ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› SOKRATESİN DÜŞÜNCELERİ VE HAYATI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     3 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 124568 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik SOKRATES’İN DÜŞÜNCELERİ VE HAYATI


(d.İÖ y.470/469,Atina – ö.İÖ 399 Atina)

Felsefi düşünceyi insana ve insan eylemlerini yönelten Eski Yunanlı Filozoftur.Yunanca ‘kendini bil’ (gnothi seauton) ilkesini savunmasıyla anımsanır.Yazılı hiçbir yapıt bırakmamış,öğrencilerinin özellikle Platon’un metinlerinde betimlenen kişiliğiyle tanınmış ve kendisinden sonraki felsefeyi derinden etkilemiştir.Eski Yunan felsefesi genel olarak Sokrates öncesi ve sonrası biçiminde iki döneme ayrılır.
Perikles döneminde yetişen Sokrates,heykelci Sophroniskos ile Phainarete ebenin oğluydu.Soylu olmadığı gibi varlıklıda değildi.Ömrünün sonlarına doğru,karısı Ksanthippi ve üç oğluyla geçim zorluğu bile çekmişti.Geometri ne astronomi alanlarında derin bilgi edinmişti.Aristophanes’in Nephelai (İÖ 423;Bulutlar,1959) adlı oyununda,bir sepetle göklerden inerken betimlenen Sokrates’in bu özelliği vurgulanmıştı.Platon’da Phaidon ( Phaidon 1943-1963) diyalogunda bundan söz ediyordu.Sokrates gençliğinde Samos’ta (Sisam) (440) ve Poleponnesos Savaşı’nın (İÖ 431 - 404 ) çeşitli çarpışmalarında dövüşerek dayanıklılığı ve cesaretiyle de ün kazanmıştı.Kısa bir süre Atina’daki danışma meclisi boule’ye üye olduysa genellikle güncel siyasetle ilgilenmedi.Ama zaman zaman anayasa dışı bazı kararlara direndi.Otuz Tiran döneminde,Sokrates’le birlikte dört kişiden rakipleri Leon’u tutuklamalarını isteyen tiranların bu buyruğuna açıkça (İÖ 404.) Platon’un Apologia Sokratosus’una (Sokrates’in savunmasına) göre,daha bu davranışıyla yaşamını gözden çıkardığını söyleyecekti.İÖ 403’te bir darbeyle iktidarı yeniden ele geçiren demokratlar,bir yoruma göre tiranlar arasında birçok öğrencisi bulunduğu için Sokrates’i suçlayarak mahkeme önüne çıkardılar.
Sokrates’e yöneltilen ‘dinsizlik’suçlamasının başlıca öğeleri ‘gençleri saptırmak’ ve ‘devletin tanrılarını yok sayarak yeni tanrılar uydurmak’ biçimindeydi.Sokrates bu suçlamayı hafife alarak reddetti,suçlayıcıların başını çeken Anytos’u alaylı sorularıyla zor durumda bıraktı.Bir tür itiraf gibi görülebilecek bir ‘savunma’ yaptıktan sonra bir olasılıkla 220’ye karşı 280 oyla suçlu bulundu.Yasal hakkı gereğince kendisine bir ceza hakkı önerme sırası gelince,aslında büyük bir hayır işlemiş sayılması gerektiğini öne sürerek devlete hizmet edenlerin bedava yemek yediği Pithaion’da karnının doyurulmasını önerdi.Sırf formaliteyi gerine getirmek için de para olarak kendisinin verebilecek 1 minası olduğunu,ama dostlarının aralarında 30 mina daha topladıklarını söyledi.Bu tutumu Atina mahkemesini iyice öfkelendirdi ve daha büyük bir çoğunlukla ölüme mahkum edildi.
Bunu izleyen son konuşmasında yalnızca beraat oyu verenlere seslenerek onlardan,oğullarını,onurlu bir yaşam sürmezlerse kendisinin herkesi uyardığı gibi uyarmalarını istedi.En ünlü deyişlerinden olan ‘ incelenmiş bir yaşam için yaşamaya değmez ‘ sözü de bu konuşmasında geçiyordu.Atina yasalarına göre 24 saat içinde baldıran zehiri içerek ölmesi gerekirken,her yıl Delos’a gönderilen kutsal gemi dönmeden kimse idam edilemeyeceği için infaz 1 ay gecikti.Bu süre içinde hapishanede her gün dostlarıyla her zamanki gibi konuşmayı sürdüren Sokrates,kendisini kaçırma önerisini,meşru bir mahkemenin kararına yanlış da olsa uymak gerektiği gerekçesiyle reddetti. Sokrates’in son gününün ve baldıran zehrini içişinin öyküsü Platon’un Phaidon’unda kusursuz bir biçimde anlatılmıştır.
Sokrates’in kişiliğini ilk çağ yazarları arasında dikkat çeken yanı mistik tutumuydu.Sık sık kendinden geçerek saatlerce hiç kıpırdamadan dururdu.İçinde daimonion (küçük cin) bulunduğunu,yanlış bir davranışa yeltendiği zaman onun kendisini uyardığını söylerdi.Klasik filoloji ve felsefe tarihinin en önemli sorunlarından biri,Platon’un yapıtları içinden Sokrates’in görüşlerini ayıklayabilmesi olmuştur.Araştırmacıların ulaştığı sonuçlara göre Sokrates’in düşüncesini temelinde,bütün evrenin düzenli bir bütün olduğu görüşü yatıyordu.Ama bu bütün,dolaysızca karşımızda duran bir şey değildi;onu kavrayabilmek için özel bir çaba gerekiyordu.Bir bilgi edinme ve eğitim yöntemi olarak Platon’da gelişen diyalektikten farklı olarak Sokrates’in yöntemi,kanıları ve düşünceleri salt ‘sözler’ (logoi) olarak ele alıp bunların bütün içindeki

