ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› MOLEKÜLLER ARASI BAĞLAR
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     4 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 123486 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik MOLEKÜLLER ARASI BAĞLAR
A)VAN DER WAALS KUVVETLERİ:
Beş türde olabilir.
1)İyon-Dipol etkileşimi:NaF gibi iyonik bir katının H2O gibi polar bir çözücü içinde
çözülmesi.
2)İyon-Normal Molekül etkileşimi:İyon gibi yüklü bir tanecik soygaz atomu gibi yüksüz
ve apolar bir moleküle yaklaştığında nötral atom veya molekülün elektron bulutunun
şeklini değiştirir.Bu olaya etki ile elektriklenme denir.
3)Dipol-Normal Molekül etkileşmesi:NaCI’ün CCI4 ‘te çözünmesi.
4)London kuvvetleri(ani dipol-apolar molekül etkileşimi):apolar moleküller arasında
oluşur.
5)Dipol-dipol etkileşimi:su,klorofom,aseton ve hidrojenflorür gibi polar çözücülerde
polar bileşiklerin çözülmesidir.
B)HİDROJEN BAĞLARI
Elektronegatif atoma bağlı bir hidrojen atomu ile paylaşılmamış elektron çifti içeren bir başka elektronegatif atom arasındaki dipol-dipol etkileşimdir.H bağları genellikle F,O,N,CI ve S gibi elektronegatif atomlar arasında oluşur.
Hidrojen bağları türleri:
Hidrojen bağının ayrışma enerjisi :5-10kcal/mol(30kj/mol)
Kovalent :80-100kcal/mol(400kj/mol)
Dipol-dipol :30kj/mol
HİDROJEN BAĞININ ÖZELLİKLERİ
• Hidrojen bağları bir bileşiğin kaynama noktasının yükselmesine neden olur.

• Hidrojen bağları bileşiklerin suda çözünürlüğünü artırır.
• Büyük moleküllerin kendilerine özgü düzenli biçimlerinde tutulmalarını sağlar.Örneğin bitkisel ve hayvansal hücrelerin genetik materyali olan DNA molekülündeki baz çiftlerini hidrojen bağları bir arada tutar.Proteinlerin yapısındaki hidrojen bağları da molekülü düzenli bir şekilde tutar.

MOLEKÜL İÇİ BAĞLAR
İYONİK BAĞLAR: Elektropozitif elementlerle (düşük iyonlaşma enerjili),elektronegatif elementler (yüksek elektron ilgili) arasında oluşur.
Örnek;NaI,NaF,NaBr,NaCI,KCI,KI,KBr,LiCI,LiF
METALİK BAĞLAR: Metallerin iyonlaşma enerjileri çok küçük olduğundan, her bir metal atomu değerlik elektronlarını elektron bulutuna kolaylıkla verebilirler. Bu elektron bulutu ile pozitif metal iyonları arsındaki elektriksel çekime metalik bağ denir.
KOVALENT BAĞLAR: Elektronegatif atomlar arasında oluşur. Elektronların hem tanecik hem de dalga karakteri vardır.
Kovalent bağ;iki atom çekirdeğini bir arada saran ve ters spinli iki elektron içeren bir ortak bağ orbitali idi.
POLAR KOVALENT BAĞLAR: Bazen kovalent bağı oluşturan ortaklanmış elektronlar iki atom çekirdeği tarafından eşit çekilmezler.
Bağın polarlığını etkileyen faktörler;atomların elektronegatiflikleri
( F>O>N>CI>Br>C>S>I>B)
atomların polarlanabilme özellikleri
atomların çapları
Bir polar bağda elektron yoğunluğu dağılımı kısmi yüklerle belirtilir.d+ (kısmi pozitif) ve d-(kısmi negatif) şeklinde ifade edilir.
H¾CI ya da H¾CI şeklinde gösterilebilir.
KOORDİNE KOVALENT BAĞLAR:
Bir atomun iki elektron vererek oluşturduğu kovalent bağlara koordine kovalent bağ denir.En iyi örnek;kararlı bir molekül olan NH3’ün ortaklanılmamış elektron çiftini,ortaklaşa kullanmak üzere hiç elektronu bulunmayan H+ iyonuna vermesi ve NH4+ iyonunu meydana getirmesidir.
METALLERDE BAĞ OLUŞUMU
Elektron – Denizi Modeli :
Metallerin bazı özelliklerini açıklayabilen çok basitleştirilmiş b

