ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› ALTI ŞAPKA DÜŞÜNME TEKNİĞİNİN UYGULANDIĞI SENARYO ÖRNEĞİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     2 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 130560 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik ALTI ŞAPKA DÜŞÜNME TEKNİĞİNİN UYGULANDIĞI SENARYO ÖRNEĞİ

1. TANITIM:
Ders Adı : Türk Dili ve Edebiyatı
Konu : Faruk Nafız Çamlıbel “Çoban Çeşmesi”
Süre/Sınıf : 40 dakika Lise 2
Hedefler : Şiir türünü şekil ve içerik yönünden inceleme
Davranışlar :
1) Çoban Çeşmesi şiirinin kafiyelerini ve çeşitlerini gösterme
2) Çoban Çeşmesi şiirinin nazım birimi söyleme
3) Çoban Çeşmesi şiirinin dil özelliklerini söyleme
4) Çoban Çeşmesi şiirindeki sanatları gösterme
Yöntem ve Teknikler : Altı Şapka Düşünme Tekniği, Soru-Cevap, Düz Anlatım
Araç-Gereçler : MEB Ders Kitabı, İnci Enginün Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları, Kartondan hazırlanan 6 farklı renkte şapka.

2. ETKİNLİK
Hazırlık
a. Dikkat Çekme: Altı şapka düşünme tekniğinin uygulanması için sınıfa getirilen 6 farklı renkteki (beyaz, siyah, mavi, yeşil, sarı, kırmızı) şapka öğrencilerin görebileceği bir yere yerleştirilir.
b. Motivasyon: Öğretmenin “Arkadaşlar bugün dersimizi farklı bir yöntemle işleyeceğiz. Bu gördüğünüz 6 renk şapka, bize 6 farklı hayal aleminin kapısını açacak” demesi.
c. Gözden Geçirme: Öğretmenin “Bu derste kendi düşüncemizin dışında bizden istenilen tarzda düşünmeyi öğreneceğiz” demesi.
Sunum ve Uygulama
Öğretmen Çoban Çeşmesi şiirini güzel şiir okuyan bir öğrenciye okutur. Ardından geçen hafta ödev olarak verdiği Faruk Nafız Çamlıbel’in hayatını araştırma ödevini yapıp yapmadıklarını sınıfa sorar. Yapanlara teşekkür eder ve bir öğrenciye araştırmasını okutur. Okumanın ardından öğretmen hayatıyla ilgili birkaç ayrıntıya değinir.
Şiirin işlenişine geçilir. Öğretmen tahtaya şiirin nazım birimi, kafiye şeması, sanatları yazıp iki nokta koyar. Her birini tek tek öğrencilere sorar. Farklı cevaplar geldiğinde neden? sorusunu sorar. Yanlış cevap verildiğinde de neden sorusu sorar, öğrenciye destek olup cevabı bulmasını sağlar. Ardından şiirin dil ve üslup özelliklerine geçilir. Öğretmen şiirdeki yabancı kelimeleri bulmalarını ister ve anlamlarını buldurur. Sıra şiirin açıklanmasına geldiğinde öğretmen numaralandırdığı şapkaları rastgele öğrencilere giydirmek üzere seçtiği öğrencilerden numara söylemelerini ister. Söylenen numaranın temsil ettiği şapka o öğrenciye giydirilir. Öğretmen “Oyun başlıyor arkadaşlar. Oyunumuzun kuralı şöyle” der ve kim hangi şapkayı giymişse o şapkanın renginin özelliklerine uygun olarak konuşması, yorum yapması gerektiğini söyler. Kısaca her şapkanın sahip olduğu rengin özelliklerini sınıfa anlatır. Ardından öğretmen önce beyaz şapkanın şiiri beyazın özelliklerine, düşünme sistemine uygun olarak yorumlamasını ister. Sonra kırmızı, siyah, yeşil, sarı ve mavi şapka sahiplerine söz verir. Takılıp konuşamayan öğrenciye renginin özelliklerini hatırlatır. Yine konuşamıyorsa öğretmen o rengin özelliklerine uygun olarak bir iki cümle ile şiiri yorumlar. Öğrenciye “sence?” diye sorar ve devam etmesini ister.
Bu şekilde 6 öğrenci konuşmuş olur. Ardından öğretmen şapkalarını geri ister ve bu sefer gönüllü olarak şapkaları isteyen öğrencilere

