ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENMENİN BÜYÜME VE GELİŞME ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NELERDİR
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     6 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 110879 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENMENİN BÜYÜME VE GELiŞME ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NELERDİR?
Sağlıklı yaşamanın temel kavramı yeterli ve dengeli beslenmektir. Beslenme , insanın büyümesi , gelişmesi ve sağlıklı olarak uzun
süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerinin tüketilmesi ve bunların vücutta kullanılması şeklinde tanımlanmaktadır.
Yeterli ve dengeli beslenme stres ve olumsuz sağlık koşullarının artmasına bağlı olarak yaşamsal bir önem taşımaktadır . Yirminci yüzyıl başlarında önem kazanan ve besinlerin üretiminden tüketimine kadar insanla besin arasındaki her türlü etkileşimi inceleyen beslenme bilimi çalışmaları yirmibirinci yüzyılda büyük bir hız kazanmış, bu alanda pek çok bilim adamı yetişmiş ve sayısız çalışmalar yapılmıştır .
Vücudun ihtiyacı olan 40 ’ i aşkın besin öğesinin her birinden vücudun büyümesi , yenilenmesi ve çalışması için gereken miktarlarda tüketilmesi ve vücutta uygun bir biçimde kullanılması da dengeli beslenme olarak tanımlanır.
Toplumların sosyoekonomik gelişmelerine paralel olarak değişen beslenme alışkanlıkları başta obezite olmak üzere koroner kalp hastalığı , hipertansiyon , serebrovasküler hastalıklar , kanser , diyabet , osteoporoz gibi birçok hastalığın oluşumuna sebebiyet verir.
Beslenme hiçbir zaman karın doyurmak anlamına gelmemelidir.Besinler çok çeşitlidir ve her çeşit besinin bileşiminde değişik miktarlarda besin öğesi dediğimiz kimyasal moleküller bulunur.Besinler, vücuda alındıktan sonra besin öğelerine parçalanır ve vücutta öyle kullanılırlar.İnsanın gereksinim duyduğu besin öğeleri;
* proteinler
* karbonhidratlar
* yağlar
* vitaminler
* mineraller
* su dur.
Sağlıklı bir yetişkin için önerilen besinler (günlük);
1) Et grubu (et , balık , tavuk , yumurta , kuru baklagiller ) :2 porsiyon
2) Süt grubu ( süt , yoğurt , peynir ) : 2 porsiyon
3) Taze sebze ve meyveler : 4-5 porsiyon
4) Tahıl grubu (ekmek , pilav , makarna , şehriye , un ve undan yapılmış yiyecekler ) : 2-3 porsiyon
5) Yağ ve şeker : Yemeklerin bileşimindeki sıvı yağ dışında katı yağ önerilmemektedir. Haftada 1-2 kez sütlü tatlı dışında vücudun şekere ihtiyacı olmaz.
Yukarıdaki miktarlar bir yetişkin için yeterli , dengeli ve doğru beslenme şeklidir.
Doğru beslenme ; yeterli ve dengeli beslenmenizin bir bütün haline gelmesidir.Örneğin günlük ihtiyacınız olan tüm besin çeşitlerinden yeterli miktarda tüketiyor olabilirsiniz ama bunları öğünlere bölmeyip tek bir öğün veya 2 öğüne sığdırarak yapıyorsanız o zaman dengeli değil yanlış besleniyorsunuz demektir.Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenme kuralları çerçevesinde kendinize en uygun olan beslenmeyi vücudunuzu ve kendinizi tanıyarak oluşturmalısınız.
Karbonhidratlar , proteinler ve yağlar vücuda enerji veren besin öğeleridir.Normal diyet yapan yetişkinlerde vücudun gereksinim duyduğu enerjinin %50,60ı karbonhidratlardan , %25,30u yağlardan , %12,15i proteinlerden sağlanmalıdır.Bazı besinlerimiz (yağ,şeker,nişasta gibi)fazla alındıklarında enerji gereksinimi karşılanmasına rağmen bazı öğelerin yetersizliği ile yine büyüme , gelişme ve sağlık durumu bozulabilir.
