ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› SOKRATESİN DÜŞÜNCELERİ VE HAYATI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     3 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 124568 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik SOKRATES’İN DÜŞÜNCELERİ VE HAYATI


(d.İÖ y.470/469,Atina – ö.İÖ 399 Atina)

Felsefi düşünceyi insana ve insan eylemlerini yönelten Eski Yunanlı Filozoftur.Yunanca ‘kendini bil’ (gnothi seauton) ilkesini savunmasıyla anımsanır.Yazılı hiçbir yapıt bırakmamış,öğrencilerinin özellikle Platon’un metinlerinde betimlenen kişiliğiyle tanınmış ve kendisinden sonraki felsefeyi derinden etkilemiştir.Eski Yunan felsefesi genel olarak Sokrates öncesi ve sonrası biçiminde iki döneme ayrılır.
Perikles döneminde yetişen Sokrates,heykelci Sophroniskos ile Phainarete ebenin oğluydu.Soylu olmadığı gibi varlıklıda değildi.Ömrünün sonlarına doğru,karısı Ksanthippi ve üç oğluyla geçim zorluğu bile çekmişti.Geometri ne astronomi alanlarında derin bilgi edinmişti.Aristophanes’in Nephelai (İÖ 423;Bulutlar,1959) adlı oyununda,bir sepetle göklerden inerken betimlenen Sokrates’in bu özelliği vurgulanmıştı.Platon’da Phaidon ( Phaidon 1943-1963) diyalogunda bundan söz ediyordu.Sokrates gençliğinde Samos’ta (Sisam) (440) ve Poleponnesos Savaşı’nın (İÖ 431 - 404 ) çeşitli çarpışmalarında dövüşerek dayanıklılığı ve cesaretiyle de ün kazanmıştı.Kısa bir süre Atina’daki danışma meclisi boule’ye üye olduysa genellikle güncel siyasetle ilgilenmedi.Ama zaman zaman anayasa dışı bazı kararlara direndi.Otuz Tiran döneminde,Sokrates’le birlikte dört kişiden rakipleri Leon’u tutuklamalarını isteyen tiranların bu buyruğuna açıkça (İÖ 404.) Platon’un Apologia Sokratosus’una (Sokrates’in savunmasına) göre,daha bu davranışıyla yaşamını gözden çıkardığını söyleyecekti.İÖ 403’te bir darbeyle iktidarı yeniden ele geçiren demokratlar,bir yoruma göre tiranlar arasında birçok öğrencisi bulunduğu için Sokrates’i suçlayarak mahkeme önüne çıkardılar.
Sokrates’e yöneltilen ‘dinsizlik’suçlamasının başlıca öğeleri ‘gençleri saptırmak’ ve ‘devletin tanrılarını yok sayarak yeni tanrılar uydurmak’ biçimindeydi.Sokrates bu suçlamayı hafife alarak reddetti,suçlayıcıların başını çeken Anytos’u alaylı sorularıyla zor durumda bıraktı.Bir tür itiraf gibi görülebilecek bir ‘savunma’ yaptıktan sonra bir olasılıkla 220’ye karşı 280 oyla suçlu bulundu.Yasal hakkı gereğince kendisine bir ceza hakkı önerme sırası gelince,aslında büyük bir hayır işlemiş sayılması gerektiğini öne sürerek devlete hizmet edenlerin bedava yemek yediği Pithaion’da karnının doyurulmasını önerdi.Sırf formaliteyi gerine getirmek için de para olarak kendisinin verebilecek 1 minası olduğunu,ama dostlarının aralarında 30 mina daha topladıklarını söyledi.Bu tutumu Atina mahkemesini iyice öfkelendirdi ve daha büyük bir çoğunlukla ölüme mahkum edildi.
Bunu izleyen son konuşmasında yalnızca beraat oyu verenlere seslenerek onlardan,oğullarını,onurlu bir yaşam sürmezlerse kendisinin herkesi uyardığı gibi uyarmalarını istedi.En ünlü deyişlerinden olan ‘ incelenmiş bir yaşam için yaşamaya değmez ‘ sözü de bu konuşmasında geçiyordu.Atina yasalarına göre 24 saat içinde baldıran zehiri içerek ölmesi gerekirken,her yıl Delos’a gönderilen kutsal gemi dönmeden kimse idam edilemeyeceği için infaz 1 ay gecikti.Bu süre içinde hapishanede her gün dostlarıyla her zamanki gibi konuşmayı sürdüren Sokrates,kendisini kaçırma önerisini,meşru bir mahkemenin kararına yanlış da olsa uymak gerektiği gerekçesiyle reddetti. Sokrates’in son gününün ve baldıran zehrini içişinin öyküsü Platon’un Phaidon’unda kusursuz bir biçimde anlatılmıştır.
Sokrates’in kişiliğini ilk çağ yazarları arasında dikkat çeken yanı mistik tutumuydu.Sık sık kendinden geçerek saatlerce hiç kıpırdamadan dururdu.İçinde daimonion (küçük cin) bulunduğunu,yanlış bir davranışa yeltendiği zaman onun kendisini uyardığını söylerdi.Klasik filoloji ve felsefe tarihinin en önemli sorunlarından biri,Platon’un yapıtları içinden Sokrates’in görüşlerini ayıklayabilmesi olmuştur.Araştırmacıların ulaştığı sonuçlara göre Sokrates’in düşüncesini temelinde,bütün evrenin düzenli bir bütün olduğu görüşü yatıyordu.Ama bu bütün,dolaysızca karşımızda duran bir şey değildi;onu kavrayabilmek için özel bir çaba gerekiyordu.Bir bilgi edinme ve eğitim yöntemi olarak Platon’da gelişen diyalektikten farklı olarak Sokrates’in yöntemi,kanıları ve düşünceleri salt ‘sözler’ (logoi) olarak ele alıp bunların bütün içindeki

