ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› PROSES TANIMI VE KAVRAMI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     3 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 130686 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik Proses Tanımı ve Kavramı
Süheyla Gürsözlü

1.Proses Tanımı

Proses ile ilgili tanımlar;
- Belli bir dizi girdiyi , müşteri için belli bir çıktıya dönüştüren , tanımlanabilen, ölçülebilen ve birbirine bağlı değer yaratan faaliyetler dizinine proses denir.
- Proses , belli girdileri içeren ve belli çıktıları üreten, katma değerli çabalarla karakterize edilen, birbiriyle ilişkili, iş faaliyetleri kümesidir.
- Belirli bir çıktı elde etmek için, birbirleriyle etkileşim içerisinde bulunan insanlar, ekipman, malzemeler, yöntemler ve çevresel unsurların bir toplamıdır.
- İşletme girdilerini, işletme çıktılarına dönüştüren etkinliklerin birleşimidir.
- Prosesler, üç temel faaliyetler çeşidinin bir kompozisyonudur: Değer yaratan yeni müşteriler için önem taşıyan faaliyetler; temel olarak fonksiyonel, departmantal veya örgütsel sınırlar arasında iş akışını sağlayan faaliyetler;kontrol faaliyetleri.
- Bir organizasyonel proses, başı ve sonu belli olan iş demektir. Yani bu işi yapmak için gerekli alt işlerin ve detay işlerin oluşturduğu kümedir.
- Prosesler, en yalın açıklamayla, bir işletmenin müşterileri için Òne yaptığıÓ dır.
- Prosesler, işletmenin ürün/hizmetini yaratan mantıksal iş toplamıdırlar.
- Bir iş prosesi, bir veya birkaç çeşit girdinin alınıp bunlardan müşteri için değer oluşturacak bir çıktının yaratıldığı faaliyetler toplamıdır.
- Prosesler, birbirini izleyen durum değişikliklerinin analizinden doğarlar, yani bir süreç, ilgili bir veya daha fazla varlığın durumunu değiştirme yoluyla, girdilerin çıktılara dönüştüğü faaliyetler dizisidir.
- Proses mantık zincirinde bir iş akışıdır.
- Bir müşterisi kesinlikle vardır. Ayrıca prosesin kendiside müşteri olabilir.
- Proses fonksiyonlarüstü bir yapıdadır.

2.Proses Kavramı

Yukarıdaki tanımlardan da anlaşılacağı gibi proses işletme içinde ya belli bir fonksiyon dahilinde yer alabilir ya da fonksiyonlararası olabilir. Tüm proseslerde ortak üç özellik vardır.
- Dönüştürme: Prosesler girdiyi daha değirli bir çıktıya dönüştürebilirler. Fiziksel dönüşümde, ortaya somut bir ürün çıkarken bilgi dönüştürmede veriler işlenerek bilgi oluşturulur.
- Geri besleme kontrolü: Proses sonucunda ortaya çıkan bilgilerin sürece tekrar veri olarak girmesi Ògeri beslemeÓ olarak adlandırılır. Geri besleme kontrolü, sürecin kontrolden çıkmasını engeller.
- Tekrarlanabilirlik: Bir prsosesin defalarca aynı şekilde işleme özelliğidir.
3. Proses Özellikleri

- Tanımlanabilen: Prosesin temel unsurlarının belirlenebilmesi özelliğidir.
- Ölçülebilen: Prosesin performans ölçüt/göstergeleri ile izlenebilme özelliğidir.
- Yinelenebilen: Proses harekete geçiren aynı ve/veya değişen girdilerin işlenmesi sonucunda oluşan çıktının müşteri ihtiyaç ve beklentilerini sürekli karşılayabilme özelliğidir.
- Kontrol edilebilen: Proses sorumlularının prosesin performansı hakkında her zaman için bilgi sahibi olabilmesi ve gerektiğinde düzeltici faaliyetleri yerine getirebilmesi özelliğidir.
- Katma değer yar

