ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› EDEBİYATIN TOPLUM ÜZERİNE ETKİLERİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     3 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 132190 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik EDEBİYATIN TOPLUM ÜZERİNE ETKİLERİ

Edebiyat , yaşamın öncüsüdür. Topluma istediği biçimi , istediği anlamı verebilir. Toplumsal gelişmelerin doğuşunu edebiyat hazırlar. Kitlelere bir duyguyu , bir görüşü aşılamanın en etkili yolu edebiyattır.
Edebiyat ; insan yaşayışını , doğayı , toplumu , evreni , varlık ve yokluğu tüm olarak kucaklamak kudretindedir.
Edebiyat , üstün niteliklerini gerek bireye , gerek topluma aşılar , yeni bir yaşantının yepyeni görüşlerle duyuşların müjdecisi olur. Bu günün bilimsel dünyasında toplumları uyandırıp aydınlatmakta , edebiyat denilen yaşam aynasının etkenliği çok büyüktür.
Bir ulusu ulus yapan öğelerin başında sanatla edebiyat gelir. Büyük kitleleri edebiyat yapıtlarının ışığının , dünyayı daha aydınlık , daha yaşanmaya değer bulurlar. Edebiyat çeşitli organları ile , bağlı bulunduğu toplumu aydınlığa çıkartabilir ; uygarlığın temel yapısını kurabilir. Halkı uyandıran tohumlar edebiyat toprağından filizlenip boy atabilir.
Edebiyatı olan ulusları tarih , kolay kolay yapraklarından silemez.
Edebiyatsız uluslar; dünyaya sesini duyuramaz , varlığını anlatamaz , uygarlık yolunda yürüyemez , uygar uluslarla yarışamaz. Uluslar gelişme yolunda edebiyatlarına göre ilerler. Haksızlıklar karşısında şairleri , yazarları her gün biraz daha çöker.,
Edebiyatın toplum üzerindeki etkilerinin daha iyi anlaşılabilmesi ve kavranabilmesi için ; öncelikle edebiyatın kavram ve kapsamını , edebiyatın toplumla ilişkisini anlamak gerekir.
Edebiyat , güzel sanatların bir koludur. Güzel sanatlar , insanın duygu , düşünce ve hayallerini , başkalarında heyecan ve hayranlık uyandıracak şekilde , değişik malzemeyle ifade etme arzusundan doğar. Edebiyatın dışındaki güzel sanatlar ; mimarlık , heykel , resim , güzel yazı (hat) , minyatür (nakış) , çeşitli dekoratif sanatlar ve müziktir. Bu sanatlarda kullanılan malzemeyi , taş , tuğla , ağaç , tunç , boya ve müzikte de ses olarak değerlendiriyoruz. Edebiyatın malzemesi dil ise , sözdür , kelimelerdir. O halde en genel anlamda edebiyat , malzemesi dil olan bir sanattır.
Edebiyat dile dayanan bir sanat olduğuna göre , dille ifade edilebilen her tür duygu , düşünce , hayal vb. edebiyatın konusu olabilir ve edebiyat dil aracılığıyla her türlü konuyu işlemeye müsait olduğundan , şiir , roman , hikaye , tiyatro , deneme , fıkra , nutuk (söylev) gibi türlerdeki edebiyat eserleri , kişilerin ve toplumların düşüncelerini , coşku ve duygularını etkileyen eserlerdir.
Sözlü ve yazılı edebiyat ürün ve eseleri düşünüldüğünde “edebiyat”ın kapsamı genişler. Bu ürün ve eserlerin oluşturduğu dönemler söz konusu olunca da “edebiyat”ın insanla , toplumla , kültür – uygarlık ve tarihle ilişkisi de ortaya çıkar ve biz edebiyat tarihinden milletlerin , çağların , yazarların , ürün ve eserlerin gelişimlerini izleyebiliriz.
Edebiyatın malzemesi olan dil , insanlar arasında anlaşmayı sağlayan bir araçtır. Bir milletin kültür değerleri , düşünceleri , inançları , gelenek ve görenekl

