ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› AZDIRMA TEZGAHLARI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     3 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 131204 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Azdırma Tezgahları

1. Azdırma Tezgahının Tanıtımı


Freze tezgahlarının, dişli açmada yetersiz kalmalarından ya da diş açma işini istenen kalitede yapamamalarından ötürü azdırma tezgahlarının önemi daha belirginleşmiştir. Azdırma tezgahları, yuvarlanma metodu ile dişli çark açan özel tezgahlardır (Ek 1). Bu tezgahlar sayesinde, dişli çarklarda arzulanan düzgünlük ya da kalite elde edilmiş olur. Azdırma tezgahı adını azdırma frezesi denilen kesici ucundan-çakısından almıştır. Azdırma frezeleri (Ek 2), sağ ve sol yönlü olarak yapılan özel kesicilerdir. Görünümleri vida biçimindedir ancak azdırma tezgahında her modülden tek çakı olarak bulunur ve bir tezgah tüm modülleri açamaz. Tezgahın kapasitesine göre modülleri de sınırlı olur. Örneğin; 0.5, 0.75, 1, 1.25, 1.5, 1.75, 2 gibi.Azdırma takımlarında dişlerin sırtı tornalanmış ve taşlanmış yüzeyleri vardır. Büyük takımlarda talaş oyuklarına helis verilerek dişlerin sürekli bir şekilde kavranmaları ve işlenen yüzeylerden kesintisiz olarak ayrılmaları sağlanır. Bu şekilde titreşimler de önlenmiş olur. Azdırma tezgahında işlenecek parçaya göre çeşitli tipte çakılar kullanılabilir. En yaygın olan çakı ise hava çeliğinden yapılan çakılardır. Ayrıca, titanyum alaşımlı zincir dişli çakılar ise daha sağlam oldukları için işleme kapasitesini yaklaşık olarak üç kat artırabilirler. Kesme sırasında kullanılan çeşitli sıvılar, kesme sırasında sürtünme kuvvetlerinden dolayı ortaya çıkabilecek çeşitli kırılmalara karşı alınan bir önlemdir.


2. Azdırma Tezgahonda Gerçekleşen İşlemler

Azdırma tezgahonda işlenecek parçalar 3 çeşit işleme tabi olabilirler:

a) Düz dişli açma: Düz dişli açma işleminde parçanın ekseniyle dişlerin yönü paraleldir. Diğer bir şekilde ifade etmek gerekirse; parça düz bir yüzeye konulduğunda dişlerle yüzey arasında dik açı olduğu gözlenir.
b) Helisel dişli açma: Bu işlemde, parçanın ekseniyle dişlerin yönü paralellik göstermez. Parça düz bir yüzey üzerindeyken dişler ile yüzey arasındaki açının dar açı olduğu gözlenecektir. Çakı tezgaha yerleştirilirken belli bir açı verilmesi gerekmektedir.
c) Nihayetsiz çark: Tanjansiyel başlık gerektiren bu işlem her tezgahta yapılmaz.


3. Azdırma Tezgahınında İşlem Sırası


Ek 3 de bir azdırma tezgahı parça işlerken gösterilmiştir. Azdırma tezgahında işlem sırası aşağıda verildiği gibidir.
a) İş parçası, tezgahın özeliğine uygun bağlama araçlarıyla tablaya tesbit edilir. Dişli çevresi komparatörle yapılan karşılaştırmalarla kontrol edilir.
b) Azdırma dişli tezgahlarının doğru olarak ayarlanması çok önemlidir. Tezgahın ayarlarının ve kontrollerinin işleme başlanmaddan önce yapılması tavsiye edilir.
c) Açılacak dişli düz ise, azdırmanın eğim açısı çakı üzerinden alınarak takıldığı gövdeye verilir.
d) İş parçasıyla çakının dönüş oranı yani iş ve çakı, bir vida ile çarkı döndürüyormuş gibi düşünülerek, tezgah çark donanımları yapılmalıdır. Bunun için, dişli, diş sayısına göre bölüm dişli çarkları kataloğundan alınarak ilgili yerine takılır (Tam otomatik tezgahlarda bu donanımlar sadece kollarla yapılır.).
e) Dişlinin açılabilmesi için çakının diş derinliği verildikten sonra, işin dönmesiyle oranlı olarak düşey konumda ilerlemesi yine çark donanımlarıyla sağlanır.
f) Eğer dişli çark helis dişli ise, kesme sırasında azdırmanın dişleri arasında zorlanarak işin kaymasını önlemek ve helis açısını çıkarabilmek için çakıya göre daha hızlı dönmesi gerekir.
g) İşlem bitinceye kadar kesme yağı kullanılır. Böylece çakının zorlanması önlenerek düzgün yüzey elde edilmesi sağlanır.4. Azdırma Tezgahında İşleme Uygulaması


Ek 4 te, azdırma tezgahında işlenecek bir parçanın teknik çizimi ve de işleme için gerekli olan çeşitli veriler verilmiştir.
Azdırma tezgahının çalışmasıyla ilgili olarak DİŞSAN Redüktör ve Dişli Sanayii ziyaret edilmiştir.

