ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› CHARLES DİCKENS BÜÜK UMUTLAR KİTAP ÖZETİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     10 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 111769 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik BÜYÜK UMUTLAR
Phillip Pirrip, ablası ve eniştesi ile ırmak boyunda bataklık yerdeki bir köyde yaşayan yedi yaşlarında bir çocuktur. Adı ile soy adını bir arada söyleyemediği için sadece “Pip” dediğinden dolayı ismi Pip olarak kalmıştır.
Pip’i, kendisinden en az yirmi yaş büyük olan, kara gözlü, kara saçlı, uzun boylu ve oldukça sinirli bir yapıya sahip ablası büyütmüştür ama Pip mavi gözlü, sarışın görünümüyle ve uyumlu, sempatik, biraz da saf yapısıyla ablasına tezat oluşturan eniştesi Joe’yu, uzun adıyla Joseph Gargery’i, daha çok sevmektedir. Pip’in en iyi arkadaşı olan Joe’nun, evin hemen yanında bir demirci dükkanı vardır.
Bir akşam üzeri Pip; annesi, babası ve beş küçük kardeşinin yattığı mezarlığa gider tek başına ve orada bacağının birinde bir demir parçası sarılı, sırılsıklam olmuş, bacakları yara içinde bir adam Pip’in karşısına çıkar. Adam, esrarengiz bir yaratığın varlığından bahsederek onu korkutup ertesi gün için kendisine kimseye haber vermeden bir eğe ve biraz yiyecek getirmesini ister. Pip de adama istediklerini getireceğine dair söz verir ve koşarak eve döner. Ertesi sabah, kilerden yiyecek ve konyak, Joe’nun takımları arasından da bir eğe aşırıp mezarlığın yolunu tutar. Yolda o adama benzeyen başka birine daha rastlar, adam onu görür görmez oradan uzaklaşır. Getirdiklerini bir önceki gün konuştuğu adama verirken yolda karşılaştığı diğer adamdan da bahseder. Adam ayağındaki demiri eğelerken Pip oradan kaçıp eve döner.
Ertesi gün öğlen yemeğine, aralarında kilise katibi Bay Wopsle ve Joe’nun amcası Pumblechook Amca’nın da bulunduğu misafirleri vardır Gargeryler’in. Joe hariç yemek masasında herkes özellikle Pumblechook Amca hep Pip’i eleştiriyordur. Pip, ablasının mutfağa yönelmesiyle, yiyecek çaldığının anlaşılacağından korkup kendini evden dışarı atar ve polislerle karşılaşır. Evdekiler de dışarı çıkar. Polislerden biri, kilidi iyi kapanmayan bir kelepçeyi tamir etmesi için demirci ustasını aradıklarını söyler. Kelepçe onarılırken memur, mahkumlar gemisinden kaçmış olan iki kişinin peşinde olduklarından bahseder. Pip, karşılaştığı o iki adamın, memurun bahsettiği firariler olduğunu anlar. Kelepçe tamir edildikten sonra Joe, Pip ve Bay Wopsle da polislere katılıp kaçakların peşine düşerler. Pip kaçakların bulunmasını istemiyordur; çünkü polisleri onun götürdüğünü düşünmelerinden korkuyordur. Ayrıca adam onu tanırsa, bir suçluya gizlice yardım etmiş olduğu da anlaşılabilirdi. Grup, bir hendeğin içinde iki mahkumu birbirleriyle kavga ederken bulur. İkisini de gemiye teslim ettikleri sırada Pip’in yemek götürdüğü mahkum, “Bazılarının benim yüzümden suçlu durumuna düşmesini istemem.” diyerek demirci ustasının evinden yemek çaldığını söyler. Adam Pip’i tanımıştır ve bu sözleriyle de onu, suçunun ortaya çıkma korkusundan kurtarmıştır; ama Pip, Joe’dan bir şey gizliyor olmaktan dolayı çok rahatsızlık duymaktadır. Joe’nun güvenini kaybetmek istemediği için ona bir türlü anlatamaz olanları.
Bay Wopsle’nin fakir ve hasta teyzesinin küçük bir dükkanı bir de akşam okulu vardır. Alış veriş işlerini yürüten torunu Biddy aynı zamanda okulda öğretmenlik de yapıyordur. Pip bu okulda okuma yazma öğrenmeye, Joe’ye de öğretmeye başlar.
