ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› III A GRUBU ELEMENTLERİN GENEL ÖZELLİKLERİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     9 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 130162 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik III A Grubu Elementlerin Genel Özellikleri
III A grubu elementlerin bor hariç hepsi metaldir. Özellikleri bakımından metallerle ametaller arasında olan bor yarı metaldir. III A grubu elementleri s ve p orbitlerini kaybederek soygaz yapısına varırlar. Hepsinin +3 değerliği vardır. Galyum ve indiyum elektronlarının da bulunması nedeniyle yalnız p elektronlarını vererek kararlı bir yapıya sahip olur (Not; sebebi, d elektronlarının bulunmasından dolayı en dış s yörüngesinin enerji seviyesi, en dış p yörüngesinden daha çok aşağıdadır) Yani +3 den başka +1 değerliklide olabilirler. Talyum atomunda da f elektronları bulunduğundan +1 değerliğini daha çok rastlanır.
Oksitlerin sudaki çözeltileri değişik özellikler gösterir. Bor trioksit (B2O3) sudaki çözeltisi asit özelliği gösterdiği halde alüminyum ve galyum oksitleri anfoter maddelerdir. İndiyum ve talyum oksitleri ise baziktir. Yani grup aşağıya doğru inildikçe oksitlerin bazik özelliği artar.

Element Sembol Elektron Dağılımı Değerlik
Bor
Alüminyum
Galgum
İndiyum
Toylum B
Al
Ba
In
TI 2a2 2p1
3a2 3p1
3d10 4a2 4p1
4d10 5a2 5p1
4f14 5d10 6a2 6p1 3
3
1,3
1,3
1,3

III A grubu metalleri için en önemli yükseltgenme basamağı, +3’tür ve bileşiklerin bir çoğu kovalenttir. Sulu çözeltilerinde M+3 iyonları hidratlarımız olarak, altın su molekülü ile çevrili halde bulunurlar.
[M (H2O)6]+3

BOR
ATOM NUMARASI : 5 ATOM AĞIRLIĞI : 10,811
KAYNAMA NOKTASI : 2550 ERİME NOKTASI : 2200
YOĞUNLUĞU : 2,34 OKSİDASYON SAYISI : 3
ELEKTRO NEGATİFLİK : 2.0 İYONLAŞMA ENERJİSİ : 191
ATOM YARIÇAPI : 0,98
BOR, ametaller (metal olmayan) sınıfından, B harfi ile gösterilen kimyasal bir element. Aslında metal ile metal olmayanların arasındaki sınırdadır. Bor Fransız kimyacılardan Louis Jacgues Thenard tarafından keşfedildi. Bor ismi borun tuzu olan boraksdan türetilmiştir. Bu isim, tuzun beyazlığına atfedilerek Arapça “Burak” kelimesinden değiştirilerek gelmektedir.
Periyodik cetvelin 3A grubunun ilk ve en hafif üyesidir. Atom numarası 5dir. Atom ağırlığı 10,811dir.Borun erime noktası belirsizdir, fakat en iyi tahmini erime noktası 2200 cdir. Kaynama noktası 2550 cdir.Tabii olarak iki tane izotopu vardır. 10B, % 18,8, 11B, % 81,2 oranında bulunur.Her ikisinin çekirdeği spine (fırıl fırıl dönmeye) sahip olduğu için nükleer mağnetik rezonans, araştırmalarında kullanılır. Borun radyoaktif izotopları 8B ve 12B ihtiva ederler.
Kristal bor, önemli ölçüde hafifliğe, sertliğe, çizilmeye karşı mukavemete, ısıya karşı kararlığa sahiptir. Bor kırmızı ötesi ışığın bazı dalga boylarına karşı saydamdır ve oda sıcaklığında zayıf elektrik iletkenliğe sahiptir.Yüksek sıcaklıkta iyi bir iletkendir. Kristal bor kimyasal olarak inerttir. Bor hidroklorik ve hidroflorik asitlerle kaynatıldığında bozulmaz. Sadece çok ince öğütülmüş bor konsantre nitrat asidi ile yavaş oksitlenir.
Erime noktası yüksek ve erimiş halde aşındırıcı tabiatı olduğu için, Boru çok saf olarak elde etmek zorundadır. % 95-98 saflıkta bor borik asidin magnezyum ile indirgenmesinden amorf (şekilsiz) halde elde edilir ve safsızlığı baz ve asit ile yıkayarak filtre edilir. Elde edilen bor oksit ve bor bulunduran bileşikleri ihtiva eder ve küçük kristaller halinde, koyu kahve renklidir.Bor, tungsten yüzeyinde borikoksidin hidrolizi ile de elde edilir. Borun 5 aliotropu bilinir.
Bor çok meşhur bilinen bir element değildir. Yer kabuğunda % 0,05 kadar bulunur. Okyanuslarda tuz halinde ve kurumuş deniz yataklarında konsantre halde vardır. Borun sodyum tuzlarının hidrate hali ve boraks depoları daha ziyade Ortadoğuda bulunur. Türkiyede (Bandırma) bor minarellerinden pandermit bol miktarda bulunur. Amerika (Kaliforniya) ve İtalyanın volkanik bölümünde bulunur.Önemli minarelleri ortaborad asidi,boraks (sodyum tetroborat) Asyada bulunur.(Türkçe tene kar, Türkistanda tinkal denir.)
Bor telleri, plastik ve metallerle kullanılır.Bunların mukavemetini artırır. 10B (bor) ısıya ait veya yavaş elektronları çok iyi absorblar ve nükleer reaktörlerde kontrol çubuğu ve kılıf olarak kullanılır. Nötron detektörü olarak kullanıldığı gibi rokel yapımında da istifade edilir.Bor bileşikleri yakıtlar gibi yüksek enerjiyle birlikte hafif bileşikler hasıl ederler.
Bor ve bor bileşikleri, termo elektrik tipindeki elektrik üreticileri ve yüksek sıcaklıkta emniyetle çalışan yarı iletkenler için infrared (kırmızı ötesi) ışınlara saydam olan pencereleri yapmak için ma