Yeterli ve dengeli beslenerek sağlıklı yaşam sürdürmek için;
* Nişastalı ve posalı yiyecekler tüketilmemelidir.
* Total yağ tüketimi günlük enerji gereksiniminin %30’u civarında olmalıdır.

Güncel Aranan Ödevler

sıvı tulumbaları, organizasyonlarda stratejik planlama, erguvan, hafız, selanik özellikleri, ayna çeşitler, kuvay-i milliye, cehennemlik, yumurta tavukçuluğu, töre cinayeti, tacir hakları, af çıkarılmak, biyoloji ile uzay çalışması, emar, seksen, boz, ders notları, titretme, eski olcme araclari, emzikli, cinsel istismar, abecesel, şıkırdatma, halka arz, tezyif, mavi bayrak, yetişkinlik, hız almak, anayasa maddeleri, pisagor, keloğlan, paranoyak, kalite prosedurleri hazır, beton boru, terennüm, ihya olmak, yosunlar, telefonun tarihi, dimes, karşı olum, elektrik mühendisliği staj, aynanın içinden, temerrüt, vâris, afiş asmak, peklik, allama, kara kitap, heyelanlar, açık önerme soruları, dağ iklimi, sulama ve toprak, ağzı açık, lıkır lıkır, sınıflandırma, mimarî, dişi bakır, dna izolasyonu, nükleer kirlilik, devirler, sayfa, seksolog, ekosistemler neden bozuluyor, tay tay, dil balığı, nüfus piramitleri, basınç ölçmede kullanılan cihazlar, hava kirliliği nedenleri, demokrasinin gelişiminde olaylar ve kişiler, kar romanı, sosyoloji anlamı, transmisyon, johnson mektubu, evli, kişilik testleri, dekan, eş koşma, bddk, istanbulun yönetimi, dershane türkçe planı, öykücü, tuşe, ingilizce tensler, moratoryum, menfa, duvar resimleri yöntemi, cam süsleme, arşiv ve evrak, cıvık, fareler ve insanlar, çoçuklarda hayal kurma, mürebbiye, nikel, ingiltere devlet sistemi, çadır, fonksyonlar soru cevap, killi toprak nedir, öss kimya soruları, atatürk ve vatan, tel küf, gırt, maddenin ayırt, dokunaklı, dagın otekı yuzu, cumhuriyet dönemi giysisi, uğultulu tepeler, prolog, plaka imleri, almanyanın ihracat ithalat gelirleri, torna staj, english course, anadolu uygarlığı, resim yapma teknikleri, kütle ve rijitlik merkezi, şüphe yok, martin scorsese, güneş dil teorisi, sodyum karbonat, terminoloji, boş vermek, brachial plexus, active-passive, değerlerimiz, alışkan, sodyum silikat, anaokulu yıllık plan ve günlük planlar, 2. dereceden iki bilinmeyenli denklem, sakağı, erkekçe, çıkış yolu, hukuk iktisat, ali kuşçu hayatı, türkiyedeki depremler, ilkçağ uygarlıkları, sarı yazma, klima arizalari, izomerik, of çekmek, endüstri toplumu, turbalık, ilk medeniyetler, utmak, otak, fiyasko, aslı nesli, paul thompson, alexsander graham bell, 20.yy da osmanlı devleti, hatırlatma, yasa sözcüsü, excel formüller, şövale, aleminyum, iş düşmek, haziran, atatürk ün yaptığı yenilikler, dewey, ulufe, üçgen element, olay, dinsizlik, spor loto, zabit, parayı ilk kim buldu, melodrama, ekümenlik, elif be, gark etmek, kelepçe, banka müfettiş, şikayetler, piskoloji, bağdat, el havlusu, nikbin, kohezyon, gülünç, ısı enerjisi, budget, kolloit, mücadele, sulu boya, dini maniler, telekominasyon, kalın ses, bencilce, elektriğin oluşumu, 23 nisanla, tarih testleri, kimyasal arıtım, zemin etüdleri, eş anlamlı kelimelere örnekler, yeryüzündeki önemli akarsular, cahit sıtkı tarancı edebi kişiliği, kindar, karenin tarihi, abel, kapanmak, edebiyatla tarih ilişkisi,