ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› EDEBİYATIN TOPLUM ÜZERİNE ETKİLERİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     3 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 132190 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik EDEBİYATIN TOPLUM ÜZERİNE ETKİLERİ

Edebiyat , yaşamın öncüsüdür. Topluma istediği biçimi , istediği anlamı verebilir. Toplumsal gelişmelerin doğuşunu edebiyat hazırlar. Kitlelere bir duyguyu , bir görüşü aşılamanın en etkili yolu edebiyattır.
Edebiyat ; insan yaşayışını , doğayı , toplumu , evreni , varlık ve yokluğu tüm olarak kucaklamak kudretindedir.
Edebiyat , üstün niteliklerini gerek bireye , gerek topluma aşılar , yeni bir yaşantının yepyeni görüşlerle duyuşların müjdecisi olur. Bu günün bilimsel dünyasında toplumları uyandırıp aydınlatmakta , edebiyat denilen yaşam aynasının etkenliği çok büyüktür.
Bir ulusu ulus yapan öğelerin başında sanatla edebiyat gelir. Büyük kitleleri edebiyat yapıtlarının ışığının , dünyayı daha aydınlık , daha yaşanmaya değer bulurlar. Edebiyat çeşitli organları ile , bağlı bulunduğu toplumu aydınlığa çıkartabilir ; uygarlığın temel yapısını kurabilir. Halkı uyandıran tohumlar edebiyat toprağından filizlenip boy atabilir.
Edebiyatı olan ulusları tarih , kolay kolay yapraklarından silemez.
Edebiyatsız uluslar; dünyaya sesini duyuramaz , varlığını anlatamaz , uygarlık yolunda yürüyemez , uygar uluslarla yarışamaz. Uluslar gelişme yolunda edebiyatlarına göre ilerler. Haksızlıklar karşısında şairleri , yazarları her gün biraz daha çöker.,
Edebiyatın toplum üzerindeki etkilerinin daha iyi anlaşılabilmesi ve kavranabilmesi için ; öncelikle edebiyatın kavram ve kapsamını , edebiyatın toplumla ilişkisini anlamak gerekir.
Edebiyat , güzel sanatların bir koludur. Güzel sanatlar , insanın duygu , düşünce ve hayallerini , başkalarında heyecan ve hayranlık uyandıracak şekilde , değişik malzemeyle ifade etme arzusundan doğar. Edebiyatın dışındaki güzel sanatlar ; mimarlık , heykel , resim , güzel yazı (hat) , minyatür (nakış) , çeşitli dekoratif sanatlar ve müziktir. Bu sanatlarda kullanılan malzemeyi , taş , tuğla , ağaç , tunç , boya ve müzikte de ses olarak değerlendiriyoruz. Edebiyatın malzemesi dil ise , sözdür , kelimelerdir. O halde en genel anlamda edebiyat , malzemesi dil olan bir sanattır.
Edebiyat dile dayanan bir sanat olduğuna göre , dille ifade edilebilen her tür duygu , düşünce , hayal vb. edebiyatın konusu olabilir ve edebiyat dil aracılığıyla her türlü konuyu işlemeye müsait olduğundan , şiir , roman , hikaye , tiyatro , deneme , fıkra , nutuk (söylev) gibi türlerdeki edebiyat eserleri , kişilerin ve toplumların düşüncelerini , coşku ve duygularını etkileyen eserlerdir.
Sözlü ve yazılı edebiyat ürün ve eseleri düşünüldüğünde “edebiyat”ın kapsamı genişler. Bu ürün ve eserlerin oluşturduğu dönemler söz konusu olunca da “edebiyat”ın insanla , toplumla , kültür – uygarlık ve tarihle ilişkisi de ortaya çıkar ve biz edebiyat tarihinden milletlerin , çağların , yazarların , ürün ve eserlerin gelişimlerini izleyebiliriz.
Edebiyatın malzemesi olan dil , insanlar arasında anlaşmayı sağlayan bir araçtır. Bir milletin kültür değerleri , düşünceleri , inançları , gelenek ve görenekl