Güncel Aranan Ödevler

binlik, Amentü, macarlar, burdur hacılar, hatay meselesi, bulutlu havalar, hentbol pasif oyun, 2003 öss soru, olası, iki lâkırdı etmek, çıplak kral, devletlerin rejimleri, enerjinin yaşamımızdaki etkisi, mevsimler rondu, parçada anlam, eXcelde formül, gauss yasası, 80 günde devrialem, denli, hececi, çiğ, porte, eper, b-ağaçları, ezici, direy, yavrucak, papaz, özenmek, ingilizce şikayet, el kindi, ülkemizin sahip olduğu kaynaklar ve ekonomi, alın çatısı, öğrencilik, agıt, engizisyon, ingilizce kitap özetleri, mikroişlemciler ve assembler, güçleşmek, arz ve talep kanunu, iş mektu, oksalik, biyolojik ıslah yöntemleri, vandalizm, milli kultur, fransız heykel, ocaklı, istihsal, homoseksüel, diploma, who, it, çekimli fiiller, amonyak sentezi, kas doku, doğal sayı, telgraf nasıl yazılır, harita, kredi derecelendirme kuruluşları, çelik sistem, tazelik, kilim desenleri, dünyadaki ekonomik faaliyetler, çıplak gözle (bakmak), shoji hamada, freon 12, kktc bakanları, endotermik reaksiyonlar, halil ibrahim kaya, fanti, çokgenler ve çeşitleri, oklit, Aristocu, tiyatro oyunları, levha hareketlerinin etkisi, fazlaca, levazımcı, direk ve armatürler, patik, sentez coğrafya, sosyoloji, karl popper, ezme, ana sanlı, ay gezegen, teleskop, dünya siyasi tarih, iradeli, 20.yüzyılda eğitim, eksiklik, hesap kitap, newton hareket, jakoben, teşrifatçı, 0357, modern türkiye, satış sonrası hizmet, küresel rekabet, alacak ve stoklara yatırım, atp nin önemi, uludere, dogmacı, çaprazvari, sıra dayağı, markalar, adolf hitler sözleri, öncelik, aflatoksin ve analizleri, sıvı basıncının kullanıldığı yerler, iyiliksever, sayıların tarihçesi, razı, şerit metre, hıdroklorık asıt, ışığın yayılması, linç etmek, artı, tekrarlanma, sonlama, matbaa kim buldu, ıı. mahmut, amonyum nitrat, mızraplı, alkanlar, basit motor, ağnam, sadrazam ali fuat paşa, sosyolojik kuramda matematiğin kullanımı, cetveller, tasarım, deniz neden tuzludur, hayvan ve bitki hücresi arasındaki farklar, butce, çimenlik, besinlerin insan sağlığına etkileri, turnike, türk toplumunun hakları, ezel, giriş, basit makinaların yararları, not etmek, bakla kırı, süt çorbası, oks tercih sonuçları, vakur, doktor resimleri, 2 yıllık myo, kaolen, alexander von humboldt, işitme, çoğunca, cimnastik, kesık konı, düğümsüz, destancı, ases, nope, sigaracı, perde, altimetre, telefon ve telgraf gelişimi, yad, yaşmak, gel git olayı, alice wonderland, yakup kadri, 1995 öss soruları, güneş leke, erozyon haritası, 17. osmanlı iran ilişkisi, çocuk kitapları, bitmeyen oyun, 1 dünya savaşı, mısır yağı, zaman, teati, birinci sınıf tacir olabilmenin unsurları, çokgenlerle ilgili soru, yüzyıllık yalnızlık, aylıklı, böbrek hastalıkları, apış, taş asidi, bu dünya bize, arıza yapmak, insanda gelişim, gezi kolu, hesapsız, yapma destanlar, erkek bakır, izci, onarıcı, avareleşme, televizyonu kim icat etti, tartış, nevşehirin, sağılma, dagın otekı yuzu, türk sanat müziğinin özellikleri,