Bir gün alış verişten dönen ablası, kasabada yaşayan zengin ve yaşlı Bayan Havisham’ın, evinde oynayacak bir çocuk aradığının haberini getirir. Pumblechook Amca bu iş için garip istekleri olan Bayan Havisham’a Pip’i tavsiye etmiştir. Ablası bunun Pip için bir fırsat olduğunu düşündüğünden Pip’e sorma gereği bile duymaksızın her zamanki sert tavırlarıyla onu hazırlar ve Bayan Havisham’a götürmesi için amcaya teslim eder. Pip, geceyi amcanın evinde geçirir. Ertesi gün birlikte Bayan Havisham’ın konağına giderler. Kapıda kendilerini karşılayan kız, Pip’i Havisham’ın odasına götürür. Pip, kadının görünüşünden korkmuştur. Yaşlı kadın, oyun oynarken çocukları seyretmek istediği için kendisini getirttiğini söyler ve ondan Estella’yı çağırmasını ister. Estella, Pip ve amcasını kapıda karşılayan kızdır. Havisham, Estella’dan Pip’le iskambil oynamasını ister. Üzerinden hiç çıkarmadığı, artık kefen görünümünde olan gelinliğinin içinde Havisham, güneş ışığının girmediği odada onları seyreder. Estella, Pip’e oldukça kibirli bir tavırla yaklaşıp onu hor görüyordur. Pip, kızın alaycı davranışlarından çok rahatsız olmaktadır ve yaşlı kadının “Nasıl buluyorsun onu?” sorusu üzerine

Güncel Aranan Ödevler

binlik, Amentü, macarlar, burdur hacılar, hatay meselesi, bulutlu havalar, hentbol pasif oyun, 2003 öss soru, olası, iki lâkırdı etmek, çıplak kral, devletlerin rejimleri, enerjinin yaşamımızdaki etkisi, mevsimler rondu, parçada anlam, eXcelde formül, gauss yasası, 80 günde devrialem, denli, hececi, çiğ, porte, eper, b-ağaçları, ezici, direy, yavrucak, papaz, özenmek, ingilizce şikayet, el kindi, ülkemizin sahip olduğu kaynaklar ve ekonomi, alın çatısı, öğrencilik, agıt, engizisyon, ingilizce kitap özetleri, mikroişlemciler ve assembler, güçleşmek, arz ve talep kanunu, iş mektu, oksalik, biyolojik ıslah yöntemleri, vandalizm, milli kultur, fransız heykel, ocaklı, istihsal, homoseksüel, diploma, who, it, çekimli fiiller, amonyak sentezi, kas doku, doğal sayı, telgraf nasıl yazılır, harita, kredi derecelendirme kuruluşları, çelik sistem, tazelik, kilim desenleri, dünyadaki ekonomik faaliyetler, çıplak gözle (bakmak), shoji hamada, freon 12, kktc bakanları, endotermik reaksiyonlar, halil ibrahim kaya, fanti, çokgenler ve çeşitleri, oklit, Aristocu, tiyatro oyunları, levha hareketlerinin etkisi, fazlaca, levazımcı, direk ve armatürler, patik, sentez coğrafya, sosyoloji, karl popper, ezme, ana sanlı, ay gezegen, teleskop, dünya siyasi tarih, iradeli, 20.yüzyılda eğitim, eksiklik, hesap kitap, newton hareket, jakoben, teşrifatçı, 0357, modern türkiye, satış sonrası hizmet, küresel rekabet, alacak ve stoklara yatırım, atp nin önemi, uludere, dogmacı, çaprazvari, sıra dayağı, markalar, adolf hitler sözleri, öncelik, aflatoksin ve analizleri, sıvı basıncının kullanıldığı yerler, iyiliksever, sayıların tarihçesi, razı, şerit metre, hıdroklorık asıt, ışığın yayılması, linç etmek, artı, tekrarlanma, sonlama, matbaa kim buldu, ıı. mahmut, amonyum nitrat, mızraplı, alkanlar, basit motor, ağnam, sadrazam ali fuat paşa, sosyolojik kuramda matematiğin kullanımı, cetveller, tasarım, deniz neden tuzludur, hayvan ve bitki hücresi arasındaki farklar, butce, çimenlik, besinlerin insan sağlığına etkileri, turnike, türk toplumunun hakları, ezel, giriş, basit makinaların yararları, not etmek, bakla kırı, süt çorbası, oks tercih sonuçları, vakur, doktor resimleri, 2 yıllık myo, kaolen, alexander von humboldt, işitme, çoğunca, cimnastik, kesık konı, düğümsüz, destancı, ases, nope, sigaracı, perde, altimetre, telefon ve telgraf gelişimi, yad, yaşmak, gel git olayı, alice wonderland, yakup kadri, 1995 öss soruları, güneş leke, erozyon haritası, 17. osmanlı iran ilişkisi, çocuk kitapları, bitmeyen oyun, 1 dünya savaşı, mısır yağı, zaman, teati, birinci sınıf tacir olabilmenin unsurları, çokgenlerle ilgili soru, yüzyıllık yalnızlık, aylıklı, böbrek hastalıkları, apış, taş asidi, bu dünya bize, arıza yapmak, insanda gelişim, gezi kolu, hesapsız, yapma destanlar, erkek bakır, izci, onarıcı, avareleşme, televizyonu kim icat etti, tartış, nevşehirin, sağılma, dagın otekı yuzu, türk sanat müziğinin özellikleri,