Güncel Aranan Ödevler

firma tanıtımı, gerilim kıyıcıları, figür, tevfik fikret sis şiiri, dunya folklor kurumlari..., maliyet kontrol, deminden, odun gibi, kktc bakanları, paket, eylül romanı, bura hiroşima, kimyasal tepkime çeşitleri, yaşatma, basınç aletleri, bankacılıkta pazarlama, pablo picassonun hayati, tartışmanın türleri, istatistik seriler, namert, yaşamsal, erozyonun etkileri, hafifçe, etüd, kodlama, omik direnç, doğal güzelliklerimizin önemi, labaratuar aletleri, yapım eki, meme muayenesi, kronik, b. traven, faydacıl, evrensel, semavî, taş hücresi, ahşap doğrama, tepi, mühendislik sigortaları, matematik ve astronomi, karbonil, arı maddeler, ağızdan ağıza iletişim, ingiliz milletler topluluğu, acı meyan, hırıl hırıl, mutasyon ve modifikasyon, yardımlaşmanın önemi, kanıtlamak, endüstri mühendisliği staj raporu, amin, haseki, almanca sıfatlar, tafta, saf saf, sirer, ahmed paşa, binme, sahavet, karıştırma, nağme, sevdirmek, değişiklik, esnekleşme, 1953 ermeni tarihi, oscar ödül, üretim iş emri, bilimin zararları, kalite sistemleri, cpfr, mr anjiografi, yöneylem, satış gücü, imzalanmak, pornografik, adını almak, emek, kasaba, gönlünce, denklemler test, grigory petrov, araba söyleşi, esnetme, konu merkezli eğitim, parçalanış, namzet, birinci sınıf tacir olabilmenin unsurları, integralin, epidemiyoloji, atatürkü sevmek, istemli, peleng, dizelin yakıtı, dinmez, sap gibi, imparator neron, aşhane, fasit, kelepçe, cebir nedir, nezaketsiz, iblâğ, taşıtlardaki değişim, 446, multijet motorlar, nakledilmek, ege denizi haritası, ac jeneratör, 29 ekim ile yazı, dam altı, Hızır, saksofon, hammurabi, yavaşlatılmış, bir doğru açısı kaç derecedir, dülgerlik, teşvik, kapalı devre güvenlik, aseptik, hayvan hücresinin bölümleri, cumhuriyetle yönetilen ülke ler, balast gemi, ordu ili, iken, yarılama, procedure, howard pyle hayatı, büyük türkiye rüyası, arkadaş ıslıkları, düzlem, biyokgrafi, benzinli, ezgin, otograf, dikdörtgeni, çoçuk hakları, kareleme, beden eğitimi genel, nalbur, bilgisayar ders modülü, daire grafiği, samuray, benzemek, osman hamdi bey, insan ve çevre, açık, iş kazası raporu örneği, die, kanuninin hayatı, şüheda, bilyeli, pigment, oracle, inci çiçeği, ankara neden başkent seçildi, açık ekonomi ve büyüme ilişkisi, dreamweaver, partili, cahit tanyol ve eserleri, ağaçlandırma çalışmaları, zemin deneyleri, efsane, dedikoducu çocuk, hukuklu, beycesultan denizli, doğal sayılarla ilgili sorular, cisimlerin yüzme şartı, Allah dağına göre kar verir, karstik, sütlük, poz, hetetrof, 1.cumhuriyet dönemi nedir, eser sözleşmesi, frankenstein özet, 2006 oks sonucu, ilkin, nedeniyle, rodeo, girilmek, kardeş okul, binbaşılık, turşu suyu, kömür, silikleşme, future, mısırlı yazıcılar, eczacı, çatı romanı özeti, doğru veri yapısı, girgin, batılılaşmanın zararları, günü dolmak, ibrik, fes, türkçe egzersiz, aylık prim hizmet belgesi, gözü pek, milli mücadele dönemi türk dış politikası,