ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› PROSES TANIMI VE KAVRAMI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     3 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 130686 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Proses Tanımı ve Kavramı
Süheyla Gürsözlü

1.Proses Tanımı

Proses ile ilgili tanımlar;
- Belli bir dizi girdiyi , müşteri için belli bir çıktıya dönüştüren , tanımlanabilen, ölçülebilen ve birbirine bağlı değer yaratan faaliyetler dizinine proses denir.
- Proses , belli girdileri içeren ve belli çıktıları üreten, katma değerli çabalarla karakterize edilen, birbiriyle ilişkili, iş faaliyetleri kümesidir.
- Belirli bir çıktı elde etmek için, birbirleriyle etkileşim içerisinde bulunan insanlar, ekipman, malzemeler, yöntemler ve çevresel unsurların bir toplamıdır.
- İşletme girdilerini, işletme çıktılarına dönüştüren etkinliklerin birleşimidir.
- Prosesler, üç temel faaliyetler çeşidinin bir kompozisyonudur: Değer yaratan yeni müşteriler için önem taşıyan faaliyetler; temel olarak fonksiyonel, departmantal veya örgütsel sınırlar arasında iş akışını sağlayan faaliyetler;kontrol faaliyetleri.
- Bir organizasyonel proses, başı ve sonu belli olan iş demektir. Yani bu işi yapmak için gerekli alt işlerin ve detay işlerin oluşturduğu kümedir.
- Prosesler, en yalın açıklamayla, bir işletmenin müşterileri için Òne yaptığıÓ dır.
- Prosesler, işletmenin ürün/hizmetini yaratan mantıksal iş toplamıdırlar.
- Bir iş prosesi, bir veya birkaç çeşit girdinin alınıp bunlardan müşteri için değer oluşturacak bir çıktının yaratıldığı faaliyetler toplamıdır.
- Prosesler, birbirini izleyen durum değişikliklerinin analizinden doğarlar, yani bir süreç, ilgili bir veya daha fazla varlığın durumunu değiştirme yoluyla, girdilerin çıktılara dönüştüğü faaliyetler dizisidir.
- Proses mantık zincirinde bir iş akışıdır.
- Bir müşterisi kesinlikle vardır. Ayrıca prosesin kendiside müşteri olabilir.
- Proses fonksiyonlarüstü bir yapıdadır.

2.Proses Kavramı

Yukarıdaki tanımlardan da anlaşılacağı gibi proses işletme içinde ya belli bir fonksiyon dahilinde yer alabilir ya da fonksiyonlararası olabilir. Tüm proseslerde ortak üç özellik vardır.
- Dönüştürme: Prosesler girdiyi daha değirli bir çıktıya dönüştürebilirler. Fiziksel dönüşümde, ortaya somut bir ürün çıkarken bilgi dönüştürmede veriler işlenerek bilgi oluşturulur.
- Geri besleme kontrolü: Proses sonucunda ortaya çıkan bilgilerin sürece tekrar veri olarak girmesi Ògeri beslemeÓ olarak adlandırılır. Geri besleme kontrolü, sürecin kontrolden çıkmasını engeller.
- Tekrarlanabilirlik: Bir prsosesin defalarca aynı şekilde işleme özelliğidir.
3. Proses Özellikleri

- Tanımlanabilen: Prosesin temel unsurlarının belirlenebilmesi özelliğidir.
- Ölçülebilen: Prosesin performans ölçüt/göstergeleri ile izlenebilme özelliğidir.
- Yinelenebilen: Proses harekete geçiren aynı ve/veya değişen girdilerin işlenmesi sonucunda oluşan çıktının müşteri ihtiyaç ve beklentilerini sürekli karşılayabilme özelliğidir.
- Kontrol edilebilen: Proses sorumlularının prosesin performansı hakkında her zaman için bilgi sahibi olabilmesi ve gerektiğinde düzeltici faaliyetleri yerine getirebilmesi özelliğidir.
- Katma değer yar

