ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENMENİN BÜYÜME VE GELİŞME ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NELERDİR
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     6 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 110879 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik SAĞLIKLI VE DENGELİ BESLENMENİN BÜYÜME VE GELiŞME ÜZERİNDEKİ ETKİLERİ NELERDİR?
Sağlıklı yaşamanın temel kavramı yeterli ve dengeli beslenmektir. Beslenme , insanın büyümesi , gelişmesi ve sağlıklı olarak uzun
süre yaşaması için gerekli olan besin öğelerinin tüketilmesi ve bunların vücutta kullanılması şeklinde tanımlanmaktadır.
Yeterli ve dengeli beslenme stres ve olumsuz sağlık koşullarının artmasına bağlı olarak yaşamsal bir önem taşımaktadır . Yirminci yüzyıl başlarında önem kazanan ve besinlerin üretiminden tüketimine kadar insanla besin arasındaki her türlü etkileşimi inceleyen beslenme bilimi çalışmaları yirmibirinci yüzyılda büyük bir hız kazanmış, bu alanda pek çok bilim adamı yetişmiş ve sayısız çalışmalar yapılmıştır .
Vücudun ihtiyacı olan 40 ’ i aşkın besin öğesinin her birinden vücudun büyümesi , yenilenmesi ve çalışması için gereken miktarlarda tüketilmesi ve vücutta uygun bir biçimde kullanılması da dengeli beslenme olarak tanımlanır.
Toplumların sosyoekonomik gelişmelerine paralel olarak değişen beslenme alışkanlıkları başta obezite olmak üzere koroner kalp hastalığı , hipertansiyon , serebrovasküler hastalıklar , kanser , diyabet , osteoporoz gibi birçok hastalığın oluşumuna sebebiyet verir.
Beslenme hiçbir zaman karın doyurmak anlamına gelmemelidir.Besinler çok çeşitlidir ve her çeşit besinin bileşiminde değişik miktarlarda besin öğesi dediğimiz kimyasal moleküller bulunur.Besinler, vücuda alındıktan sonra besin öğelerine parçalanır ve vücutta öyle kullanılırlar.İnsanın gereksinim duyduğu besin öğeleri;
* proteinler
* karbonhidratlar
* yağlar
* vitaminler
* mineraller
* su dur.
Sağlıklı bir yetişkin için önerilen besinler (günlük);
1) Et grubu (et , balık , tavuk , yumurta , kuru baklagiller ) :2 porsiyon
2) Süt grubu ( süt , yoğurt , peynir ) : 2 porsiyon
3) Taze sebze ve meyveler : 4-5 porsiyon
4) Tahıl grubu (ekmek , pilav , makarna , şehriye , un ve undan yapılmış yiyecekler ) : 2-3 porsiyon
5) Yağ ve şeker : Yemeklerin bileşimindeki sıvı yağ dışında katı yağ önerilmemektedir. Haftada 1-2 kez sütlü tatlı dışında vücudun şekere ihtiyacı olmaz.
Yukarıdaki miktarlar bir yetişkin için yeterli , dengeli ve doğru beslenme şeklidir.
Doğru beslenme ; yeterli ve dengeli beslenmenizin bir bütün haline gelmesidir.Örneğin günlük ihtiyacınız olan tüm besin çeşitlerinden yeterli miktarda tüketiyor olabilirsiniz ama bunları öğünlere bölmeyip tek bir öğün veya 2 öğüne sığdırarak yapıyorsanız o zaman dengeli değil yanlış besleniyorsunuz demektir.Bu nedenle yeterli ve dengeli beslenme kuralları çerçevesinde kendinize en uygun olan beslenmeyi vücudunuzu ve kendinizi tanıyarak oluşturmalısınız.
Karbonhidratlar , proteinler ve yağlar vücuda enerji veren besin öğeleridir.Normal diyet yapan yetişkinlerde vücudun gereksinim duyduğu enerjinin %50,60ı karbonhidratlardan , %25,30u yağlardan , %12,15i proteinlerden sağlanmalıdır.Bazı besinlerimiz (yağ,şeker,nişasta gibi)fazla alındıklarında enerji gereksinimi karşılanmasına rağmen bazı öğelerin yetersizliği ile yine büyüme , gelişme ve sağlık durumu bozulabilir.
