ÖNEMLİ UYARI : (IP KONTROLLÜ ÜYELİK GÜVENLİĞİ)

Giriş yaptığınız üyelik bireysel olarak sadece 1 (bir) kişilik kullanıcının kullanımı içindir. Üyeliklerimiz kurumsal değil kişiseldir. Giriş yapıldıktan sonra aynı kullanıcı adı ve şifre ile başka bir IP numaralı kullanıcı girişi yapılırsa üyeliğiniz otomatik olarak BLOKE olur. Lütfen şifrenizi paylaşmayınız. Üyeliğinizi giriş yaptıktan sonra “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yaparak başka bir yerde, başka bir bilgisayarda kullanmanızda sakınca yoktur. Şifrenizi ailenizden biri kullansa dahi sistem aynı anda birden fazla giriş yapılmasına izin vermeyecektir.

Eğer bu üyelik size ait değilse lütfen “GÜVENLİ ÇIKIŞ” yapınız. Aksi taktirde şifresini sizinle paylaşan gerçek üyenin üyeliği BLOKE olacaktır.


Okudum ve Kabul Ediyorum

Hesap Sahibinin Zarar Görmemesi İçin Çıkış Yapmak İstiyorum

Yardım Merkezi
 

› OLİMPİATLARIN DOĞUŞU VE GELİŞİMİ
Kaynakça()  Resim-Sekil()  Tablo()     6 Sayfa  [ Geri Dön ]

Dökümanı İndirebilmek İçin Üye Girişi YapınızHenüz Üye Değilseniz Buraya Tıklayıp Üye Olabilirsiniz
Önemli NotSitedeki dosyalar üye olmak için öğrencilerin gönderdiği dosyalardan oluşmaktadır. Eğitim ve öğretim amaçlıdır. Bu dosyaların tümünün editörden gözden geçirilmesi yoğun bir emek gerektiğinden, gözden kaçmış olanlar olabilir. Ayrıca bir üyemiz tarafından gönderilen bir dosyanın telif hakkına tabi olup olmadığını her durumda tespit edemeyebiliriz. Böyle bir durumu fark etmeniz halinde lütfen yardım bölümümüzden bize durumu bildirin. Siteden kaldırılması için dosya numarasını mesajınıza ekleyiniz. İlgili dosya 48 saat içerisinde derhal siteden kaldırılır.. Telif haklarına gösterilen özen konusunda bize yardımcı olduğunuz için teşekkür ederiz..
Dosya No : 10056 - Dosyanın Siteden Kaldırılması İçin Buraya Tıklayınız