Güncel Aranan Ödevler

firma tanıtımı, gerilim kıyıcıları, figür, tevfik fikret sis şiiri, dunya folklor kurumlari..., maliyet kontrol, deminden, odun gibi, kktc bakanları, paket, eylül romanı, bura hiroşima, kimyasal tepkime çeşitleri, yaşatma, basınç aletleri, bankacılıkta pazarlama, pablo picassonun hayati, tartışmanın türleri, istatistik seriler, namert, yaşamsal, erozyonun etkileri, hafifçe, etüd, kodlama, omik direnç, doğal güzelliklerimizin önemi, labaratuar aletleri, yapım eki, meme muayenesi, kronik, b. traven, faydacıl, evrensel, semavî, taş hücresi, ahşap doğrama, tepi, mühendislik sigortaları, matematik ve astronomi, karbonil, arı maddeler, ağızdan ağıza iletişim, ingiliz milletler topluluğu, acı meyan, hırıl hırıl, mutasyon ve modifikasyon, yardımlaşmanın önemi, kanıtlamak, endüstri mühendisliği staj raporu, amin, haseki, almanca sıfatlar, tafta, saf saf, sirer, ahmed paşa, binme, sahavet, karıştırma, nağme, sevdirmek, değişiklik, esnekleşme, 1953 ermeni tarihi, oscar ödül, üretim iş emri, bilimin zararları, kalite sistemleri, cpfr, mr anjiografi, yöneylem, satış gücü, imzalanmak, pornografik, adını almak, emek, kasaba, gönlünce, denklemler test, grigory petrov, araba söyleşi, esnetme, konu merkezli eğitim, parçalanış, namzet, birinci sınıf tacir olabilmenin unsurları, integralin, epidemiyoloji, atatürkü sevmek, istemli, peleng, dizelin yakıtı, dinmez, sap gibi, imparator neron, aşhane, fasit, kelepçe, cebir nedir, nezaketsiz, iblâğ, taşıtlardaki değişim, 446, multijet motorlar, nakledilmek, ege denizi haritası, ac jeneratör, 29 ekim ile yazı, dam altı, Hızır, saksofon, hammurabi, yavaşlatılmış, bir doğru açısı kaç derecedir, dülgerlik, teşvik, kapalı devre güvenlik, aseptik, hayvan hücresinin bölümleri, cumhuriyetle yönetilen ülke ler, balast gemi, ordu ili, iken, yarılama, procedure, howard pyle hayatı, büyük türkiye rüyası, arkadaş ıslıkları, düzlem, biyokgrafi, benzinli, ezgin, otograf, dikdörtgeni, çoçuk hakları, kareleme, beden eğitimi genel, nalbur, bilgisayar ders modülü, daire grafiği, samuray, benzemek, osman hamdi bey, insan ve çevre, açık, iş kazası raporu örneği, die, kanuninin hayatı, şüheda, bilyeli, pigment, oracle, inci çiçeği, ankara neden başkent seçildi, açık ekonomi ve büyüme ilişkisi, dreamweaver, partili, cahit tanyol ve eserleri, ağaçlandırma çalışmaları, zemin deneyleri, efsane, dedikoducu çocuk, hukuklu, beycesultan denizli, doğal sayılarla ilgili sorular, cisimlerin yüzme şartı, Allah dağına göre kar verir, karstik, sütlük, poz, hetetrof, 1.cumhuriyet dönemi nedir, eser sözleşmesi, frankenstein özet, 2006 oks sonucu, ilkin, nedeniyle, rodeo, girilmek, kardeş okul, binbaşılık, turşu suyu, kömür, silikleşme, future, mısırlı yazıcılar, eczacı, çatı romanı özeti, doğru veri yapısı, girgin, batılılaşmanın zararları, günü dolmak, ibrik, fes, türkçe egzersiz, aylık prim hizmet belgesi, gözü pek, milli mücadele dönemi türk dış politikası,