ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› EĞİTİM-ÖĞRETİMDE ÖLÇME VE DEĞERLENDİRME
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     8 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 137228 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Ölçme ve Değerlendirme
Ölçme geniş anlamıyla; herhangi bir niteliği gözlemek ve gözlem sonucunu sayılarla ya da başka sembollerle ifade etmektir.
Eğitimde ölçme ise; eğitim gören kişide meydana gelen davranış değişikliklerini saptamak için kullanılan araç ve gereçlerle elde edilen sonuçlardır denilebilir.
Matematik öğretiminde ölçme dendiğinde ise aklımıza, öğrencinin matematik bilgisi, matematiği kullanma becerisi ve matematiğe karşı eğilimi yönünde ipuçları toplama ve bu ipuçlarından değişik amaçlar için sonuçlar çıkarma süreci gelmektedir (Boyacıoğlu, Alkan, 2000)
Ölçme değerlendirmenin bir parçasıdır. İki kavramı birbirinde ayırmak önemlidir.
Değerlendirme, ölçme sonuçlarını bir ölçüte vurarak ölçülen nitelik hakkında bir değer yargısına varma sürecidir (Turgut, 1984). İşman’a göre ise değerlendirme ölçülen nesnenin ya da niteliğin hangi özellikte olduğu konusunda karar verme ya da yargılama işlemidir.
Eğitimde değerlendirme, her çeşit ölçme araç ve teknikleriyle elde edilen sonuçları (nitelik ve nicelik cinsinden) uygun ölçütleri kullanmak suretiyle bazı yorumlamalarda bulunmak ve öğrencinin tüm gelişimi hakkında bir yargıya varmaktır.
Tanımlarda görülüğü üzere ölçme, değerlendirme içerisinde yer alan bir alt öğedir.
Ölçme-değerlendirme ilişkilerini, benzer ve ayrı yönlerini maddeler halinde şöyle sıralayabiliriz:
 Ölçme bir değişkenin miktarını gösterir. Değerlendirme ise, bu miktarın yeterli olup olmadığını ya da amaca uygun olup olmadığını gösteren hükümdür.
 Ölçme objektiftir. Değerlendirme ise yargıya dayandığı ve ölçüte göre değiştiği için subjektiftir.
 Ölçme gözleme; değerlendirme ise karşılaştırma, yorum ve yargıya dayanır.
Önemli olan ve boşlanmaması gereken noktalar biçimi ne olursa olsun, ölçme ve değerlendirmenin bireyi gelişme yönünde güdüleme zorunluluğudur. (Alkan Altun, 1999).
Okullarda, öğrenmelerin ölçülme nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz:
 Öğrencilerin bir derse hazır bulunuşluk düzeylerini belirleme.
 Derste öğretilmesi planlanmış olan davranışların daha önceden öğrenilmiş olup olmadıklarını saptama.
 Her öğrenme ünitesi sonunda, öğretilmesi planlanmış olan davranışlardan hangilerinin tam olarak öğrenilmiş, hangilerinin tam olarak öğrenilmemiş ve bu sonuçların muhtemelen neden öğrenilmemiş olduğunu ortaya çıkarma.
 Dersin belli dönemlerinin sonunda, bu dönemlerdeki etkileşimlerinin ürünü olarak meydana gelen hedeflerle tutarlı öğrenme düzeyini belirleme.
Eğitimde bir çok değişken ölçülebilir. Ölçülen büyüklükler çoğu halde öğrencilerin bir takım nitelikleridir. Bu sebeple, ölçme işlemi her zaman ölçülecek büyüklüğün tanınması ile başlar. Ölçme araç gerektirir. Eğitimde kullanılan ölçme araçları ölçülecek büyüklüğün doğasına ve aracın kullanılacağı gruba göre çeşitlilik gösterir. Ölçmeyi yapacak kimse, değerlendirmenin amacına uygun bir araç seçmek ihtiyacını duyacaktır.
Her branş için ölçme ve değerlendirme şekilleri birbirinden farklıdır. Matematik öğretiminde de kendine özgü ölçme ve değerlendirme yapma zorunluluğu vardır. matematik öğretiminde kullanılan yöntemler, uygulanan program ölçme-değerlendirme sürecine de etki eder.
Alkan’a göre matematikte ölçmede amaç öğrencinin,
 Verimliliğini geliştirmek,
 Anlayışında sürekli gelişmeye katkı sağlamak,
 Program hedeflerine yönelmesine yardımcı olmak,
 Öğrenmedeki kararlılığını güçlendirmek,
 Belledicilik yönlerinin gelişmesini sağlamak
Biçimindedir.
Matematik öğretiminde yapılacak ölçme öğrencinin, kendine olan güvenini artırıcı ve matematiğe karşı olan tutumunu olumlu yönde etkileyici olmalıdır ve bireysel farklılıklar göz önüne alınmalı, buna ulaşabilmek için de tek tip ölçüm kullanılmamalıdır (Alkan, Altun, 1999).
