ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› RÖNESANS
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     6 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 134835 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik  RÖNESANS

İtalyanca "(Yeniden Doğuş) anlamına gelmektedir. Avrupa tarihinde İtalyanın Floransa kentinde doğan 14 yy sonu ile 15 ve 16 yyla kadar devam eden ve en belirgin özelliği Eski Yunan (Antikite) ve Roma kültürünün canlandırılması olan o dönem insanının yaşamının her yönünü kültürünü, siyasetini ve sanatlarını, günlük yaşamını etkilemiş olan bir değişiklik ve yenilenme dönemidir.
Tarihçiler ve sanatçılar Eski Yunan ile Roma uygarlıkları ile Rönesans arasındaki döneme Ortaçağ derler. Ortaçağ bu iki altın dönem arasındaki karanlık dönemdir. Rönesansın Eski Yunan ve Romaya uyarlanması, insanı temel alması, iyiye, güzele, doğruya ve akla nasıl ulaşabileceğini gösteren Hümanist (insalcıl) dünya görüşünün Ortaçağ sonunda öne çıkması ile başlar. Rönesansın ortaya çıkmasından önce Avrupa siyasi, ticari ve dini değişikliklerle ilerleyen bir dönem başlamıştı. Rönesansta ateşli bir felsefe ve edebiyat dönemi izlemiştir. Bu dönemde "Hümanitası yani bilgi ve bilgeliğin birleşimi olan insanın özünü içerdiğini düşünülen Eski Yunan ve Roma metinleri araştırıldı. Eski yazmalarını bulmak ve kopya edilirken zamanla bozulan metinleri bütünlemek işini yüklenen kişilere Hümanist adı verilir.

HÜMANİZM:
XVI yy. Avrupasında gelişen Rönesansla özdeşleşen felsefe ve kültür akımıdır. Latince ve Yunanca eski yapıtları inceleyerek Ortaçağın skolastik felsefesine karşı çıkan ve Eskiçağ klasiklerini Avrupa kültürünün temeli sayan İtalyan hümanistlerinin (Petrorca, Guicciardini, Machiavelli) ortaya koyduğu hümanizm çok geçmeden Avrupanın her yerine yayıldı. Zaman içinde ilk anlamını değiştiren terim, insanın temel niteliklerinin geliştirilmesini amaç alan bütün zihin ve felsefe eğilimlerini belirtmek için kullanılmaya başlandı. Başka bir açıklanışı ise insanın isterse her şeyi yapabilecek doğanın en mükemmel varlığı olduğunu savunuyor (insan sevgisidir). Yeryüzünde bir çok akıl almaz şeyler vardır. Bu şeylerin en büyüğü insandır" demiştir. Bu bakış bize Eski Yunan ve Roma ile Rönesansın ortak noktasını verir. Rönesans insana gelince evrensel insan, ideal insan diye açıklanan sınırsız, gelişebilecek yetenek ve zekaya sahip olan insan anlaşılır. Rönesans insanı evrenin merkezine yerleşmiş ve hümanizm görüşünü benimsemiştir. Bu yüzden Rönesans döneminde öne çıkmış bir çok insanla karşılaşırız. Bu kişiler her türlü bilgiyi edinmenin, toplumsal kişilerde ve sanat dallarında becerisini ilerletmenin yollarını araştırmıştır. Rönesansın önde gelen kişileri sanatçıları: Leonardo da Vinci, Michelango, Boticelli, Raffello, Giottodur.

Rönesansı Hazırlayan nedenler
- Avrupada savaşların ve vebanın bitmesi ile nüfus artışı.
- Terk edilmiş yerlere yeniden oturulması ve toprağın işlemesi
- Kilise ve skolastik düşüncenin zayıflaması
- Hümanizm Eski Yunan ve Roma ile ortak noktalarının bulunması
- Avrupada meydana gelen temel, sosyal, siyasi ve ekonomik değişimler
- İstanbulun fethi ile buradan kaçan bilim adamlarının İtalyada ünlenmesi
- Avrupadaki manastırdaki kitapların dökümünün yapılması
- Eski el yazmaların ve Latince eserlerin gün ışığına çıkması
- Haçlı seferlerinde görülen öğrenilen bilgiler
- Matbaanın, pusulanın, barutun ve haritacılığın gelişmesi
- İslam Ülkelerindeki bilim ve sanatın ilerlemesi
- Tercüme eserler ve kitap basımının yaygınlaşması.
- Klasiklerin okunması
- Okul eğitimi ve aileye önem verilmesi
- Bilim adamları ve sanatçılara iyi şartlar sağlanması
- İpek yolu ve baharat yolunun kapanması ile yeni arayışların başlaması
- Macera ve serüven meraklısı insanların çoğalması
- Kral ve ailelerin saraylarına çağrılan sanatçı ve bilim adamları arasında görüş alış verişi olması
- Bilimde sebep sonuç araştırılması yapılması.
- Çok yönlü sanatçıların yetişmesi
- Bireysel özgürlüğün öne çıkması
- Krallar yerine modern devletlerin kurulması
- İtalyanların farklı olan ülküsü.
Rönesansı etkileyen ve hazırlayan unsurlar olmuştur.


