ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 
abone ol


› İPLİK (RİNG) MAKİNALARI
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     9 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin TıklayınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 106982 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik İPLİK (RİNG) MAKİNALARI
İplik imal makinasıdır. Fabrikamız işletmesinde, 36 adet iplik makinası vardır. Her makinada 608 iğ bulunur. Demek ki fabrikamız 608 x 36 = 21 888 iğliktir.
İPLİK MAKİNASININ ANA GÖREVİ; İplik makinası, fitil şeridinin istenilen inceliğe çekilip büküldükten sonra masuraya sarılarak kops haline getirilmesi işlemini gerçekleştirir.
İPLİK; Yeterli uzunluk, incelik, sağlamlık, esneklik ve dayanıklılığa sahip, birbiri ile kolay sarılabilir, eğrilebilir ve katlanabilir özellikte liflerin, paralel konumda yanyana getirilerek, bükülmesinden meydana gelen bir oluşumdur.
İPLİK MAKİNASININ PARÇALARI VE GÖREVLERİ
İplik makinası üç ana bölümde incelenir;
1. BESLEME BÖLGESİ
2. ÇEKİM BÖLGESİ
3. BÜKÜM VE SARIM BÖLGESİ
1. BESLEME BÖLGESİ
Fitil bobinin takıldığı yerden, fitil şeridinin çekim bölgesine girdiği yere kadar olan kısımdır.
a- ÇAĞLIK; Fitil askısına takılı olan fitilin, kuş gözüne kadar izlemiş olduğu yola ÇAĞLIK denir.
b- FİTİL ASKISI; Fitil bobininin takılı olduğu yerdir. Üzerindeki şapkası beyaz olanlar hareketli olup, çalışan iğin fitil askısıdır. Üzerindeki şapkası kırmızı olanlar, sabit olup yedek fitil askısıdır.
Yedek fitil bobinlerinin uçları, makinanın iç kısmına gelecek şekilde, fitil askısına takılmalıdır. Çünkü fitil bobinlerindeki uç, makinanın dış kısmına bakar vaziyette takılırsa, gezer temizleyicinin hava üflemeleri neticesinde, fitil şeridi parçalanarak, aşağıya doğru sağılması sonunda, çalışan iğ’lerdeki ipliklerin kopuşuna sebep olur. Ayrıca iğlerin fitil askılarına takılan fitil bobininin şeridi, diğer fitil şeritleriyle çapraz veya üst üste gelmeyecek şekilde, çağlıktan düzgün yollardan geçirilerek kuş gözüne girilmelidir.
c- KUŞ GÖZÜ VE GEZDİRİCİ HUNİ; Fitil şeridinin, çekim bölgesine doğru yoldan girmesini sağlar. Gezdirici levha vasıtası ile, fitil şeridinin manşon.
***** Eğer kuş gözü yoksa o iğ iptal edilir.
2. ÇEKİM BÖLGESİ
Fitil şeridinin kuş gözünden girdikten sonra, ön manşon ve ön çekim silindirinin çıkışına kadar işlem gördüğü kısımdır.
a- ÇEKİM SİLİNDİRLERİ; Ön, orta ve arka çekim silindirleri olarak üç tanedirler. Ön çekim silindiri, en hızlı dönendir. Orta çekim silindiri biraz daha yavaş döner. Arka çekim silindiri en ağır dönendir. Çekim silindirlerinin bu dönüş hızlarının farklılığından dolayı, fitil şeridi istenilen inceliğe çekilebilir.
***** Çekim silindirlerinin hız farkından dolayı meydana gelen olaya ÇEKİM denir.
b- APRON KAFESİ; Ön çekim silindiri ile arka çekim silindiri arasında bulunur. Üzerinden geçen alt aprona yataklık yapar.
c- ALT APRON VE APRON GERGİ MANDALI; Orta çekim silindiri ile alt apron kafesi üzerinde bulunur. Arasından geçen fitil şeridinin homojen ezilmesini sağlar. Arka tarafında bulunan gergi mandalı sayesinde, belirli bir gerginlik kazanır. Gergi mandalında sarık veya pislik olmaması gerekir.
Makinamızda yırtık veya kopuk apron varsa, o bölgedeki yedek apronla değiştirilir. Şayet yedek apron yoksa, tabanca kaldırılarak, fitil şeritleri ipta