Güncel Aranan Ödevler

vizyon misyon, yunus emre ve türkçe, toki, babacık, windows, eğil beyleri, kimya yazılı soruları, hışır hışır, atatürkün türk milletinden, acil müdahale, iş bölümü, fıstıklık, biyoloji bilimindeki gelismelerin, şartlanma, yenilemez enerji kaynakları, eten, uyuşmazlık, madde ve özellikleri video vb., özel ad, yeraltı kaynakları, ardınca, starking, meşk, eng, duvar deseni, marx, triyak, pisagor ve öklit, zamir, güneş canlı mıdır, betimleme ornegi, cumhuriyet döneminde gelişmeler, eğitimin vizyonu, mineci, 360 derece performans, abs, eğitim geliştirme, yorgan, alma, adorno, ders testleri, pastacılık, mikroskobik canlılardan korunma, yadsıma, freze nedir, yalıtımlar, cnc torna, 10. gezegen, millet vekilleri, fetih, hayran, tabaklık, yağlı ballı, basit bomba yapımı, ana sanlı, satış yöntemi, pek pek, dinlenme nedir, bye bye türkçe, arhavi, polis sınavı, türkçe ile ilgili söylenmiş olan sözler, istim, aştart, yüzey toleransları, ışık kırılması, müşteri memnuniyeti ve markalaşma, eski tarihte haberlesme, permutasyon, belediye nedir, paspasçı, cinsel organ resimleri, çökertmek, omurga, geveze, dilekçe örneği, v-ray, asistanlık, merasim, cinema, cizgi grafigi, olan, hamurcu, ferhunde kalfa, staj defterı, yüzey ölçüleri ve hacimler, poz, mikroskobun tarihi, spartacüs, vatandaşlık hakları, reklam, popüler müzik, islam medeniyeti, meyve bahçesi, eşleştirme, fransa denizcilik, döküm staj, işlem ve aritmatik, tediye, sular, haberleşme, geçmişte haberleşme, insaf, ut yeri, biruni, ahmet kırca, antikor şekil, inandırmak, demokratik yönetim birimleri, kare prizma ile ilgili sorular, sevdirmek, sosyal etkileşim, meyilli, gerdan, faaliyete dayalı maliyetleme, öğretmen lisesi, intibah, 002, sildirme, edebiyatin diger bilimlerle iliskisi, rotasyon, eğitim yönetimiyle ilgili projeler, ripper, baz istasyonu, soğuk damga, öykünün tanımı özellikleri, markov, barometre yapımı, sinirlenmek, tarihin kaynakları, çeki ve kental, millete efen, atölye staj talaşlı, kan boğmak, 211, dekorasyon, geçit hakkı, halk evi, canlılar, plc tanıtılması, üçgende bağıntılar, anadoluda kurulan ilk beylikler, fayda ile tatmin arasındaki fark, türkiye türkçesi, ağnam, matematik çarpanlara ayırma, atatürk ün çocukluk, insan hakları, orman resimleri, judo, eray, ağır canlı, bilgisayar mühendisligi, kazıntı, april, şunda, flash 8, kimyasal gübre, rome, tohum zarı, söz cambazı, anofel, abuk sabuk, episkop, 6.sınıf resim, beden eğitimi dersinin önemi, tercumanı ahval, büyütme, ısı pompaları, elçibey, dünya,güneş ve ay, bizans düştü, otel işletmelerinde bütçeleme, atatürk ün özlü sözleri, düşünülmek, matematiksel modelleme, staj defteri (tekstil), liet, ılgar, 1960 öğrenci, fransız kültürü, bir bilim adamının romanı, fiil kipleri, bikarbonat, 75 yıl anadolu lisesi, yat kulübü, gallagher, ege bölgesinin iklim özellikleri, ay-gün yılı, yadırganmak, bilgi edinme hakkı, orta oyunlar, fransız ihtilalinin etkileri, renk almak, ata sporu, adam içine çıkmak, kan akıtmak, yasaklanmak, iyisi,