Güncel Aranan Ödevler

gül yağı, ders almak, ilk çağ anadolu uygarlıkları, işletmelerde kalite, kabalak, alo, lozan barış antlaşması, aile hukuku, fakat, dc motor kontrolü, eğitim araçları, 4. sınıf yıl sonu zümre, sıvama, ücret politikaları, hitap etmek, kardinal, sütcülük artıkları, mevlana ve hoşgörü, nefi, zati, ayetel kursi, ortak payda, bilgisayar kullanma durumları, alfabe, musaffa, yeni hayat, katıların kütle hacim oranları, ata sporları, kuytu, damgacı, cumhuriyet öncesi yönetim, sorun, dilin önemi ve işlevi, algı yönetimi, akşamları, catch, satış tipleri, rami, belirtme grubu, cumhuriyet yönetiminin getirdiği yenilikler, mevsim toprak ilişkisi, radyo, yazılım stajı, meşruiyet, şefik, mesuliyetli, takke, kararlı, hara, işi temizlemek, celik kiris, sapkınlık, oyuntu, 19 mayıs kompozisyonları, telmihen, penetrasyon, haykırı, tarih makaleleri, inhibitörler, emniyet görevlileri, yergici, dikenli, sucuk, çoğunca, hayvansal yağlar, gübreleme, tanpınar, nano teknoloji, metehan, atletizm nedir, rahatlık, çinici, görele lisesi, kuyruk, almanların yemekleri, kaymak, gözü sulu, tohumluk, asenkron motorların frenlenmesi, tenor, musavver, mikroskobu kim buldu, çıkrık ne işe yarar, cam hangi aşamalardan geçer, tevatür, indiyum, tepiş, mekke dönemi, mutfak ekipmanları, liet, derinin yapısı, saprofit, edmondo do amicis, mikro iktisat, modern üretim teknikleri, 4. grup katyonlar, anadolunun adı, 4. sınıf türkçe kitabı, çanakkale efsanesi, yamuğun hacmi, havuzcu, bilim ve din, aruz ölçüleri, seyislik, weber kent, aslı erdoğan, ödevler nasıl olmalı, düstur, icki markalari, dalgın, ödünlemek, defter icat, odyo testi, albert camus yabancı kitabının özeti, deneme örneği, isinin yayilma yollari, açı çeşitleri dikdörtgen, içler acısı, terorist, hırıltı, bilgisayar staj raporu, kâinat, tam maliyet, 11 sınıf ve 12 sınıf matematik ders planları, teknolojinin, biyo dizel, tasar, tezek, pazarlama karması oluşturma, lök, eksiksiz, hidro elektrik santralleri, katagorize, fantezi, matematikte limit, yarım vokal, yıldız üçgen bağlantı, deney, haberleşme aracları, permütasyon dönem ödevi, karahanlılar, mimari motifler, iş akış şeması, kariyer yolları, paris, mali plan, robinson crouse, mutajen, paspas, ipotek, hava jetli iplikçilik, 11. sınıf trafik dersi soruları, çocuk romanları, pazarlama stratejileri, talassız imalat, kavramsal, düğümleme, tutamak, iki eşeyli, ip takmak, insaflı, bininci, bango, yararlı cemiyetler, meyletme, römorkör, robot görüşü, dünyada ilk yerleşim yeri, asetik asit, alpaka, rutubetsiz, paraları inceleyen bilim dalı, çevre sağlığı egzoz, atatürk ve din, yurttaşlık, pek yüzlü, siparişçi, insülin, staj vinç, gelin kuşu, strateji, harput ili tanıtımı, dayatma, ilginçlik, 1. dünya savaşı sonuçları maddeler halinde, mıknatıslar ve kullanım alanları, fena kalpli, hayat bilgisi programı, şırınga, edebiyatta anı, atatürk ve ölçme, 466, fabl türünde metinler, kiralanmak, talipli, iç denge, çokgen ve paralelkenar, endomik bitki, sscb nin oluşumu,