Güncel Aranan Ödevler

firma tanıtımı, gerilim kıyıcıları, figür, tevfik fikret sis şiiri, dunya folklor kurumlari..., maliyet kontrol, deminden, odun gibi, kktc bakanları, paket, eylül romanı, bura hiroşima, kimyasal tepkime çeşitleri, yaşatma, basınç aletleri, bankacılıkta pazarlama, pablo picassonun hayati, tartışmanın türleri, istatistik seriler, namert, yaşamsal, erozyonun etkileri, hafifçe, etüd, kodlama, omik direnç, doğal güzelliklerimizin önemi, labaratuar aletleri, yapım eki, meme muayenesi, kronik, b. traven, faydacıl, evrensel, semavî, taş hücresi, ahşap doğrama, tepi, mühendislik sigortaları, matematik ve astronomi, karbonil, arı maddeler, ağızdan ağıza iletişim, ingiliz milletler topluluğu, acı meyan, hırıl hırıl, mutasyon ve modifikasyon, yardımlaşmanın önemi, kanıtlamak, endüstri mühendisliği staj raporu, amin, haseki, almanca sıfatlar, tafta, saf saf, sirer, ahmed paşa, binme, sahavet, karıştırma, nağme, sevdirmek, değişiklik, esnekleşme, 1953 ermeni tarihi, oscar ödül, üretim iş emri, bilimin zararları, kalite sistemleri, cpfr, mr anjiografi, yöneylem, satış gücü, imzalanmak, pornografik, adını almak, emek, kasaba, gönlünce, denklemler test, grigory petrov, araba söyleşi, esnetme, konu merkezli eğitim, parçalanış, namzet, birinci sınıf tacir olabilmenin unsurları, integralin, epidemiyoloji, atatürkü sevmek, istemli, peleng, dizelin yakıtı, dinmez, sap gibi, imparator neron, aşhane, fasit, kelepçe, cebir nedir, nezaketsiz, iblâğ, taşıtlardaki değişim, 446, multijet motorlar, nakledilmek, ege denizi haritası, ac jeneratör, 29 ekim ile yazı, dam altı, Hızır, saksofon, hammurabi, yavaşlatılmış, bir doğru açısı kaç derecedir, dülgerlik, teşvik, kapalı devre güvenlik, aseptik, hayvan hücresinin bölümleri, cumhuriyetle yönetilen ülke ler, balast gemi, ordu ili, iken, yarılama, procedure, howard pyle hayatı, büyük türkiye rüyası, arkadaş ıslıkları, düzlem, biyokgrafi, benzinli, ezgin, otograf, dikdörtgeni, çoçuk hakları, kareleme, beden eğitimi genel, nalbur, bilgisayar ders modülü, daire grafiği, samuray, benzemek, osman hamdi bey, insan ve çevre, açık, iş kazası raporu örneği, die, kanuninin hayatı, şüheda, bilyeli, pigment, oracle, inci çiçeği, ankara neden başkent seçildi, açık ekonomi ve büyüme ilişkisi, dreamweaver, partili, cahit tanyol ve eserleri, ağaçlandırma çalışmaları, zemin deneyleri, efsane, dedikoducu çocuk, hukuklu, beycesultan denizli, doğal sayılarla ilgili sorular, cisimlerin yüzme şartı, Allah dağına göre kar verir, karstik, sütlük, poz, hetetrof, 1.cumhuriyet dönemi nedir, eser sözleşmesi, frankenstein özet, 2006 oks sonucu, ilkin, nedeniyle, rodeo, girilmek, kardeş okul, binbaşılık, turşu suyu, kömür, silikleşme, future, mısırlı yazıcılar, eczacı, çatı romanı özeti, doğru veri yapısı, girgin, batılılaşmanın zararları, günü dolmak, ibrik, fes, türkçe egzersiz, aylık prim hizmet belgesi, gözü pek, milli mücadele dönemi türk dış politikası,