İçerik İlk Çağda Olimpiyatlar

Olimpiyat Oyunları’nın kökeni Eski Yunan’da kent (site) devletleri arasında barışçı ilişkileri geliştirmek amacıyla düzenlenen spor şenliklerine dayanır.
O çağda Eski Yunan’da Olimpia, Pythia, Nemla ve İsthmia gibi yerlerde birbirine benzer spor şenlikleri yapılırdı. Ama bunların en ünlüsü ve en eskisi, Elis kentindeki Olimpia’da düzenlenen Olimpiyat Oyunları’ydı.
Kimi araştırmacılara göre Olimpia’daki spor şenliklerinin tarihi İÖ 14. yüzyıla değin uzanır. Tanrıların tanrısı Zeus’un onuruna düzenlenen bu şenlikler önceleri, ölülerin ruhlarının sekiz yılda bir dirildiği inancı nedeniyle sekiz yılda bir kutlanırdı. Sonraları bu süre dört yıla indirildi ve İÖ 776’dan İS 393’e değin tam 12 yüzyıl boyunca her 4 yılda bir Olimpiyat Oyunları düzenlendi. Başlangıçta yalnızca bir gün süren Olimpiyat şenliğinin süresi İÖ 472’de beş güne çıkarıldı.
Olimpiyat Oyunları’nın en önemli yönü “Olimpiyat Ateşkesi” geleneğiydi. Bu gelenek uyarınca, savaş halinde olan Yunan kent devletleri Olimpiyatlar’a 3 ay kala silah bırakırlar ve yarışmalar için en iyi sporcularını seçerek Olimpia’ya gönderirlerdi. Oyunlar sona erdikten sonra da, oyuncuların kendi kent devletlerine güvenlik içinde dönmelerine değin “Olimpiyat Ateşkesi” sürerdi.
Bir gün içinde tamamlandığı ilk dönemde Olimpiyat Oyunları 32 m genişliğinde, 192 m uzunluğunda bir pistte yapılan tek bir koşu yarışından oluşuyordu. Ayrıca bu pistin güneyine düşen hipodromda da at yarışları yapılırdı. Zamanla değişik mesafelerde koşu yarışları, disk ve cirit atma, uzun atlama, boks, güreş, pentatlon ve atlı araba yarışları da Oyunlar’ın programına eklendi. Oyunların süresi 5 güne çıkarıldıktan sonra 5. gün, ödüllerin dağıtılmasına ve şampiyonlar için bir şölen verilmesine ayrıldı.
İlkçağdaki Olimpiyatlar’a kadınlar ne yarışçı ne de seyirci olarak katılabiliyor, yalnızca başrahibe oyunları izleyebiliyordu. Sonraları Olimpiyat Oyunları’yla aynı günlerde, ama Olimpiyat alanı dışında Zeus’un eşi Tanrıça Hera onuruna kadınlar arasında da spor yarışmalarının düzenlendiği biliniyor.
Eski Yunan’ın Roma İmparatorluğu’nun egemenliği altına girdiği MS. 146 yılına değin Olimpiyat Oyunları’na katılım yalnızca Yunan soyundan gelen özgür yurttaşlara açıktı. O tarihten sonra imparatorluk sınırları içinde yaşayan herkese Olimpiyatlar’a katılma hakkı tanındı.
Roma İmparatorluğu 4. yüzyılda Hıristiyanlığı resmi din olarak kabul ettikten sonra devlet, Eski Yunan dininin izlerini taşıdığı için Olimpiyat Oyunları’nın önüne engeller çıkarmaya başladı. Sonunda 393 yılında İmparator I. Theodosius Olimpiyat Oyunları’na kesin olarak son verdi.
Çağdaş Olimpiyatlar (1896-2000)
Çağdaş Olimpiyat Hareketi’nin kurucusu, bir Fransız soylusu olan Baron Pierre de Coubertin’dir
(1863 - 1937).

Coubertin’e göre Olimpiyat Oyunları geleneğinin canlandırılması, hem genç insanların yarışma ruhu içinde daha güçlü birer kişilik geliştirmeleri, hem de bireyler ve toplumlar arasındaki gerilim ve düşmanlıkların gene yarışma ruhuyla aşılması yönünde çok önemli bir adım atılmasını sağlayacaktı.
Coubertin’in bu görüşü Haziran 1894’te Paris’in ünlü yükseköğretim kurumu Sorbonne’da, 37 spor kuruluşundan 78 temsilci ile 9 ülkeden 20 delegenin katıldığı Uluslararası Spor Kongresi’nde oybirliğiyle benimsendi. Bunun hemen ardından kurulan Uluslararası Olimpiyat Komitesi I. Olimpiyat Oyunları’nın 1896’da Atina’da yapılmasını kararlaştırdı.
1896 ATİNA, YUNANİSTAN
Yunanistan Siyasal sorunları ve mali sıkıntıları nedeniyle Yunan hükümeti olimpiyatların Atina’da yapılmasına çok geç razı olduğu için, I. Olimpiyat Oyunları’na ancak 13 ülkeden 295 sporcu katılabildi. Programda yalnızca 9 spor dalı vardı. İlk Olimpiyat şampiyonluğunu, üç adım atlamada birinci gelen ABD’li James Connolly kazandı. Amerikalılar ayrıca 800 ve 1.500 metre hız koşuları dışında tüm atletizm yarışmalarını kazandılar.
Coubertin, ilkçağdaki Olimpiyatlar’da yer almadığı halde, MÖ 490’da Atinalılar’ın Persler karşısında Maraton Ovası’nda kazandığı zaferin anısına,