Güncel Aranan Ödevler

fes, girişimcilik örnekleri, cümle türleri, düvel, perdeleme, isci sagligi, dekatlon, dolaylı ve dolaysız vergiler, fren sistemleri, donma nedir, gotik mimari, orhan veli kanık, avrupa birliğ, avantajları, afis, 1 fahrenayt, teali, eski çağlarda haberleşme, ezot, cevat fehmi başkut, ölük, atatürkün sosyal görüşleri, meşrutiyet nedir, merinos koyunu, emektar, fonksiyon 50 örnek, anıtkabir, saptanmak, 1.meclis, ilârya, altındağ, kebe, insaat, avam, kompresör çeşitleri, 1 bar kaç metreküp, sıkışıklık, şimdiye kadar, tred, aynanın tarihi, ada balığı, olur almak, ana yarısı, bağlanım, ölçme cihazları, çölleşme, yaratma, kabara, sanmak, bauhaus, sitoplazma organelleri, türkiyedeki iklimler, çubuksuz, ithalat ihracat staj, belki, din bilgisi, müzikte tekseslilik, efor, kafatası, musavir yardımcılıgı, atx kasa, atılma, dogal sayılar, yönlendirici satış, internet haftası, itinasız, drama dersi etkinlikleri, aday adayı, delikli taş, energy, tünel, bor mineralleri, pıc nedir, bilgisayar staj, dokuztaş, tanrıların arabaları, trafik işaretleri, ölçüm aletleri, ısıl işlem hasarları, bitirme projesi, izomer, biyolojik ıslah yöntemleri, fatih sultan mehmet kitap özeti, edebi metin, bilim ile ilgili özdeyiş, ahsap ceviz, bilgi çağında bilgisizlik, aynalar ve mercekler ile ilgili sorular, dernekçi, tekebbür, ağaçlı, fizik sunuları, ziyaya mektuplar, yarı göçebe, atatürk anılar, asenkron sayıcılar, çözümleri, koruculuk, bosna hersek, kırıkkale, duvardan ısı geçişi, sarkmak, keyfiyet, elektromagnetik indüksiyon, bakım, varlık, tasvir sanatı, tevhidi tedrisat kanunu, gizli, din dersi kitabı eleştiri, tertiplemek, avid, ankara ili, bakım planı, denge taşı, gaz türbini, destan dilinin özellikleri, geri dönmek, sülükler, manipilasyon, eğir kökü, ant, gaga, 1982 anayasa temel görüş ve ilkeler, nükteli, ankara ekonomik kaynakları, hicran, tembelleşme, aznavur, tepkin, ihsas etmek, jeolojik zaman, boşanma ve sosyoloji, uvertür, reji masası, 1876 anayasa, reading passage, paskal yasası, roman özellikleri, ciltleme teknikleri, görsel sanat ve etkileri, kuvayi milliye hareketi, atatürk gençlik ve hürriyet, turba, kapalılık, iklim değişimleri, bethoven, ezberleme, anlatım bozuklugu, sakırtı, palyatif, hazır staj dosyaları, agrega, asit baz titrasyonları, trifaze, toplumsal kurallar, aziz nesin yaşar ne yaşar ne yaşamaz, ön büro, dogal sayılar konu anlatımı, kılçık, osilatör, burnett, irasyonel sayılar, ortak kullanm alanı, anket taslağı, teknolojik tahmin, eski bursa resimleri, neden ise, taksit, elektronik baskı devre, metagenez, cici bici, gazve, ülkemizde heyelan bölgeleri, defterin oluşumu, cukur ayna, emperyalist, ahmet mithat efendi, yeni meslekler, şifre devreleri, basit projeler, tanılama, iktisat kitapları, ad nedir, ayıplanmak, pragmacılık, stereotipi, cetveli kim buldu, estetikçi, sarhoşluk, fabrikanın önemi, dizel katkı, yumurtlama, pazarbaşı, hangi akarsu üzerinde hangi baraj var, renklerin psikolojik etkileri, ithal nedir, alternator, ac dc devreler,