Güncel Aranan Ödevler

sivi örnekleri, gaz altı, nüfus piramitleri, reenkarnasyon, bernolli denklemi, performans değerlendirme prosedürü, gri dökme demirler, şirden, akım sapması, ayran makinaları, gözü keskin, cep bilgisayarı, konsolidasyon, otozomal resesif, havada bulut, meşbu, hatiplik, egitsel oyun, bolu tanıtım, anket örneği, gül gibi, manyeto optik, takunya, standart penetrasyon deneyi, fizibilite raporu, ruzname, aşısız, mercedes, natır, kaynana, dedi mi, oyuklu, öğrenci şiirleri, psiko motor gelişim, hektometre, beyin temelli öğrenme, atatürk hayatı ingilizce, 1 ton kaç kg, suç, değiştirtme, şarkılar, emrah yılan, yakıt çeşitleri, fizik elektirik, kültür turizmi, fakirleşme, musikişinas, engellenme, oguzhan, başlıca sosyal haklar, dosyalama sistemi, 32 sayılı kanun, tolerans işaretleri, mesnevilerin özellikleri, ilkbahar mevsiminde doğada ki değişim, ana kubbe, payandalı, ege sorunu, beydaba eserlerı, mumyalanma, armürlü dokuma makineleri, hak ve özgürlüklerin yayılması, sebze ve meyve, içilme, görev tanımları, ut yeri, otlukbeli savaşı, geometri kapak, müziğin önemi, şirket nedir, robot, ekli, farklı ülke çocukları, radyo yayıncılığı, suna gibi, gelin almak, işaret, sindirim, çim, pazarlıkçı, nursuz, el sanatları, okkalı, esef etmek, ova nedir, cim, kâğıt, paltolu, sanatoryum, tercüme, esnetmek, stratejik pazarlama, informatik, oyunları seç, c sharp, poşu, ince ince, sükse, anadolu agızları, elinde, türk edebiyatında tiyatro çeşitleri ve tiyatro gelişimi, fransa denizcilik, yalın, oksijen solunum, toplam çarpım sembolü, hayalet süvari, kazanç, tane, ödev nasıl yapılmalı, atatürk ile ilgili sunum, vahiy, soğurmak, edinilmek, kuyu logu, somya, ahşap konak, dönel, bati inaçlar, ter bezi, pekleşme, amenajman, kopuz, halk hikayesi nedir, atatürk ve cocuklar, muasırlaşma, savma, eklemler, radyo yayınları, berbat, doğa ve hayvan sevgisi, revir, havalimanı, sanık, fırtınalı, cocuk ve ataturk, pasif, ölçü birimleri resmi, nope, günlük hayatta fizik, kavuştak, oya gibi, pervasızlık, as as, 4 halife devri, ıstaka, keten lifi, oylanmak, doğadaki azot çevrimi, nasihatçi, kurbağa, eğitsel oyun, esp sistemi, fabrika stajı, dost düşman, ölçüsüz, roma imparatorluğu, pelür, gezi, fen bilgisi dersi elektrik konusu, uluslararası tutundurma, 1959 krizi, sarkıntı, anodik aktivasyon, 1961 anayasasinda cumhurbaskani, hareket ve dinamik, mimar sinan eserleri, 100 temel eser, acı acı, katım, tıraş tası, cinsel ayrımcılık, yüzme kursları, çıkmış öss soruları, kavak yelleri, baht, fasulye yetiştirme, tipleşme, bir tanem, minaraller, dindirmek, öz kardeş, 15 yaşında bir kaptan özet, çözgülü örme, finansal muhasebe, muharrik, görsel sanat, işi bozmak, geleneksel türk edebiyatı, atatürkün katıldığı savaşlar, türkçede mi eki, nakşetme, fiziksel kimya, mutluluğun sonu yok, dehliz, arz talep yönetimi, ihlâs, başı dönmek, çobanlama, invertör,