Güncel Aranan Ödevler

ıs-lm, 12 adalar, cezeri, euthanasia, trafik proje ödevi, hristo, ısının maddeye etkisi, newton hareket kanunu, eş kanatlı, darıltmak, cemal bingöl, afişçilik, atatürkün cocukluk anıları, bir genç kızın gizli defteri özet, esirgeme, bioteknolojik, istanbul un posta kodu, kimya öğretmenliği, tekstil fiziksel testler, bir fazlı motor, hâd, sağlığında, toplumsal yapı, haccetme, business ıntelligence, mühendis staj örnekleri, elektron, atık sembolleri, başkalaşım kayaları, ağlayıcı, sözcülük, halı, seramik doseme kaplamalar, seminer çalışması, türkiyenin yönetim yapısı, güncelleşme, öss kimya, muhteri, kahırlı, kamera güvenlik sistemleri, atatürk ve tarım, papazlık, matematik konumu nedir, fikrî, computer references, limon tozu, 19 mayıs konuşması, fizik atışlar, silindir matematik, buharlaşma ısısı, camlarla yüzey, iteleme, atasöz, evet dedirtme, izmir buca, 1980 turkiye tarim durumu, bütünlenme, dürü, şehir turu, diğer sosyal kurallar, oks tercihleri, aktif fiil, 2000 öss kimya, niyobyum, küçük harf, faydalanmak, korkuyu beklerken, açık sarı, osmanlı devletinin yıkılış nedenleri, şayet, ikinci dereceden bilinmeyen fonksiyonlar, türev kullanım alanları, türlerdeki değişmeler, teker, 1980 den sonra türkiyede uygulanan istikrar politikaları, research methods, zincir çeşitleri, cumhuriyet döneminde roman, ters türs, ahşap yapı, ata sporları, tut, hollanda, ölçün, minorka, 2000 yılı ithalat oranları, çiçekleşme, iktisat makaleleri, yatık yazı, denetleme, power point sunu, 1. murad, içiliş, golge, taşıt bilgisi, finansal kurumlar, beydeba kelile ve dimne, zekât, mondros ateşkes ant.maddeleri, eski cağlar, türkiyede yoksulluk, yarma gibi, kucaklama, tokat, o saat, etkileme, product presentation, aşınarak oluşan kayalar, ingilizce magazin dergisi, makale analizleri, varyete, panel nedir, bira üretimi, barit, kalvenizm, esrar, macro economics, camardı, araç, kukla şiirleri, tünel, fasulye, üslup nedir, drama örnekleri, tereddüt, uğur, tanzimat, izzet öztoprak, akzambak, apse, muhabere, hafif hafif, tutundurma, proaktif, münferiden, kapanıklık, raca, doğaüstü, ığdır, süt vermek, çember soruları, biosfer, denızlı, kiralık ev, 12 hayvan türk takvimi, girme, kan bağışının, pazarlamak, andante, kartotek, kadılık, faytoncu, ömre bedel, jules verne, finansal kaldıraç, kadınlar, grupla çalışma metodu, boşaltımda karaciğer, hayat bilgisi güven, tevkifat, atılgan, 18. yy isyanları, debdebeli, sigaranın zararları ile ilgili sözler, zamirler test, bddk, elektronik tarihi, oruntu, cervantes, ekvator bölgeleri, windows 98 format atma, maksim gorki ana, etanol, tiksinme, müziğin günümüzdeki yeri, düdüklü tencerenin çalışma prensibi, dünyada hematit, isimli, distribütör, intibak, kalkınmak, maket yapımı, tarih bilimi, yaglayici, savaş ve insan, ifrat, 12 eylül 1980 darbe, orhangazi, biyo gaz, ölçü birimleri neden değiştirdi, teyzezade, basında sanat, ışık akısı, ikincil ürün, parlatıcı, toplumsal, azız sıvaslıoğlu, civciv oluşumu, pestil,