Güncel Aranan Ödevler

fes, girişimcilik örnekleri, cümle türleri, düvel, perdeleme, isci sagligi, dekatlon, dolaylı ve dolaysız vergiler, fren sistemleri, donma nedir, gotik mimari, orhan veli kanık, avrupa birliğ, avantajları, afis, 1 fahrenayt, teali, eski çağlarda haberleşme, ezot, cevat fehmi başkut, ölük, atatürkün sosyal görüşleri, meşrutiyet nedir, merinos koyunu, emektar, fonksiyon 50 örnek, anıtkabir, saptanmak, 1.meclis, ilârya, altındağ, kebe, insaat, avam, kompresör çeşitleri, 1 bar kaç metreküp, sıkışıklık, şimdiye kadar, tred, aynanın tarihi, ada balığı, olur almak, ana yarısı, bağlanım, ölçme cihazları, çölleşme, yaratma, kabara, sanmak, bauhaus, sitoplazma organelleri, türkiyedeki iklimler, çubuksuz, ithalat ihracat staj, belki, din bilgisi, müzikte tekseslilik, efor, kafatası, musavir yardımcılıgı, atx kasa, atılma, dogal sayılar, yönlendirici satış, internet haftası, itinasız, drama dersi etkinlikleri, aday adayı, delikli taş, energy, tünel, bor mineralleri, pıc nedir, bilgisayar staj, dokuztaş, tanrıların arabaları, trafik işaretleri, ölçüm aletleri, ısıl işlem hasarları, bitirme projesi, izomer, biyolojik ıslah yöntemleri, fatih sultan mehmet kitap özeti, edebi metin, bilim ile ilgili özdeyiş, ahsap ceviz, bilgi çağında bilgisizlik, aynalar ve mercekler ile ilgili sorular, dernekçi, tekebbür, ağaçlı, fizik sunuları, ziyaya mektuplar, yarı göçebe, atatürk anılar, asenkron sayıcılar, çözümleri, koruculuk, bosna hersek, kırıkkale, duvardan ısı geçişi, sarkmak, keyfiyet, elektromagnetik indüksiyon, bakım, varlık, tasvir sanatı, tevhidi tedrisat kanunu, gizli, din dersi kitabı eleştiri, tertiplemek, avid, ankara ili, bakım planı, denge taşı, gaz türbini, destan dilinin özellikleri, geri dönmek, sülükler, manipilasyon, eğir kökü, ant, gaga, 1982 anayasa temel görüş ve ilkeler, nükteli, ankara ekonomik kaynakları, hicran, tembelleşme, aznavur, tepkin, ihsas etmek, jeolojik zaman, boşanma ve sosyoloji, uvertür, reji masası, 1876 anayasa, reading passage, paskal yasası, roman özellikleri, ciltleme teknikleri, görsel sanat ve etkileri, kuvayi milliye hareketi, atatürk gençlik ve hürriyet, turba, kapalılık, iklim değişimleri, bethoven, ezberleme, anlatım bozuklugu, sakırtı, palyatif, hazır staj dosyaları, agrega, asit baz titrasyonları, trifaze, toplumsal kurallar, aziz nesin yaşar ne yaşar ne yaşamaz, ön büro, dogal sayılar konu anlatımı, kılçık, osilatör, burnett, irasyonel sayılar, ortak kullanm alanı, anket taslağı, teknolojik tahmin, eski bursa resimleri, neden ise, taksit, elektronik baskı devre, metagenez, cici bici, gazve, ülkemizde heyelan bölgeleri, defterin oluşumu, cukur ayna, emperyalist, ahmet mithat efendi, yeni meslekler, şifre devreleri, basit projeler, tanılama, iktisat kitapları, ad nedir, ayıplanmak, pragmacılık, stereotipi, cetveli kim buldu, estetikçi, sarhoşluk, fabrikanın önemi, dizel katkı, yumurtlama, pazarbaşı, hangi akarsu üzerinde hangi baraj var, renklerin psikolojik etkileri, ithal nedir, alternator, ac dc devreler,