ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› MOLEKÜLLER ARASI BAĞLAR
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     4 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 123486 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik MOLEKÜLLER ARASI BAĞLAR
A)VAN DER WAALS KUVVETLERİ:
Beş türde olabilir.
1)İyon-Dipol etkileşimi:NaF gibi iyonik bir katının H2O gibi polar bir çözücü içinde
çözülmesi.
2)İyon-Normal Molekül etkileşimi:İyon gibi yüklü bir tanecik soygaz atomu gibi yüksüz
ve apolar bir moleküle yaklaştığında nötral atom veya molekülün elektron bulutunun
şeklini değiştirir.Bu olaya etki ile elektriklenme denir.
3)Dipol-Normal Molekül etkileşmesi:NaCI’ün CCI4 ‘te çözünmesi.
4)London kuvvetleri(ani dipol-apolar molekül etkileşimi):apolar moleküller arasında
oluşur.
5)Dipol-dipol etkileşimi:su,klorofom,aseton ve hidrojenflorür gibi polar çözücülerde
polar bileşiklerin çözülmesidir.
B)HİDROJEN BAĞLARI
Elektronegatif atoma bağlı bir hidrojen atomu ile paylaşılmamış elektron çifti içeren bir başka elektronegatif atom arasındaki dipol-dipol etkileşimdir.H bağları genellikle F,O,N,CI ve S gibi elektronegatif atomlar arasında oluşur.
Hidrojen bağları türleri:
Hidrojen bağının ayrışma enerjisi :5-10kcal/mol(30kj/mol)
Kovalent :80-100kcal/mol(400kj/mol)
Dipol-dipol :30kj/mol
HİDROJEN BAĞININ ÖZELLİKLERİ
• Hidrojen bağları bir bileşiğin kaynama noktasının yükselmesine neden olur.

• Hidrojen bağları bileşiklerin suda çözünürlüğünü artırır.
• Büyük moleküllerin kendilerine özgü düzenli biçimlerinde tutulmalarını sağlar.Örneğin bitkisel ve hayvansal hücrelerin genetik materyali olan DNA molekülündeki baz çiftlerini hidrojen bağları bir arada tutar.Proteinlerin yapısındaki hidrojen bağları da molekülü düzenli bir şekilde tutar.

MOLEKÜL İÇİ BAĞLAR
İYONİK BAĞLAR: Elektropozitif elementlerle (düşük iyonlaşma enerjili),elektronegatif elementler (yüksek elektron ilgili) arasında oluşur.
Örnek;NaI,NaF,NaBr,NaCI,KCI,KI,KBr,LiCI,LiF
METALİK BAĞLAR: Metallerin iyonlaşma enerjileri çok küçük olduğundan, her bir metal atomu değerlik elektronlarını elektron bulutuna kolaylıkla verebilirler. Bu elektron bulutu ile pozitif metal iyonları arsındaki elektriksel çekime metalik bağ denir.
KOVALENT BAĞLAR: Elektronegatif atomlar arasında oluşur. Elektronların hem tanecik hem de dalga karakteri vardır.
Kovalent bağ;iki atom çekirdeğini bir arada saran ve ters spinli iki elektron içeren bir ortak bağ orbitali idi.
POLAR KOVALENT BAĞLAR: Bazen kovalent bağı oluşturan ortaklanmış elektronlar iki atom çekirdeği tarafından eşit çekilmezler.
Bağın polarlığını etkileyen faktörler;atomların elektronegatiflikleri
( F>O>N>CI>Br>C>S>I>B)
atomların polarlanabilme özellikleri
atomların çapları
Bir polar bağda elektron yoğunluğu dağılımı kısmi yüklerle belirtilir.d+ (kısmi pozitif) ve d-(kısmi negatif) şeklinde ifade edilir.
H¾CI ya da H¾CI şeklinde gösterilebilir.
KOORDİNE KOVALENT BAĞLAR:
Bir atomun iki elektron vererek oluşturduğu kovalent bağlara koordine kovalent bağ denir.En iyi örnek;kararlı bir molekül olan NH3’ün ortaklanılmamış elektron çiftini,ortaklaşa kullanmak üzere hiç elektronu bulunmayan H+ iyonuna vermesi ve NH4+ iyonunu meydana getirmesidir.
METALLERDE BAĞ OLUŞUMU
Elektron – Denizi Modeli :
Metallerin bazı özelliklerini açıklayabilen çok basitleştirilmiş b

