ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› SOKRATESİN DÜŞÜNCELERİ VE HAYATI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     3 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 124568 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik SOKRATES’İN DÜŞÜNCELERİ VE HAYATI


(d.İÖ y.470/469,Atina – ö.İÖ 399 Atina)

Felsefi düşünceyi insana ve insan eylemlerini yönelten Eski Yunanlı Filozoftur.Yunanca ‘kendini bil’ (gnothi seauton) ilkesini savunmasıyla anımsanır.Yazılı hiçbir yapıt bırakmamış,öğrencilerinin özellikle Platon’un metinlerinde betimlenen kişiliğiyle tanınmış ve kendisinden sonraki felsefeyi derinden etkilemiştir.Eski Yunan felsefesi genel olarak Sokrates öncesi ve sonrası biçiminde iki döneme ayrılır.
Perikles döneminde yetişen Sokrates,heykelci Sophroniskos ile Phainarete ebenin oğluydu.Soylu olmadığı gibi varlıklıda değildi.Ömrünün sonlarına doğru,karısı Ksanthippi ve üç oğluyla geçim zorluğu bile çekmişti.Geometri ne astronomi alanlarında derin bilgi edinmişti.Aristophanes’in Nephelai (İÖ 423;Bulutlar,1959) adlı oyununda,bir sepetle göklerden inerken betimlenen Sokrates’in bu özelliği vurgulanmıştı.Platon’da Phaidon ( Phaidon 1943-1963) diyalogunda bundan söz ediyordu.Sokrates gençliğinde Samos’ta (Sisam) (440) ve Poleponnesos Savaşı’nın (İÖ 431 - 404 ) çeşitli çarpışmalarında dövüşerek dayanıklılığı ve cesaretiyle de ün kazanmıştı.Kısa bir süre Atina’daki danışma meclisi boule’ye üye olduysa genellikle güncel siyasetle ilgilenmedi.Ama zaman zaman anayasa dışı bazı kararlara direndi.Otuz Tiran döneminde,Sokrates’le birlikte dört kişiden rakipleri Leon’u tutuklamalarını isteyen tiranların bu buyruğuna açıkça (İÖ 404.) Platon’un Apologia Sokratosus’una (Sokrates’in savunmasına) göre,daha bu davranışıyla yaşamını gözden çıkardığını söyleyecekti.İÖ 403’te bir darbeyle iktidarı yeniden ele geçiren demokratlar,bir yoruma göre tiranlar arasında birçok öğrencisi bulunduğu için Sokrates’i suçlayarak mahkeme önüne çıkardılar.
Sokrates’e yöneltilen ‘dinsizlik’suçlamasının başlıca öğeleri ‘gençleri saptırmak’ ve ‘devletin tanrılarını yok sayarak yeni tanrılar uydurmak’ biçimindeydi.Sokrates bu suçlamayı hafife alarak reddetti,suçlayıcıların başını çeken Anytos’u alaylı sorularıyla zor durumda bıraktı.Bir tür itiraf gibi görülebilecek bir ‘savunma’ yaptıktan sonra bir olasılıkla 220’ye karşı 280 oyla suçlu bulundu.Yasal hakkı gereğince kendisine bir ceza hakkı önerme sırası gelince,aslında büyük bir hayır işlemiş sayılması gerektiğini öne sürerek devlete hizmet edenlerin bedava yemek yediği Pithaion’da karnının doyurulmasını önerdi.Sırf formaliteyi gerine getirmek için de para olarak kendisinin verebilecek 1 minası olduğunu,ama dostlarının aralarında 30 mina daha topladıklarını söyledi.Bu tutumu Atina mahkemesini iyice öfkelendirdi ve daha büyük bir çoğunlukla ölüme mahkum edildi.
Bunu izleyen son konuşmasında yalnızca beraat oyu verenlere seslenerek onlardan,oğullarını,onurlu bir yaşam sürmezlerse kendisinin herkesi uyardığı gibi uyarmalarını istedi.En ünlü deyişlerinden olan ‘ incelenmiş bir yaşam için yaşamaya değmez ‘ sözü de bu konuşmasında geçiyordu.Atina yasalarına göre 24 saat içinde baldıran zehiri içerek ölmesi gerekirken,her yıl Delos’a gönderilen kutsal gemi dönmeden kimse idam edilemeyeceği için infaz 1 ay gecikti.Bu süre içinde hapishanede her gün dostlarıyla her zamanki gibi konuşmayı sürdüren Sokrates,kendisini kaçırma önerisini,meşru bir mahkemenin kararına yanlış da olsa uymak gerektiği gerekçesiyle reddetti. Sokrates’in son gününün ve baldıran zehrini içişinin öyküsü Platon’un Phaidon’unda kusursuz bir biçimde anlatılmıştır.
Sokrates’in kişiliğini ilk çağ yazarları arasında dikkat çeken yanı mistik tutumuydu.Sık sık kendinden geçerek saatlerce hiç kıpırdamadan dururdu.İçinde daimonion (küçük cin) bulunduğunu,yanlış bir davranışa yeltendiği zaman onun kendisini uyardığını söylerdi.Klasik filoloji ve felsefe tarihinin en önemli sorunlarından biri,Platon’un yapıtları içinden Sokrates’in görüşlerini ayıklayabilmesi olmuştur.Araştırmacıların ulaştığı sonuçlara göre Sokrates’in düşüncesini temelinde,bütün evrenin düzenli bir bütün olduğu görüşü yatıyordu.Ama bu bütün,dolaysızca karşımızda duran bir şey değildi;onu kavrayabilmek için özel bir çaba gerekiyordu.Bir bilgi edinme ve eğitim yöntemi olarak Platon’da gelişen diyalektikten farklı olarak Sokrates’in yöntemi,kanıları ve düşünceleri salt ‘sözler’ (logoi) olarak ele alıp bunların bütün içindeki

