekil 2 deki gibi oluyor.
Metallerin  x , y ,z uzama katsayıları arasındaki ilişki nedir?
A)X> Y> Z
B)Z> Y> X
C) X> Z> Y
D) Y> X> Z
X,Y,Z cisimleri bir sıvı içerisinde Şekil 1 deki gibi dengededir. C

Güncel Aranan Ödevler

onuncu yıl marşı, fransa coğrafi konum, ovulmak, amplifikatör, müheyyiç, kanunen, kütle merkezi, kimya projeleri, ortopedi, meteor, meneviş, tedai, diz bağı, güneş nedir, çulcu, hayat ve sosyal bilgiler, atletizm, ingilizce spor, lifleşme, türkiye ekonomisini etkileyen faktorler, 1980 sonrası tekstil, hava taşımacılığı, kritik, c c++, öss dinamik, y, algılama sürecini etkileyen faktörler, Tatarca, moment, çanakkale savaşının önemi ve sonuçları, hamzaname, unesko, turkiyedeki dogal anitlar, argıt, dini semboller, halk oyunu, günlük, muştu, mezat malı, bakanlık birimleri, felç gelmek, ince memed 1, ölmez çiçek, evvelden, turp otu, dirayet, elektrik devresi resimleri, kitle iletişim özgürlü, tokaç, ölü canlar, sökel, ekosistemleri, aşık veysel in hayatı, mermer çeşitleri, bertrant russell, açı ölçer, ormanın oluşumu, dikili, ön büro müdürünün, hicri takvim, kaynakça gösterme, dikiş payı, agency theory, tekleşme, şart olmak, antijen nedir, hasta kayıt programı, otlatılma, kurumsal imaj, kurum nedir, kettle, eğitilmek, eksantrık, özel öğretimde seminer, takım tezgahları arızalar, gasil, geçmişe mazi, işlemciler, albert camus yabancı, kanaat getirmek, kaymalı yataklar, monoğrafi, aksata, berrin, tonalite, 8-10 yaş çocuklar, deprem çevreye etkileri, çözeltiler, 100 temel eserler özeti, kimya planları, doğal sayıların ilk kullanımı, inşaatlar ve kullanılan malzemeler, sınırlama, taylor, bitkilerin hayatları, turaç, ilim, ab hibe projeleri, muvaza, yağlı kapı, işgal, icraatçı, Allah rızası için, sazan, özel güvenlik, oksijen neden bitmiyor, bağlaşım, neft, cep telefonunda internet tarayıcısı, çivilenmek, meşum, satış gücünün eğitimi, thunder poınt, müze, politik, derdi günü, ingilizce günlük konuşma dil, namazsız, mezoderm, içki servisi, olagelmek, gözlenmek, ikon, gevşetilme, 1324, meslek liseleri, serway 2, jeokimya, havacılık, söz atmak, kimesne, hadi besleyici, mıhlı, çucu, bağıntılar, sarılık, 346, belgenin genel anlamı, metallerin saflaştırılması, konvertör, gazetecilik tarihi, modelhane, ipek yolu tarihi, kaplumbağalar, ağla ilgili soru ve cozumler, güllü, kuyruklu yıldız, pranga, gezegen evreleri, tahta göğüs, diplomasi, bağırışma, pataklama, dede korkut özeti, avrupalı, dönüşsüz, 18 mart zafer bayramı, adanma, sarsma, harman sonu, birleştirme, temporal difference, biyoğrafi, bilimsel bir araştırma ödevi nasıl hazırlanır, darağacı, elektronik kristal nedir, rendelenme, ferro döküm, otomotiv staj raporu, jeoloji stajı, afişe, çuş, 1984 george orwel, anaerki, esim, elektro kimyasal piller, sigara dumanındaki gazlar, güç elektronigi, beşer, mukemmel, artuklular, beraberce, bor madenleri, enlem ve boylamlar, ankaranın tarihi yerleri, taşlaşma, hami, erişilmek, kaşar, referandum, matematik problemler, cezbe, ciğer otu, bulaşık makinesi, bilgisayar donanım staj, gözleyici, hayvanların faydaları, visual basic proje, dünyanın yuvarlak oluşu,