ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› CHARLES DİCKENS BÜÜK UMUTLAR KİTAP ÖZETİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     10 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 111769 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik BÜYÜK UMUTLAR
Phillip Pirrip, ablası ve eniştesi ile ırmak boyunda bataklık yerdeki bir köyde yaşayan yedi yaşlarında bir çocuktur. Adı ile soy adını bir arada söyleyemediği için sadece “Pip” dediğinden dolayı ismi Pip olarak kalmıştır.
Pip’i, kendisinden en az yirmi yaş büyük olan, kara gözlü, kara saçlı, uzun boylu ve oldukça sinirli bir yapıya sahip ablası büyütmüştür ama Pip mavi gözlü, sarışın görünümüyle ve uyumlu, sempatik, biraz da saf yapısıyla ablasına tezat oluşturan eniştesi Joe’yu, uzun adıyla Joseph Gargery’i, daha çok sevmektedir. Pip’in en iyi arkadaşı olan Joe’nun, evin hemen yanında bir demirci dükkanı vardır.
Bir akşam üzeri Pip; annesi, babası ve beş küçük kardeşinin yattığı mezarlığa gider tek başına ve orada bacağının birinde bir demir parçası sarılı, sırılsıklam olmuş, bacakları yara içinde bir adam Pip’in karşısına çıkar. Adam, esrarengiz bir yaratığın varlığından bahsederek onu korkutup ertesi gün için kendisine kimseye haber vermeden bir eğe ve biraz yiyecek getirmesini ister. Pip de adama istediklerini getireceğine dair söz verir ve koşarak eve döner. Ertesi sabah, kilerden yiyecek ve konyak, Joe’nun takımları arasından da bir eğe aşırıp mezarlığın yolunu tutar. Yolda o adama benzeyen başka birine daha rastlar, adam onu görür görmez oradan uzaklaşır. Getirdiklerini bir önceki gün konuştuğu adama verirken yolda karşılaştığı diğer adamdan da bahseder. Adam ayağındaki demiri eğelerken Pip oradan kaçıp eve döner.
Ertesi gün öğlen yemeğine, aralarında kilise katibi Bay Wopsle ve Joe’nun amcası Pumblechook Amca’nın da bulunduğu misafirleri vardır Gargeryler’in. Joe hariç yemek masasında herkes özellikle Pumblechook Amca hep Pip’i eleştiriyordur. Pip, ablasının mutfağa yönelmesiyle, yiyecek çaldığının anlaşılacağından korkup kendini evden dışarı atar ve polislerle karşılaşır. Evdekiler de dışarı çıkar. Polislerden biri, kilidi iyi kapanmayan bir kelepçeyi tamir etmesi için demirci ustasını aradıklarını söyler. Kelepçe onarılırken memur, mahkumlar gemisinden kaçmış olan iki kişinin peşinde olduklarından bahseder. Pip, karşılaştığı o iki adamın, memurun bahsettiği firariler olduğunu anlar. Kelepçe tamir edildikten sonra Joe, Pip ve Bay Wopsle da polislere katılıp kaçakların peşine düşerler. Pip kaçakların bulunmasını istemiyordur; çünkü polisleri onun götürdüğünü düşünmelerinden korkuyordur. Ayrıca adam onu tanırsa, bir suçluya gizlice yardım etmiş olduğu da anlaşılabilirdi. Grup, bir hendeğin içinde iki mahkumu birbirleriyle kavga ederken bulur. İkisini de gemiye teslim ettikleri sırada Pip’in yemek götürdüğü mahkum, “Bazılarının benim yüzümden suçlu durumuna düşmesini istemem.” diyerek demirci ustasının evinden yemek çaldığını söyler. Adam Pip’i tanımıştır ve bu sözleriyle de onu, suçunun ortaya çıkma korkusundan kurtarmıştır; ama Pip, Joe’dan bir şey gizliyor olmaktan dolayı çok rahatsızlık duymaktadır. Joe’nun güvenini kaybetmek istemediği için ona bir türlü anlatamaz olanları.
Bay Wopsle’nin fakir ve hasta teyzesinin küçük bir dükkanı bir de akşam okulu vardır. Alış veriş işlerini yürüten torunu Biddy aynı zamanda okulda öğretmenlik de yapıyordur. Pip bu okulda okuma yazma öğrenmeye, Joe’ye de öğretmeye başlar.