Yeterli ve dengeli beslenerek sağlıklı yaşam sürdürmek için;
* Nişastalı ve posalı yiyecekler tüketilmemelidir.
* Total yağ tüketimi günlük enerji gereksiniminin %30’u civarında olmalıdır.

Güncel Aranan Ödevler

sevgisi, pomat, avangart, insan hakları evrensel beyannamesi, el gün, bükme kalıbı, artistik çizim, dizayncı, aydınlatma aracları, sarten, termokimya, kirli su aritma, ölümlük, aday numarası ögrenme, çiçek, jack landon, kubaşma, silkinme, döşemealtı, kemik doku, meslek seçimi, deniz kullanımı, lise fizik 1, atatürkle vatan ve hürriyet, şükür etmek, girişmek, asit-baz-tuz, cesur yürek, ankara düz liseler, anabellek, şaban çalış, yoldaşlar, basında sanat, temellük, access mdb, sızlatma, kulaklık, 9001, yahu, 1992 öys soruları, fıkra yazarları, hükümet nasıl kurulur, frankenstein özet, oteller, ezmek, yazarların hayatı, hiper, şebboy, fitil olmak, gümrük staj, özel ulak, kapsamlı, sporcu, şarapçılık, frank m. white, çıkarılmak, meriç nehri, din ve din anlayışı, eski ve yeni ölçmeler, hülle, oyun, makro ekonomi, nadas, noktalama işaretleri, hayvan hastalıkları ve tedavide kullanılan ilaçlar, sürre emini, treasure ısland, eş sesli, avcı uçağı, sensör, acaba, çevre ile ilgili kompozisyon, atatürk devrimler, şev, gammazlamak, tatminsiz, piyata eğe, hükümsüz, veri yapıları ve algoritmalar, calı kuşu, anakart bölümleri, liderlik tipleri, mudil, ağaç oyma, elinden, avukatlık, basit elektro motor yapımı, petrol rafinerileri, biçimsel iletişim sistemi, içgüdüsel, kılış eylemleri, iletişim araçları tarihçesi, deri ve kürk, muayyen, ilgi çekici, sütü bozuk, diliş, maviciler akımı, tbmm, eğri yüz, 3. tercih, 17.yüzyılda yapılan yenilik hareketleri, pamuk gibi, gladyatör, sinerji, paletli, güçlü, eytişim, bitkilerde simetri, çevre koruma, jant, 6183, gelenek ve goreneklerimiz, peyami safa edebi kişiliği, etkinlikler, temel direği, adalete teslim etmek, 4.sınıf soruları, banka sinav soruları, ismen, alışkın, bitkiler alemi, oyum, donem odevı kapagı, ağaçsı, uzunluk ölçüleri, kanadada eğitim, orta çağda insan hakları, soğumak, hanımlık, tıpış tıpış, uykulu uykulu, açıklanma, güneşin faydaları, hırdavat, muhasebe ili ilgili bilgiler, antalya turist, anne ve babamıza niçin benzeriz, gotik mimari, oss sorunlari, dijital, honere de balzac, belirli gün, izomerik dönüşüm, internetin kullanım alanları, ırmaklar, insan dili, metallerin özellikleri, net resim, dünyanın hareketleri, tacir olma şartları, kangal köpeği, kurtuluş savaşı cepheleri, itfaiye elbise, akut uyum, günlü, çift çubuk, hemşehri, kavuşturma, kaktüslerin, doğa ile kompozisyon, ilk cagda ticaret, selin zararları, sezi, alkolun zararları, toros dağları, 19.yüzyılda inkilaplar, dürdane hanım, sıcak su kaynaklarının kullanım alanları, elbiseli, railway, heyelan nedir, sürtüş, kırklareli, matbaacılık, lise 1 kimya kanunları, gagalama, bretton woods sistemi, elektro kaynak çeşitleri, iş sunumu, dersler, ses titreşimi ve haberleşme, iş ilanı sayfası, lamartine, arpa, ağ nedir, demokrasinin gelişimi, taşınmaz rehni, kıyamet, 2000 yılı sonrası bankacılık, fotoelektirik, canlıları gruplandıralım, üretim planlama, mutantan, ansefalit, sulu boya teknikleri, atatürk spor resimleri, atilla ilhan sokaktaki adam, hamil,