Güncel Aranan Ödevler

doçentlik, gen mühendisliği, kaan bası, lokanta mimarisi, ingilizce mektup yazma, yaş üzüm, birlik ve beraberlik, şafi, şefaat, salkım küpe, anket nedir, işletme yönetiminde benzetim, arşivlemek, emmek, feodalite nedir, ses düzenlemesi, şarküteri, basketbol hakkında geniş bilgi, kristal kafes şekilleri, ağaçlanma, fahrenhayt, dik yamuk, 55 soruda bilgisayar, hemfikir, bayrak hakkında, 2 bilinmeyenle eşitsizlikler, araba yapımı, kemik nedir, ara konakçı, dedirtmek, çemberin alanı, 35 yaş cahit sıtkı, tecim, haber yazıları, profesyonel yönetici, 16 yıldızın anlamı, biyolojı, ormanlık, fırlatış, türkiyede ekonomik büyüme, fransız heykel sinekli, ünsüz çeşitleri, ödül, yeni baştan, soğuk pres, muşta, türkmenistan, su yolu, istanbulun en gözde tarihi eserleri, eter, sivi örnekleri, muşamba, have to, ayma, kültür ve dil, aklanma, bios nedir, ana deniz, kyoto protokolü, ika, bilisiz, can be, izafet, hidrolik makine, öküz damı, araka, ac/ac, m, plastid, karbonhidrat metabolizması, çürük gaz, talebelik, istanbuldaki tarihi yapıtlar, rep, iskender pala, çiçek açmak (veya vermek), yabancı sermaye ve bankacılık sektörü, dağcıl, atilla ilhan hangi batı, yemen, acul, ışık kirliliği, ayak teri, 2005 oks sonuçları, denizlerdeki enerji, atatürk ilkeleri ingilizce, başbakan kimdir görevi yetkileri, ağırşak, anybody, kaşeksi, içi açılmak, paha biçmek, kaza ve kader, cisim tanım, trafik ve ilkyardım bilgisi, müzik yıllık plan, kaygı, gem almak, türkiyenin ihraç ürünleri nelerdir, pirelenme, yer yatağı, leonar do vinci bilgi, en kısa yol, rafineriler, stop, karlama, modern hikaye, hafta sonu, eğlence programı, cnc örnek çalışma, sipahi, geometri meslek, öğrenilmek, bob ross, sop, sevk olmak, din kültürü, küreselleşme,kültür, 1.dünya savaşı öncesi, basketbol turnike, enine kamalar, cisim, geniş açı, temiz para, mikaşist, istakoz, sağlık işletmelerinde, soyut, irr, yanal düşünme tekniği, dinklenme, 0392, sinirli, diploit, teknoloji, sendikalist, taçsız, ipka, sindirim sistemının amacı, dıs ticaret nedir, söylenme, el birliği, gen aktarımı ve önemi, günümüz romanlari, guanin, kafkas dansları, harmonik fonksiyonlar, faks, diken, çift, küçük kumru, çemberin analitiği, sansüalizm, bilgisayar yazılım staj, dijital uydular, kallavi, inversiyon, ahmet hikmet muftuoglu, 6183, muhasebe kayıtları, japon kültürü, e mail, ac kıyıcı, radyoaktivitenin kullanım alanları, mütebessim, 3. sınıf, besi, 0336, muhasebe soruları, karpit, 19. yüzyılda, deniz yolları, sermaye piyasası kurumu, açık mektup, tartılış, ankara dış ticaret, otelcilik, ataturk ılkelerının amacı, resimlerin psikolojik etkileri, kalın ünlü, titanic, asit yağmurlarının oluşumu, salvo, iplikhane, örtme, 29 ekim cumhuriyet bayramı şiiri, dünya ticaret örgütü, nimetşinas, veri nedir, su borusu, atatürk hayatı, tam maliyet, tutkun, bedensel engellilik, buğday ve ekmek, buzul seli, ağaç tornası, alevli, kakmalı,