Güncel Aranan Ödevler

meyus olmak, ali sarıkaya, akedemik, efes, kapamak, bozgunda, oturtulmak, onu, eski çağlarda alışveriş, dış borç, salvador dali, ekolojik denge, yöntemli, miras, engin sezgin, korozyon nedir, opto, meyve isimleri, aktifleştirme, sergileyiş, pattadak, bitkilerde hayat, arcelik stajı, gödeş, güneydoğu, mısır unu, geometri öss soruları, damlı, yansıma, kitle iletişim özgürlüğü, uyutma, sırf, ishalli, şiir dili, domuz yağı, hilkat, ad çekme, dökülmek, doğal hukuk anlayışı, kasılmak, alice in wonderland, 1. sınıf zümre örneği, buhar türbinleri, egemenligin hakimiyeti, gençlik bunalımı, batıl inançlar, amerika kıtası jeolojik özellikleri, kayış, bazlar, yıldız devreler, 1915, vektör projeksiyonu, ham maddenin önemi, sahavet, fareler ve insanlar, korkaklık, şeyh, 1. dereceden 2 bilinmeyen denklemler, 6. sınıf atasözleri, koşu, levye, ataturkun hak özgürlük, sağlık sektörü, şiir, etkileşime dayalı öğretim, saadet, işletme staj, beton evler, dünya edebiyatından öyküler, çarpıcılık, kan alma teknikleri, heidi, kampçılık, bayra, güvence, aratmak, fizik oks, oran analizi, sarı humma, beden dili ve resimler, fikir adamı, ramazan, şunca, piramidin özellikleri alanı ve hacmi, bankacılık sektörü, ışıklanma, karakol, kitin, geçerli, web sitesi yapma, juro, posa, 1961 anayasa, kopartmak, meslek lisesi, parklar, ışık yuvarı, gözlenme, sapır sapır, eski aletler, istediğini yap, küçük çapta, sosyal demokrasi, bayrağımızın anlam ve önemi, united nations conference, istanbulun fethi ve sonrası, degazör, fsf, ötümlüleşme, tamir etmek, atatürkün sanata verdiği önem, white goods, damgalı, kal, mukabil, logaritmik, atm, idrarda koku, polipropilen lifleri, sıkışık, izohips soruları, sako, doğurarak çoğalan hayvanlar, dalgasız, bileşikleri ayırma teknikleri, acı ceviz, deli orman, müdafaa, kuvvetlenme, donanım, insan, sanat ve müzik, bergüzar, fluent, sayma sistemleri, paralel kenarın iç açıları, bina performans analizi, sql soruları, polinom, rotary kıln, gaz ocağı, insan sevgisi atasözü, eylemlik, sere serpe, critical theory, ördek sesi, defterin üretimi, enkaz, kamara, tüm canlılarla ortak yuvamız mavi gezegenimizi tanıyalım ve koruyalım, teoman, ceylan, bir kafada, fotoğraf makinesini kim icat etti, sırları, beşeri coğrafya, ara yerde, performans ödevleri, reşat nuri güntekin gökyüzü, direk tipleri, mütehavvil, kütle ile madde arasındaki fark, anı türünün tarihsel gelişimi, haylazlık, şükran, tıbbi asepsi, ibraname, içim, serbestçe, çati çelik, bütçe açıklarının ekonomik etkileri, şeritli, taş bilimi, simetri nedir, küfür, değerbilir, ar-ge, 19 mayıs bayramı, eski bursa, atmosfer basınç değeri, oks sınav sonucu, iş analizleri ile iş tanımları arasındaki farklar, fon yönetimi, gıcık etmek, islamcılık, öbekleşme, opak ve saydam, toplam üretken bakım, dizanteri, özgeci, çiçekli bitki, maddenin tanecikli yapisi, hava ikmal, insan boşaltım sistemi, faruk nafiz, ılımlılık, biyomedikal, radyasyonun etkisi, kitap incelemesi, dokuzuncu hariciye koğusu,