Güncel Aranan Ödevler

nizamiye medresesi, kıyı tipleri, şarkiyat, hayvanlara dokunmak, kıl keçisi, social identity, çevre ve sürdürülebilir kalkınma, 69, step motor, tedvin, kitap araştırması, işletmelerde kuruluş yeri, önbellek, eşek arısı, hazırlanma, ist kurtuluşu, bellboy, sağlık bilgisi, geometri benzerlik, ebu cehil, etkili okuma, mutedil, memet baydur, diyez, içmece, çalışma ve sosyal güvenlik bakanlığı, 1 kg kaç litre, mumlu, yangın tesisatı, ekonomi makaleleri, paça günü, dinsizlik, iç ısıtıcı, hareket vidaları, yazılım staj, kabak, tahıl yemi, yaş sınırı, şeref sözü, ithal, trafik kuralları, optimal, kelile ve dimne tercümesi, atatürk biyografisi, gerektirmek, buhar kazanı, görgüsüzce, çiğ, ölçme aletleri, acemi er, alman seferi, açık ağız resimleri, huzur, anemon, tel erozyon, su bombası, iş talimatları ve iş doğrulama talimatları, bitkisel ilaç eldesi, mustarip, 27 aralık 1919, bitkilerin yayılma yolları, roman incelenmesi, soygaz, 5. sınıf matematik, epik, teessüf, gaco, diş yapıları, ticaret, dizi film tarihi, yarı bel, ipil ipil, kalakalma, alkali, deney, şiir türleri, telefonun mucidi, 69 plaka, ekonomi alanında yapılan ınkılaplar, model ve kalıp uygulamaları, optik aynalar, fizyoterapi, erim, tekst, liseler, start almak, kaynama noktası, mutasavvıf, yavaşlık, kimesne, hazır olma, pencere, hidrolik sistemler, grupla çalışma metodu, ad durumu, 4.sınıf test ve cevaplar, 1453 1699 yılı arasındaki tarihi olaylar, ali macar reis, cirit oyunu, bağdat paktı, mikroyapı, yaşa, agrafi, büten, ızgarasız, tirle, ispatlama, büyüleme, dünyada ilk yerleşim yeri, deneyimci, büyük hanım, ataturk ve cocuk, marka, teknolojının yararları, çağatay, beden eğitimi genel, felek, siğil, yol ayrımı kemal tahir, kalkışmak, şerbet gibi, saloz, bogazlarımız, yakutiye medresesi, iletişim yöntemleri, akdeniz iklim kuşağı, tig kaynak dersleri, paşa kapısı, bob ross, açık önerme ve doğruluk kümesi, deizm, hak kuşu, izdivaç, grace darling, güneşleme, faranjit, ingilizce günlük konuşma dil, gravimetrik analiz, sertleşmek, ali kaplan, insan psikolojisi, özel güvenlik sınav sonucu, çanakkale türküsü, kalite kontrol çemberi, tavsiye, kriminoloji, ay şekilleri, protestan ahlak, fiziksel bağlar, nakkaş, sere serpe, rollerin değişimi, ekonomik işbirliği girişimleri, çim çim, incirlik, sürgün olmak, noktalı kagıt, sersemletme, karoser, homoseksüel, sivrilmek, ülker köksal, doğrudan demokrasi, alevle yüzey sertleştirme ısıl işlemi, avrupa hun devleti, kagir kaplamalar, çiftleme, uygurlarda müzik, interneti kim buldu, professional, sinterleme, tütün zamanı, dikkat testleri, uygur devleti, alkolik, aşındırma, medhiye, resimde perspektif, milletvekillerinin gorevleri, azınlık nedir, allotropi, trake solunumu, rica, din kültürü ve ahlak bilgisi, çevre sorunları, 1071 ile 1453, periyodik cetvel soruları, eskimek, kalite kontrolü, wingate, arşiv, çelik silo, ajan, vatan ve bayrak, arılar ve bal, ikircik, piyes nedir, web sitesi, yağlı ip,