ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› ALTI ŞAPKA DÜŞÜNME TEKNİĞİNİN UYGULANDIĞI SENARYO ÖRNEĞİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     2 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 130560 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik ALTI ŞAPKA DÜŞÜNME TEKNİĞİNİN UYGULANDIĞI SENARYO ÖRNEĞİ

1. TANITIM:
Ders Adı : Türk Dili ve Edebiyatı
Konu : Faruk Nafız Çamlıbel “Çoban Çeşmesi”
Süre/Sınıf : 40 dakika Lise 2
Hedefler : Şiir türünü şekil ve içerik yönünden inceleme
Davranışlar :
1) Çoban Çeşmesi şiirinin kafiyelerini ve çeşitlerini gösterme
2) Çoban Çeşmesi şiirinin nazım birimi söyleme
3) Çoban Çeşmesi şiirinin dil özelliklerini söyleme
4) Çoban Çeşmesi şiirindeki sanatları gösterme
Yöntem ve Teknikler : Altı Şapka Düşünme Tekniği, Soru-Cevap, Düz Anlatım
Araç-Gereçler : MEB Ders Kitabı, İnci Enginün Yeni Türk Edebiyatı Araştırmaları, Kartondan hazırlanan 6 farklı renkte şapka.

2. ETKİNLİK
Hazırlık
a. Dikkat Çekme: Altı şapka düşünme tekniğinin uygulanması için sınıfa getirilen 6 farklı renkteki (beyaz, siyah, mavi, yeşil, sarı, kırmızı) şapka öğrencilerin görebileceği bir yere yerleştirilir.
b. Motivasyon: Öğretmenin “Arkadaşlar bugün dersimizi farklı bir yöntemle işleyeceğiz. Bu gördüğünüz 6 renk şapka, bize 6 farklı hayal aleminin kapısını açacak” demesi.
c. Gözden Geçirme: Öğretmenin “Bu derste kendi düşüncemizin dışında bizden istenilen tarzda düşünmeyi öğreneceğiz” demesi.
Sunum ve Uygulama
Öğretmen Çoban Çeşmesi şiirini güzel şiir okuyan bir öğrenciye okutur. Ardından geçen hafta ödev olarak verdiği Faruk Nafız Çamlıbel’in hayatını araştırma ödevini yapıp yapmadıklarını sınıfa sorar. Yapanlara teşekkür eder ve bir öğrenciye araştırmasını okutur. Okumanın ardından öğretmen hayatıyla ilgili birkaç ayrıntıya değinir.
Şiirin işlenişine geçilir. Öğretmen tahtaya şiirin nazım birimi, kafiye şeması, sanatları yazıp iki nokta koyar. Her birini tek tek öğrencilere sorar. Farklı cevaplar geldiğinde neden? sorusunu sorar. Yanlış cevap verildiğinde de neden sorusu sorar, öğrenciye destek olup cevabı bulmasını sağlar. Ardından şiirin dil ve üslup özelliklerine geçilir. Öğretmen şiirdeki yabancı kelimeleri bulmalarını ister ve anlamlarını buldurur. Sıra şiirin açıklanmasına geldiğinde öğretmen numaralandırdığı şapkaları rastgele öğrencilere giydirmek üzere seçtiği öğrencilerden numara söylemelerini ister. Söylenen numaranın temsil ettiği şapka o öğrenciye giydirilir. Öğretmen “Oyun başlıyor arkadaşlar. Oyunumuzun kuralı şöyle” der ve kim hangi şapkayı giymişse o şapkanın renginin özelliklerine uygun olarak konuşması, yorum yapması gerektiğini söyler. Kısaca her şapkanın sahip olduğu rengin özelliklerini sınıfa anlatır. Ardından öğretmen önce beyaz şapkanın şiiri beyazın özelliklerine, düşünme sistemine uygun olarak yorumlamasını ister. Sonra kırmızı, siyah, yeşil, sarı ve mavi şapka sahiplerine söz verir. Takılıp konuşamayan öğrenciye renginin özelliklerini hatırlatır. Yine konuşamıyorsa öğretmen o rengin özelliklerine uygun olarak bir iki cümle ile şiiri yorumlar. Öğrenciye “sence?” diye sorar ve devam etmesini ister.
Bu şekilde 6 öğrenci konuşmuş olur. Ardından öğretmen şapkalarını geri ister ve bu sefer gönüllü olarak şapkaları isteyen öğrencilere