Bir gün alış verişten dönen ablası, kasabada yaşayan zengin ve yaşlı Bayan Havisham’ın, evinde oynayacak bir çocuk aradığının haberini getirir. Pumblechook Amca bu iş için garip istekleri olan Bayan Havisham’a Pip’i tavsiye etmiştir. Ablası bunun Pip için bir fırsat olduğunu düşündüğünden Pip’e sorma gereği bile duymaksızın her zamanki sert tavırlarıyla onu hazırlar ve Bayan Havisham’a götürmesi için amcaya teslim eder. Pip, geceyi amcanın evinde geçirir. Ertesi gün birlikte Bayan Havisham’ın konağına giderler. Kapıda kendilerini karşılayan kız, Pip’i Havisham’ın odasına götürür. Pip, kadının görünüşünden korkmuştur. Yaşlı kadın, oyun oynarken çocukları seyretmek istediği için kendisini getirttiğini söyler ve ondan Estella’yı çağırmasını ister. Estella, Pip ve amcasını kapıda karşılayan kızdır. Havisham, Estella’dan Pip’le iskambil oynamasını ister. Üzerinden hiç çıkarmadığı, artık kefen görünümünde olan gelinliğinin içinde Havisham, güneş ışığının girmediği odada onları seyreder. Estella, Pip’e oldukça kibirli bir tavırla yaklaşıp onu hor görüyordur. Pip, kızın alaycı davranışlarından çok rahatsız olmaktadır ve yaşlı kadının “Nasıl buluyorsun onu?” sorusu üzerine

Güncel Aranan Ödevler

borsa işlevleri, ağartmak, yardımcı eylem, rüzgar gülü, olumlama, federal yönetim, terkip, patlamalı, haritalar ve çeşitleri, türk aile yapısı, silecek, potuk, veritabanı, faraş, döşemealtı, model uçak, abs fren, jüt, ege bölgesi efsanesi, aradan, edebi eser inceleme, patlangıç, iyimserlik, ukrayna, bakı, tes çöz, spot alım, gümüş madeni ve özellikleri, güzellik, muhasebede uzun vadeli yabancı kaynaklar, dağ koyunu, çorman, finansal yönetim, arkadaslıgın onemı, sentez tepkimesi, itki, hakemlik, mehmet necati öngay, biyoteknolojide kullanılan alanlar, damla taşı, ada balığı, ağlar, rezervasyon, ayak tutmak, amorf, balkan savaşı, kanava, sait faik abasıyanık semaver, 5 duyu organımız, dünya klasikleri, soydaş, assembly, taraftar, çeşit kenar prizma, azade azade, asap, derinlik kumpasları, ga3, mekanizma, rahat, döşemeler, talaşlı imalat stajı, tel dolap, mesut etmek, merkez ilköğretim okulu, son ek, boya staj rapor, arz ve talep eğrileri, direy, atilla ilhan sokaktaki adam, süpürgelik, yeniden yapılandırma, dünyanın küreye, tom sawyer özet, hark, canlılarda beslenme, hz. muhammedin adaleti, ünvan, jeotermal, the colossus of rhodes, 29 ekim i anlatan yazı, paydaş, aşık tarzı türk şiiri, 2006 anadolu liseleri, göktürk devletinin belirgin özellikleri, cumhuriyet çocuğu, anı türü tarihçesi, haraççı, millet, business, sadistlik, bilişimcilik, ne iyi!, temel besin maddeleri, kolloit, bilgi toplama kaynakları, tam yol, göreceli, dokuztaş, atatürkçü düşünce sistemi, malazgirt savaşı ve türk tarihindeki yeri, insan kaynakları iş değerlemesi, çipo, suret, dünya kirliliği için ne yapmalı, senetsiz, pazarlık, menalaus teoremi, elektirik projesi, mutasavvıf, drina köprüsü, çinko üretimi, olamaz, yusuf ile züleyha, adamak, beethoven ve hayatı, dinlenme, bilisiz, aluminyum profiller, ekok ebob problemleri, nisaî, ingilizce ataturkun hayati, falso, simulasyon, muhayyerlik, şebeke çeşitleri, 19.yy, futbol sahası ölçüleri, standart ve kriter nedir, letafet, guaj boya tekniği, deprem nedir, e-para, genç osman ıslahatı, denence, senit, başarı spss analizi, turk bayragi, çed, eğlenmek, düzeltim, döner kapı, emek nesneleri, Helenist, ek kontenjanlar, multiple skleros hastalığı, toplam sembolü, stoma tipleri, tek anlamlı, had, 4. grup katyonlar, davar, dine, 9.sınıf mantık konusu, popüler kültür, kagıt sanayi, anne karnındaki bebek, kişilik teorileri, kavram ve çeşitleri, ergimek, üç turunçlar, muallel, entel, röne dekart, organze, büyüme ve gelişme, yönerge, ikinci dereceden bir bilinmeyenli denklem, jeneratör nedir ve nasıl kullanılır, mezar taşı, yat kulübü, müselsel, miza, mumlu, sporun faydaları, teyze, miladi hicre çevirme, duyurum, kadınlı, t, kerbela olayı, almanya hakkında bilgi, zayiat, karbon döngüsü, basın ozgurlugu, farfara, haçlı, ilaç olarak kullanılan doğal bileşikler, elek seramik, isim vermek, fecr-i ati, çileli, balonla 5 hafta, vakit, derişik, çemberin alanı, netameli, kavaflık, bilgisayar donanım staj,