Ölçmede, sözle sunum, gözlemler, yazılı çalışmalar, ev ödevleri, projeler, sınavlar gibi değişik kaynaklar kullanılması; öğrencinin matematiksel gücü ve düşüncesini, başarısının güvenilir görüntüsü ve düzeyini, anlama oranını gerçeğe yakın anlamda belirlenmesi için gereklidir.
Matematik öğretiminde ölçüm öğrencilerin:
 Problem çözme yeteneğini,
 Matematik dilini kullanma becerisini,
 Tartışabilmesini ve analizleyebilmesini,
 Kavramlarda ve işlem basamaklarındaki anahtar sözcükleri keşfetmesini,
 İletişim kurabilmesini,
 Grup çalışmalarına katılımını,
 Matematiksel kavramlarla işlemleri birleştirebilmesini,
 Konu

Güncel Aranan Ödevler

sevgisi, pomat, avangart, insan hakları evrensel beyannamesi, el gün, bükme kalıbı, artistik çizim, dizayncı, aydınlatma aracları, sarten, termokimya, kirli su aritma, ölümlük, aday numarası ögrenme, çiçek, jack landon, kubaşma, silkinme, döşemealtı, kemik doku, meslek seçimi, deniz kullanımı, lise fizik 1, atatürkle vatan ve hürriyet, şükür etmek, girişmek, asit-baz-tuz, cesur yürek, ankara düz liseler, anabellek, şaban çalış, yoldaşlar, basında sanat, temellük, access mdb, sızlatma, kulaklık, 9001, yahu, 1992 öys soruları, fıkra yazarları, hükümet nasıl kurulur, frankenstein özet, oteller, ezmek, yazarların hayatı, hiper, şebboy, fitil olmak, gümrük staj, özel ulak, kapsamlı, sporcu, şarapçılık, frank m. white, çıkarılmak, meriç nehri, din ve din anlayışı, eski ve yeni ölçmeler, hülle, oyun, makro ekonomi, nadas, noktalama işaretleri, hayvan hastalıkları ve tedavide kullanılan ilaçlar, sürre emini, treasure ısland, eş sesli, avcı uçağı, sensör, acaba, çevre ile ilgili kompozisyon, atatürk devrimler, şev, gammazlamak, tatminsiz, piyata eğe, hükümsüz, veri yapıları ve algoritmalar, calı kuşu, anakart bölümleri, liderlik tipleri, mudil, ağaç oyma, elinden, avukatlık, basit elektro motor yapımı, petrol rafinerileri, biçimsel iletişim sistemi, içgüdüsel, kılış eylemleri, iletişim araçları tarihçesi, deri ve kürk, muayyen, ilgi çekici, sütü bozuk, diliş, maviciler akımı, tbmm, eğri yüz, 3. tercih, 17.yüzyılda yapılan yenilik hareketleri, pamuk gibi, gladyatör, sinerji, paletli, güçlü, eytişim, bitkilerde simetri, çevre koruma, jant, 6183, gelenek ve goreneklerimiz, peyami safa edebi kişiliği, etkinlikler, temel direği, adalete teslim etmek, 4.sınıf soruları, banka sinav soruları, ismen, alışkın, bitkiler alemi, oyum, donem odevı kapagı, ağaçsı, uzunluk ölçüleri, kanadada eğitim, orta çağda insan hakları, soğumak, hanımlık, tıpış tıpış, uykulu uykulu, açıklanma, güneşin faydaları, hırdavat, muhasebe ili ilgili bilgiler, antalya turist, anne ve babamıza niçin benzeriz, gotik mimari, oss sorunlari, dijital, honere de balzac, belirli gün, izomerik dönüşüm, internetin kullanım alanları, ırmaklar, insan dili, metallerin özellikleri, net resim, dünyanın hareketleri, tacir olma şartları, kangal köpeği, kurtuluş savaşı cepheleri, itfaiye elbise, akut uyum, günlü, çift çubuk, hemşehri, kavuşturma, kaktüslerin, doğa ile kompozisyon, ilk cagda ticaret, selin zararları, sezi, alkolun zararları, toros dağları, 19.yüzyılda inkilaplar, dürdane hanım, sıcak su kaynaklarının kullanım alanları, elbiseli, railway, heyelan nedir, sürtüş, kırklareli, matbaacılık, lise 1 kimya kanunları, gagalama, bretton woods sistemi, elektro kaynak çeşitleri, iş sunumu, dersler, ses titreşimi ve haberleşme, iş ilanı sayfası, lamartine, arpa, ağ nedir, demokrasinin gelişimi, taşınmaz rehni, kıyamet, 2000 yılı sonrası bankacılık, fotoelektirik, canlıları gruplandıralım, üretim planlama, mutantan, ansefalit, sulu boya teknikleri, atatürk spor resimleri, atilla ilhan sokaktaki adam, hamil,