ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› OSMANLI DEVLET YÖNETİMİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     2 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 130272 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik EĞİTSEL OYUN TEKNİĞİNE UYGUN DERS PLANI ÖRNEĞİ
Dersin Adı : Osmanlı Tarihi
Konu : Osmanlı Devlet Yönetimi
Sınıf : 10 L
Süre : 45 Dakika
Yöntem/Teknik : Anlatım, Eğitsel Oyun
Araç Gereçler : Tepegöz
Hedef :
1) Osmanlı Devletinin devlet anlayışı ve yönetimi ile ilgili temel kavramlar bilgisi
2) Divan-ı Hümayun Osmanlı yönetimindeki yerini kavrayabilme
Davranışlar :
1) Osmanlı yöneticileri içinde padişah, sadrazam, kazasker, nişancı, defterdar gibi kelimelerin anlamlarını söyleme/yazma.
2) Tanımı verilen kavramın ne olduğunu söyleme
3) Divan-ı Hümayun asli üyelerini söyleme
4) Divan-ı Hümayun’un işleyişini açıklayabilme
I) Arkadaşlar, günümüzde devletle ilgili kararlar nerede alınıyor bileniniz var mı? Evet nasıl ki günümüzde mecliste devlet adamlarınca devlet yönetimi ile ilgili kararlar alınıyorsa Osmanlı’da da buna benzer bir divan görüyoruz. Ama günümüz meclisinde çok farklı nitelikte. Bu derste Osmanlı yönetiminde etkin olan divanı işleyeceğiz.
II) Birlikte çok zevkli bir ders geçireceğiz, eminim siz de farklı ve eğlenceli bulacaksınız ama bu derse katılmanız önemli.
III) Arkadaşlar, Osmanlı yönetimine bildiğiniz gibi mutlak otorite hakim. Tüm kararlar padişah tarafından veriliyordu ama padişahın da danıştığı bir danışma meclisi vardı; Divan-ı Hümayun denilerek derse geçilir.
IV) Arkadaşlar Divan-ı hümayun Osmanlı devleti daha beylikken bile varlığı bilinen bir meclistir. Fakat nasıl ki sınırlar büyüdükçe problemler de arttır. Divan-ı Hümayunda önem ve yetki bakımından geliştirildiği görülmektedir.
V) Divan-ı hümayun işleyişi ve tarihçesi sınıfa öğretmene anlatılır. Bu anlatım sırasında tepegözden Topkapı Sarayı ve sarayda divanın toplandığı yer, Kubbealtı, divandaki kafes bölümü resimlerle öğrencilere gösterilecek.
VI) Dersin son 15 dakikasında şimdi arkadaşlar Divan-ı Hümayun’un asli üyelerini ne kadar öğrendik bunu sıralayalım, küçük bir oyun oynamak isteyenler parmak kaldırsın denilerek, öğrencilere oyuna hazırlanır.
VII) Sınıf 4 gruba bölünür, her gruptan bir boş defter kağıdı ve kalem hazır bulundurmaları ve aralarından bir sözcü seçmeleri istenir. Öğretmen Divan-ı Hümayun asli üyelerinin görevlerini yazdığı ve sonuna da “Ben Kimim?” diye sorduğu renkli kağıtları renkli zarflar içine koyduktan sonra; sınıftan öğrencilere bu zarfları seçtirerek sınıfa okutur. Zarftaki kağıtta görevi ve divandaki yeri anlatılan yöneticinin kim olduğunu gruplar kağıtlara yazıp, kaldırırlar ve sözcü cevapları okur. Her doğru cevap 10 puan, ilk önce kaldıran grup ise 15 puan alarak değerlendirilir.
VIII) Ders sonunda öğretmen, öğrencilere anlatamadığım bir yer var mı? der genel tekrar yaparak, sınıfa veda eder.
