ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› EĞİTİM-ÖĞRETİMDE ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     8 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 137228 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Ölçme ve Değerlendirme
Ölçme geniş anlamıyla; herhangi bir niteliği gözlemek ve gözlem sonucunu sayılarla ya da başka sembollerle ifade etmektir.
Eğitimde ölçme ise; eğitim gören kişide meydana gelen davranış değişikliklerini saptamak için kullanılan araç ve gereçlerle elde edilen sonuçlardır denilebilir.
Matematik öğretiminde ölçme dendiğinde ise aklımıza, öğrencinin matematik bilgisi, matematiği kullanma becerisi ve matematiğe karşı eğilimi yönünde ipuçları toplama ve bu ipuçlarından değişik amaçlar için sonuçlar çıkarma süreci gelmektedir (Boyacıoğlu, Alkan, 2000)
Ölçme değerlendirmenin bir parçasıdır. İki kavramı birbirinde ayırmak önemlidir.
Değerlendirme, ölçme sonuçlarını bir ölçüte vurarak ölçülen nitelik hakkında bir değer yargısına varma sürecidir (Turgut, 1984). İşman’a göre ise değerlendirme ölçülen nesnenin ya da niteliğin hangi özellikte olduğu konusunda karar verme ya da yargılama işlemidir.
Eğitimde değerlendirme, her çeşit ölçme araç ve teknikleriyle elde edilen sonuçları (nitelik ve nicelik cinsinden) uygun ölçütleri kullanmak suretiyle bazı yorumlamalarda bulunmak ve öğrencinin tüm gelişimi hakkında bir yargıya varmaktır.
Tanımlarda görülüğü üzere ölçme, değerlendirme içerisinde yer alan bir alt öğedir.
Ölçme-değerlendirme ilişkilerini, benzer ve ayrı yönlerini maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz:
 Ölçme bir değişkenin miktarını gösterir. Değerlendirme ise, bu miktarın yeterli olup olmadığını ya da amaca uygun olup olmadığını gösteren hükümdür.
 Ölçme objektiftir. Değerlendirme ise yargıya dayandığı ve ölçüte göre değiştiği için subjektiftir.
 Ölçme gözleme; değerlendirme ise karşılaştırma, yorum ve yargıya dayanır.
Önemli olan ve boşlanmaması gereken noktalar biçimi ne olursa olsun, ölçme ve değerlendirmenin bireyi gelişme yönünde güdüleme zorunluluğudur. (Alkan Altun, 1999).
Okullarda, öğrenmelerin ölçülme nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:
 Öğrencilerin bir derse hazır bulunuşluk düzeylerini belirleme.
 Derste öğretilmesi planlanmış olan davranışların daha önceden öğrenilmiş olup olmadıklarını saptama.
 Her öğrenme ünitesi sonunda, öğretilmesi planlanmış olan davranışlardan hangilerinin tam olarak öğrenilmiş, hangilerinin tam olarak öğrenilmemiş ve bu sonuçların muhtemelen neden öğrenilmemiş olduğunu ortaya çıkarma.
 Dersin belli dönemlerinin sonunda, bu dönemlerdeki etkileşimlerinin ürünü olarak meydana gelen hedeflerle tutarlı öğrenme düzeyini belirleme.
Eğitimde bir çok değişken ölçülebilir. Ölçülen büyüklükler çoğu halde öğrencilerin bir takım nitelikleridir. Bu sebeple, ölçme işlemi her zaman ölçülecek büyüklüğün tanınması ile başlar. Ölçme araç gerektirir. Eğitimde kullanılan ölçme araçları ölçülecek büyüklüğün doğasına ve aracın kullanılacağı gruba göre çeşitlilik gösterir. Ölçmeyi yapacak kimse, değerlendirmenin amacına uygun bir araç seçmek ihtiyacını duyacaktır.
Her branş için ölçme ve değerlendirme şekilleri birbirinden farklıdır. Matematik öğretiminde de kendine özgü ölçme ve değerlendirme yapma zorunluluğu vardır. matematik öğretiminde kullanılan yöntemler, uygulanan program ölçme-değerlendirme sürecine de etki eder.
Alkan’a göre matematikte ölçmede amaç öğrencinin,
 Verimliliğini geliştirmek,
 Anlayışında sürekli gelişmeye katkı sağlamak,
 Program hedeflerine yönelmesine yardımcı olmak,
 Öğrenmedeki kararlılığını güçlendirmek,
 Belledicilik yönlerinin gelişmesini sağlamak
Biçimindedir.
Matematik öğretiminde yapılacak ölçme öğrencinin, kendine olan güvenini artırıcı ve matematiğe karşı olan tutumunu olumlu yönde etkileyici olmalıdır ve bireysel farklılıklar göz önüne alınmalı, buna ulaşabilmek için de tek tip ölçüm kullanılmamalıdır (Alkan, Altun, 1999).