Görüşülen Kişiler : Yük.Mak.Müh. Aydın YALÇIN
Adres : İMES Sanayi Sitesi. E-501 Sok. No.19
Telefon : 0 (216) 364 30 02

İş parçası azdırma tezgahına girmeden önce de çeşitli işlemlerden geçirilir. İşletmeye hammadde olarak gelen parça önce demir testeresiyle kesilir. Demir testeresiyle kesilerek belirli bir boyuta getirilen parça daha sonra torna tezgahına gider. Torna tezgahında işlenen ham malzeme azdırma tezgahında işlenmeye hazır hale getirilir. Azdırma tezgahına getirilen bu parça malafaya sabitlenir. Bu parçayı işlemek için uygun azdırma bıçağı modülüne göre seçilir. Bu aşamada ise, işleme için gerekli ölçüler göz önünde bulund

Güncel Aranan Ödevler

sıvı tulumbaları, organizasyonlarda stratejik planlama, erguvan, hafız, selanik özellikleri, ayna çeşitler, kuvay-i milliye, cehennemlik, yumurta tavukçuluğu, töre cinayeti, tacir hakları, af çıkarılmak, biyoloji ile uzay çalışması, emar, seksen, boz, ders notları, titretme, eski olcme araclari, emzikli, cinsel istismar, abecesel, şıkırdatma, halka arz, tezyif, mavi bayrak, yetişkinlik, hız almak, anayasa maddeleri, pisagor, keloğlan, paranoyak, kalite prosedurleri hazır, beton boru, terennüm, ihya olmak, yosunlar, telefonun tarihi, dimes, karşı olum, elektrik mühendisliği staj, aynanın içinden, temerrüt, vâris, afiş asmak, peklik, allama, kara kitap, heyelanlar, açık önerme soruları, dağ iklimi, sulama ve toprak, ağzı açık, lıkır lıkır, sınıflandırma, mimarî, dişi bakır, dna izolasyonu, nükleer kirlilik, devirler, sayfa, seksolog, ekosistemler neden bozuluyor, tay tay, dil balığı, nüfus piramitleri, basınç ölçmede kullanılan cihazlar, hava kirliliği nedenleri, demokrasinin gelişiminde olaylar ve kişiler, kar romanı, sosyoloji anlamı, transmisyon, johnson mektubu, evli, kişilik testleri, dekan, eş koşma, bddk, istanbulun yönetimi, dershane türkçe planı, öykücü, tuşe, ingilizce tensler, moratoryum, menfa, duvar resimleri yöntemi, cam süsleme, arşiv ve evrak, cıvık, fareler ve insanlar, çoçuklarda hayal kurma, mürebbiye, nikel, ingiltere devlet sistemi, çadır, fonksyonlar soru cevap, killi toprak nedir, öss kimya soruları, atatürk ve vatan, tel küf, gırt, maddenin ayırt, dokunaklı, dagın otekı yuzu, cumhuriyet dönemi giysisi, uğultulu tepeler, prolog, plaka imleri, almanyanın ihracat ithalat gelirleri, torna staj, english course, anadolu uygarlığı, resim yapma teknikleri, kütle ve rijitlik merkezi, şüphe yok, martin scorsese, güneş dil teorisi, sodyum karbonat, terminoloji, boş vermek, brachial plexus, active-passive, değerlerimiz, alışkan, sodyum silikat, anaokulu yıllık plan ve günlük planlar, 2. dereceden iki bilinmeyenli denklem, sakağı, erkekçe, çıkış yolu, hukuk iktisat, ali kuşçu hayatı, türkiyedeki depremler, ilkçağ uygarlıkları, sarı yazma, klima arizalari, izomerik, of çekmek, endüstri toplumu, turbalık, ilk medeniyetler, utmak, otak, fiyasko, aslı nesli, paul thompson, alexsander graham bell, 20.yy da osmanlı devleti, hatırlatma, yasa sözcüsü, excel formüller, şövale, aleminyum, iş düşmek, haziran, atatürk ün yaptığı yenilikler, dewey, ulufe, üçgen element, olay, dinsizlik, spor loto, zabit, parayı ilk kim buldu, melodrama, ekümenlik, elif be, gark etmek, kelepçe, banka müfettiş, şikayetler, piskoloji, bağdat, el havlusu, nikbin, kohezyon, gülünç, ısı enerjisi, budget, kolloit, mücadele, sulu boya, dini maniler, telekominasyon, kalın ses, bencilce, elektriğin oluşumu, 23 nisanla, tarih testleri, kimyasal arıtım, zemin etüdleri, eş anlamlı kelimelere örnekler, yeryüzündeki önemli akarsular, cahit sıtkı tarancı edebi kişiliği, kindar, karenin tarihi, abel, kapanmak, edebiyatla tarih ilişkisi,