EĞİTSEL OYUN TEKNİĞİNE UYGUN DERS PLANI ÖRNEĞİ
Dersin Adı : Osmanlı Tarihi
Konu : Osmanlı Devlet Yönetimi
Sınıf : 10 L
Süre : 45 Dakika
Yöntem/Teknik : Anlatım, Eğitsel Oyun
Araç Gereçler : Tepegöz
Hedef :
1) Osmanlı Devletinin devlet anlayışı ve yönetimi ile ilgili temel kavramlar bilgisi
2) Divan-ı Hüma

Güncel Aranan Ödevler

akımsız kaplamalar, org, istanbulun tarihi yerleri, atatürkün çocukluk anıları, barış ve savaş, Arabî, Babî, yarınki, 2. dönem türk edebiyatı, toplam kalitede algılanan değer, 1.murat, sahnenin dışındakiler, haçlı seferleri, ince ses, ilbay, gauss, bahçıvan, kemiklerin şekil değişmesi, iffetsizlik, noksansız, temcit, meyve bahçesi, temas, multipl skleros hastalığı, savunma, asılış, aşık veyselin hayatı, tayin etmek, geometrik diziler, besinlerin, aşık veysel hayatı, sivrisinek, endüstriyel kalıpçılık, ingilizce fiiller, iktisat 1, havlamak, insaat staj dosyasi, havaya, şimal, iş makineleri onarımı, italyanca, iyelik, cumhuriyet bayramı, ağlayış, milli mücadele yılları, kuytuluk, akıl hocası, ilkel çağlarda haberleşme, mudil, loğusa otu, doymuş yağlar, küçük, ödev resimleri, gençlik organizasyonlar, anket çeşitleri, coçuk kalbi, sanatsal akımlar, ilk para, yanaşık düzen, anakart resimleri, insan ve hayvanların benzer yanları, senarist, kentlerin, artırılma, fotoğraf makinaları, sayıca, türk edebiyat sanatının tanımı, xml dili, pompalı, diploma ceviri, hz.ömer, nadiren, ali avni çelebi, tersi, rönesans sanatı, el erimi, beton boru, fena bulmak, buğday, açık sözlü, eski zamanda ölçüm araçları, garplı, gerici, ön yaylak, güvenlik ve çevre, plakalar, 1.meşrutiyet dönemi, mersin üniversitesi, kaleci, kala kala, dünyanın uydusu ay, ağzı sıkı, sindirimsistemi, 1947 paris antlaşması, azaltma, romeo julıet, nesli tukenmis bitkiler, oss sonuclari, natüralizm, açkı, çağdaş dünya edebiyatı, uzman jandarma, bruner, korona iletkeni, küme soruları, hücrenin temel kısımları, doğurtma, metabolik su, göz kapağı, ospf, network staj, tıkız, içme sütü, netice, nesli tükenen hayvanlar, dış göçler, farz, matkaplama ve frezeleme, emay, acıca, osmanlı hükümdarları, göğüs sesi, ibret, teşne, 2.sınıf test sorular, adnan a.ş., döteryum, muhasip, oluşma, gümül, anot, türkiye ekonomisi, kirchof kanunu, sergileniş, çoğu kez, bütçe rehberi, nabız almak, doğalgaz yalıtım, pnömatik devreler, küçük kadın, mimar sinanın hayatı ve eserleri, özel tristörler, milli değerlerimiz, paralel ve seri devreler, psikiyatr, ileri arıtım membran, rotil, getirilme, tarımsal, evsel atık, moliere cimri, ışıtım, demokratik yonetim anlayisi, tanker, zıt kaslar, fermentasyon, art cam pro, dipli, izhar, infrared, peşin yargı, dolmak, dizginleme, işletme bölümü stajı, galat, doping, birey toplum ve çevre, fuel oil, süper çarpan, uydu, yer domuzu, beşleme, trafolar, bethoven, envanter, rekreasyon ve beden egitimi, hekimlik, erken çocuk eğitimi, kimya projeleri, 10. sınıf ders konuları, elektrik alan, gömlek, Küçükayı, oftalmoloji, simültane, fen ve teknoloji grubu, fındıkçı, hemşire, ölçme deneyi, elektromagnetik spektrum, akraba ile ilgili, civa buharlı lamba, batı etkisindeki türk edebiyatı, Kuzey Kutbu, atfetme, cumhuriyet nasıl kuruldu, iyi gün, haram etmek, ünlü ressamların adları,