Güncel Aranan Ödevler

ibrikçi, ayıklanmak, iş akış şeması, akordion, durdurulma, sıvaştırma, milletvekilleri ve görevleri, aç gözlülük, fasılasız, rustaî, akdeniz bölgesinde yetişen bitki sebze ve meyveler, tehir etmek, milletvekili neler yapar, edebi metin ile bilimsel metin arasindaki fark, atatürkün ingilizce hayatı, tabaklama, turşuculuk, sanki, 0 bulan adam, temevvüç, kanama, idaresiz, çağdaş uygarlık, halk sağlığı, sonbahar mevsımı hakkında, gizleniş, jel, meclis insan hakları, mavi şist, kompozit malzemeler, araza, roma tarihi, düşkün, uyruk, etkili takım çalışması, eğitim ve kültürel alanda inkılap, deri kimyası, aş erme, ören, pazıbent, klasik eğitim teknolojileri, psikolog, ekosistemde köpek, geçmişten günümüze araçların gelişimi, ilginç buluş, kara yüzlü, mehmet rauf eylül roman özeti, anımsamak, telis, boyca, teşmil, katlanış, mikroskopik, ekolojik sistemin özellikleri, süliet, çocuk kitaplarının özellikleri, mimari detay, parazit bitkiler, bilgisayar destekli üretim, akrostiş, tip, elektrik enerjisinin nakli, tahliye, mikro organizma, iskelet sistemi kemikleri, gps control, aba gibi, gümeç, süsleme, mühendislik, liderler, kakmalı, paralık, tifdruk, hassas olcme, ayaklık, iletişim masteri, mali saydamlık, elazığ, 1500, yaylı çalgılar, izletmek, dershaneler, kalem sairi, persuasion, fehva, parma manastırı, denetici, geçmez akçe, özel öğretim metodları, şark meselesi, karboksil, ilzam etmek, visual basic.net, gazlarda genleşme, elektronik, yer cekimi, sıkışma, sosyal bilgiler sınav soruları, tender, cumhuriyet zamanı müzik, opak maddeler, basit icat, münferit, istanbul conquest, kuantum hall olayı, mezraa, isletme stajı, wilson prensipleri, Yunanca, sosyal bir sistem olarak toplum, gevşemek, muhammen, devleştirme, mektup türü, eğitimcilik, hant hant, bohr atom modeli, nefeslik, osmiyum, insan nüfusu, msn al, eski uygarlıklarda sayı sistemi, iç odun, dikişsiz, onuncu yıl marşı, ön türeme, aksata, mubayaacı, tecezzi, cumhuriyet yenilikleri, maddenin ayırt edici özellikleri, kitap nedir, eski yunan siteleri, eğitim bilimleri, eğitim makaleleri, osi layer, kin, toplumsal alanda yapilan inkilaplar, 35 yaş şiiri, nerede ise, 19. yy da mısır, projektör, septisemi, ithalat mevzuatı, edebiyat, heidelberg, fiil çekim ekleri, su nedir, cam nasıl yapılır, yatalak, acılaşma, ortadoğu ekonomik işbirliği, ege, gücün formulü nedir, fizik esneklik, çeltik, parayi kim bulmustur, yapay protein üretimi, hileli, gençliğe hitabe anlam, able to, soğanlı, asayiş .com, liberal demokrat partı, 5018, düğümleme, ölçmek, tasarlama, serv, dik silindir ve özellikleri, kurum nedir, sakatlamak, kaime, kav, temel özgürlükler ve çeşitleri, atmosver, 20.yy osmanlı, psikonevroz, elektronik devre, basit makara, 1m3, transmisyon, hacimle ilgili problemler, entomoloji, rodyum, gümrük kapıları, acımasız, şecaat, halûk, insan haklarıyla ilgili belgeler, kanban, sıkma, renklilik, basketbol saha ölçüleri, gördürmek, ebet, orman evi, besi performans,