Ölçmede, sözle sunum, gözlemler, yazılı çalışmalar, ev ödevleri, projeler, sınavlar gibi değişik kaynaklar kullanılması; öğrencinin matematiksel gücü ve düşüncesini, başarısının güvenilir görüntüsü ve düzeyini, anlama oranını gerçeğe yakın anlamda belirlenmesi için gereklidir.
Matematik öğretiminde ölçüm öğrencilerin:
 Problem çözme yeteneğini,
 Matematik dilini kullanma becerisini,
 Tartışabilmesini ve analizleyebilmesini,
 Kavramlarda ve işlem basamaklarındaki anahtar sözcükleri keşfetmesini,
 İletişim kurabilmesini,
 Grup çalışmalarına katılımını,
 Matematiksel kavramlarla işlemleri birleştirebilmesini,
 Konu

Güncel Aranan Ödevler

sağlıksal, programlama dili, bozkır, kaynaşma, geometri üçgenin çemberleri, ava çıkmak, kreş, bilgisayar kasası, genel türk tarihi, doğal sayıları kim buldu, oluşturmak, alarga, azalmak, eksik artık, pascal kanunları, türk edebiyat tarihi, köroglu, wide area, akdenız, noise transfer, falçata, bitki nedir, arkadaşım, metre ve santimetre, dekont, italyan çocuk oyunları, peder, tirit, fransa coğrafi konum, 5 güç modeli porter, radyoskopi, perklorik asit, avrupa birliği türkiye, gurbet kuşları, eğitim ve okul yönetimi, tahar, diş taşı, peri masalı, maliyet hesaplama, bilgi kuvvettir, basit makamlar, harfli ifadeler, jean arp, atatürk ve ölçü birimleri, türü bitmiş bitkiler, flambaj, balar, dişli, ekonomik büyüme, oynaklık, gasil, ardışık, içbükey, doğal mıknatıs, bakışımsız, içtepi, portföy yönetimi, dar kafalı, balık yemi, kekre, örgüt yapısı, liret, okutturmak, kalıp sistemi, alanlara göre meslekler, eski uygarlıklarda kullanılan sayı sistemi, Arapsaçı, iş takvimi, einstein, finite elements, 36-72 aylık çocuklar için okul öncesi eğitim programı, şuuraltı, kafes, kaptırma, kakmalı, morfin, ıskota, dolgu maddesi, trigonometri teoremleri, metres, acun, teknoloji fen matematik sanat sosyal ilişkileri, gömlek, şeker ağacı, müziç, ben ismail bu benim yeni hat, demokratikleşme ve insan hakları, seller, paremesyum, büyüme ve gelişme, büküş, tartılış, 18. yüzyıl osmanlı reformları, yakıtlar ve yanma, 6. sınıf testler, canlıların azalması, deterjanın çevreye etkisi, dikiş, içerme, spc, katı sıvı ve gazlarda basınç, isci sagligi, osmanlıda fatih, destan dönemi, açıkça, 3. sınıf müzik ödevleri, günümüzdeki teknolojik değişmeler, noksan, açlık romanı, kent hastahanesi, dinlemek, voıp, nema, 0380, seçimlerle çalışmak, aktöre, vade farkı nedir, sıvaşma, yıldız üçgen motorlar, toprak alkali metalleri özellikleri, hz.eyup, canlıların yaşam alanları, açıklık, böbrek, ses nasıl yayılır, diplomasız, okul sorunları ve çözümleri, hançer resimleri, örgüt iklimi, kare bulmaca, motorlu, datif, data nedir, jilet, eski meslek gurupları, atatürkü, salih zeki, ökse, hz. muhammedin çocukları, tahta biti, ambarlı termik santral, sultan ahmet, kareköklü sayılar, garnitürlü, sosyal radar, düzen, güliver, allah sevgisi, acayip hayvanlar, yankı oluşumu, ruba, iştah, 7 mayıs 1927, gül suyu, radyolog, çocuk kalbi, yenibahar, dış, ogye, kara boya, sıva, satır satır, iskelet sistemi, türk ve dünya edebiyatında mektup türü, sicil, kabilinden, hırıl hırıl, baki gazel, people, proton, sarsıcı, mertlik, rusyanın amaçları, iletişim okul öğrenci veli toplum işbirliği, tapu kadastro, imame, rönesans hareketleri, gazete sarı sayfalar, bir hoş, düzey belirleme sınav soruları 4. sınıf, otama, yumurta hücresi, at meydanı, başkalaşım fen bilgisi, düyun, romalılar, dirençler, başını toplamak, posta kodlar, sıvıların iletkenliği, fukara, içli dışlı, rütbesiz, spesiyal, kültür ve benlik, doğu karadeniz bölümü, mamelek, rölativistik enerji, açık alınla,