Güncel Aranan Ödevler

mehmet akif, anormallik, gidilme, onaylama, kan grubu testi, reflexiv, protein tablosu, anne şiirleri, gaz ölçümü, ayılar, gölgenin gün içi durumu, halifeler, poşet, kıl payı, düğün alayı, doyurucu, üniversite tez ödevleri, sayış, 1. dereceden 2 bilinmeyenli denklemler, kalite çalışmaları, döküm staji, ortaçağ, birinci dereceden iki bilinmeyenli eşitsizlikler, havanın önemi, doğrudan pazarlama, Rumence, deniz kullanımı, dış ticaret yöntemleri, gazetenin yararları, havanın yararları, asetat, kıllanma, tok karnına, matematik şiir, kurumsal yönetişim, suçlamak, beycesultan denizli, jeotermal enerji, istanbulun eski isimleri, bir, satsuma, 50.yıl marşı, geleneksel türk edebiyatı, adı belirsiz, ohm kanunu, işareti saymak, gelişim ve öğrenme, tekerleğin gelişimi, bedii faik eserleri, alis, sayın, geçici bayanname, kelimede anlam, eşya, cevat fehmi başkut, ne kadar, savrukluk, çokgen soruları, bitki örtüsü ve yağış, cisimler neden batar ve neden yuzer, boşanma davaları, anlatımda sınırlama, tersane, pıtır pıtır, akışkanlık, 10 parmak klavye, Romalı, yaya yolu, irsaliye, şeritler, yasa teklifi, organ nakilleri, nietzsche, sinterleme, doku, metnin bölümleri, özelleşmek, cumhuriyet döneminde dil, radyo yo ilk kim buldu, determinizm, sakıntı, vida çizim, ışıltı, çiğin, hademe, dönüşme, kücülme, ufrs, ses ve özellikleri, barınaklar, mimar sinan resimleri, eser kalıntıları, mengene nedir, morarmak, demek olmak, dikiliş, şerif mardin, kanyonlar, olgunca, deri, tarihi turistik yerleri, geleneksel meslekler, ödetme, eşit kollu teraziler, gelmek, tercihler, iyileşme, marka farkındalığı, taylor serisi, iş yapmak, tuner katı, çalışma kağıdı, radyasyon canlılar üzerindeki etkisi, neoklasisizm, defosuz, 2.boyut, müselsel, aspirin, tahkik, kemal tahir romanları, oysa, ışıtmak, analitik geometri simetri, mitat enç, muavinlik, göz bilimi, diyalektik unsurlar, bakım, kumaş hataları, bozca, sahtecilik, engish word, sürür, karahanlıların ekonomisi, malcom x, hava yolları, deneyler laboratuvar, kıl, yüzey pürüzlülüğü, fermiyum, aç karnına, yazılı soruları, vcd nedir, buharlı tren, kahramanmaraş tarihçesi, tarihi eserlerin önemi, 0432, kurutma, fusulinidae familyası, elektronik eşyalar, en uzun gece, kayaların oluşumu, gönül bağı, yumulu, ovalar, toprak çeşitleri ve kullanım alanları, iktisat teorisi, teseyyüp, asur devleti, cafe projesi, öğrenilme, hümayun, şiirin özellikleri, temyiz, ibrahim efendi konağı, rakkas, kezalik, demokratik yönetimin tarihsel gelişimi, entrika, kakaolu, marmara destanları, yatırım uzmanlığı, plc digital output, demokrasi, nezir etmek, sıvamak, yüzey toleransları, eşek gibi, polis haftası, ağ tabaka, 11 nisan, logaritma ile ilgili örnekler, sakarya savaşı, mum, biyofizik, hayat hikayeleri, spor atasözleri, özel okul, havanın kaldırma kuvveti, öğretmenlik uygulaması, din ve inanış, osmanlı ankara savaşını neden kaybetmiştir, anadolu anlamı, efsanenin tanımı, paketlemek, görev almak, türkiyenin jeopolitik hakkı, evsiz insanlar, jip,